TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јужна Кореја: Илјадници луѓе во километарски редици чекаат за заштитни маски за лице

ММС - 29.02.2020

Во Јужна Кореја, по Кина најголемото жариште на коронавирусот, луѓето чекаат во километарски редици за да дојдат до заштини маски за лицето. Светските агенции објавуваат фотографии од повеќе градови, а една од нив е во градот Тегу, каде што ...

Паника во Панчево: Лице купило 1.800 заштитни маски од една аптека

Локално - 28.02.2020

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар изјави дека еден човек денес купил 1.800 маски во аптека во Панчево и им порача на граѓаните да не прават такви работи. „Ве молам, не го правете тоа, има доволно маски, има доволно од сè“, рече ...

ФОТО: „Елена Лука“ продава заштититни маски од Корона вирусот со нејзиниот бренд

Press24 - 28.02.2020

Откако беше регистриран првиот случај на коронавирусот во Македонија полиците на маркетите се испразнија, но тешко е да се најдат и заштитни маски. За цена од 600 денари модната дизајнерка „Елена Лука“ продава заштититни маски од Корона вирусот со ...

Вирален тренд: Маски за лице по моден терк

Fashionel - 28.02.2020

Модниот свет секогаш наоѓа свој начин да се инфилтрира во актуелните случувања и да даде свој контекст на секоја општествена ситуација. Деновиве е актуелна модната недела во Париз каде внимание привлече модната ревија на Marine Serre, француската ...

Амазон ја забрани продажбата на милион производи заради лаги поврзани со коронавирусот

МКД - 28.02.2020

Амазон објави дека во последните неколку недели забраниле продажба на милиони производи поради лажни тврдења дека ја лекуваат болеста предизвикана од коронавирусот, или дека штитат од зараза.

Поради лажните вести за коронавирусот , Амазон забрани продажба на над милион производи

Канал5 - 28.02.2020

Амазон најави дека забранува продажба на милион производи во последните неколку недели заради лажните тврдења дека производите лекуваат од коронавирусот или штитат од инфекција. Досега, најмалку 2.800 луѓе починале од инфекција со коронавирус ширум ...

Откако се најдоа во медиумите, скапите брендирани заштитни маски на „Елена Лука“ ги снема од продавницата (ФОТО)

365 - 28.02.2020

Во досегашниот пик на епидeмиjaта на коронавирусот во Италија, цените на заштитните маски и дезинфекциски средства ги пробија сите можни граници. Според последните информации, откако италијанските власти отворија истpaга, откриени се случаи кога ...

Влада: Не смее неосновано да се зголемуваат цените на заштитните маски

Frontline - 28.02.2020

На оваа своја седница Владата ги задолжи Пазарната инспекција и Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) да направи увид и контрола на залихите на заштитните средства за заштита од пренесувањето на вирусот во аптеките и доколку утврди ...

„Амазон“ забрани продажба на милион производи поради лажни тврдења во однос на коронавирусот

Макфакс - 28.02.2020

Платформата за онлајн продажба „Амазон“ објави дека во последниве недели забранила продажба на милиони производи поради лажни тврдења дека ја лекуваат болеста предизвикана од коронавирусот, односно дека стопроцентно штитат од ваквата зараза.

Вонредна контрола во аптеките низ Македонија – ќе се проверува дали се покачени цените на маските и средствата за ...

ТВ21 - 28.02.2020

Владата ги задолжи Пазарната инспекција и Агенцијата за лекови и медицински средства на Република Македонија (МАЛМЕД) да направи увид и контрола на залихите на заштитните средства за заштита од пренесувањето на вирусот во аптеките и доколку утврди ...

„Амазон“ забрани продажба на милион производи поради невистини за коронавирусот

А1 On - 28.02.2020

Амазон објави дека забранил продажба на милион производи во последните неколку недели поради лажни тврдења за лекување на коронавирусна болест или за заштита од инфекција. Амазон е под лупа заради производи што се продаваат на неговата платформа, со ...

По Фенди и еден наш моден бренд нуди заштитни маски

Локално - 28.02.2020

Се сеќавате на луксузните заштитни маски кои Фенди ги произведува и продава, а нивната цена се движеше меѓу 190-200 евра? Во онлајн-продавницата на македонскиот дизајнерски бренд, Елена Лука, може да се најдат брендирани заштитни маски, црни, на кои ...

