TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Паника и хаос во Хонгконг

Независен - 14.08.2019

Лидерката на градот Кери Лам одбива да поднесе оставка, демонстрантите веќе петти ден го држат окупиран аеродромот, а Пекинг почна да зборува за „тероризам“ Легенда: Засега никој не сака да попушти – демонстрантите велат дека се борат за ...

Кина ги осуди „речиси терористичките акти“ на аеродромот во Хонг Конг

МКД - 14.08.2019

Летовите од аеродромот во Хонг Конг по дводневните протести на про-демократските активисти повторно продолжија, додека кинеските официјални лица ги осудија делувањата на активистите што го парализираа меѓународниот центар како „речиси терористички ...

Пекинг ги нарече демонстрантите ’терористи’, ародромот во Хонгконг повторно работи

Нетпрес - 14.08.2019

Канцеларијата на Кина во Хонгконг оцени во средата дека антивладините демонстрантите не се разликуваат од „терористи“, а американскиот претседател Доналд Трамо објави дека кинеските вооружени сили се придвижуваат кон границите со Хонгконг и повика ...

Цената на воена интервенција во Хонгконг

Deutsche Welle - 14.08.2019

Пекинг сѐ поотворено му се заканува на Хонгконг дека ќе испрати вооружени трупи во градот. Сепак, изгледа дека таква одлука сѐ уште не е донесена, бидејќи цената е висока, смета Матијас Белингер.

Кина не дозволува пристап на американски бродови на Хонгконг

Алсат-М - 14.08.2019

Кина го одби барањето на два американски воени брода во следните недели да го посетат Хонгконг, пренесуваат американски официјални лица, сакајќи да останат анонимни. Тие рекле дека бродот „Гин беј“ побарал дозвола кон крајот на овој месец да го ...

Повторно отворен аеродромот во Хонгконг, протестите продолжуваат

+инфо - 14.08.2019

На аеродромот во Хонгконг повторно е воспоставен сообраќајот по два дена нарушување поради антивладините протести на терминалот за пристигнување. Раководството на аеродромот соопшти дека добило дозвола времено да им забрани на демонстрантите да ...

Аеродромот во Хонг Конг повторно работи, протестите се уште траат

Канал5 - 14.08.2019

Два дена по проблемите во редовниот сообраќај, поради антивладините протести на терминалите, на аеродромот во Хонг Конг повторно е воспоставен редовниот авионски сообраќај. Раководството на аеродромот соопшти дека добило дозвола на демонстрантите ...

Официјален Пекинг: На аеродромот во Хонгконг се случи речиси терористичка акција

Макфакс - 14.08.2019

Кинеската канцеларија за Хонгконг денеска ја осуди, како што наведе, речиси терористичката акција на аеродромот во Хонгконг и ја повтори поддршката за властите во тој град кој е под кинеска контрола, строго ги казнат одговорните за ескалацијата на ...

Демонстрантите најавија нова блокада на аеродромот во Хонг Конг

Опсервер - 14.08.2019

Ситуацијата е смирена по синоќешниот краткотраен судир помеѓу полицијата и антивладините демонстранти на аеродромот во Хонг Конг. Најголемиот број на демонстранти замина од аеродромот, но тие за денеска најавија повторни протести.

Судири на аеродромот во Хонг Конг; ОН повикуваат на воздржаност (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 13.08.2019

Демонстрантите се судрија со полицијата на меѓународниот аеродром во Хонг Конг, откако летовите се прекинати втор ден по ред, втурнувајќи ја поранешната британска колонија подлабоко во немири, пренесе Ројтерс .

Хаос во Хонг Конг: Полицијата во жесток судир со демонстрантите (ВИДЕО)

Канал5 - 13.08.2019

Вечерва дојде до судир на полицијата со демонстрантите , кои со денови протестираат на меѓународниот аеродром. Вечерва дојде до жесток судир на демонстранти и полиција на аеродромот во Хонг Конг, на влезот во терминалот.

Полицијата се судри со демонстрантите на аеродромот во Хонгконг

Глас на Америка - 13.08.2019

Беа приведени најмалку две лица ВАШИНГТОН — Полицијата се судри со продемократските демонстранти на меѓународниот аеродром во Хонгконг, каде втор ден по ред се одложени летови. Полицијата искорити спреј за одбрана со цел да ја разбие толпата ...

Кинески полицајци се маскирале во демонстранти, па влетале на аеродромот во Хонг Конг

Слободен Печат - 13.08.2019

Демонстрантите, од друга страна, фатиле две лица, под сомнение дека се тајни агенти. Аеродромот во Хонг Конг, кој е еден од најфреквентните во Азија, цели два дена е блокиран поради масовните протести.

