TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Топлотен бран во Македонија: Како да ги препознаете и што да преземете ако ве погоди сончаница и топлотен удар

Слободен Печат - 19.06.2024

Владата на барање на Министерството за здравство, одржа вонредна седница, поради најавите за топлотен бран во државата и донесе соодветни препораки. Од Институтот за јавно здравје и метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи се добиени ...

Голема летна временска прогноза: Балканот ќе гори како под сач!

Кајгана

Топлотните бранови се создаваат поради топлинските куполи - За што се работи?

Факултети

Внимавајте на овој тивок симптом на топлотен удар за кој можеби не сте знаеле

Кајгана

Заштитете се и препознајте го топлотниот удар, помогнете си себеси и на другите

Вечер Прес

Што ни се случува во телото во големи горештини и како треба да се однесуваме

365

ПРИСТИГНА И ПРВОТО МЕТЕО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Топлотен бран пристигна во Македонија

Фактор

Слободен Печат OhridNews

Македонија под вршник – спуштете ролетни, пуштете ги климите и не излегувајте од дома!

Вечер Прес - 19.06.2024

Доаѓаат неподносливи горештини – од утре земјава ќе ја зафати портокалова фаза Високите летни температури веќе се во полн замав, а уште нè чекаат и неколку топлотни бранови. Во наредните пет денови, почнувајќи од денеска па сè до недела на 23 јуни, ...

Портокаловата фаза ги препоти граѓаните

Мета

Топлотен бран во земјава со температури до 40 степени, надлежните со препораки за заштита на граѓаните

Бизнис Вести

Препораките се на сила: Од денеска топлотен бран

Скопје инфо

Топлотен бран во земјава со температури до 40 степени, надлежните со препораки за заштита на граѓаните

Либертас

Топлотен бран со температури до 40 степени, надлежните со препораки за заштита на граѓаните

24Инфо

Топлотен бран во земјава со температури до 40 степени, надлежните со препораки за заштита на граѓаните

А1 On

МКД PressingTV ММС Курир Нетпрес Lider Gostivarpress.mk Сител

Пеколни температури-од утре портоколова фаза на цела територија

Алсат-М - 19.06.2024

Топлотниот бран од денеска го активира портокаловиот аларм во некои региони на земјата, а од утре портокалова фаза се воведува целата територија на државата. Дирекцијата за хидрометеоролошки работи најавува температури до 40 степени Целзиусови, но ...

Високи температури во Македонија се препорачува да се ослободат од работа најранливите категории

Во Центар

Децата во градинките да не се изнесуваат во двор после 11 часот, трудниците да не одат на работа, препорача Владата поради топлотниот бран

Сакам да кажам

Бремените и лицата над 60 години да се ослободат од работа од 19 до 23 јуни, препорача Владата

360 степени

ВО ВРЕМЕ НА ЕКСТРЕМНИ ГОРЕШТИНИ: Конкретни мерки на претпазливост од топлотен удар за бебиња и мали деца

Pedijatar.mk

Топлотен бран во Македонија: Бремените и лицата над 60 години да се ослободат од работа, децата да не излегуваат на отворено до 17 часот

Макфакс

Топлотен бран во Македонија: Бремените и лицата над 60 години да се ослободат од работа, децата да не излегуваат на отворено до 17 часот

Опсервер

Press24 Точка Курир ТВ21 Локално Нетпрес Република МКД

Фактор здравје - 18 06 2024

24 Вести - 18.06.2024

Тема: Фактори на ризик за покачен крвен притисок Гостување на д-р Петар Цветковски, лекар по општа ...

Како ГОДИШНОТО ВРЕМЕ и ТЕМПЕРАТУРАТА влијаат на КРВНИОТ ПРИТИСОК?

Д-р Митов - 18.06.2024

Моментално имаме абнормално нагло затоплување и период кога многумина од нас имаат потешкотии да се прилагодат на високите температури. Ваквото време секако ќе има влијание и на нашето здравје и секојдневно функционирање, а денес ќе се задржиме на ...

Владата донесе нови препораки поради топлотниот бран во Македонија

24Инфо - 18.06.2024

Владата на барање на Министерството за здравство, одржа вонредна седница, поради најавите за топлотен бран во државата и донесе соодветни препораки. Од Институтот за јавно здравје и метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи се добиени ...

Од 27. владина седница: Препораки до граѓаните и работодавачите по најавите за нов топлотен бран од утре; Одлука за престанок на мандатот по сила на Закон, на градоначалникот на општината Сарај

Centar

Владата донесе нови препораки по најавите за нов топлотен бран

Фокус

Од 27. владина седница: Препораки до граѓаните и работодавачите по најавите за нов топлотен бран од утре; Одлука за престанок на мандатот по сила на Закон, на градоначалникот на општината Сарај

Вести плус

ОСЛОБОДУВАЊЕ OД РАБОТА НА БРЕМЕНИТЕ И ЛИЦАТА НАД 60 ГОДИНИ: Владата излезе со препораки поради топлотниот бран

Фактор

Препораки до граѓаните и работодавачите по најавите за нов топлотен бран од среда

А1 On

Од утре до недела посебни правила поради топлото време: се однесуваат на работодавците и граѓаните

Скопје1

Бриф Слободен Печат Либертас Н.Македонија Слободен Печат 365 ММС Канал5