TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спасовски го поканил Вартоломеј да ја посети Македонија

24 Вести - 14.01.2020

Државната делегација која ја посети цариградската патријаршија дојде после ланската иницијатива на владата за воспоставување на динамична непосредна комуникација вели техничкиот премиер Оливер Спасовски и додава дека го поканил патријархот ...

Вселенската патријаршија не се откажува, автокефалноста на МПЦ-ОА во процедура

Сител - 14.01.2020

Се забрзува ли процесот за конечно признавање на автокефалноста на МПЦ – ОА? И покрај притисоците од руската и српската православна црква, Цариградската патријаршија не се откажува од намерата да го реши ова прашање.

По државниот и црковниот врв наскоро на средба со Вартоломеј?

Телма - 14.01.2020

По државниот врв, се очекува наскоро и црковни лица од Македонија и Србија да заминат на гости кај Вселенскиот патријарх. Вартоломеј одлучил да ги соочи двете страни, во обид да се најде решение на долгогодишниот проблем.

На повидок ли е решение на црковниот спор и признавање на МПЦ-ОА?

Канал5 - 14.01.2020

Цариградскиот патријарх Вартоломеј на заедничка средба ќе повика претставници на Македонската православна црква-Охридска архиепископија и на Српската православна црква. Цариградскиот патријарх Вартоломеј на заедничка средба во Вселенската ...

Понудената рака од Цариград може да предизвика главоболки за МПЦ-ОА

+инфо - 14.01.2020

Црковните аналитичари тврдат дека од новиот формат на преговори и од самата заложба на Вселенската патријаршија за медијација не мора да значи дека ќе произлезат резултати што целосно ќе ги задоволат апетитите на Македонската православна црква ...

МПЦ-ОА пред признавање на автокефалноста под еклисиолошкото име Охридска архиепископија

360 степени - 14.01.2020

Македонската православна црква би можела да се надева на признавање на автокефалноста и излегување од состојбата на раскол со останатите православни цркви под еклисиолошкото име Охридска архиепископија.

МПЦ-ОА пред признавање на автокефалноста под еклисиолошкото име Охридска архиепископија

Либертас - 14.01.2020

Македонската православна црква би можела да се надева на признавање на автокефалноста и излегување од состојбата на раскол со останатите православни цркви под еклисиолошкото име Охридска архиепископија, пишува „ 360 Степени “.

Прашањето за автокефалноста на МПЦ-ОА може да се реши до крајот на годинава

Вечер Прес - 14.01.2020

Мислам дека до крајот на годинава ќе се реши прашањето. Такво нешто, сигурно ќе наиде на реакции на СПЦ, но тоа е нивен проблем, појасни верскиот аналитичар Бранко Ѓорѓевски за весникот ВЕЧЕР Иницијативата на вселенскиот патријарх Вартоломеј за ...

На пат до Цариград - обид за решавање на уште еден спор

Deutsche Welle - 14.01.2020

Средбата на Оливер Спасовски и Зоран Заев со Вселенскиот патријарх предизвика внимание во медиумите во Србија. Голем интерес во јавноста предизвика вчерашната средба на премиерот Спасовски и лидерот на СДСМ со Вселенскиот Патријарх г. г.

Државна делегација кај патријархот Вартоломеј, автокефалноста на маса

Н.Македонија - 14.01.2020

Охрабрувачки знаци доаѓаат од Вселенската патријаршија дека македонското црковно прашање не е ставено под тепих и дека патријархот Вартоломеј не се плаши од реакциите на Руската и на Српската православна црква.

Господин Тимотеј: Следниот месец очекуваме да бидеме повикани во Цариград

Слободен Печат - 14.01.2020

Портпаролот на Синодот на МПЦ-ОА коментирајќи ја за „Слободен печат“ вчерашната средба меѓу Вселенскиот Патријарх Вартоломеј и македонската политичка делегација , вели дека црквата очекува решение.

Спасовски го поканил Вартоломеј да ја посети Македонија

Сител - 14.01.2020

Средбата со патријархот Вартоломеј има за цел да воспостави комуникација со Цариградската патријаршија, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски. Вели дека го поканил да ја посети Македонија за да се зацврстат односите со братскиот народ и на ...

Спасовски: Очекуваме зајакнат дијалог со Вартоломеј за решавање на проблемите на МПЦ

Макфакс - 14.01.2020

„Имавме долги и пријатни разговори со патријархот Вартоломеј во седиштето на Цариградската патријаршија. Се надеваме дека тој ќе продолжи да потикнува дијалог за решавање на проблемите кои постојат во православниот свет.

Спасовски: Го поканив Вартоломеј да ја посети нашата држава

А1 On - 14.01.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски изјави дека имале исклучително добра средба со патријархот Вартоломеј и дека се разговарало за изнаоѓање на решенија во духот на толеранцијата и разбирањето. „Средбата беше од исклучително значење.

