TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бурни ракции во јавноста по разрешувањето на д-р Јовев од директорското место

Канал5 - 06.06.2023

А по бурните рекации во јавноста поради разрешувањето на еминентниот кардиохирург, министерот Меџити утрово во изјава посочи дека немало политика при одлуката за разрешувањето на д-р Јовев.

Јовев: Трпев притисоци за направена грешка во протокол, Меџити ме разреши бидејќи сум дежурал без согласност на претходниот министер

360 степени

„Во Македонија успехот не се простува„ –врвниот кардиохирург тврди дека е разрешен од политички причини

Алфа

(ВИДЕО-ГАЛЕРИЈА) Со аплауз и овации од вработените и пациентите што им го спасил животот беше пречекан разрешениот кардиохирург Јовев

Фокус

Аплауз од колегите и пациентите за Јовев: Министерот ме разреши оти доцна добил покана за настан, трпев многу притисоци

А1 On

(Видео) Меџити се налутил оти Јовев доцна му пратил покана за настан, тврди докторот, кој рече дека е жртва

Макфакс

Банална работа со датум на свеченост му пресуди на мандатот на д-р Јовев?

ММС

360 степени МКД 24 Вести 24 Вести Либертас ТВ21 Алфа +инфо

Д-р Јовев: Јас и кардиохирургија излеговме жртви

Канал5 - 06.06.2023

Политиката не беше иницијална каписла, и верувам дека не сум жртва на политички реваншизам, но како тргна се може да биде. Иницијалната каписла може да е некоја суета или повеќе недоразбирање, рече денеска д-р Сашко Јовев, разрешениот директор на ...

ВИДЕО: Јовев разрешен бидејќи министерот Сали не одобрил дежурство, вели адвокатот Михајловски

Слободен Печат

Јовев: Во оваа држава само успехот не се простува!

Вечер Прес

Меџити ме разреши оти сум дежурал без согласност од претходниот министер Сали, вели кардиохирургот Јовев

Сакам да кажам

Адвокатски тим: Меџити го разрешил Јовев оти дежурствата на лекарите не ги одобрил Беким Сали

А1 On

Д-р Јовев е разрешен поради тоа што дежурал двапати без согласност од министерот

Република

КАРДИОХИРУРГИЈА ВО ПРЕДИНФАРКТНА СОСТОЈБА Вработените со штрајк ќе го бранат разрешениот директор Јовев

+инфо

4NEWS Zoom Нова ТВ Р.С.Европа

Нема политика во разрешувањето на Јовев, вели Меџити

360 степени - 06.06.2023

Постои санитарен и здравствен инспекторат каде има професионалци и кога имаме индиции дека некоја клиника има недостатоци они постапуваат. Но, јас од прв ден најавив дека нема да има институција каде нема да има контроли, вели Меџити Апсолутно не ...

ВИДЕО: Граѓаните со овации и силен аплауз го пречекаа разрешениот директор на кардиохирургија Сашко Јовев

ТВ21

Јовев: Тимот кој победува не се мениува, да ја оставиме политиката на страна

Канал5

Нема политика во разрешувањето на д-р Јовев, инспектори најдоа нерегуларности на кардиохирургија, вели Меџити

Сакам да кажам

ВИДЕО: Пациентите и вработените на протест по разрешувањето на директорот Јовев

ТВ21

Немав никаков притисок да го разрешам д-р Јовев, тврди министерот Меџити

МКД

Стои ли политиката зад разрешувањето на директорот Јовев? Меџити вели секаде каде има злоупотреби, ќе има и санкции!

ТВ21

Независен Република Локално Слободен Печат Фокус 24 Вести Сител Канал5

Младеновска: Не е доставен налог од министерот за здравство за вонреден надзор во Кардиохирургија

Телма - 06.06.2023

Актуелната директорка на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ), Рената Младеновска за „Фокус“ потврди дека досега не правеле никаков надзор на Кардиохирургија. „Досега, ние како ДСЗИ, не сме правеле никаков надзор на Кардиохирургија, ...

Младеновска контра Меџити: Инспекторите на ДЗСИ не правеле контрола во Клиниката за кардиохирургија!