Лаги околу коронавирусот: Амазон забрани продажба на милион производи

Локално - 28.02.2020

Амазон објави дека во минатите недели забрани продажба на милион прозиводи поради невистинити тврдења дека лекуваат болести предизвикани од коронавирусот, односно дека штитат од зарази. Досега ширум светот од коронавирусот починале најмалку 2.800 ...

Аптеките ќе бидат казнети ако неосновано ги зголемиле цените на маските и на средствата за дезинфекција

еМагазин - 28.02.2020

Владата на последната седница ги задолжи Пазараната инспекција и Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) да направи увид и контрола на залихите на заштитните средства за заштита од пренесувањето на вирусот во аптеките и доколку утврди ...

Ќе се контролираат аптеките за кои има дојава ги зголемиле цените на заштитните маски, средства за дезинфекција…

Република - 28.02.2020

Строгите епидемиолошки критериуми за откажување на јавни собири се однесуваат само на двата карневали во Струмица и Прилеп, како и за спортските натпревари кои треба да се играат без публика.

Амазон забрани продажба на 1 милион производи: Се тврдело дека штитат од корона

PressingTV - 28.02.2020

Најголемиот продавач на мало во светот, Amazon.com Inc., забрани продажба на повеќе од еден милион производи за кои погрешно се тврди дека лекуваат или штитат од коронавирус, соопшти компанијата.

Заштитните маски може и да одмогнат: Ова мора да го знаете!

Вистина.мк - 28.02.2020

Маските можат да го намалат ширењето на грипот, но тоа самото по себе не е доволно. Треба да внимавате на тоа дали неправилно ја употребувате маската затоа што само така може да го зголемите ризикот од пренесување на заразата.

Граѓаните се жалат: Гелови за дезинфекција нема, а маските од 4 се зголемени на 15 денари

Локално - 28.02.2020

Иако властите се обидуваат да ја намалат паниката кај граѓаните, тие панично ги празнат рафотивте. Фото: Борче Поповски Екипата на Локално ги посети аптеките каде имаше намалена гужва од вообичаената.

Еве како правилно се поставува маската за навистина да заштити од вируси

Курир - 28.02.2020

Маските се еден од најчесто употребуваните предмети за заштита за време на вируси. За жал, кај нас истите почесто ги употребуваат здравите, а не болните луѓе. Денес споделуваме златен совет како правилно се поставуваат маските, со цел нивната ...

Корономанијата ги празни аптеките и продавниците

Expres - 28.02.2020

Зголемана е побарувачката на маски, гелови за раце и алкохол за дезинфекција, а тоа резултираше многу аптекит да останат без овие средства. фармацевтите немаат информации кога ќе пристигнат маските и дезинфекционите средства.

Нема маски и средства за дезинфекција

Скопје инфо - 28.02.2020

Зголеманата побарувачка на маски, гелови за раце и алкохол за дезинфекција, пак, ги остави аптеките без овие производи. На некои продажни места за два часа се трошеле и до 400 тини дезинфексицки средства за раце или целата количина што ја имале на ...

Во Италија заштитни маски се продаваат за 5.000 евра, на трговците им се заканува затвор

+инфо - 27.02.2020

Финансиската полиција објави денеска дека открила луѓе кои преку интернет продаваат маски за лице за цена од 5.000 евра за парче. Трговците на интернет, кои наплаќаат неверојатно високи цени за заштитни маски за лице и други производи што ги ...

Во Италија заштитни маски се продаваат и за цена од 5.000 евра, на трговците им се заканува затвор

Макфакс - 27.02.2020

Трговците на интернет, кои наплаќаат неверојатно високи цени за заштитни маски за лице и други производи што ги рекламираат како заштита од коронавирусот, ќе се соочат со кривични пријави во Италија.

Потрага по маски и медицински алкохол

Deutsche Welle - 27.02.2020

Стравот од коронавирусот ги празни маркетите и аптеките. Иако нема место за паника, граѓани сакаат да бидат снабдени „за секој случај“ И покрај апелот на здравствените властите дека нема простор за паника, , состојбата е спротивна на апелите и ...

ГИ ОТКРИ ФИНАНСИСКАТА ПОЛИЦИЈА: Продавале маски за лице за 5.000 евра

Фактор - 27.02.2020

Во Италија заштитни маски се продаваат и за цена од 5.000 евра, а на трговците им се заканува затвор. Финансиската полиција открила луѓе кои продаваат маски за лице за цена од 5.000 евра за парче.

