TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов владин проект - Купи куќа за лица до 35 години

Алсат-М - 17.12.2015

Владата ќе дава субвенции за купување на куќа, но само за младите до 35 години. Новиот проект наречен „Купи куќа за млади“, ќе стартува од февруари следната година. Субвенционирањето ќе се спроведе преку два модела.

Младите до 35 години до куќа со субвенции од владата

Телма - 17.12.2015

Премиерот денеска не сакаше да зборува за очекувањата од средбата за името во Грција. На нашето прашање кусо одговори дека засега ќе се воздржи од коментари. Груевски беше краток и во одговорот на прашањето, за можниот датум за негова смена согласно ...

До сопствен дом лесно како никогаш до сега – нов проект „Купи куќа за млади“

Алфа - 17.12.2015

До сопствен дом лесно како никогаш до сега. Голема државна поддршка за изградба или за купување на куќа за младите до 35 години. Премиерот промовираше нов проект со кој субвенциите може да достигнат и до 33.000 евра неповратни средства.

Владата субвенционира куќи за млади за да се прават повеќе деца

Нова ТВ - 17.12.2015

Владата на Република Македонија денеска најави отпочнување на нов проект за младите до 35 години наречен „Купи куќа за млади“ кој ќе стартува најдоцна до февруари. Со проектот државата преку 2 модела ќе го субвенционира купувањето со неповратни ...

Груевски со нов проект за младите – за кредит за куќа од 50.000 евра, Владата ќе субвенционира 33.000 евра

МКД - 17.12.2015

Од февруари 2016 година ќе почне да се спроведува новиот проект за младите со кој за кредит од најмногу 50.000 евра, Владата во исплатата на ратите од кредитот ќе учествува со 80% во првите 8 години и 50% во наредните три години.

Нов владин проект „Купи куќа за млади“ - субвенции за лица до 35 години

Утрински - 17.12.2015

„Купи куќа за млади“ е новиот проект на Владата со цел обезбедување поддршка за живеалиште на лица до 35 години без оглед на брачниот статус, како и за зголемување на наталитетот преку два модела за субвенционирање, информира денеска на ...

Државата ќе им помага на младите да добијат сопствен дом

МРТ - 17.12.2015

Младите до 35 годишна возраст ќе добијат помош од државата за да дојдат до сопствен дом. Најновата владина мерка ќе им помогне да купат куќа, да ја изградат или да ја доградат. Реализацијата на проектот е планирана за од февруари наредната година.

Владата со нов проект „Купи куќа за млади“

Р.С.Европа - 17.12.2015

Премиерот Никола Груевски денеска презентираше нов проект на владата „Купи куќа за млади“ со цел обезбедување поддршка за живеалиште на лица до 35 години без оглед на брачниот статус, како и за зголемување на наталитетот преку два модела за ...

Владата ќе субвенционира купување куќа за млади

Макфакс - 17.12.2015

Драматично подобрување на условите за купување куќи, најави во четврток, премиерот Никола Груевски, со тоа што Владата ќе им плати учество до 12.500 евра за купување куќа на млади до 35 години, или пак, ќе им плаќа до 80 отсто од месечната рата, во ...

Купи куќа за млади – нов мегапроект на Владата

Република - 17.12.2015

Најдоцна од 1 февруари 2016 година стартува нов проект – Купи куќа за млади. Овој проект ќе значи сериозно драматично напредување на условите за купување куќа – објави денеска премиерот Никола Груевски на прес-конференција.

„Купи куќа за млади“: Груевски објави мега проект за млади лица до 35 годишна возраст

Курир - 17.12.2015

Едно од најзначајните животни прашања е обезбедувањето на сопствен дом. Тоа е голем предизвик. Како Влада оваа тема секогаш ни е врвен приоритет. Преку многу мерки и проекти сме ги унапредувале условите за стекнување на дом за секоја општествена ...

