TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев по средбата со Хан: Ни треба позитивна одлука сега и веднаш

Телма - 16.10.2019

Немојте да бидете наша пречка, бидете наши херои. Со овие зборови премиерот Зоран Заев од Брисел ги повика европските лидери да и дадат на Македонија датум за почеток на преговори на самитот што почнува утре.

Заев и Хан апелираа на Македонија да ù се даде датум за преговори

Алсат-М - 16.10.2019

Попладнево премиерот Заев во Брисел се сретна со еврокомесарот за добрососедство и проширување, Јоханес Хан. И двајцата ги повикаа европските лидери да донесат одлука за отворање на преговори со Македонија.

Хан и Заев се оптимисти дека во петок ќе има позитивна одлука

24 Вести - 16.10.2019

По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите со ЕУ. Секое одложување ќе биде прочитано како негативна одлука и ќе има многу негативни ефекти, високо ниво на разочарување кај граѓаните и кај сите кои го ...

Заев и Хан: Лидерите на ЕУ да не бидат пречка и да дадат зелено светло за преговори

Телма - 16.10.2019

По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите со ЕУ сега и веднаш. Подготвени сме за тоа политички и институционално. Секое одложување ќе биде прочитано како негативна одлука и ќе има многу негативни ...

Хан: Очекуваме лидерство во вистинска смисла на зборот од лидерите на ЕУ

MakPress - 16.10.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев во Брисел, од своја страна, уште еднаш ги повика лидерите кои ќе се состанат утре во Брисел да покажат токму лидерство по ова прашање.

Ќе има ли датум за преговори: Разочараност и надеж пред состанокот на Европскиот совет

Глас на Америка - 16.10.2019

Не станува збор за задоволување на интереси некои политичари. Станува збор за луѓе за кои треба да работиме, истакна еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан Разочараност, но и надеж дека е можен пробив на Европскиот совет кој утре и в петок ќе ...

Без зелено светло за Македонија во ЕУ на коцка се ставаат европската отчетност и кредибилитет, рече Хан по средбата со ...

Сакам да кажам - 16.10.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан ги повика лидерите на ЕУ да донесат одлука за отворање пристапни преговори со Северна Македонија, зашто ако не дадат зелено светло на коцка се ставаат европската отчетност и кредибилитет.

Заев и Хан: Македонија заслужува почеток на преговори

Канал5 - 16.10.2019

Пред малку заврши средбата во Брисел на премиерот Заев со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. На средбата главна тема беше утрешниот самит на лидерите од кој Македонија очекува датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Заев во Брисел со порака до лидерите на ЕУ: „Не ги гасете светлечките ѕвездички, ќе се изгубиме во темнината“

ТВ21 - 16.10.2019

Методолигија може да се развие и спроведе, но тоа не пречи Северна Македонија да добие позитивна одлука сега и веднаш. Ваква порака испрати премиерот Зоран Заев по средбата со еврокомесарот за проширување во заминување Јоханес Хан.

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Макфакс - 16.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува европските лидери да одобрат датум за почеток на преговорите меѓу земјава и ЕУ.

Хан: Очекуваме лидерство од ЕУ, поминавте тежок пат

24 Вести - 16.10.2019

Хан на денешната прес конференција истакна дека Македонија поминала долг пат кон евроинтеграциите. Тој потенцираше дека македонците заслужуваат подобар живот и да не мора да ја напуштаат во потрага по подобар живот.

Заев: Почитувани лидери на ЕУ, бидете наши херои

24 Вести - 16.10.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев на заедничка прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан, изјави дека македонскиот народ е во големо исчекување. Заев рече дека сега и веднаш ни треба одлука за почнување на преговори.

Хан: Лидерите да најдат начин да се даде зелено светло

Press24 - 16.10.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска на прес-конференција се обрати на македонската јавност за пристапните преговори за ЕУ. - Секогаш е чест да се сретнам со Заев и со неговите колеги. Сакаме заедно да славиме и мора да се погрижиме Северна Македонија ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на премиерот Заев и еврокомесарот Хан

Нова ТВ - 16.10.2019

Заедничка прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан. Posted by Zoran Zaev on Среда, 16 октомври ...

(ВИДЕО) Хан и Заев оптимисти дека во петок ќе има позитивна одлука

360 степени - 16.10.2019

„Немојте да ни ги гасите светлите ѕвезди кон кои се стремиме, туку бидете нашите херои и дајте ни го тоа што го заслужуваме“, им порача на европските лидери премиерот Заев по средбата со еврокомесарот Хан.

