TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дијабетес – препознај ги знаците, заштити го семејството

Точка - 15.11.2019

„Дијабетесот не е само инсулин и боцкање. Дијабетесот е главна причина за срцеви заболувања, инфаркти, слепило, откажување на работата на бубрезите и ампутација на долните екстремитети. Еден од двајца заболени од дијабетес е недијагностициран.

Министерството за здравство воведе нови три типа инсулин

Република - 15.11.2019

Во изминатиот период воведовме три нови типови инсулин, кои се најнова генерација на лекови и два нови инсулински аналога. Исто така, е направена многу значајна измена на Законот за паралелен увоз на лекови, со што во земјава се донесени оригинални ...

Дијабетес – препознај ги знаците, заштити го семејството

МКД - 14.11.2019

„Дијабетесот не е само инсулин и боцкање. Дијабетесот е главна причина за срцеви заболувања, инфаркти, слепило, откажување на работата на бубрезите и ампутација на долните екстремитети. Еден од двајца заболени од дијабетес е недијагностициран.

Одбележан Светскиот ден против дијабетес, во пораст бројот на заболени

Телма - 14.11.2019

– Од вкупниот број заболени 40.000 се на инсулинска терапија, рече др Ахмети пред почетокот на завршниот централен настан за одбележување на 14 ноември, Светски ден против дијабетес, што се одржа во организација на Сојузот на здруженија на ...

Над 123 илјади лица заболени од дијабетис

МКД - 14.11.2019

Бројот на заболени од дијабетес во земјава изнесува 123.850, покажуваат податоците од електронскиот систем „МојТермин“ заклучно со 31 декември 2018 година, што е за 3.850 повеќе споредено со претходната година.

Децата со дијабет се боцкаат и 10 пати дневно: Филипче уверува дека ќе се обезбедат апарати

Фокус - 14.11.2019

Се праваат напори, за да им се олесни животот на родителите, а посебно за децата, потенцираше министерот за здравство, Венко Филипче кој денес присуствуваше во ректоратот на медицинскиот факултет во Скопје, кадешто се одбележа Светскиот ден за борба ...

Секој девети возрасен човек во земјава има дијабетес

Фокус - 14.11.2019

Во Македонија едно од девет возрасни лица имаат дијабетес во 2019 година или околу 175 илјади луѓе. Продолжува да расте бројот на лица со дијабетес и во светот. Споредено со 2017 година кога се публикувани последните резултати од осмото издание на ...

Родителите на деца болни од дијабетес тип 1 бараат помош од државата

Телма - 14.11.2019

Марија Кожинковска од Битола е мајка на третооделенец кој боледува од дијабетес Тип 1. Со ова заболување се соочиле кога детето имало 5 години. Од тогаш почнува битката на семејството со оваа болест.

Секој деветти возрасен човек во Македонија има дијабетес

МКД - 14.11.2019

Бројот на лица со дијабетес во светот продолжува да расте. Споредено со 2017 година кога се публикувани последните резултати од осмото издание на Дијабетес атласот, бројот на лица со дијабетес од 425 милиони е пораснат на 463 милиони, односно, ...

Сѐ повеќе деца со дијабетес тип 1

Deutsche Welle - 14.11.2019

„Да не јадеше толку слатки, немаше да имаш дијабетес“. Ова е сосема погрешно. Од дијабетес тип 1 или страдаш, или не, а кај некого се јавува уште на детска возраст. Дијабетес тип 1 нема никаква врска со нездрава исхрана, ниту со премалку физичка ...

Еден од двајца заболени од дијабетес е недијагностициран – препознај ги знаците, заштити го семејството

Сакам да кажам - 14.11.2019

Дијабетесот не е само инсулин и боцкање. Дијабетесот е главна причина за срцеви заболувања, инфаркти, слепило, откажување на работата на бубрезите и ампутација на долните екстремитети. Еден од двајца заболени од дијабетес е недијагностициран.

Дијабетес – препознај ги знаците, заштити го семејството

Факултети - 14.11.2019

Одбележан Светскиот ден на борба против дијабетесот Дијабетесот не е само инсулин и боцкање. Дијабетесот е главна причина за срцеви заболувања, инфаркти, слепило, откажување на работата на бубрезите и ампутација на долните екстремитети.

Одбележан Светскиот ден против дијабетес, во пораст бројот на заболени

Сител - 14.11.2019

Бројот на заболени од дијабетес во земјава изнесува 123.850, покажуваат податоците од електронскиот систем „МојТермин“ заклучно со 31 декември 2018 година, што е за 3.850 повеќе споредено со претходната година.

Родителите на децата со дијабет бараат воведување сензори наместо боцкање за проверка на шеќерот во крвта

Сител - 14.11.2019

Во Битола нема педијатар ендокринолог, па така децата со дијабет треба да патуваат за секоја терапија до Клиниката во Скопје. Ова е еден од проблемите со кој се соочуваат родителите на деца со дијабет.

