TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Власта предлага нов концепт за Обвинителството, опозицијата против

Алсат-М - 16.09.2019

Опозицијата се противи на идејата на власта Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција да се подели на два дела. Еден за гонење на организиран криминал, а друг за корупција на високо ниво.

МИЛОШОСКИ: Едно, а на две обвинителства за организиран криминал, со обвинител на предлог на опозицијата

Денешен - 16.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ достави предлог за законот за ЈО, претпочита стандарден модел без хибридни решенија. Би сакал да ве известам, пред неколку денови примивме предлог од страна на владиниот тим по однос на законот за обвинителство, по кој знае кој пат ...

Заев: Секој предлог за законот за јавно обвинителство е вреден за внимание

Канал5 - 16.09.2019

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно обвинителство што го достави ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО нуди нов закон за јавно обвинителство, власта го чека за да го види

24 Вести - 16.09.2019

Откако и вчерашниот обид за приближување на ставовите за законот за ЈО на власта и опозицијата заврши без успех - о позициската ВМРО – ДПМНЕ утрово го достави нивниот предлог-законот до владиниот тим.

Милошоски: Предлагаме стандарден модел на ЈО, без хибридни решенија

Н.Македонија - 16.09.2019

-Пред неколку дена примивме предлог од страна на владиниот тим по однос на Законот за јавното обвинителство и по којзнае кој пат забележавме дека СДСМ го менува претходниот предлог што го даде пред еден месец и по којзнае кој пат забележавме дека го ...

Заев: Секој предлог за законот за јавно обвинителство е вреден за внимание

Фокус - 16.09.2019

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно обвинителство што го достави ВМРО-ДПМНЕ.

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ достави предлог за Законот за ЈО, не сакаме хибридни решенија

МКД - 16.09.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски денеска информираше дека неговата партија доставила предлог за Законот за Јавно обвинителство во кој, како што вели се бара стандарден модел без хибридни решенија.

ВМРО е против поделбата на обвинителството за организиран криминал

Фокус - 16.09.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ достави предлог во однос на предлог-верзијата што ја достави владејачкиот СДСМ за законот за јавно обвинителство. Како што објасни Антонијо Милошоски, тие се против поделба на обвинителството за гонење на организиран криминал ...

ВМРО-ДПМНЕ достави предлог за законот за ЈО

Фокус - 16.09.2019

Би сакал да ве известам, пред неколку денови примивме предлог од страна на владиниот тим по однос на законот за обвинителство, по кој знае кој пат забележавме дека СДСМ го менува претходниот предлог кој што го дадоа пред еден месец и по кој знае кој ...

ВМРО ДПМНЕ бара со свој обвинител да ја смени Вилма Русковска

Нова ТВ - 16.09.2019

Премиерот Заев го одби предлогот на ВМРО ДПМНЕ опозицијата да номинира нов шеф на Обвинителството за организиран криминал, на местото на Вилма Русковска, а не да се формира ново обвинителство кое ќе гони висока корупција на избрани функционери.

Заев за предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за ЈО: Секој предлог е вреден за внимание

Р.С.Европа - 16.09.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека секој предлог за законот за јавно обвинителство е вреден за внимание. Целта ни е да постигнеме договор, рече Заев прашан за коментар на предлог законот за Јавно обвинителство што го достави ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ не сака ново СЈО, го бара местото на Вилма Рускоска

Канал5 - 16.09.2019

На последниот предлог на власта за Законот за јавно обвинителство, ВМРО ДПМНЕ одговори со свој предлог. Да се задржи актуелната организација на јавното обвинителство, шефот на обвинителството за организиран криминал да се избира по предлог на ...

ВМРО ДПМНЕ инсистира на прв човек во Обвинителството

Телма - 16.09.2019

Обвинителството за организиран криминал треба да биде раководено од опозицијата. Ова е одговорот на ВМРО ДПМНЕ на предлогот на власта за утврдување заеднички прифатлив кандидат во обвинителството за висока корупција.

ВМРО-ДПМНЕ доставила предлог за законот за ЈО

Р.С.Европа - 16.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, енеска информираше дека добиле предлог од владиниот тим за законот за обвинителство, и дека, иако забележале отстапување на власта од претходниот предлог, сепак им одоговиориле со свој предлог.

Заев: Убаво ќе го разгледаме предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за законот за јавно обвинителство

+инфо - 16.09.2019

Предлозите ќе се разгледаат низ работните групи, потенцираше премиерот, укажувајќи дека не треба да се дозволат ситуации дека политичарите и партиите менуваат обвинители кога ќе им текне и да се договараат за нешто што е недозволиво.

Милошоски: Предлагаме стандарден модел на ЈО, без хибридни решенија

Точка - 16.09.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски соопшти дека денеска неговата партија доставила предлог за Законот за Јавно обвинителство во кој се бара стандарден модел без хибридни решенија.

Заев за решенијата на ВМРО-ДПМНЕ за ЈО: Секој предлог е вреден за внимание

360 степени - 16.09.2019

Секој предлог е вреден за внимание, оти целта е да се стаса до договор, е коментарот на премиерот Заев за предлог законот за Јавно обвинителство што го достави ВМРО-ДПМНЕ. Заев вели дека не сака да води преговори преку медиумите, но оти треба убаво ...