Полицијата упадна на аеродромот во Хонг Конг и се судри со демонстрантите

Нетпрес - 13.08.2019

Полициски интервентни сили предмалку упаднаа на аеродромот во Хонг Конг и се судирја со демонтрантите кои неколку дена го окупираа, поради што од вчера откажани се сите летови од ...

(Видео) Кина испраќа тенкови пред вратaта на Хонгконг

Макфакс - 13.08.2019

Кинески воени возила се собираат во Шенжен, град оддалечен само 25 километри од Хонгконг, што е јасен предупредувачки знак од Пекинг до демонстрантите во Хонгконг. Неколку снимки објавени на социјалните медиуми покажуваат долга поворка воени камиони ...

Сè уште се откажуваат дел од летовите на аеродромот во Хонг Конг

Глас на Америка - 13.08.2019

Аеродромот во Хонг Конг денеска е отворен, но сè уште се откажуваат дел од летовите откако поради протестите аеродромот вчера беше затворен. Во меѓувреме, лидерката на Хонг Конг, Кери Лам, застана во одбрана на полициските остри мерки против ...

Аеродромот во Хонг Конг повторно затворен, а Кина изведува воена вежба во близина на границата

А1 On - 13.08.2019

Втор ден летовите од аеродромот во Хонг Конг се во прекин поради протестите откако демонстрантите ги зазедоа сите терминали, а на социјалните мрежи се појавија снимки на кои се гледа како оклопни транспортери на Народната полиција одржуваат вежби во ...

Кинеската армија пред Хонг Конг (ВИДЕО)

МКД - 13.08.2019

Кина носи војници на границата со Хонг Конг, каде што речиси три месеци траат повеќемилионски протести. Колоните оклопни возила и камиони се протегаат со километри и ги блокираат автопатот и градските улици.

Во Хонгконг владеат хаос и паника

Deutsche Welle - 13.08.2019

Петти ден по ред, демонстрантите во Хонгконг ги окупираа салите на меѓународниот аеродром, предизвикувајќи откажување на стотици летови. Официјален Пекинг ги смета демонстрациите за тероризам.

Видео: Нов протест на демонстранти на аеродромот во Хонг Конг

Канал5 - 13.08.2019

На аеродромот во Хонг Конг денеска повторно протестирале стотици демонстранти . Тој е еден од најпрометните аеродроми во светот. Поради вчерашните протести на главниот терминал беа откажани сите летови.

Цената на воената интервенција во Хонг Конг

МКД - 14.08.2019

Пекинг сè поотворено му се заканува на Хонг Конг дека ќе испрати вооружена војска во градот. Сепак, се чини дека одлуката сè уште не паднала, бидејќи цената е висока, вели Матијас Белингер за Дојче веле .

Повторно отворен аеродромот во Хонгконг, протестите продолжуваат

А1 On - 14.08.2019

На аеродромот во Хонгконг повторно е воспоставен сообраќајот по два дена нарушување поради антивладините протести на терминалот за пристигнување. Раководството на аеродромот соопшти дека добило дозвола времено да им забрани на демонстрантите да ...

Аеродромот во Хонг Конг повторно блокиран заради протести

Слободен Печат - 13.08.2019

Стотици демонстранти денеска повторно протестираат на аеродромот во Хонг Конг. Тој е еден од најпрометните аеродроми во светот. Поради вчерашните протести на главниот терминал беа откажани сите летови .

Кина забележа „знаци на тероризам“ во опсадата на аеродромот во Хонгконг

Н.Македонија - 14.08.2019

Кинеската канцеларија за Хонгконг денеска ја осуди, како што наведе, речиси терористичката акција на аеродромот во Хонгконг и ја повтори поддршката за властите во тој град кој е под кинеска контрола, строго ги казнат одговорните за ескалацијата на ...

Состојбата во Хонг Конг неизвесна, најавени нови протести на аеродромот

+инфо - 14.08.2019

Ситуацијата е смирена по синоќешниот краткотраен судир помеѓу полицијата и антивладините демонстранти на аеродромот во Хонг Конг. Најголемиот број на демонстранти замина од аеродромот, но тие за денеска најавија повторни протести.

Кина за протестите во Хонг Конг: „Ова се веќе знаци на тероризам“ (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 12.08.2019

Меѓународниот аеродром во Хонг Конг денес ги откажа сите заминувачки летови поради протестите кои траат десетта недела во таа земја. Утринава на аеродромот се собраа неколку илјади демонстранти, но нивната бројка се намалува со време и сѐ поизгледна ...

