TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бејли - Одблиску ги следиме преговорите за името

Р.С.Европа - 14.03.2018

САД се надеваат на скорашен договор меѓу Грција и Македонија за името, вели амбасадорот Бејли. Тоа ќе им помогне и на двете земји и на регионот, додава амбасадорот. Тој ги осуди и заплашувањата кон новинарите.

Вучиќ: Подговени сме за компромис за Косово, но не и за понижување

Алсат-М - 14.03.2018

Подршката на европскиот пат на Србија, регионалната безбедност и односите со Косово беа главна тема на разговорие во Белград на американскиот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Бејли: Македонија и Грција да дојдат до заедничко решение

+инфо - 14.03.2018

Американскиот амбасадор Џес Бејли денеска го повтори ставот на американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел кој вчера за време на посетата на Скопје изјави дека САД се заинтересирани спорот за името да биде решен и оти ...

Грчките медиуми за посетата на Мичел на Скопје

А1 On - 14.03.2018

Без анализи и коментари, но со различни наслови, грчките медиуми го пренесуваат текстот од државната новинска агенција АНА-МПа за вчерашната средба на американскиот помошник државен секретар Вес Мичел со македонскиот премиер Зоран Заев.

Вучиќ: Можеме да прифатиме компромис, но не и понижување

Макфакс - 14.03.2018

По состанокот со помошникот државен секретар на САД, Вес Мичел, српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека двете земји имаат различни ставови за Косово и Метохија. Порача дека Белград може да прифати компромис, но не и понижување.

Поддршка од САД, Мичел во Атина, Коѕијас во Скопје

24 Вести - 14.03.2018

Американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, порача дека САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Тој посочи дека САД се ангажирани и ќе продолжат да бидат ...

Вес Мичел: Србија има континуирана поддршка од САД

Р.С.Европа - 14.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел вчера од Скопје пристигна во Белград, каде што оствари средба со српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ. На состанокот, како што соопштија од кабинетот на Дачиќ, биле ...

Мичел: Србија ја има поддршката од САД

Вечер - 14.03.2018

За време на престојот во Србија, американскиот помошник државен секретар Вес Мичел уверил дека Србија ја има поддршката на нивната земја, известија од кабинетот на српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ.

САД остануваат посветени на поддршката на Македонија

Глас на Америка - 13.03.2018

Ова го порача помошникот-државен секретар за Европа и Евроазија во Стејт департментот Вес Мичел, по денешната средба со владиниот врв во Скопје СКОПЈЕ — Вашингтон, според Мичел, сака да ја види Македонија, како што ја нарече, регионален партнер и ...

Ружин : Македонија останува сериозен аспирант за НАТО и ЕУ

Канал5 - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение, порача високиот дипломат на Стејт Департментот Вес Мичел по средбата со премиерот Заев. Единственото решение за спорот со името е заедничкото решение меѓу двете земји, смета Мичел , кој на ...

Американска подршка за наоѓање компромис со Грција

24 Вести - 13.03.2018

САД може да се вклучи во процесот со свој ангажман и да ја поддржува земјата како и досега , но Македонија и Грција најдобро е сами да го затворат отворено прашање околу спорот со името. Ова е пораката која ја испрати Американскиот помошник државен ...

Мичел: Сега е најголемата можност за решавање на спорот

ТВ21 - 13.03.2018

Премиерот Зоран Заев очекува помош од Соединетите Американски Држави во процесот на преговори за името. Тој по денешната средба со помошникот државен секретар задолжен за Европа и Евроазија, Вес Мичел, изјави дека во миговите кога е тешко, треба на ...

Мичел: Единствено решение на спорот за името е она што ќе го постигнат двете земји

Телма - 13.03.2018

Единствено решение за спорот за името е она кое ќе го постигнат двете земји, сепак САД се и ќе продолжат да бидат ангажирани во процесот, е ставот на помошник државниот секретар на САД Вес Мичел, кој денеска во Скопје со премиерот Зоран Заев меѓу ...

Средба Заев-Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

AKO - 13.03.2018

На заедничката прес-конференција со Помошникот државен секретар за европски прашања на U.S. Department of State, Вес Мичел, ги потврдивме заложбите за понатамошно интензивирање на соработката, со цел остварување напредок на Република Македонија во ...

САД ќе помогнат, но трајно решение е она што ќе го договорат Македонија и Грција

Р.С.Европа - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение, нагласи денеска по средбата со премиерот Зоран Заев американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел. Тој престојува во посета на регионот.

Мичел: САД се и ќе бидат ангажирани во процесот за името

Нова ТВ - 13.03.2018

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска во Скопје ја повтори поддршката за решавање на спорот со Грција за уставното име, но нагласи дека тоа единствено може да биде постигнато во преговори меѓу двете земји.

