TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Интерното одделение на Велешката болница веќе не е ковид-центар, се отвора за сите болни

Сакам да кажам - 26.11.2020

Интерното одделение „Б“ тракт од Велешката болница, кое еден месец беше ковид-центар, од денес е повторно наменето само за пациентите кои ги лекува интерната медицина. По ова, за пациентите позитивни или сомнителни на ковид-19 во болницата има 78 ...

Од денеска уште една клиника станува ковид центар

Сител - 26.11.2020

На секој половина час во скопската Брза Помош имаат повик за пациент со Ковид-19 кој е на домашно лекување а состојбата му се влошила. Медицинските екипи покрај интервенција на лице место, најчесто овие болни ги носат во ковид центрите поради ниска ...

Седми ден кризна состојба – отворено ново ковид – одделение, се уште се подготвува и стара „Систина“

Телма - 26.11.2020

Ковид пациенти од денеска ќе почне да прима и клиниката за уво, нос и грло . Ќе може да се да се сместат 50 пациенти.Само во последните 24часа, во Ковид-центрите во Скопје хоспитализирани се 43 нови пациенти, а близу 500 сомнителни и потврденина ...

Хаос во тетовската болница – роднини на пациенти со Ковид во улога на болничари

Телма - 26.11.2020

Кога е во прашање животот на својот близок, роднините се подготвени да му помогнат на секаков начин. И покрај тоа што знаат дека болеста ковид 19 е заразна, сепак, ризикуваат и бараат дозвола да бидат во ковид центрите покрај пациентот за да му се ...

Половина од пациентите во штипската болница се на кислородна поддршка

24 Вести - 26.11.2020

Над половина од пациентите во штипската болница се на постојана кислородна подршка. 28 пациенти буквално се борат за здив и имаат проблеми со нивото на кислород во крвта. Трет ден бројот на хоспитализирани на инфективното и кожното одделение во Штип ...

Со воен авион C-130 од Драма во Атина пренесени тројца пациенти со Ковид-19

Опсервер - 26.11.2020

Поради сериозноста на здравствената состојба, тројца пациенти со Ковид-19, кои досега беа хоспитализирани во грчкиот град Драма, попладнево со C-130 преку градот Кавала пристигнаа на лекување во Атина, јави дописничката на МИА од Атина.

Хоспитализирани 836 пациенти со Ковид-19, во моментот има 130 празни кревети во болниците

Факултети - 26.11.2020

Вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот се лекуваат во ковид-центрите во болниците низ земјава во изминатите 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Во Битола се хоспитализирани 65 пациенти, во болницата во Штип се лекуваат ...

Во ковид-центрите во цела држава се лекуваат вкупно 1 134 пациенти, само во Скопје се над 40 отсто

360 степени - 26.11.2020

Вкупната бројка на пациети позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1 314 и има колку 130 празни болнички кревети во ковид – центрите, соопшти Министерството за ...

На инфективните одделенија во земјата се лекуваат 836 пациенти

Опсервер - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците, кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

Во ковид центрите во земјава се слободни 130 легла, денеска ќе има дополнителни 50 на Клиниката за уво, нос и грло

Мета - 26.11.2020

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава изнесува 1.314, a има колку 130 празни болнички кревети во ковид центрите, информира ...

Поставени шатори за пациенти пред Инфективното одделение во струмичката болница

Канал5 - 26.11.2020

Општинската организација на Црвен крст Струмица, во соработка со Дирекцијата за заштита и спасување, постави два шатори пред Инфективното одделение во струмичката болница за пациенти кои се позитивни или суспектни на коронавирусот.

Во штипскиот Ковид центар 28 пациенти се на кислородна поддршка

Опсервер - 26.11.2020

– Над половина од хоспитализираните пациенти на штипското Инфективно одделение се борат за живот. Постојано се на кислородна поддршка поради ниската сатурација, односно кислород во крвта, од што зависи и функционирањето на органите.

Филипче го остави здравствениот систем без протокол и го направи неупотреблив, граѓаните не може да се лекуваат преку ...