ВМРО-ДПМНЕ бара да го предлага шефот на ОЈО за организиран криминал, во трка да влезат и професори

+инфо - 16.09.2019

СДСМ го менува претходниот предлог кој што го дадоа пред еден месец и по кој знае кој пат забележавме дека го менуваат и оној предлог кој што премиерот Заев го даде како мандатар кога предлагаше дека опозицијата ќе го номинира главниот државен ...

ВМРО-ДПМНЕ бара со свој обвинител да ја смени Вилма Русковска

iPortal - 16.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ бара со свој обвинител да ја смени Вилма Русковска. „Треба да се задржи да остане обвинителството за гонење на криминал и висока корупција како единствено, неподелено обвинителство, да нема нови хибридни решенија, а самото преземање од ...

(Видео) Милошоски: Предлагаме стандарден модел на ЈО, без хибридни решенија

Макфакс - 16.09.2019

,,Пред неколку денови примивме предлог од страна на владиниот тим по однос на законот за обвинителство, по кој знае кој пат забележавме дека СДСМ го менува претходниот предлог кој што го дадоа пред еден месец и по кој знае кој пат забележавме дека ...

ВМРО ДПМНЕ со нов предлог за Законот за ЈО, Заев не ја дава Рускоска

Нетпрес - 16.09.2019

Преговарачкиот тим на ВМРО ДПМНЕ денеска до Министерството за правда достави нов предлог за уредување на јавнообвинителската област како одговор на предлогот што власта го испорача минатата недела.

Власта ќе го разгледа предлогот на опозицијата за законот за јавно обвинителство

Мета - 16.09.2019

Премиерот Зоран Заев посочи дека предлогот на ВМРО – ДПМНЕ за законот за јавно обвинителство ќе биде разгледан низ работните групи. Тој посочи дека првпат слуша за предлогот и нагласи дека не сака да води преговори на оваа тема преку медиумите.

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ достави предлог за Законот за Јавно обвинителство, не сакаме хибридни решенија

Нетпрес - 16.09.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски соопшти дека денеска неговата партија доставила предлог за Законот за Јавно обвинителство во кој се бара стандарден модел без хибридни решенија.

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ не е за СЈО, го сакаат местото на Вилма Русковска

360 степени - 16.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски го обелодени предлогот на законот за обвинителство кој го доставиле до владата. Оттаму сметаат дека треба да се задржи стандардниот модел на обвинителство, со шеф предложен од нив, според методологија ...

Милошоски: без хибридни решенија, најдобро е да има едно обвинителство

Независен - 16.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на денешната прес-конференција во Собранието рече дека од СДСМ добиле нов предлог закон за ЈО и дека очекува преговорите да продолжат четврток или петок.

ВМРО-ДПМНЕ достави свој предлог за законот за ЈО

ММС - 16.09.2019

Пратеникот Антониот Милошоски информираше дека до владиниот тим доставиле предлог закон за јавно обвинителство, по што даваат ден – два за ...

ВМРО-ДПМНЕ со предлог за стандардно ОЈО, Дескоска: Конечниот став треба да дојде од Заев и Мицкоски

ТВ21 - 16.09.2019

Работната група на ВМРО-ДПМНЕ до владиниот тим достави материјал за предлог – законот за Јавно обвинителство. Пратеникот Антонијо Милошоски вели дека во него се вклучени измените произлезени од последната лидерска средба и очекува за два три дена да ...

Милошоски: Да не измислуваме хибридни решенија, најдобро е да има едно обвинителство

Слободен Печат - 16.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ го објасни нивниот нов предлог за изборот на јавен обвинител Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на денешната прескоференција во Собранието рече дека од СДСМ добиле нов предлог закон за ЈО и дека очекува преговорите ...

(Видео) Милошоски: Предлагаме стандарден модел на ЈО без хибридни решенија

24Инфо - 16.09.2019

Би сакал да ве известам, пред неколку денови примивме предлог од страна на владиниот тим по однос на законот за обвинителство, по кој знае кој пат забележавме дека СДСМ го менува претходниот предлог кој што го дадоа пред еден месец и по кој знае кој ...

Заев: Секој предлог за законот за јавно обвинителство е вреден за внимание

PressingTV - 16.09.2019

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно обвинителство што го достави ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ достави предлог за законот за ЈО (ВИДЕО)

Локално - 16.09.2019

„Пред неколку денови примивме предлог од страна на владиниот тим по однос на законот за обвинителство, по кој знае кој пат забележавме дека СДСМ го менува претходниот предлог кој што го дадоа пред еден месец и по кој знае кој пат забележавме дека го ...

ВМРО-ДПМНЕ достави предлог за законот за ЈО, претпочита стандарден модел без хибридни решенија

еМагазин - 16.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски денеска информираше дека партијата доставила предлог за законот за Јавно обвинителство, а од таму претпочитаат стандарден модел без хибридни решенија “Би сакал да ве известам, пред неколку денови примивме ...