Ама зашто купувате макарони, конзерви и маски?

Женски магазин - 27.02.2020

Во аптеките нема маски со денови, а граѓаните кои вчера успеале да најдат ги купиле за 25 денари иако редовната цена пред појавата на грипот и стравот од корона-вирус беше десет денари за парче.

Поплаки има, пријави нема за зголемени цени поради коронавирусот

Радио МОФ - 27.02.2020

По вчерашната прес-конференција на која министерот за здравство Венко Филипче ја информираше јавноста дека е регистриран првиот случај на коронавирус во државава, граѓаните покрај тоа што панично поитаа да купат залихи, на социјалните мрежи реагираа ...

ВИДЕО: По вчерашниот купувачки поход низ маркетите, рафтовите денеска повторно се полни

А1 On - 27.02.2020

По вчерашното панично пазарување на граѓаните низ маркетите, денеска рафтовите повторно се полни. Скопјани по вчерашниот прв потврден случај на коронавирус, денешниот ден го поминуваат сосема нормално.

Паниката ги испразни рафтовите во продавниците, аптеките, пазарите

Алфа - 27.02.2020

Стравот од Корона вирусот ги празни маркетите и аптеките во главниот град. Иако надлежните тврдат дека нема место за паника граѓаните сакаат да бидат снабдени за “секој случај”. Рафтовите со брашно,шеќер зејтин и конзерви комплетно се испразнети во ...

Корона паника: Гостиварци прават залихи на храна и гелови за дезинфекција

Gostivarpress.mk - 27.02.2020

Уплашени од ширење на коронавирус, гостиварци ги празнат рафтовите во маркетите и аптеките. Фармацевтите во Гостивар потврдија дека побарувачката на гелови за дезинфицирање деновиве е многу зголемена.

Италија: Кривични пријави за продавање маски по енормни цени

ТВ21 - 27.02.2020

Финансиската полиција во Италија ќе поднесе кривични пријави против сите трговци кои продаваат заштитни маски за лице и други производи кои ги огласуваат преку Интернет како заштита од новиот коронавирус наречен Ковид-19.

Зголемена потрошувачка во маркетите, нема маски и средства за дезинфекција

Сител - 27.02.2020

Зголемена потрошувачка на производи по првиот потврден случај на кронавирус во земјава. Од големите ланци на маркети велат дека вчера во попладневните часови граѓаните масовно купувале храна и средства за хигиена.

Интересни работи за носењето еднократни „заштитни маски“

Бриф - 27.02.2020

Заштитните маски можат да го намалат ширењето на грипот, но само тоа не е доволно. Осигурете се дека ја користите маската правилно, бидејќи во спротивно со неа можете само да го зголемите ризикот од пренесување на болести што се пренесуваат преку ...

Заштитните маски на „Фенди“, „Гучи“ и на „Версаче“ најбарани

Н.Македонија - 27.02.2020

Креаторите на висока мода на пазарот исфрлија заштитни маски со лого на нивните модни куќи, а меѓу нив се: „Фенди“, „Гучи“ и „Версаче“. Маската на „Фенди“ е свилена во кафено-црна боја и се продава по цена од 260 долари.

Српски пулмолог: Приказната за коронавирусот е пренадувана, оние кои имаат брада џабе носат маски

Локално - 27.02.2020

Српскиот пулмолог доктор Бранимир Несторовиќ за РТС истакна дека заштитните маски немаат голема заштитна вредност. -Кога сте болни треба да носите заштитна маска за да не инфицирате други луѓе- тоа е поентата на маските истакнува Несторовиќ.

Носењето заштитни маски во јавност во Белгија е незаконско, потсетуваат правниците

Опсервер - 27.02.2020

– Носењето заштитни маски на јавни места што го покриваат лицето не е легално во Белгија, велат правниците, потсетувајќи дека прекршување на законот предвидува казна до 137 евра и/или затвор од еден до седум дена.

Италијанските власти казнуваат, кај нас маските од 10 денари се препродаваат за сума од 150-300 денари

CivilMedia - 27.02.2020

Недостаток од маски има насекаде. Особено во земјите каде веќе се потврдени случаи на пациенти заразени со КОВИД-19. Поради недостатокот, на пазарот во овие земји се појавија диви препродавачи на маски, чија цена е многу повисока од реалната, а дел ...