Република - 26.11.2020

Препишување терапија преку телефон и преку СМС пораки. Преку Вибер граѓаните од лекарите добиваат совети за кои витамини и антибиотици да користат додека состојбата не се подобри. Во македонскиот здравствен систем вака некако изгледа лекувањето на ...

КОВИД-19: Бугарија е на прво место по смртност по глава на жител во Европа

Во Центар - 26.11.2020

Според лекарите, причината за ова е „болниот“ здравствен систем. Земјата постави нов, црн рекорд! Во последните 24 часа, 189 пациенти со коронавирус починале во Бугарија. Ова ги рангира на прво место по смртност по глава на жител во Европа на дневна ...

Хаос во болницата за ковид во Бар (видео)

Канал5 - 26.11.2020

Семејството на пациентот се обидело насилно да влезе, кршеле и стакла Стравот кај роднините за најблиските и недовербата на некои граѓани во болницата за коронавирусот во Бар кулминираше утрово со инцидент во истата здравствена установа, пренесува ...

Предупредувањето на д-р Стевановиќ, откри кои се најзагрозените пациенти: Не се лекувајте сами дома

Фактор - 26.11.2020

Предупредување!!! Лекарите секојдневно апелираат да се почитуваат мерките за заштита од ковид-19, да се носат заштитни маски, да се држи социјална дистанца, да се одржува лична хигиена , односно да се мијат раце.

Вкупно 20.711 активни случаи на корона - ЕВЕ КОИ МЕСТА ВО МАКЕДОНИЈА СЕ НАЈКРИТИЧИНИ

Вечер - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

ВМРО-ДПМНЕ: Во која друга земја во светот мртовци и пациенти се лечат во иста просторија

А1 On - 25.11.2020

„Во која друга земја во светот во една иста просторија има мртовци и пациенти кои се лечат. Тоа за жал се случува во битолската болница во Македонија. Тоа е последица на распаднатиот здравствен систем кој сто е продолжение на случаите каде во двор ...

Активни 20711 случаи на Ковид-19, во болниците има уште слободни кревети

CivilMedia - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

Активни 20.711 случаи на Ковид-19, во болниците има уште слободни кревети

Кумановски м. - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

ВМРО-ДПМНЕ: Во која друга земја во светот мртовци и пациенти се лечат во иста просторија, Филипче и Заев се главните ...

Алфа - 25.11.2020

Во која друга земја во светот во една иста просторија има мртовци и пациенти кои се лечат. Тоа за жал се случува во битолската болница во Македонија. Тоа е последица на распаднатиот здравствен систем кој сто е продолжение на случаите каде во двор на ...

Активни 20711 случаи на Ковид-19, во болниците има уште слободни кревети

Телма - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

Инспектори ќе ги испитуваат условите во Битолската болница

Либертас - 25.11.2020

По барање на министерот за здравство, Венко Филипче, денеска инспектори од Државниот здравствен и санитарен инспекторат ќе влезат во Клиничката болница во Битола за да одблизу ги согледаат условите во кои се лекуваат пациентите.

ВИДЕО: Влеговме во НАТО со црвен чадор

Курир - 25.11.2020

Снимка од битолската болница во која пациенти добиваат инфузија додека покрај нив лежат починати пациенти а од паѓање фекалии врз глава додека се во ВЦ ги чува чадор. Црвен. Ама да бидеме фер: не е само НАТО; и радиодифузна такса да не се ...

Активни 20711 случаи на Ковид-19, во болниците има уште слободни кревети

MakPress - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

По ужасните фотографии објавено и видео од лошата состојба во битолската болница

Сител - 25.11.2020

За условите во болницата во Битола на социјалните мрежи кружи ново видео, откако беа објавени слики од просторија во болницата каде што пациенти добиваат инфузија додека во соседните кревети лежат починати пациенти.

Во која друга земја во светот мртовци и пациенти се лечат во иста просторија, Филипче и Заев се главните кривци што се ...

Опсервер - 25.11.2020

Во која друга земја во светот во една иста просторија има мртовци и пациенти кои се лечат. Тоа за жал се случува во битолската болница во Македонија. Тоа е последица на распаднатиот здравствен систем кој сто е продолжение на случаите каде во двор на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во која друга земја во светот мртовци и пациенти се лечат во иста просторија, Филипче и Заев се главните ...

