TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Министерството за култура ги кастри финансиите за културните институции и манифестации во Охрид

ТВМ - 13.02.2018

Министерството за култура ги кастри финансиите за културните установи и манифестации во Охрид. Националната установа фестивал „Охридско лето“ наместо 53 милиони денари, колку што побарала од Министерството за култура, ќе добие 23 милиони денари или ...

Реакција на ,,Поетска ноќ во Велестово’’ по повод Годишната програма за поддршка: Сакаме да веруваме дека се работи за ...

Фокус - 13.02.2018

Откако беше објавена Годишната програма на Министерството за култура, за поддршка на проекти од областа на културата, не стивнуваат реакциите на социјалните мрежи. Големо незадоволство од изборот на проектите кои добиле финансиска поддршка, ...

Маркоска на поетски фестивал во Никарагва...

Н.Македонија - 13.02.2018

Маркоска на поетски фестивал во Никарагва По покана од организаторите на Интернационалниот поетски фестивал во Гранада, кој трае до 17 февруари, македонската поетеса Марта Маркоска ќе го претстави своето авторско творештво.

Поетската ноќ во Велестово не доби поддршка од Министерството за култура

МКД - 13.02.2018

Јубилејното 30-то издание на Поетската ноќ во Велестово не беше поддржано од Министерството за култура како дел од Годишната програма за 2018 година. Навистина е големо разочарувањето што токму во пресрет на јубилејното издание, оваа манифестација ...

Министерството за култура не го поддржа јубилејното издание на манифестацијата „Поетска ноќ во Велестово“

Република - 13.02.2018

По објавата на Годишната програма на Министерството за култура, секојдневно се јавуваат реакции од поединци и манифестации за проектите кои не добиле поддршка. Меѓу манифестациите кои годинава не добија ниту денар е и „Поетска ноќ во Велестово“ која ...

Алаѓозовски не дава пари за Поетската ноќ во Велестово, како тргнал ќе ги укине и Струшките вечери на поезија

Курир - 13.02.2018

Од состојбата во културата, поточно од средствата за 2018 година незадоволни се кумановските актери, потоа реагираше и една од скопските култни рок ликови Тоше Филиповски. Тој на својот Фејсбук профил го изрази незадоволството од тоа што ...

Поетска ноќ во Велестово не добила ниту денар од Култура

+инфо - 13.02.2018

Организаторите се разочарани што не е поддржано јубилејното издание на манифестацијата. Реакција на Поетска ноќ во Велестово по повод резултатите на Годишната програма на Министерството за култура на РМ: „Почитувани почитувачи и пријатели на ...

Поетската ноќ во Велестово за 30-то издание остана без државна поддршка

Cooltura - 13.02.2018

Поетската ноќ во Велестово за јубилејното 30–то издание остана без поддршка од страна на државата... Ви го презентираме интегрално дописот од организациониот одбор на оваа манифестација: „Почитувани почитувачи и пријатели на Поетската ноќ во ...