Заев упати порака до граѓаните: Никој не може да не спречи да продолжиме по патот на кој цврсто напредуваме

Локално - 16.10.2019

„Во јуни и јули од Брисел ни стигна пораката дека Северна Македонија ги исполнила очекуваните резултати за старт на преговори за членство во ЕУ. Еве го октомври. Дојдовме во Брисел по очекуваната и заслужена вест – одлука да почнеме преговори за ...

Заев: Не станувајте нашата пречка, бидете нашите херои

24Инфо - 16.10.2019

Не ја гасете светлата ѕвезда кон која се стремиме. Не станувајте нашата пречка. Бидете нашите херои. Почетокот на преговорите ќе ни помогне да поттикнеме уште посилен ангажман, да создадеме повеќе работни места и да ги задржиме младите дома, ...

Заев до европските лидери: Бидете наши херои

Слободен Печат - 16.10.2019

Заев истакна дека ако не ја добиеме заслужената позитивна одлука, ќе следи големо разочарување. На денешната пресконференција со еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел, премиерот Зоран Заев испрати порака до европските лидери, истакнувајќи дека ...

Хан едногласен со Заев: Ако Северна Македонија губи датум, ЕУ го губи Балканот!

CivilMedia - 16.10.2019

Со јасни и децидни последни зборови, полни со пораки до европските лидери, премиерот на Северна Македонија Зоран Заев и комесарот за проширување, Јоханес Хан, истакнаа дека утрешниот самит не е важен само за иднината на нашата земја, туку и за ...

Прес-конференција на премиерот Заев и еврокомесарот Хан (во живо)

Либертас - 16.10.2019

ВО ЖИВО – Прес-конференција на премиерот Заев и еврокомесарот Хан во Брисел. Заедничка прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан. Заедничка прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан.

(Живо) Заедничка прес-конференција на премиерот Заев и еврокомесарот Хан

Локално - 16.10.2019

Проследете ја во живот заедничката прес-конференција на премиерот Заев и еврокомесарот ...

Заедничка прес-конференција на премиерот Зоран Заев со еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел

CivilMedia - 16.10.2019

Во тек е заедничката прес-конференција на премиерот Зоран Заев со еврокомесарот Јоханес Хан во ...

За Хан никој не е совршен, но мора да се работи

Фактор - 16.10.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан на прес-конференција со македонскиот премиер Зоран Заев изјави дека на македонските граѓани им требаат добри услови, земја каде ќе живеат и работат, без да одат надвор.

Хан: Лидерите да најдат начин за да се даде зелено светло, никој не е совршен

Република - 16.10.2019

Еврокомесарот, Јоханес Хан, на денешната заедничка прес-конференција со Зоран Заев говореше за пристапните преговори за ЕУ, а побара и од европските лидери да и дадат зелено светло на Македонија. , вели Хан.

Бидете наши херои, подготвени сме да почнеме преговори

Република - 16.10.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев на заедничка прес-конференција со еврокомесарот Јоханес Хан, изјави дека македонскиот народ е во големо исчекување. Tој додаде дека сега и веднаш ни треба одлука за почнување на преговори. , рече тој.

Заев на средби во Брисел со Туск, Хан и Сесоли

360 степени - 16.10.2019

По вчерашниот неуспешен обид на европските министри да се договорат за старт на преговори со земјава, премиерот Зоран Заев денеска и утре ќе престојува во работна посета на институциите на Европската Унија во Брисел во последен обид за лобирање пред ...

Алармантно предупредување на Могерини: Ако не го внесете Западен Балкан во ЕУ, ќе има војна!

Точка - 16.10.2019

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини изјави дека Европската унија за да го стабилизира и обедини сопствениот континент треба да во внесе Западен Балкан во ЕУ. „За да ги направиме војните невозможни на нашиот континент, потребно е да ...

Ако не овој петок, следниот ноември пак ќе чекаме датум

+инфо - 16.10.2019

Комесарот Хан смета дека реформите кои се прават во земјите кандидати се „болни“ и не исклучи можност од негативни последици доколку повторно се одложи одлуката на ...

Могерини: Европските лидери да ја донесат вистинската одлука за преговори со Скопје и Тирана

Нова ТВ - 15.10.2019

За да се зајакне постигнатиот напред на Балканот, сега е моментот да отвориме пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија. Се надевам дека нашите лидери во следните денови ќе ја донесат вистинската одлука, изјави денеска високата ...