Спасовски: Очекувам динамичен дијалог со Вселенската патријаршија за надминување на проблемите на МПЦ

ТВ21 - 14.01.2020

На средбата со вселенскиот патријархот Вартоломеј изразив надеж дека тој ќе продолжи, во духот на толеранцијата и разбирањето, да поттикнува дијалог со цел да се изнајдат решенија за проблемите кои ги имаат и православниот свет и верниците, изјави ...

Стоилковски: Бесрамно, владата го пишува Зоран Заев како дел од владина делегација иако човекот повеќе не е во владата

Скопје1 - 14.01.2020

Зоран Заев и СДСМ продолжуваат да ја злоупотребуваат власта и државата во изборни цели. Зоран Заев е бесрамник кој што нудеше поткуп и го претстави ГГ Вартоломеј, Вселенскиот Патријарх, како нечесник кој што зема мито од 100 или 150 илјади евра за ...

Како Заев нудеше мито за Вартоломеј: 150.000 евра не се проблем

Република - 14.01.2020

По вчерашната средба на лидерот на СДСМ со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј јавноста е загрижена за исходот од разговорот со првиот човек на православните верници. Ова посебно е важно ако се знае разговорот на Заев со руските пранкери кои се ...

Вартоломеј не се откажува од МПЦ – Автокефалноста во процедура

Либертас - 13.01.2020

Вселенската патријаршија и официјално потврди дека не се откажала од намерата да го решава прашањето за автокефалноста на МПЦ-ОА и покрај противењето на Српската и на Руската православна црква, пишува порталот Религија .

Средба Спасовски-Вартоломеј – какви сигнали добива МПЦ-ОА?

24 Вести - 13.01.2020

Позитивни сигнали за афтокефалност на МПЦ – му прости ли Вартоломеј на Заев за разговорот со руските пранкери ? Веднаш по средбата со техничкиот премиер Спасовски и лидерот на СДСМ Заев – вселенскиот патријарх донесе одлука да ги покани Српската ...

СДСМ: Поканата од Вселенскиот Патријарх Вартоломеј беше упатена до Заев

Р.С.Европа - 13.01.2020

Од СДСМ денеска по критиките упатени од ВМРО-ДПМНЕ реагираа дека лидерот на партијата Зоран Заев бил поканет од Вселенскиот Патријарх г.г.Вартоломеј додека тој бил премиер на Република Северна Македонија, а додека се договарала нејзината ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ нема елементарна свесност за тоа што е важно за државата, Вселенскиот Патријарх упати директна покана ...

Канал5 - 13.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ соочени со извесен убедлив пораз на изборите и очај од немање на програма остануваат заглавени во деструктивната матрица, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес конференцијата на Наум Стоилковаски од ВМРО-ДПМНЕ.

Спасовски на средба со Вартоломеј, во друштво на Заев

Телма - 13.01.2020

Без детали, но со многу отворени прашања. Кусите соопштенија од Владата и од СДСМ не откриваат што се зборувало на средбата со Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј, во седиштето Цариградската Патријаршија.

Спасовски и Заев се сретнаа со Вартоломеј во Цариградската Патријаршија

Канал5 - 13.01.2020

Спасовски и Заев му ги честитале на Вартоломеј Божиќните празници и го поканиле што поскоро да ја посети Македонија и верниците кај кои Вселенскиот патријарх ужива голем почит. Одговарајќи позитивно на поканата од Вселенскиот патријарх Вартоломеј ...

СДСМ: Заев се сретна со Вартоломеј зашто доби директна покана и сам си ги плати патните трошоци

Макфакс - 13.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ, соочена со извесен убедлив пораз на изборите и очај од немање програма, останува заглавена во деструктивната матрица, велат од СДСМ како реакција на денешното излагање на Наум Стоилковски, кој запраша во кое својство Заев отиде на средба ...

Со која цел и во кое својство Заев се среќава со вселенскиот патријарх Вартоломеј?

Нетпрес - 13.01.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, придружуван од неговиот партиски претседател во СДСМ, Зоран Заев, во понеделникот во Истанбул во седиштето на Цариградската патријаршија се сретна со вселенскиот патријарх г.г.

ВМРО-ДПМНЕ: Во кое својство Заев се сретна со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј?

360 степени - 13.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ реагираат зошто доскорешниот премиер Зоран Заев е дел од владината делегација која денеска во Истанбул, во седиштето на Цариградската патријаршија се сретна со Вселенскиот Патријарх г.г. Вартоломеј.

Посетата на вселенскиот патријарх Вартоломеј Заев си ја платил од сопствен џеб

365 - 13.01.2020

Вселенскиот патријарх г.г. Вартоломеј го поканил Зоран Заев уште додека тој ја извршуваше функцијата премиер, одговараат од Владата откако ВМРО-ДПМНЕ побараа објаснување во кое својство техничкиот премиер Оливер Спасовски со себе во Истанбул го ...

(Видео) Спасовски се сретна со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј во седиштето на Цариградската Патријаршија во Истанбул

Макфакс - 13.01.2020

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г.

Спасовски, Заев и Сотировски се сретнаа со вселенскиот патријарх Вартоломеј: Какви сигнали испраќа средбата во ...

