TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Театар во куфер“ – почнува Првото издание на театарскиот фестивал во Штип

Сакам да кажам - 09.11.2018

Првото издание на меѓународниот театарски фестивал „Театар во куфер“ ќе почне вечерва во Штип и до 20 ноември ќе бидат прикажани шест проекти, продукции на театарски куќи и режисери од Македонија и Босна и Херцеговина.

Младен Крстевски: Се води хајка против мене, ме нападнаа и физички

Независен - 09.11.2018

Актерот Младен Крстевски, кој е и в.д. директор на Народниот театар во Велес „Јордан Х.К. Џинот“, се оградува од обвинувањата дека сам се предложил да ја добие наградата „Петре Прличко“, која ја доделува Општина Велес за актерски достигнувања.

Почнува фестивалот „Театар во куфер“

А1 On - 09.11.2018

Во Домот на млади во Штип вечер ќе почне првиот Меѓународен театарски фестивал „Театар во куфер“ кој, според организаторите, ќе биде поразличен од останaтите македонски фестивали зашто целта му е да го врати театарот на почетоците, кога се што му ...

Директорот на велешкиот театар ја доби Наградата „Петре Прличко“ оти само тој бил предложен

Сакам да кажам - 08.11.2018

Добитник на актерската награда „Петре Прличко“ е велешкиот актер Младен Крстевски. Така едногласно одлучило жирито во состав: Слободанка Чичевска, Драган Миладинов и Кирил Гравчев. Наградата ќе му биде доделена в сабота на сцената на Велешкиот ...

На „Театар во куфер“ и гледачите ќе бидат дел од претставите

Н.Македонија - 08.11.2018

Штип од утре до 20 ноември ќе ги отвори портите за првото издание на меѓународниот театарски фестивал „Театар во куфер“. Манифестацијата е поддржана од локалната самоуправа, а ќе се одржи на две локации, во Домот на млади и мултимедијалниот центар ...

Директорот на Велешки театар сам си доделува награда?

Телма - 07.11.2018

Годинешната награда за животно дело “Петре Прличко“ што ја доделува Општина Велес и Велешкиот театар ќе ја добие в.д. директорот на театарот Младен Крстевски. Наградата треба да биде доделена в сабота и е финансирана по половина од Општината и ...