MakPress - 25.11.2020

Во која друга земја во светот во една иста просторија има мртовци и пациенти кои се лечат. Тоа за жал се случува во битолската болница во Македонија. Тоа е последица на распаднатиот здравствен систем кој сто е продолжение на случаите каде во двор на ...

Активни 20711 случаи на Ковид-19, во болниците има уште слободни кревети

Нова ТВ - 25.11.2020

Вкупно 20711 активни случаи на Ковид-19 се регистрирани во земјава, од кои речиси половината 9985 се во Скопје, а во болниците се лекуваат 1290 пациенти. И покрај растот на бројот на инфицираните, сепак, болниците располагаат со слободни кревети.

(ВИДЕО) Во битолската болница се нижат скандали: Поставиле чадор во тоалетот за да не им течат фекалии

Скопје1 - 25.11.2020

По вчерашниот голем скандал од битлската болница во кој во иста просторија двајца пациенти примаат инфузија, додека до нив лежат две мртви тела, денеска излезе друг. ТВ 21 пренесува дека во тоалетот на блницата со чадор се спречува да не течат ...

ДСЗИ прати инспекциски надзор во Битолската болница: По фотографијата со мртвите пациенти, следуваше и чадор како ...

Локално - 25.11.2020

По вчерашниот голем скандал од битлската болница во кој во иста просторија двајца пациенти примаат инфузија, додека до нив лежат две мртви тела, денеска излезе друг. Имено, во тоалетот на блницата со чадор се спречува да не течат фекалии врз ...

На болничко лекување од ковид-19 се 1.297 пациенти

МКД - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. Вкупната бројка на пациети позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на ...

На инфективните одделенија се лекуваат 812 пациенти, слободни кревети има

+инфо - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, објави Министерството за здравство.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 812 пациенти, слободни кревети има

Сител - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

МЗ: На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 812 пациенти - слободни кревети има

Press24 - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.

Министерство за здравство-На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 836 пациенти

Канал5 - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 836 пациенти

Курир - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

На инфективните одделенија се лекуваат 812 пациенти, слободни кревети има

Либертас - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, објави Министерството за здравство.

Клиничка болница Тетово: Поплаки околу хоспитализиција, инфектолог одредува кој останува на лекување

еМагазин - 25.11.2020

Во врска со зачестените поплаки на граѓаните дека не се примени на лекување на инфективното одделение со симптоми на Ковид-19, од Клиничка болница Тетово велат дека поради комплексноста на болеста и состојбата специјалист по инфективни болести треба ...

Детален преглед по болниците: На инфективните одделенија низ Македонија се лекуваат 812 пациенти со Ковид-19

еМагазин - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, информираат од Министерство за здравство.

Клиничка болница Тетово за поплаките околу хоспитализиција: Инфектолог одредува кој останува на лекување

Press24 - 25.11.2020

Во врска со зачестените поплаки на граѓаните дека не се примени на лекување на инфективното одделение со симптоми на Ковид-19, од Клиничка болница Тетово велат дека поради комплексноста на болеста и состојбата специјалист по инфективни болести треба ...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 836 пациенти, слободни кревети има

Скопје1 - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 836 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 812 пациенти, има слободни кревети

Независен - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 812 пациенти, има слободни кревети

24Инфо - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 812 пациенти, има слободни кревети

Кајгана - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 812 пациенти, има слободни кревети

iPortal - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 812 пациенти, има слободни кревети

Кумановски м. - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.

Во болница се лекуваат 1.297 заразени со Ковид-19

Фокус - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, а 1.297 вкупно во болниците. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за ...

Клиничка болница Тетово: Поплаки околу хоспитализиција, инфектолог одредува кој останува на лекување

Либертас - 25.11.2020

Во врска со зачестените поплаки на граѓаните дека не се примени на лекување на инфективното одделение со симптоми на ковид-19, од Клиничка болница Тетово велат дека поради комплексноста на болеста и состојбата специјалист по инфективни болести треба ...