Хан: Ова не е момент со кој треба да се гордееме, Европскиот совет да го поправи денешниот исход

МКД - 15.10.2019

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија попладнево не донесоа одлука за почеток на преговори со Македонија и со Албанија, но ни за можноста двете земји да го продолжат процеот раздвоено.

Нема одлука за отворање на преговорите, Хан им се извини на граѓаните

Фокус - 15.10.2019

Министрите за надворешни работи на ЕУ не успеаја да се договорат и не донесоа одлука за отворање на преговорите со Македонија и Албанија. Сега прашањето ќе се префрли на највиското ниво, во Советот на Европа кој треба да се состане кон крајот на ...

Хан: Им се извинувам на граѓаните на Северна Македонија и на Албанија

Либертас - 15.10.2019

Финското претседателство и еврокомесарот за проширување не ја криеја разочараноста од исходот на денешниот Совет за општи работи на ЕУ на кој европските министри не успеаја да постигнат консензус за одредување датум за старт на преговори со С.

Хан: Северна Македонија и Албанија направија реформи кои во нашите земји не би биле возможни

365 - 15.10.2019

Денешниот нема да биде славен ден за Европа и Европската унија не може да биде горда на денешниот министерски состанок, рече еврокомесарот за проширување Јоханес Хан откако министрите за надворешни работи од земјите членки не се усогласија за ...

(ВО ЖИВО): Прес конференција на Јоханес Хан и финското претседателство на ЕУ

360 степени - 15.10.2019

Во моментов во Луксембург се одржува прес-конференција на финското претседателство со ЕУ и еврокомесарот Јоханес Хан. Министрите не постигнаа согласност, прашањето за преговори се сели кај лидерите на ЕУ в четврток Пропадна и предлогот за ...

Хан: Ова не е момент со кој ЕУ може да се гордее

iPortal - 15.10.2019

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, откако Советот на министри за општи работи на Европската Унија доцна попладнево заврши без заклучок за отпочнување преговори со Северна Македонија и Албанија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави ...

Хан се извини што нема датум

PressingTV - 15.10.2019

По одлуката на Советот на министри на ЕУ да не се определи датум за почнување на пристапните преговори за проѓирување со Македонија и Албанија, се огласи комесарот за проширување, Јоханес Хан.

(ВО ЖИВО): Прес конференција на Јоханес Хан и финското претседателство на ЕУ

Либертас - 15.10.2019

о моментов во Луксембург се одржува прес-конференција на финското претседателство со ЕУ и еврокомесарот Јоханес Хан. извор: ...

Хан „многу жали“ што не падна одлука за старт на преговори со Македонија и со Албанија

Expres - 15.10.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан изрази жалење што на денешниот Совет за општи работи на Европска унија не се постигна согласност за почеток на преговори за членство со Македонија и со Албанија. „Многу жалам што земјите-членки не можеа да донесат одлука за ...

ВО ЖИВО: Александар Николоски за министерското НЕ за Македонија и Албанија

Република - 15.10.2019

Плодната расправа на министрите за европски прашања на земјите-членки на ЕУ денеска во Луксембург заврши јалово за Македонија и Албанија. Тие дефинитивно не успеаја да се усогласат околу прашањето за отворање пристапни преговори.

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите, ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

Нова ТВ - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Хан: Без јасен сигнал од ЕУ, го губиме влијанието на Балканот

Макфакс - 15.10.2019

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, смета дека на Европската унија, доколку не испрати јасен сигнал за отворање на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, и заканува губење на влијанието на просторот на ...

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите, ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

Слободен Печат - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите, ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

Локално - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Хан: Ако ЕУ не упати сигнал за старт на преговорите да не се чуди ако нема влијание на Балканот

Press24 - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите, ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

Опсервер - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите, ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

Канал5 - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан. Тоа го изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите, ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

Телма - 15.10.2019

– Доколку по две одлагања не упатиме јасен сигнал денеска или најдоцна на Советот на ЕУ в четврток, не смееме да се чудиме ако повеќе немаме влијание на Балканот, нагласи Хан, додавајќи дека се надева оти во врска со ова прашање „ќе победи разумот“.

Хан ја предупредува ЕУ: Да не се чудиме ако го изгубиме влијанието на Балканот

+инфо - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите

Независен - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...

Хан: Без јасен сигнал за старт на преговорите, ЕУ ризикува да го загуби влијанието на Балканот

Вечер - 15.10.2019

Доколку не упати јасен сигнал за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, Европската Унија ризикува да го загуби влијанието на Западен Балкан, изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан за ...