TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Манчевски за Канал5: ВМРО-ДПМНЕ се лицемерни, гласаа за Република Северна Македонија во НАТО, а се против уставното име

Centar - 18.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ се обидуваше да ги спречи случаите од СЈО да поминат во обвинтелството, а со тоа да имаат разрешница, тоа беше јасно и недвосмислено, истакна потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 телевизија.

Манчевски на Само вистина: ВМРО-ДПМНЕ три години на секаков начин се обидуваше да ги спречи предметите на СЈО

Frontline - 18.02.2020

Со честитки и поздравување за носењето на законот веднаш од кога се донесе излегоа американската влада, ЕК и ред други влади од членки земји на ЕУ, исто така и го поздравија веднаш како многу позитивен чекор напред во владеењето на правото и во ...

Невенка Стаменковска и Дамјан Манчевски во „Само вистина“

Канал5 - 18.02.2020

Вечерва во „Само вистина“ гости беа Невенка Стаменковска и Дамјан Манчевски. Денеска секој човек може излезе и да каже што сака, а медиумуите се слободни за разлика од времето на владеењето на ВМРО, рече министерот за информатико општество Манчевски.

Манчевски на Канал 5 ТВ: За разлика од порано денес судовите носат пресуди, доколку е прекршен законот и повредено ...

24Инфо - 18.02.2020

Се работи за серија на лажни вести, дека лица вработени во јавни државни институции биле под притисок и налог на директори на институции да дојдат на Маршот „Чекориме за правда” кој беше организиран од страна на СДСМ.

Манчевски: Нема да дозволиме притисок врз администрацијата пред избори како во минатото

Локално - 18.02.2020

Овој концепт на техничка влада беше донесен за решавање на политичката криза, и сега се поставува прашањето дали е потребна ваква влада без криза. Но сепак истата придонесува во зголемување на доварбата кај граѓаните, изјави министерот за ...

Манчевски до Стаменковска: Престанете да ширите лажни вести

Локално - 18.02.2020

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во вечерашната дебата на Канал5 телевизија изјави дека дополнителната заменичка министерка во министерството, Невенка Стаменковска Стојковски шири лажни вести во однос на тоа ...

Манчевски во Само вистина: и Европската комисија евидентира дека атмосферата во медиумите и администрацијата е ...

Centar - 18.02.2020

– Апсолутно е сменета атмосферата и во медиумите и во администацијата, тоа всушност е евидентирано и во извештаите на ЕК, зарем некој воопшто нас ќе ни опростеше ако продолжеше да се спроведува теророт кој што го спроведувавте врз вработените во ...

Манчевски за Канал5 ТВ: Нема ништо незаконито во вработувањата на Централниот регистер,се работи за различно толкување ...

Centar - 18.02.2020

Се работи за различно толкување на законите, во однос на тоа зошто Централниот регистар вработувал по Законот за работни односи,а не по Законот за административни службеници.-истакна потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски и министер во МИОА во ...

Стаменковска Стојковски: Законот за ЈО е донесен по насилен пат се со цел да се заштити криминалното работење на ...

Курир - 18.02.2020

Не го поддржавме Законот за Јавно обвинителство бидејќи сметаме дека со овој закон ќе се прикрие криминалното работење на партиските структури на СДСМ, нагласи Невенка Стаменковска Стојковски, дополнителен заменик министер во Министерството за ...

Демант од Централен регистар на изјавата на дополнителниот заменик-министер Стаменковска – Стојковски

Канал5 - 18.02.2020

Директорката на Централниот регистар на Република Македонија упатува најостар демант на бескрупулозните лаги и невистини кои денеска на прес конференција ги истакна дополнителниот заменик-министер Стаменковска – Стојковски Почитувани, Директорката ...

Стаменковска Стојковски: Имам информации за притисок врз вработените за учество на вчерашниот марш на СДСМ

Курир - 18.02.2020

Утринава добив информација од повеќе институции кои што се пожалија дека по насока на директорите на институциите заминале на вчерашниот марш во организација на СДСМ и ова не е случај само во една институција, туку во повеќе.

Ќе запрат ли предизборните вработувања во јавната администрација?

Канал5 - 18.02.2020

По распишувањето на изборите, антикорупциска на својата веб страна потсети дека за време на изборите нема да може да се вршат нови вработувања во државните и јавни институции, додека започнатите постапки мора да се стават во мирување.