Владата доделува неповратни 33.000 евра за младите до 35 години кои сакаат да дојдат до куќа

Press24 - 17.12.2015

100% од учеството за купување на куќа или пак 8 години владата да ви плаќа голем дел од ратата за изградба на нова куа. Премиерот Никола Груевски го најави новиот проект за младите до 35 години.

„Купи куќа за млади“- нов проект за поддршка на младите до 35 години

МРТ - 17.12.2015

Предвидени се два модела- субвенционирање на рататата во рок од 11 години, во првите 8 години државата ќе покрива 80 отсто од каматата, а вторите 3 години- 50 отсто. Вториот модел е субвенција од 100 проценти за покривање на учеството за куќа.

Позитивна нуклеарна бомба на Груевски за младите до 35 години

Денешен - 17.12.2015

Купи куќа за млади“ е новиот проект на Владата со цел обезбедување поддршка за живеалиште на лица до 35 години без оглед на брачниот статус, како и за зголемување на наталитетот преку два модела за субвенционирање, информира денеска на ...

„Куќа за млади“- проектот на Груевски само за оние со плата до 900 евра

Бриф - 17.12.2015

Премиерот Никола Груевски денеска презентираше нов проект на владата „Купи куќа за млади“ со цел обезбедување поддршка за живеалиште на лица до 35 години без оглед на брачниот статус, како и за, како што рече, зголемување на наталитетот.

Владата ќе субвенционира купување куќа за млади

Денар - 17.12.2015

Драматично подобрување на условите за купување куќи, најави во четврток, премиерот Никола Груевски, со тоа што Владата ќе им плати учество до 12.500 евра за купување куќа на млади до 35 години, или пак, ќе им плаќа до 80 отсто од месечната рата, во ...

Груевски објави мегапроект за млади лица до 35-годишна возраст

Република - 17.12.2015

Едно од најзначајните животни прашања е обезбедувањето на сопствен дом. Тоа е голем предизвик. Како Влада оваа тема секогаш ни е врвен приоритет. Преку многу мерки и проекти сме ги унапредувале условите за стекнување на дом за секоја општествена ...

„Купи куќа за млади“- нов владин проект за поддршка на младите до 35 години

Капитал - 17.12.2015

Купи куќа за млади е новиот проект што денес го најави владата, а се однесува за млади луѓе до 35 години. Предвидени се два модела- субвенционирање на рататата во рок од 11 години, во првите 8 години државата ќе покрива 80 отсто од каматата, а ...

Нов владин проект „Купи куќа за млади“ - субвенции за куќа за лица до 35 години

Идивиди - 17.12.2015

Скопје, 17 декември 2015 (МИА) - „Купи куќа за млади“ е новиот проект на Владата со цел обезбедување поддршка за живеалиште на лица до 35 години без оглед на брачниот статус, како и за зголемување на наталитетот преку два модела за субвенционирање, ...

Владата ќе субвенционира купување куќа за млади

Кајгана - 17.12.2015

Драматично подобрување на условите за купување куќи најави премиерот Никола Груевски, со тоа што Владата ќе им плати учество до 12.500 евра за купување куќа на млади до 35 години, или пак, ќе им плаќа до 80 отсто од месечната рата, во следните осум ...

„Купи куќа за млади“: Груевски објави мега проект за млади лица до 35 годишна возраст

Lider - 17.12.2015

Едно од најзначајните животни прашања е обезбедувањето на сопствен дом. Тоа е голем предизвик. Како Влада оваа тема секогаш ни е врвен приоритет. Преку многу мерки и проекти сме ги унапредувале условите за стекнување на дом за секоја општествена ...

Власта ќе им дава субвенции на младите за да си купат куќа

+инфо - 17.12.2015

„Купи куќа за млади“ е новиот проект на Владата со цел обезбедување поддршка за живеалиште на лица до 35 години без оглед на брачниот статус, како и за зголемување на наталитетот преку два модела за субвенционирање, информира денеска на ...