Аеродромот во Хонг Конг преплавен од демонстранти ги откажа летовите (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 12.08.2019

Аеродромот во Хонг Конг денеска откажа повеќе од 100 летови, откако илјадници демонстранти го преплавија транспортниот центар, еден од најпрометните во светот, во знак на гнев поради реакцијата на полицијата на протестите минатата ноќ.

Хаос во Хонг Конг – Полицијата со водени топови против демонстрантите (ВИДЕО)

Канал5 - 12.08.2019

Аеродромот во Хонг Конг ги откажа сите летови поради протестот на илјадници демонстранти , кои денеска се судрија со полицијата. Аеродромот во Хонг Конг, еден од најпрометните во светот, ги откажа сите денешни летови , бидејќи демонстрантите ги ...

МекКонел ја предупреди Кина за третманот на демонстрантите во Хонг Конг

Глас на Америка - 12.08.2019

Секое насилно дејствување би било целосно неприфатливо, вели лидерот на републиканците во Сенатот Мич МекКонел, лидерот на републиканците во Сенатот, упати предупредување до Кина поради нејзината остра реакција кон демонстрантите во Хонг Конг кои ја ...

Поради демонстрациите во Хонг Конг откажани сите летови

Кумановски м. - 13.08.2019

Управата на аеродромот во Хонг Конг ги суспендираше сите преостанати летови планирани за понеделник поради продемократските протести на терминалот. Властите велат дека се суспендирани сите летови од и кон аеродромот на големиот сообраќаен јазол ...

Хонгконг ги откажа сите летови откако илјадници продемократски демонстранти влегоа на аеродромот

Сакам да кажам - 12.08.2019

Меѓународниот аеродром во Хонгконг, еден од нафрекфентните аеродроми во светот, ги откажа сите летови откако илјадници демонстранти го преполнија главниот терминал. Властите соопштија дека демонстрациите „серозно ги нарушиле“ активностите на ...

(ВИДЕО) Демонстранти го окупираа аеродромот во Хонгконг

Алсат-М - 12.08.2019

Сите заминувања и пристигнувања на меѓународниот аеродром во Хонгконг се откажани поради неколкуте илјади антивладини демонстранти кои ја зазедоа аеродромската зграда. Локалните медиуми пренесуваат дека управата на аеродромот наредила сите летови до ...

Блокиран аеродромот во Хонгконг

Р.С.Европа - 12.08.2019

Летовите од меѓународниот аеродром во Хонгконг се откажани, откако неколку илјади демонстранти влегле на главниот термина на аеродромот денеска попладне по локално време. Централната власт во Пекинг го окарактеризира протестното движење како нешто ...

Кина ја предупреди Британија да не се меша во Хонгконг

Н.Македонија - 12.08.2019

Кинеските власти ја предупредија Британија да не се меша во внатрешните работи на Хонгконг, каде што се одржуваат масовни улични демонстрации. Реакцијата на официјален Пекинг следува откако британското МНР претходно изрази голема загриженост поради ...

(Видео) Демонстранти го опколија аеродромот во Хонгконг, откажани сите летови

Макфакс - 12.08.2019

Сите летови на меѓународниот аеродром во Хонгконг се откажани поради неколку илјади антивладини демонстранти кои протестираат на аеродромот, јавуваат тамошните медиуми. Управата на аеродромот наредила да се откажат сите летови до крајот на денот, ...

Протестите во Хонг Конг се претвориле во општо дивеење: Полицијата со водени топови и солзавец ги растерала ...

Точка - 12.08.2019

Полицијата на Хонг Конг се обидела со водени топови да ги растера продемократските демонстранти собрани во градот десетта недела по ред. Полицијата, по протестот во текот на двата дена за викендот, денес на улиците излегла со оклопни возила, но и на ...

Полицијата употреби солзавец на протестите во Хонгконг

24Инфо - 12.08.2019

Полицијата во Хонгконг се судри со демонстрантите на неколку локации во неделата, десеттата недела од протестот, објави „Си-ен-ен“. Демонстрантите почнаа да се собираат во паркот Викторија, а од таму тргнаа во другите градски подрачја.

Откажани сте летови од аеродрмот во Хонг Конг поради протестите

Опсервер - 12.08.2019

Меѓународниот аеродром во Хонг Конг ги откажа сите летови поради протестите што траат веќе 10-та недела во таа држава. Ситуацијата денеска е влошена, јавија локални медиуми. Од денеска откажани се сите слетувања и полетувања, соопштија од аеродромот.