Вечер Прес

ДСЗИ го демантира Меџити- Не сме правеле никаков надзор на Кардиохирургија

Либертас

Колеги и пациенти со поддршка за Јовев, тој вели во Македонија само успехот не се простува

MakPress - 06.06.2023

На Универзитетската клиника за државна кардиохирургија нема нерегуларности. Ова го истакна денеска на прес конференција, професор доктор Сашко Јовев, повикувајќи да се преиспита одлуката за негово разрешување.

Проф. д-р Јовев: Политиката мора да се тргне од професионалците и професионалноста

МКД

Јовев: На Универзитетската клиника за државна кардиохирургија нема нерегуларности

Опсервер

Адвокатот на Јовев најави тужба: Апсолутно нема никаква причина за разрешување

ТВ21

Јовев: На Универзитетската клиника за државна кардиохирургија нема нерегуларности

Frontline

Во нашава земја само успехот не се простува, вели разрешениот директор на Кардиохирургија, Јовев

еМагазин

Јовев: На Универзитетската клиника за државна кардиохирургија нема нерегуларности

Бриф

Апасиев: Ковачевски е домазет во сопствената Влада, затоа се плаши да го разреши Меџити

Антропол - 06.06.2023

Министерот за здравство Фатмир Меџити го разреши директорот на Клиниката за кардиохирургија, проф. д-р Сашко Јовев, кардиохирург кој го предводеше тимот кој ја изврши првата трансплантација на срце во државата.

Апасиев: Таче да беше премиер а не домазет во Владата, ќе го разрешеше министерот за здравство

Сител

Меџити, добар ли си со главата? Разрешувањето на д-р Јовев дочекано на нож

Република

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: „Не вирее професионалец овде“, „Меџити, добар ли си со глаата?!“

Макфакс

Ристиќ: Меџити добар ли си со глаата?

Канал5

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: „Не вирее професионалец овде“, „Меџити, добар ли си со глаата?!“

MTM

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: Сите против министерот Меџити

Кајгана

Скопје инфо Фокус

Меџити: Нема политика во разрешувањето на Јовев

Бизнис Вести - 06.06.2023

Министерот за здравство Фатмир Меџити тврди дека нема политика во разрешувањето на директорот на Универзитетската клиника за кардиохирургија проф. д-р Сашко Јовев. -Апсолутно не, секаде кај ќе има злоупотреби со мене како министер ќе има и ...

Меџити попладне на брифинг ќе кажел за какви злоупотреби го разрешил професорот Јовев

Либертас

Меџити на брифинг ќе ги каже причините за смената на д-р Јовев

Независен

Изјава на министерот за здравство Меџити (во живо)

Бизнис Вести

Секаде кај ќе има злоупотреби со мене како министер ќе има и санкционирање, порача денеска Меџити

Скопје инфо

Меџити: Нема политика во разрешувањето на д-р Јовев, секаде каде што има злоуботреби ќе има санкционирање

Република

Меџити: Нема политика во разрешувањето на Јовев

Zoom

MakPress Опсервер Frontline Курир ММС Сител Канал5 Вечер Прес

Зад смената на Јовев, апсолутно политика не стои, секаде каде што има злоупотреби, ќе има санкционирање, уверува Меџити

Макфакс - 06.06.2023

Смената на директорот на Клиниката за кардиологија, Сашко Јовев, кој ги предводеше трансплантациите на срце во земјат,а не е политичка, вели министерот за здравство, Фатмир Меџити. Тој, денес, по посетата на реновираните простории на Клиниката за ...

Меџити не се плаши дека ќе ја загуби функцијата по смената на Јовев

Слободен Печат

ФЕЈСБУК ПРЕПОЛН СО РЕАКЦИИ ЗА СМЕНАТА НА КАРДИОХИРУРГОТ ЈОВЕВ: Голем број колеги и граѓани застанаа зад него

Фактор

Пред три години предводеше тим за прва трансплантација на срце – сега д-р Јовев е сменет и обвинет за неработење

Телма

Меџити: Политика апсолутно не стои зад смената на Јовев, секаде каде што има злоупотреби ќе има санкционирање

Кајгана

Меџити: Политика апсолутно не стои зад смената на Јовев, секаде каде што има злоупотреби ќе има санкционирање