Маските за заштита се продаваат по 300 денари

Скопје инфо - 27.02.2020

И додека во Македонија е регистриран првиот случај на корона вирус, наместо достапност на неопхиод материјал маските достигнаа цена до 300 денари. Ако најевтините маски беа околу 50 денари, а оние кои нудат поголема заштита околу 150, сега дотигнаа ...

Носењето заштитни маски во јавност во Белгија е незаконско, потсетуваат правниците

Фокус - 27.02.2020

Носењето заштитни маски на јавни места што го покриваат лицето не е легално во Белгија, велат правниците, потсетувајќи дека прекршување на законот предвидува казна до 137 евра и/или затвор од еден до седум дена.

Носењето заштитни маски во јавност во Белгија е незаконско, потсетуваат правниците

А1 On - 27.02.2020

Носењето заштитни маски на јавни места што го покриваат лицето не е легално во Белгија, велат правниците, потсетувајќи дека прекршување на законот предвидува казна до 137 евра и/или затвор од еден до седум дена.

Носењето заштитни маски во јавност во Белгија е незаконско, потсетуваат правниците

Бриф - 27.02.2020

Носењето заштитни маски на јавни места што го покриваат лицето не е легално во Белгија, велат правниците, потсетувајќи дека прекршување на законот предвидува казна до 137 евра и/или затвор од еден до седум дена.

Носењето заштитни маски во јавност во Белгија е незаконско, потсетуваат правниците

24Инфо - 27.02.2020

Носењето заштитни маски на јавни места што го покриваат лицето не е легално во Белгија, велат правниците, потсетувајќи дека прекршување на законот предвидува казна до 137 евра и/или затвор од еден до седум дена.

Потрага по маски и медицински алкохол

Либертас - 27.02.2020

Стравот од коронавирусот ги празни маркетите и аптеките. Иако нема место за паника, граѓани сакаат да бидат снабдени „за секој случај“, пишува Дојче веле . И покрај апелот на здравствените властите дека нема простор за паника, откако во Скопје беше ...

Носењето заштитни маски во јавност во Белгија е незаконско, потсетуваат правниците

Либертас - 27.02.2020

– Носењето заштитни маски на јавни места што го покриваат лицето не е легално во Белгија, велат правниците, потсетувајќи дека прекршување на законот предвидува казна до 137 евра и/или затвор од еден до седум дена.

Носење заштитни маски во Белгија не е легално

Слободен Печат - 27.02.2020

Носењето заштитни маски на јавни места што го покриваат лицето не е легално во Белгија, велат правниците, потсетувајќи дека прекршување на законот предвидува казна до 137 евра и/или затвор од еден до седум дена.

Носењето заштитни маски во јавност во Белгија е незаконско, потсетуваат правниците

MakPress - 27.02.2020

Носењето заштитни маски на јавни места што го покриваат лицето не е легално во Белгија, велат правниците, потсетувајќи дека прекршување на законот предвидува казна до 137 евра и/или затвор од еден до седум дена.

Носењето заштитни маски во јавност во Белгија е незаконско

Република - 27.02.2020

Носењето заштитни маски на јавни места што го покриваат лицето не е легално во Белгија, велат правниците, потсетувајќи дека прекршување на законот предвидува казна до 137 евра и/или затвор од еден до седум дена.

Во Италија кривични пријави за продавање маски по енормни цени

Курир - 27.02.2020

Финансиската полиција во Италија ќе поднесе кривични пријави против сите трговци кои продаваат заштитни маски за лице и други производи кои ги огласуваат преку Интернет како заштита од новиот коронавирус наречен Ковид-19.

Во Италија кривични пријави за продавање маски по енормни цени

Либертас - 27.02.2020

Како што пренесуваат италијанските медиуми, освен што цената е преголема, продавачите преку Интернет лажно тврдат дека нивните производи нудат „целосна заштита“ од коронавирусот. Финансиската полиција во соопштението наведува дека се поднесени ...

Во Италија кривични пријави за продавање маски по енормни цени

Нетпрес - 27.02.2020

Финансиската полиција во Италија ќе поднесе кривични пријави против сите трговци кои продаваат заштитни маски за лице и други производи кои ги огласуваат преку Интернет како заштита од новиот коронавирус наречен Ковид-19.