(ВИДЕО) БЛОКАДА НА АЕРОДРОМОТ: Поради масовните протести во Хонг Конг, откажани се сите летови

Фактор - 12.08.2019

Аеродромот во Хонг Конг ги откажа сите летови, заради тековните демонстрации. Со исклучок на полетувачките летови за кои заврши проверката на билетите, летовите кои се во тек или што се приближуваат само до Хонг Конг, сите други се откажани до ...

(ВИДЕО) Ексалација во Хонг Конг: Обединетите нации повикаа на воздржаност

Фактор - 14.08.2019

Судири синоќа имаше на аеродромот во Хонг Конг, а ОН повикуваат на воздржаност. Демонстрантите се судрија со полицијата на меѓународниот аеродром во Хонг Конг, откако летовите се прекинати втор ден по ред, втурнувајќи ја поранешната британска ...

Полицијата упадна на аеродромот во Хонг Конг и се судри со демонстрантите

Опсервер - 13.08.2019

Полициски интервентни сили предмалку упаднаа на аеродромот во Хонг Конг и се судирја со демонтрантите кои неколку дена го окупираа, поради што од вчера откажани се сите летови од ...

Кина распоредува тенкови во близина на Хонг Конг (ВИДЕО)

Слободен Печат - 13.08.2019

Неколку снимки објавени на социјалните медиуми покажуваат долга поворка воени камиони и оклопни возила што влегоа во Шенжен во понеделникот наутро. Кина распоредува воени возила во градот Шенжен, кој е само 25 километри оддалечен од Хонг Конг.

Кина испраќа тенкови пред вратaта на Хонгконг

Н.Македонија - 13.08.2019

Кинески воени возила се собираат во Шенжен, град оддалечен само 25 километри од Хонгконг, што е јасен предупредувачки знак од Пекинг до демонстрантите во Хонгконг. Неколку снимки објавени на социјалните медиуми покажуваат долга поворка воени камиони ...

Аеродромот во Хонг Конг повторно затворен, а Кина изведува воена вежба во близина на границата

+инфо - 13.08.2019

Втор ден летовите од аеродромот во Хонг Конг се во прекин поради протестите откако демонстрантите ги зазедоа сите терминали, а на социјалните мрежи се појавија снимки на кои се гледа како оклопни транспортери на Народната полиција одржуваат вежби во ...

Кинеската армија пред Хонг Конг (ВИДЕО)

Курир - 13.08.2019

Кина носи војници на границата со Хонг Конг, каде што речиси три месеци траат повеќемилионски протести. олоните оклопни возила и камиони се протегаат со километри и ги блокираат автопатот и градските улици.

Повторно отворен аеродромот во Хонгконг, протестите продолжуваат

Нова ТВ - 14.08.2019

На аеродромот во Хонгконг повторно е воспоставен сообраќајот по два дена нарушување поради антивладините протести на терминалот за пристигнување. Раководството на аеродромот соопшти дека добило дозвола времено да им забрани на демонстрантите да ...

Демонстрантите повторно го блокираа аеродромот во Хонг Конг

Локално - 13.08.2019

Стотици демонстранти денеска повторно протестираат на аеродромот во Хонг Конг. Тој е еден од најпрометните аеродроми во светот. Поради вчерашните протести на главниот терминал беа откажани сите летови.

Официјален Пекинг: На аеродромот во Хонгконг се случи речиси терористичка акција

Centar - 14.08.2019

Кинеската канцеларија за Хонгконг денеска ја осуди, како што наведе, речиси терористичката акција на аеродромот во Хонгконг и ја повтори поддршката за властите во тој град, кој е под кинеска контрола, строго да ги казнат одговорните за ескалацијата ...

Најавени нови протести за денеска во Хонг Конг

Слободен Печат - 14.08.2019

Ситуацијата е смирена по синоќешниот краткотраен судир помеѓу полицијата и антивладините демонстранти на аеродромот во Хонг Конг. Најголемиот број на демонстранти замина од аеродромот, но тие за денеска најавија повторни протести.

(Видео) Хаос во Хонг Конг – Полицијата со водени топови против демонстрантите

Локално - 12.08.2019

Аеродромот во Хонг Конг ги откажа сите летови поради протестот на илјадници демонстранти , кои денеска се судрија со полицијата. Аеродромот во Хонг Конг, еден од најпрометните во светот, ги откажа сите денешни летови , бидејќи демонстрантите ги ...