Мичел: Единствено трајно решение за името ќе биде заедничко решение

Р.С.Европа - 13.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска по средбата со македонскиот премиер Зоран Заев во Скопје изјави дека САД продолжуваат со поддршка за реформскиот пат на Македонија, како напорите на земјата и на Грција ...

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат заедничко решение

Сител - 13.03.2018

Американската дипломатија била и ќе биде вклучена директно во решавање на спорот меѓу Макеоднија и Грција за уставното име, согласно интересите на САД. Сепак, единственото решение на проблемот е она што ќе биде заеднички договорено и прфатено од ...

Мичел: Македонија и Грција да најдат решение

МРТ - 13.03.2018

Американскиот помошник- државен секретар за Европа и Евроазија со поддршка за Македонија и Грција. Од Скопје порача двете земји сами да најдат решение. Заев изјави дека процесот е во завршна фаза...

Кога ни е тешко ги викаме пријателите, изјави премиерот Заев по средбата со Американскиот дипломат Вес Мичел

Сакам да кажам - 13.03.2018

Единствено решение за спорот со името е решението што ќе го постигнат заеднички Македонија и Грција, а САД остануваат поддржувачи на процесот, рече Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД за Европа и Евроазија денеска во Скопје, на заедничка ...

Мичел во Скопје со поддршка за преговорите со Грција

Р.С.Европа - 13.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска во Македонија се очекува на властите да им ја повтори американската поддршка за евроатлантски интеграции, да понуди поддршка за тековните македонски преговори со Грција ...

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решени за името

Канал5 - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници и ова е одлична можност за доаѓање до решение.

(ВИДЕО) Заев – Мичел: Ќе ги зајакнуваме економските врски поддржувајќи ја Македонија на патот кон НАТО

Бриф - 13.03.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска се сретна со Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел. Премиерот Заев му посака топло добредојде на господинот Мичел, кој е за прв пат ...

Заев: Секој документ е вреден за разгледување

+инфо - 13.03.2018

Ова не е одлука што ние ќе ја направиме за вас или за Грција. Вратата за членство во НАТО останува отворена, рече Мичел. Во април очекуваме чиста препорака за почетокот на преговори со ЕУ, а во јуни одредување датум за почеток на преговорите.

(ВИДЕО) Мичел: САД и понатаму ќе се ангажираат за влез на Македонија во ЕУ и НАТО

А1 On - 13.03.2018

На денешната средбата со премиерот Зоран Заев разговаравме за безбедносната состојба на Балканот, проблемот за името кој го имате со Грција и евро-атлантските интеграции на Македонија. САД и понатаму ќе се ангажираат и ќе учествуваат во процесот за ...

(ВИДЕО) Заев: Кога ти е тешко повикај пријател, ние ја повикавме Америка

А1 On - 13.03.2018

Кога ти е тешко во животот треба да повикаш пријател за да ти помогне, ние за помош при решавање на спорот за името со Грција, ги повикавме Соединетите Американски Држави. Добро би било кога со Грција сами би го решиле спорот за името, во ...

(Видео) Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение

Макфакс - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за спорот за името и многу е важно двете држави да продолжат со преговорите, изјави американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, на заедничката прес-конференција ...

Вес Мичел: Србија има континуирана поддршка од САД

Сител - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел вечерва од Скопје пристигна во Белград, каде оствари средба со српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ. На состанокот, како што соопштија од кабинетот на Ивица Дачиќ, биле ...

Мичел: САД ги поддржува двете земји да дојдат до решение за спорот со името

ТВ21 - 13.03.2018

Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел порача дека САД и понатаму ќе се ангажираат и ќе учествуваат во процесот за влез на Македонија во ЕУ и НАТО. „Имавме многу добра дискусија денеска.

Заев: Кога е тешко и мачно, убаво е да ги повикате пријателите како САД

ТВ21 - 13.03.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев денеска оствари средба со Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел. На средбата, Заев истакна дека очекува Македонија што поскоро да влезе во ЕУ и НАТО.

Американски пакет за поддршка на Македонија или нешто друго?...

Н.Македонија - 13.03.2018

Американски пакет за поддршка на Македонија или нешто друго? Американскиот помошник-државен секретар за европски и евроазиски прашања, Вес Мичел, денес ќе престојува во кратка посета на Македонија, потврдија од македонската влада.

ВИДЕО: Прес-конференција на Зоран Заев и Вес Мичел

А1 On - 13.03.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска оствари средба со Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес ...

Мичел: Учествуваме во процесот за името, но САД не можат да донесат одлука место вас

Мета - 13.03.2018

Моменталните услови за решавање на спорот за името се подобри од било кога, но САД нема да го решат проблемот место вас, истакна помошникот државен секретар за европски прашања на американскиот Стејт Департмент, Вес Мичел, на прес-конфренција по ...

Тачи: Дијалогот меѓу Белград и Приштина ќе продолжи без размена на територии

Макфакс - 13.03.2018

Говорејќи во рамките на прес-конференција со заменик-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел, претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека дијалогот за нормализирање на билатералните односи меѓу Белград и Приштина ќе биде ...