360 степени - 13.01.2020

Премиерот Оливер Спасовски, заедно со претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска во Истанбул во седиштето на Цариградската патријаршија се сретна со ...

Заев и Спасовски на средба со Вартоломеј: Веруваме дека Патријархот Вартоломеј ќе продолжи да поттикинува дијалог и ...

24Инфо - 13.01.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со премиерот во преодната влада Оливер Спасовски денеска беше во посета на седиштето на Цариградската Патријаршија каде оствари средба со Вселенскиот Патријарх г.г. Вартоломеј.

Дали му ги носел 100-те илјади евра: Еве како Заев му нудеше мито на Вартоломеј (ВИДЕО)

Курир - 13.01.2020

Зоран Заев пред половина година несакајќи беше фатен од руски пранкери како договара мито од 100 илјади евра за Вселенскиот патријарх Вартоломеј. Токму вчера беше остварена и средба помеѓу нив двајца, иако Заев ја добил додека бил премиер, а ја ...

Кабинетот на Спасовски како туристичка агенција: Заев сам си платил да оди кај Вартоломеј

Република - 13.01.2020

Од Владата излегоа со став како Зоран Заев се најде во друштво на премиерот Спасовски кај Вселениот Патријарх Вартоломеј во Истанбул. Оттаму велат дека Вартоломеј го поканил Заев уште додека ја извршувл функцијата премиер, а трошоците за патувањето ...

Спасовски и Заев кај духовниот лидер на православната заедница

Фактор - 13.01.2020

Премиерот Оливер Спасовски и претседателот на СДСМ, поранешниот премиер Зоран Заев се сретнале со Вселенскиот Патријарх г.г.Вартоломеј. Двајцата се во Истанбул во Цариградската Партијаршија на покана на Патријархот Вартоломеј.

Спасовски и Заев се сретнаа со патријархот Вартоломеј во Цариград ФОТО

+инфо - 13.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска остварија средба ...

Спасовски и Заев се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј во седиштето Цариградската Патријаршија во ...

Локално - 13.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска остварија средба ...

Спасовски се сретна со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј во седиштето на Цариградската Патријаршија во Истанбул

Точка - 13.01.2020

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г.

Спасовски и Заев имаа средба со Вселенскиот Патријарх во Истанбул (ВИДЕО)

Слободен Печат - 13.01.2020

На средбата, како што соопшти владината прес-служба, која се оствари како резултат на поканата што Вселенскиот Патријарх ја упати до Зоран Заев додека беше премиер на Владата на нашата земја, техничкиот премиер Спасовски на поглаварот на ...

ВИДЕО: Спасовски и Заев се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј во седиштето Цариградската Патријаршија во ...

А1 On - 13.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска остварија средба ...

Спасовски и Заев: Веруваме дека Патријархот Вартоломеј ќе работи на изнаоѓање решенија за соединување

Press24 - 13.01.2020

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г.

Спасовски и Заев се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј во седиштето Цариградската Патријаршија во ...

Сител - 13.01.2020

Претседателот на Владата на Република Македонија, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска остварија средба со ...

(ВИДЕО) Спасовски и Заев се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј во седиштето Цариградската Патријаршија ...

Бриф - 13.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска остварија средба ...

Спасовски се сретна со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј

Н.Македонија - 13.01.2020

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, се сретнаа со вселенскиот патријарх г. г.

Спасовски и Заев се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј

МКД - 13.01.2020

Премиерот Оливер Спасовски, претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денескасе сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г.

СДСМ: Спасовски и Заев запалија свеќи во Цариградската патријаршија во Истанбул

Денешен - 13.01.2020

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, во придружба на партискиот шеф на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска остварија средба со Вселенскиот Патријарх г. г.

Што бара Заев со премиерот кај Вартоломеј во Истанбул?

Република - 13.01.2020

Претседателот на Владата Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска остварија средба со Вселенскиот Патријарх г. г.

Спасовски и Заев се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј во седиштето Цариградската Патријаршија во ...

Вечер Прес - 13.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска остварија средба ...

Спасовски и Заев се сретнаа со Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј во седиштето Цариградската Патријаршија во ...

Канал5 - 13.01.2020

Заев на средбата изразил очекување дека взаемната комуникација со Цариградската патријаршија ќе продолжи и во иднина во интерес на сите православни верници во државата. Претседателот на Владата на Република Македонија, Оливер Спасовски, во придружба ...

Ај прави ми друштво: Во кое својство Заев замина со Спасовски кај Вартоломеј? (ФОТО)

PressingTV - 13.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска остварија средба ...

(ВИДЕО) Спасовски во седиштето Цариградската Патријаршија во Истанбул, се сретна со г. г. Вартоломеј

Скопје1 - 13.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, во придружба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев и директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, денеска остварија средба ...

Заев се сретна со Вартоломеј: Веруваме дека Патријархот ќе продолжи да поттикинува дијалог

Скопје1 - 13.01.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со премиерот во преодната влада Оливер Спасовски денеска беше во посета на седиштето на Цариградската Патријаршија каде оствари средба со Вселенскиот Патријарх г.г. Вартоломеј.