Стаменковска Стојковски: Признание од страна на Директорката на Централен регистар за статусот на вработените е доволна ...

Курир - 18.02.2020

Признание од страна на Директорката на Централен регистар за статусот на вработените е доволна потврда за незаконското вработување. Имено, Законот за административни службеници е јасен и не постои друг начин на вработување освен преку Агенција за ...

Стаменковска – Стојковски: Директорката на Централен регистар да поднесе оставка

А1 On - 18.02.2020

Дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација Невенка Стаменковска – Стојковски денека побара неотповиклива оставка од директорката на Централен регистар Марија Бошковска – Јанковски поради, како што рече, непочитување ...

Манчевски: Поразително е именуваниот кадар на ВМРО-ДПМНЕ во МИОА, тоа што наместо да се спротистави на лажните вести, ...

CivilMedia - 18.02.2020

Дополнителната заменичка министерка Невенка Стаменковска Стојковски, објавува лажни вести за притисоци во јавната администрација. Со фотографии од училишта кои работат само во една смена, шири дезинформации дека вработените таму предвреме ја ...

„Само Вистина“ вечерва со Невенка Стаменковска и Дамјан Манчевски

Канал5 - 18.02.2020

Во вечерашната „Само Вистина“ ќе дебатираат Невенка Стаменковска и Дамјан Манчевски. Драги сограѓани, навивачи и аполитични, кој ќе добие поголема доверба, а чија математика ќе биде „попрецизна“ за да направи влада, вечерва жешкиот икс е резервиран ...

Стаменковска-Стојковски со барање за неотповиклива оставка на директорката на Централен регистар поради непочитување на ...

Курир - 18.02.2020

Барам неотповиклива оставка на Директорката на Централен регистар, г-ѓа Марија Бошковска Јанковски, поради НЕ почитување на Законите и вработување спротивно на Закон, ова денеска преку прес-конференција го истакна дополнителниот министер за ...

Стаменковска: Заев за потребите на маршот сака да впрегне над 40.000 вработени во администрацијата

Нетпрес - 17.02.2020

На првиот ден по распуштањето на Собранието, од рано наутро пристигаат до мене повеќе информации и поплаки дека Зоран Заев врши притисок на администрацијата преку своите функционери, пишува на социјалните мрежи Невенка Стаменковска Стојковски, ...

Стаменковска – Стојковски: Директорката на Централен регистар да поднесе оставка

Press24 - 18.02.2020

Дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација Невенка Стаменковска – Стојковски денека побара неотповиклива оставка од директорката на Централен регистар Марија Бошковска – Јанковски поради, како што рече, непочитување ...

Стаменковска – Стојковски: Директорката на Централен регистар да поднесе оставка

24Инфо - 18.02.2020

Дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација Невенка Стаменковска – Стојковски денека побара неотповиклива оставка од директорката на Централен регистар Марија Бошковска – Јанковски поради, како што рече, непочитување ...

Стаменковска – Стојковски: Директорката на Централен регистар да поднесе оставка

Канал5 - 18.02.2020

Стаменковска – Стојковски тврди дека во Централен регистар незаконски се вработувале, како што рече, партиски послушници на сметка на професионалци и стручни кадри. Дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација Невенка ...

Стаменковска-Стојковски: Директорката на Централен регистар да поднесе оставка

Република - 18.02.2020

Дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација Невенка Стаменковска – Стојковски денека побара неотповиклива оставка од директорката на Централен регистар Марија Бошковска – Јанковски поради, како што рече, непочитување ...

Стаменковска-Стојковски побара оставка од директорката на Централен регистар

Слободен Печат - 18.02.2020

Дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација Невенка Стаменковска–Стојковски денеска побара неотповиклива оставка од директорката на Централен регистар Марија Бошковска – Јанковски поради, како што рече, непочитување на ...

Стаменковска – Стојковски: Незаконски и со партиски послушници е наполнет и Централен регистар

Денешен - 18.02.2020

Дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација Невенка Стаменковска – Стојковски денека побара неотповиклива оставка од директорката на Централен регистар Марија Бошковска – Јанковски поради, како што рече, непочитување ...

Стаменковска – Стојковски: Директорката на Централен регистар да поднесе оставка

Сител - 18.02.2020

Дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација Невенка Стаменковска – Стојковски денека побара неотповиклива оставка од директорката на Централен регистар Марија Бошковска – Јанковски поради, како што рече, непочитување ...