24Инфо

Меџити повтори дека смената на д-р Јовев не е политичка и оти ќе се санкционираат сите злоупотреби

Н.Македонија

Скопје1 Press24 Точка

Министерот Меџити ќе проверува дали има терапија за пациентите на Клиниката за онкологија

А1 On - 06.06.2023

Министерот за здравство Фатмир Меџити најави дека ќе ги провери тврдењата дека повторно нема терапија за пациентите на Клиниката за онкологија и радиотерапија, иако на крајот на минатиот месец тој во изјава рече дека сите лекови за болните од рак се ...

(Видео) Меџити не исклучи можност за смена и на директорката на Онкологија

Макфакс

Министерот Меџити ќе проверува дали има терапија за пациентите на Клиниката за онкологија

Бизнис Вести

Министерот Меџити ќе проверува дали има терапија за пациентите на Клиниката за онкологија

Опсервер

Меџити не исклучи можност за смена и на директорката на Онкологија

Press24

Министерот Меџити не знае дека нема терапија на Клиниката за онкологија

Република

Министерот Меџити ќе проверува дали има терапија за пациентите на Клиниката за онкологија

24Инфо

Точка ТВ21 Слободен Печат Н.Македонија MTM Во Центар

Поддршка за Јовев, критики за Меџити – јавноста со реакции за смената на директорот на Кардиохирургија

Телма - 06.06.2023

Личноста што ги предводеше сите трансплантации на срце во нашата држава, спаси и продолжи безброј човечки животи е разрешена од надлежните. Професорот и целиот тим, што е покрај него, по ова ќе продолжат со кариерите некаде каде што ќе ги ценат, ...

Д-р Сашко Јовев му трансплантирал срце на нејзиниот татко, па Елеонора прашува: До кога стручните ќе ги бркаме?

Фокус

„Кој ќе го одржува сега во живот татко ми?“: Реакции по разрешувањето на кардиохирургот Јовев

А1 On

Елеонора, ќерка на чиј татко Д-р Јовев му трансплантираше ново срце имаше што да му каже на Министерот кој го разреши

Либертас

Елеонора, ќерка на чиј татко Д-р Јовев му трансплантираше ново срце имаше што да му каже на Министерот кој го разреши

Република

Се огласи ќерката на пациентот на кој д-р Јовев му трансплантираше срце: Не можам да си поверувам каде живеам

Скопје инфо

Елеонора, ќерка на чиј татко Д-р Јовев му трансплантираше ново срце имаше што да му каже на Министерот кој го разреши

Курир

Канал5 4NEWS Макфакс MTM Вечер Прес Точка

(Видео) Револт за разрешувањето на Јовев, пациенти пред Кардиологија: Срамота е ова што се прави

Макфакс - 06.06.2023

Пациенти дојдоа пред Кардиохирургија каде изразуваат поддршка на професорот доктор Сашко Јовев, разрешен од министерот за здравство Фатмир Меџити. Тие посочија дека срамота е да биде разрешан Јовев оти е професионалец.

Револт за разрешувањето на Јовев, пациенти пред Кардиологија: Срамота е ова што се прави

MTM

Пациенти револтирани по разрешувањето на д-р Јовев: Срамота е ова што се прави

Н.Македонија

ДСЗИ досега немало никаков надзор на Кардиохирургија, каде е разрешен Јовев

Фокус - 06.06.2023

По вчерашното разрешување на раководителот на Кардиохирургија, професор д-р. Сашко Јовев во јавноста се крена лавина негативни реакции против актуелниот министер за здравство Фатмир Меџити , кој екпресно ја донесе оваа одлука.

Разрешениот кардиохирург Јовев за „Фокус“: Меџити ме разреши бидејќи го избрав датумот кој го предложи Ковачевски за настан

Фокус

„Фокус“: Меџити го разрешил раководителот на кардохирургија - докторот кој го предводеше тимот кој ја направи првата трансплантација на срце

Press24

Министерот Меџити го разрешил кардиохирургот Јовев кој го предводеше тимот кој ја направи првата трансплантација на срце

Zoom

Кардиохирургот Јовев за „Фокус“: Меџити ме разреши оти избрав отварањето на хибридната сала да биде на датумот кој го предложи Премиерот а не тој.