ВМРО-ДПМНЕ достави предлог за законот за ЈО, претпочита стандарден модел без хибридни решенија

Скопје1 - 16.09.2019

Би сакал да ве известам, пред неколку денови примивме предлог од страна на владиниот тим по однос на законот за обвинителство, по кој знае кој пат забележавме дека СДСМ го менува претходниот предлог кој што го дадоа пред еден месец и по кој знае кој ...

ВМРО-ДПМНЕ бара друг обвинител наместо Рускоска, Заев не се согласува

Expres - 16.09.2019

Преговарачкиот тим на ВМРО ДПМНЕ денеска до Министерството за правда достави нов предлог да нема делење или формирање на ново обвинителството, туку обвинителството за организиран криминал, кое сега го води обвинителката Вилма Рускоска, да ги преземе ...

Милошоски: Предлагаме методологија која ќе гарантира дека власта нема да донесе обвинител од типот на Русковска

Магазин - 16.09.2019

Антонио Милошоски , пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ истакна дека пред неколку денови примиле предлог од страна на владиниот тим по однос на законот за обвинителство. Тие во тој предлог забележале дека СДСМ го менува претходниот предлог кој што го дадоа ...

ВМРО-ДПМНЕ сака да предложи обвинител кој ќе ја замени Вилма Русковска

Фактор - 16.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ бара со свој обвинител да ја смени Вилма Русковска. „Треба да се задржи да остане обвинителството за гонење на криминал и висока корупција како единствено, неподелено обвинителство, да нема нови хибридни решенија, а самото преземање од ...

Бараат да гони и актуелни случаи: ВМРО-ДПМНЕ одговори на предлогот на власта за формирање на ново обвинителство (ВИДЕО)

PressingTV - 16.09.2019

Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ на прес конференција објасни дека одговориле на предлогот на власта за формирање на ново обвинителство на предлог на власта кој произнесе од лидерската средба. Тој не исклучува неделава нова средба на работните групи.

Милошоски: Без хибридни решенија-едно обвинителство за организиран криминал !

Магазин - 16.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на денешната прес-конференција во Собранието рече дека од СДСМ добиле нов предлог закон за ЈО и дека очекува преговорите да продолжат четврток или петок.

Според предлогот на власта, никое друго обвинителство нема да може да се занимава со „Рекет“

Република - 16.09.2019

Пратеникот од редовите на ВМРО – ДПМНЕ, Антонјио Милошоски на прес конференција објасни дека одговориле на предлогот на власта за формирање на ново обвинителство на предлог на власта кој произнесе од лидерската средба.

Предлог-законот за ЈО го чека исходот од партиските преговори

Алсат-М - 15.09.2019

Судбината на амандманите на предлог-законот за јавно обвинителство зависи од политичкиот договор меѓу лидерите во македонскиот политички блок. Македонската опозиција бара власта да одлучи дали ќе дискутира за актуелниот предлог или ќе предложи нов ...

Преговорите за Законот за ЈО продолжуваат, без предвидлив епилог

Канал5 - 15.09.2019

15-ти септември неформалниот рок за гласање на Законот за јавно обвинителство измина. Власта и опозицијата и понатаму далеку од договор. По неуспешната лидерска средба премиерот Заев изнесе два нови предлози кои и официјално се доставени во ВМРО ...

(Видео) Милошоски: Предлагаме стандарден модел на ЈО, без хибридни решенија

Centar - 16.09.2019

„Пред неколку дена примивме предлог од страна на владиниот тим по однос на законот за Обвинителството и по којзнае кој пат забележавме дека СДСМ го менува претходниот предлог што го даде пред еден месец и по којзнае кој пат забележавме дека го ...

Заев: Ќе го разгледаме предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за законот за ЈО

Нетпрес - 16.09.2019

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно обвинителство што го достави ВМРО-ДПМНЕ.

Заев: Секој предлог за законот за јавно обвинителство е вреден за внимание

iPortal - 16.09.2019

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно обвинителство што го достави ВМРО-ДПМНЕ.

Заев: Секој предлог за законот за јавно обвинителство е вреден за внимание

Опсервер - 16.09.2019

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно обвинителство што го достави ВМРО-ДПМНЕ.

Заев: Секој предлог за законот за јавно обвинителство е вреден за внимание

МКД - 16.09.2019

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно обвинителство што го достави ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ со нов предлог за Законот за ЈО, Заев не ја дава Рускоска

Точка - 16.09.2019

Преговарачкиот тим на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Министерството за правда достави нов предлог за уредување на јавнообвинителската област како одговор на предлогот што власта го испорача минатата недела.

Заев: Секој предлог за законот за јавно обвинителство е вреден за внимание

MakPress - 16.09.2019

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно обвинителство што го достави ВМРО-ДПМНЕ.

Заев: Секој предлог за законот за јавно обвинителство е вреден за внимание

ММС - 16.09.2019

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно обвинителство што го достави ВМРО-ДПМНЕ.

Заев: Секој предлог за законот за јавно обвинителство е вреден за внимание

24 Вести - 16.09.2019

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно обвинителство што го достави ВМРО-ДПМНЕ.