Стаменковска – Стојковски: Директорката на Централен регистар да поднесе оставка

Опсервер - 18.02.2020

– Дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација Невенка Стаменковска – Стојковски денека побара неотповиклива оставка од директорката на Централен регистар Марија Бошковска – Јанковски поради, како што рече, непочитување ...

Стаменковска: Централниот регистар менувал планови среде година за да вработи повеќе луѓе

Фокус - 18.02.2020

Дополнителката заменичка министерка за информатичко општество и администрација, Невенка Стаменковска, побара оставка од директорката на Централниот регистар Марија Бошковска-Јанковски, бидејќи, според неа, во оваа институција незаконски се ...

Стаменковска – Стојковски: Директорката на Централен регистар да поднесе оставка

Локално - 18.02.2020

Дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација Невенка Стаменковска – Стојковски денека побара неотповиклива оставка од директорката на Централен регистар Марија Бошковска – Јанковски поради, како што рече, непочитување ...

Централен регистар: Во изјавата на Стаменковска – Стојковски има една вистина, дека вработените се административни ...

А1 On - 18.02.2020

Директорката на Централниот регистар на Република Северна Македонија, Марија Бошковска Јанковски упатува најостар демант на „бескрупулозните лаги и невистини кои денеска на прес конференција ги истакна дополнителната министерка за информатичко ...

Демант од Централен регистар на изјавата на дополнителниот заменик-министер Стаменковска – Стојковски

Локално - 18.02.2020

Директорката на Централниот регистар на Република Северна Македонија, Марија Бошковска Јанковски упатува најостар демант на бескрупулозните лаги и невистини кои денеска на прес конференција ги истакна дополнителната министерка за информатичко ...

Демант од Централен регистар на изјавата на дополнителниот заменик-министер Стаменковска – Стојковски

24Инфо - 18.02.2020

Директорката на Централниот регистар на Република Северна Македонија, Марија Бошковска Јанковски упатува најостар демант на бескрупулозните лаги и невистини кои денеска на прес конференција ги истакна дополнителната министерка за информатичко ...

Демант од Централен регистар на изјавата на дополнителниот заменик-министер Стаменковска – Стојковски

Сител - 18.02.2020

Директорката на Централниот регистар на Република Македонија, Марија Бошковска Јанковски упатува најостар демант на бескрупулозните лаги и невистини кои денеска на прес конференција ги истакна дополнителната министерка за информатичко општество и ...

Централен регистар: Во изјавата на Стаменковска вистина е дека вработените се административни службеници, се друго е ...

Press24 - 18.02.2020

Директорката на Централниот регистар на Република Македонија, Марија Бошковска Јанковски упатува најостар демант на „бескрупулозните лаги и невистини кои денеска на прес конференција ги истакна дополнителната министерка за информатичко општество и ...

Стаменковска – Стојковски: Директорката на Централен регистар да поднесе оставка

iPortal - 18.02.2020

Дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација Невенка Стаменковска – Стојковски денека побара неотповиклива оставка од директорката на Централен регистар Марија Бошковска – Јанковски поради, како што рече, непочитување ...

Демант од Централен регистар на изјавата на дополнителниот заменик-министер Стаменковска – Стојковски

iPortal - 18.02.2020

Директорката на Централниот регистар на Република Северна Македонија, Марија Бошковска Јанковски упатува најостар демант на бескрупулозните лаги и невистини кои денеска на прес конференција ги истакна дополнителната министерка за информатичко ...

Демант од Централен регистар на изјавата на дополнителниот заменик-министер Стаменковска – Стојковски

Опсервер - 18.02.2020

Почитувани, Директорката на Централниот регистар на Република Северна Македонија, Марија Бошковска Јанковски упатува најостар демант на бескрупулозните лаги и невистини кои денеска на прес конференција ги истакна дополнителната министерка за ...

Демант од Централен регистар на изјавата на дополнителната заменичка Стаменковска – Стојковски од редовите на ...

Frontline - 18.02.2020

Директорката на Централниот регистар на Република Македонија, Марија Бошковска Јанковски упатува најостар демант на бескрупулозните лаги и невистини кои денеска на прес конференција ги истакна дополнителната министерка за информатичко општество и ...

Манчевски: Поразително е именуваниот кадар на ВМРО-ДПМНЕ во МИОА, тоа што наместо да се спротистави на лажните вести, ...