Либертас

Јовев за Фокус: Меџити ме разреши бидејќи го одбрав терминот кој повеќе му одговараше на Ковачевски за отварањето на хибридната сала

MakPress

Меџити: Не подлегнуваме на притисоци, ние ги водиме политиките на здравството!

ТВ21 - 06.06.2023

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска во изјава за медиумите проговори околу наводите за притисоци во здравството. Тој вели дека не подлегнуваат на такви притисоци. „Ние тука сме пред се, јас како министер, и мојот кабинет, ние ги водиме ...

24 анализа - Интервју со министерот за здравство доктор Фатмир Меџити

24 Вести

Меџити: Не може некој 10 години да работи во здравство со договор на дело, ќе бараме да добие решение по шест месеци

Република

Меџити го разреши кардиохирургот Јовев кој ја изврши првата трансплантација на срце: Нема веќе директори кои седат и ...

360 степени - 05.06.2023

Овие се транзиторни, минливи позиции и функции. Нема некој засекогаш тука бесмртен да биде, ниту јас ниту некој друг, ниту директорите, рече министерот за здравство Министерот за здравство Фатмир Меџити го разреши директорот на Универзитетската ...

Меџити: Веќе нема да има директори кои седат и спијат по пет или по десет години

ТВ21

Меџити: Нема да има директори кои немаат никаков резултат

Zoom

Меџити: Нема да има директори кои немаат никаков резултат

Опсервер

„Нема да има директори кои седат и спијат“: Меџити го разреши кардиохирургот Јовев

ММС

Меџити го разреши кардиохирургот Јовев кој ја изврши првата трансплантација на срце

Н.Македонија

Меџити: Нема да има директори кои немаат никаков резултат

Во Центар

MakPress

Разрешен е проф. д-р Сашко Јовев, кој ги предводеше тимовите за трансплантација на срце, директор ќе биде лекар од ...

МКД - 05.06.2023

Проф. д-р Сашо Јовев, кардихирург од светски глас, познат по тоа што го предводеше тимот што ги изврши првите трансплантации на срце во Македонија, е разрешен од функцијата директор на Државна кардиохирургија.

Разрешен е проф. д-р Сашко Јовев, кој ги предводеше тимовите за трансплантација на срце, директор ќе биде лекар од Тетово

Курир

Разрешен е проф. д-р Сашко Јовев, кој ги предводеше тимовите за трансплантација на срце, директор ќе биде лекар од Тетово

Нетпрес

Разрешен е проф. д-р Сашко Јовев, кој ги предводеше тимовите за трансплантација на срце, директор ќе биде лекар од Тетово

Република

Разрешен е проф. д-р Сашко Јовев, кој ги предводеше тимовите за трансплантација на срце, директор ќе биде лекар од Тетово

Lider

Меџити го разреши директорот на Државна кардиохирургија Сашко Јовев: Веќе нема директори кои седат и спијат по 10 години

Точка

Меџити го разреши Сашо Јовев, докторот кој ја водеше првата трансплатација на срце

MakPress

Меџити: Ќе се укинат организациските директори на клиниките, а медицинските ќе бидат раководители

Бизнис Вести - 05.06.2023

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска најави дека покрај разрешување на организациските директори во Клиничкиот центар во Скопје, медицинските директори ќе се пренаменат во раководители на соодветните клиники.

Меџити: Ќе се укинат организациските директори на клиниките, а медицинските ќе бидат раководители

ТВ21

Меџити: Ќе се укинат организациските директори на клиниките, а медицинските ќе бидат раководители

Опсервер

Ќе се укинат организациските директори на клиниките, а медицинските ќе бидат раководители

Скопје инфо

Меџити: Ќе се укинат организациските директори на клиниките, а медицинските ќе бидат раководители

Н.Македонија

Ќе се укинат организациските директори на клиниките, а медицинските ќе бидат раководители

Курир

Меџити: Ќе се укинат организациските директори на клиниките, а медицинските ќе бидат раководители

Frontline

А1 On Lider Во Центар MakPress