Владата дава неповратни 30 илјади евра за младите да купат куќа

Вечер Прес - 17.12.2015

Првиот модел предвидува исплаќање на субвенции на месечната рата во период од 11 години. Првите 8 години Владата ќе субвенционира 80% од средствата, а следните три години 50% од ратата. Вториот модел предвидува исплаќање на субвенција во висина од ...

Сите детали за „Купи куќа за млади“ - субвенции за куќа за лица до 35 години

еМагазин - 17.12.2015

„Купи куќа за млади“ е новиот проект на Владата со цел обезбедување поддршка за нова куќа на лица до 35 години без оглед на брачниот статус, како и за зголемување на наталитетот, преку можност за избор на два модела за субвенционирање, информира ...

Неповратни 33.000 евра при кредит за куќа од 50.000 евра

Дневник - 17.12.2015

Владата целосно ќе го плати учеството за подигнат кредит за купување куќа или ќе ја субвенционира ратата во тек на 11 години од отплатата на кредитот. Со овие два нови модела наменети за млади луѓе до 35 години, Владата ќе им помага на младите до 35 ...

Груевски предизборно – 30.000 евра за млади кои ќе градат куќа

Либертас - 17.12.2015

100% од учеството за купување на куќа или пак 8 години владата да ви плаќа голем дел од ратата за изградба на нова куа. Премиерот Никола Груевски го најави новиот проект за младите до 35 години.

„Купи куќа за млади“: Груевски објави мега проект за млади лица до 35 годишна возраст

Сител - 17.12.2015

Едно од најзначајните животни прашања е обезбедувањето на сопствен дом. Тоа е голем предизвик. Како Влада оваа тема секогаш ни е врвен приоритет. Преку многу мерки и проекти сме ги унапредувале условите за стекнување на дом за секоја општествена ...

Субвенции за куќи за да се раѓаат повеќе деца

Вест - 17.12.2015

"Купи куќа за млади" е новиот проект на Владата кој ќе можат да го искористат лица до 35 години без оглед на брачниот статус. Владата ќе дава два типа на субвенции за оние што сакаат да изградат куќа, надградба или доградба со што, според најавите ...

„Купи куќа за млади“: Мега проект за млади лица до 35 годишна возраст

Пулс24 - 17.12.2015

Едно од најзначајните животни прашања е обезбедувањето на сопствен дом. Тоа е голем предизвик. Како Влада оваа тема секогаш ни е врвен приоритет. Преку многу мерки и проекти сме ги унапредувале условите за стекнување на дом за секоја општествена ...

Лавина позитивни реакции за новиот проект “Купи куќа за млади до 35 години“

Lider - 18.12.2015

Лавина од позитивни реакции предизвика најавувањето на новиот владин проект за “Купи куќа за лица до 35 годишна возраст“. Младите кои го немаат решено своето станбено прашање на социјалните мрежи коментираат дека со овој проект можат да дојдат до ...

Владата ќе ги субвенционира младите до 33.000 евра за куќа

Нетпрес - 17.12.2015

Премиерот Никола Груевски денеска најави нов мега проект кој ќе им овозможи на лицата до 35 годишна возраст полесно да дојдат до сопствен дом. Toj најави дека проектот ќе стартува најдоцна до 1.

Лавина позитивни реакции за проектот „Купи куќа за млади“

Курир - 18.12.2015

Лавина од позитивни реакции предизвика најавувањето на новиот владин проект за “Купи куќа за лица до 35 годишна возраст“. Младите кои го немаат решено своето станбено прашање на социјалните мрежи коментираат дека со овој проект можат да дојдат до ...

„Купи куќа за млади“: Груевски објави мега проект за млади лица до 35 годишна возраст

МК News - 17.12.2015

Едно од најзначајните животни прашања е обезбедувањето на сопствен дом. Тоа е голем предизвик. Како Влада оваа тема секогаш ни е врвен приоритет. Преку многу мерки и проекти сме ги унапредувале условите за стекнување на дом за секоја општествена ...