Frontline - 18.02.2020

Дополнителната заменичка министерка Невенка Стаменковска Стојковски, објавува лажни вести за притисоци во јавната администрација. Со фотографии од училишта кои работат само во една смена, шири дезинформации дека вработените таму предвреме ја ...

Стаменковска – Стојковски: Директорката на Централен регистар да поднесе оставка, незаконски вработувала

MakPress - 18.02.2020

Дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација Невенка Стаменковска – Стојковски денека побара неотповиклива оставка од директорката на Централен регистар Марија Бошковска – Јанковски поради, како што рече, непочитување ...

Манчевски: Поразително е именуваниот кадар на ВМРО-ДПМНЕ во МИОА, тоа што наместо да се спротистави на лажните вести, ...

Centar - 18.02.2020

Дополнителната заменичка министерка Невенка Стаменковска Стојковски, објавува лажни вести за притисоци во јавната администрација. Со фотографии од училишта кои работат само во една смена, шири дезинформации дека вработените таму предвреме ја ...

Стаменковска – Стојковски: Директорката на Централен регистар да поднесе оставка

Вечер - 18.02.2020

Дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација Невенка Стаменковска – Стојковски денека побара неотповиклива оставка од директорката на Централен регистар Марија Бошковска – Јанковски поради, како што рече, непочитување ...

Централниот регистар ги демантира наводите на  дополнителниот заменик-министер Стаменковска – Стојковски

Вечер - 18.02.2020

Директорката на Централниот регистар на Република Северна Македонија, Марија Бошковска Јанковски упатува најостар демант на бескрупулозните лаги и невистини кои денеска на прес конференција ги истакна дополнителната министерка за информатичко ...

Манчевски на Канал 5 ТВ: За разлика од порано денес судовите носат пресуди, доколку е прекршен законот и повредено ...

Centar - 18.02.2020

Се работи за серија на лажни вести, дека лица вработени во јавни државни институции биле под притисок и налог на директори на институции да дојдат на Маршот „Чекориме за правда“ кој беше организиран од страна на СДСМ.

Манчевски: Нема да дозволиме притисок врз администрацијата пред избори како во минатото

Centar - 18.02.2020

Овој концепт на техничка влада беше донесен за решавање на политичката криза, и сега се поставува прашањето дали е потребна ваква влада без криза. Но сепак истата придонесува во зголемување на доварбата кај граѓаните, изјави министерот за ...

Манчевски: Главен проблем кај медиумите е ширење на лажни вести

Слободен Печат - 18.02.2020

Се работи за серија на лажни вести, дека лица вработени во јавни државни институции биле под притисок и налог на директори на институции да дојдат на Маршот „Чекориме за правда” кој беше организиран од страна на СДСМ.

Манчевски: Европската комисија евидентира дека атмосферата во медиумите и администрацијата е променета

Локално - 18.02.2020

Апсолутно е сменета атмосферата и во медиумите и во администацијата, тоа всушност е евидентирано и во извештаите на ЕК, зарем некој воопшто нас ќе ни опростеше ако продолжеше да се спроведува теророт кој што го спроведувавте врз вработените во ...

Манчевски до Стаменковска: Престанете да ширите лажни вести

Centar - 18.02.2020

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во вечерашната дебата на Канал5 телевизија изјави дека дополнителната заменичка министерка во министерството, Невенка Стаменковска Стојковски шири лажни вести во однос на тоа ...

Манчевски: И Европската комисија евидентира дека атмосферата во медиумите и администрацијата е променета

Frontline - 18.02.2020

„Не смееме да дозволиме повторување на минатото“, заклучи Манчевски. „Апсолутно е сменета атмосферата и во медиумите и во администацијата, тоа всушност е евидентирано и во извештаите на ЕК, зарем некој воопшто нас ќе ни опростеше ако продолжеше да ...

Манчевски: Нема да дозволиме пред избори притисок врз администрацијата како порано

Бриф - 18.02.2020

Овој концепт на техничка влада беше донесен за решавање на политичката криза, и сега се поставува прашањето дали е потребна ваква влада без криза. Но сепак истата придонесува во зголемување на доварбата кај граѓаните, изјави министерот за ...

Манчевски на Канал 5 ТВ: За разлика од порано денес судовите носат пресуди, доколку е прекршен законот  и повредено ...

Либертас - 18.02.2020

Се работи за серија на лажни вести, дека лица вработени во јавни државни институции биле под притисок и налог на директори на институции да дојдат на Маршот „Чекориме за правда“ кој беше организиран од страна на СДСМ.