Мичел до Заев: САД ги поддржува Грција и Македонија да дојдат до единствено решение, поканата за НАТО останува отворена

Слободен Печат - 13.03.2018

Остануваме посветени на процесот на градење доверба, на заедничките вредности, но и на регионалната соработка во делот на безбедноста и на секој друг план. Денеска му посакав добредојде на Мичел кој е за првпат во Македонија во ова својство.

Мичел негира дека и носи пакет на Србија за Косово

Независен - 13.03.2018

Помошникот на амерканскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел негира дека пристигнал на Балканот со пакет, во кој, администрацијата на претседателот Доналд Трамп има конкретен план за Србија и за Косово, кој ќе биде продолжување на ...

Вес Мичел денеска во Скопје, името една од главните теми

МКД - 13.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска доаѓа во посета на Македонија на разговори на кои, како што вчера изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, прашањето за името ќе биде една од главните ...

Рамадани: Мичел ќе ни даде подршка за ирационалните барања на Грција

Слободен Печат - 13.03.2018

Аналитичарот Исмет Рамадани, коментирајќи го пристигнувањето на заменик државниот секретар на САД задолжен за Европа и Евроазија Вес Мичел, вели дека Мичел ќе ни даде подршка за ирационалните барања на Грција.

Арсовски: Мичел не доаѓа со решенија

Слободен Печат - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Политичкиот аналитичар, Петар Арсовски, коментирајќи ја ...

Вучиќ: Треба да го сочуваме мирот со Албанците

Независен - 14.03.2018

Подршката на европскиот пат на Србија, регионалната безбедност и односите со Косово беа главна тема на разговорие во Белград на американскиот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Мичел: САД се враќаат на Балканот поради Русија

CivilMedia - 13.03.2018

Помошник-американскиот државен секретар Вес Мичел, по состанокот во Приштина со косовскиот претседател Хашим Тачи, вети дека неговата земја иднина ќе има поактивни акции во Западен Балкан, јавуваат грчките медиуми.

Американскиот помошник државен секретар Мичел во Македонија

Р.С.Европа - 13.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска доаѓа во посета на Македонија на разговори на кои, како што вчера изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, прашањето за името ќе биде една од главните ...

Досие Вес Мичел - Дипломат булдожер или мека рака?

Фактор - 13.03.2018

Кој всушност е Вес Мичел, новиот функционер во Стејт Департментот на САД? Вес Мичел доаѓа на истата позиција која до неодамна делумно ја вршеше Брајан Хојт Ји како заменик државен секретар задолжен за Југоистична Европа и е назначен на функцијата во ...

Бејли: Македонија и Грција да дојдат до заедничко решение

Канал5 - 14.03.2018

Американскиот амбасадор Џес Бејли денеска го повтори ставот на американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел кој вчера за време на посетата на Скопје изјави дека САД се заинтересирани спорот за името да биде решен и оти ...

Грчките медиуми за посетата на Мичел на Скопје

Press24 - 14.03.2018

Без анализи и коментари, но со различни наслови, грчките медиуми го пренесуваат текстот од државната новинска агенција АНА-МПа за вчерашната средба на американскиот помошник државен секретар Вес Мичел со македонскиот премиер Зоран Заев, јави ...

Вучиќ: Можеме да прифатиме компромис, но не и понижување

Вечер - 14.03.2018

По состанокот со помошникот државен секретар на САД, Вес Мичел, српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека двете земји имаат различни ставови за Косово и Метохија. Порача дека Белград може да прифати компромис, но не и понижување.

Вашингтон ја осуди „деструктивната политика“ на Русија на Балканот

Алсат-М - 12.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Азија Вес Мичел предупреди денеска од Приштина за „деструктивната улога“ на Русија на Балканот и ја обвини Москва дека ги „поткопува“ демократските институции во регионот.

Името, Македонија очекува охрабрување од САД

Алсат-М - 12.03.2018

Шефот на дипломатијата, Никола Димитров ја оцени како многу важна посетата на високиот американски функционер Вес Мичел во овој период кога се интензивирани преговорите за името. Македонија од американскиот функционер очекува охрабрување за решавање ...

Мичел: Србија ја има поддршката од САД

Макфакс - 14.03.2018

За време на престојот во Србија, американскиот помошник државен секретар Вес Мичел уверил дека Србија ја има поддршката на нивната земја, известија од кабинетот на српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ.

САД ја обвинија Русија дека игра деструктивна улога на Балканот

Макфакс - 12.03.2018

Американскиот помошник-државен секретар за Европа и Азија, Вес Мичел, ја обвини Русија за ширење на дезинформации и поткопување на демократијата на Балканот, пишува „АФП“. Пред новинарите во Приштина, Мичел истакна дека Вашингтон гледа како Русија ...