Филипче: Воведовме три нови типови инсулин, кои се најнова генерација на лекови

А1 On - 14.11.2019

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, денеска присуствуваше на централниот настан за одбележување Светски ден против дијабетесот, во организација на Сојузот на здруженија на дијабетичари, со поддршка од Министерство за здравство, здруженија, ...

Одбележан Светскиот ден против дијабетес, во пораст бројот на заболени

24 Вести - 14.11.2019

Бројот на заболени од дијабетес во земјава изнесува 123.850, покажуваат податоците од електронскиот систем „МојТермин“ заклучно со 31 декември 2018 година, што е за 3.850 повеќе споредено со претходната година.

Секој девети возрасен човек во земјава има дијабетес

Сител - 14.11.2019

Во Македонија едно од девет возрасни лица имаат дијабетес во 2019 година или околу 175 илјади луѓе. Продолжува да расте бројот на лица со дијабетес и во светот. Споредено со 2017 година кога се публикувани последните резултати од осмото издание на ...

Секој девети возрасен човек во земјава има дијабетес

Алсат-М - 14.11.2019

Во Македонија едно од девет возрасни лица имаат дијабетес во 2019 година или околу 175 илјади луѓе. Продолжува да расте бројот на лица со дијабетес и во светот. Споредено со 2017 година кога се публикувани последните резултати од осмото издание на ...

Секој девети возрасен човек во земјава има дијабетес

Канал5 - 14.11.2019

Во Македонија едно од девет возрасни лица имаат дијабетес во 2019 година или околу 175 илјади луѓе. Продолжува да расте бројот на лица со дијабетес и во светот. Споредено со 2017 година кога се публикувани последните резултати од осмото издание на ...

Секој девети возрасен човек во земјава има дијабетес

А1 On - 14.11.2019

Во Македонија едно од девет возрасни лица имаат дијабетес во 2019 година или околу 175 илјади луѓе. Продолжува да расте бројот на лица со дијабетес и во светот. Споредено со 2017 година кога се публикувани последните резултати од осмото издание на ...

Секој деветти возрасен човек во земјава има дијабетес

24 Вести - 14.11.2019

Во Македонија едно од девет возрасни лица имаат дијабетес во 2019 година или околу 175 илјади луѓе. Продолжува да расте бројот на лица со дијабетес и во светот. Споредено со 2017 година кога се публикувани последните резултати од осмото издание на ...

Поразителни бројки за состојбите со дијабет во земјава

Канал5 - 14.11.2019

Последните податоци за годинава говорат дека едно од девет возрасни лица има дијабетис или вкупно околу 175 илјади лица. Низ светот денеска се одбележува Денот против дијабетис. Инфаркт, мозочен удар, слаби бубрези, па и слепило се само дел од ...

За да не ги боцкаме 10 пати дневно, државата да обезбеди сензори, бараат Родителите на деца со дијабетес

Сакам да кажам - 14.11.2019

Родителите на деца со дијабетес 1 бараат државата да обезбеди сензори за континуирано мерење на шеќерот во крвта. Таквите помагала се за децата да имаат опуштено детство наместо да се боцкаат во еден ден над десет пати поради контрола на шеќерот и ...

Секој деветти возрасен човек во македонија има дијабетес

24 Вести - 14.11.2019

Близу 4 000 лица лани добиле дијабет. Најголем дел од нив биле на возраст помеѓу 40 и 50 години. Дијабетот е еден од најголемите здравствени проблеми во државава – велат ендокринолозите. Болеста се повеќе зема замав, а компликациите кои може да ...

Одбележан Светскиот ден против дијабетес, во пораст бројот на заболени

Алсат-М - 14.11.2019

Бројот на заболени од дијабетес во земјава изнесува 123.850, покажуваат податоците од електронскиот систем „МојТермин“ заклучно со 31 декември 2018 година, што е за 3.850 повеќе споредено со претходната година.

На Светскиот ден на дијабетесот немаше кој да ги слушне родителите кои бараат сензори

Нова ТВ - 14.11.2019

Јасмина Цицкариќ, мајка на 15 годишна средношколка со дијабетес денеска, на Светскиот ден на дијабетесот јавно праша кога ќе бидат набавени сензорите за децата и адолесцентите дијабетес тип 1.

Одбележан Светскиот ден на борба против дијабетесот

Н.Македонија - 14.11.2019

Дијабетесот не е само инсулин и боцкање. Дијабетесот е главна причина за срцеви заболувања, инфаркти, слепило, откажување на работата на бубрезите и ампутација на долните екстремитети. Еден од двајца заболени од дијабетес е недијагностициран.

Одбележан Светскиот ден на борба против дијабетесот

Макфакс - 14.11.2019

„Дијабетесот не е само инсулин и боцкање. Дијабетесот е главна причина за срцеви заболувања, инфаркти, слепило, откажување на работата на бубрезите и ампутација на долните екстремитети. Еден од двајца заболени од дијабетес е недијагностициран.

Децата со дијабет од Битола мораат да патуваат до Скопје

Тера - 14.11.2019

Нема конкретна бројка колку деца со дијабет има во Битола, но нивниот број расте, велат од Здружението за деца со дијабет тип 1 од Битола. Тие организираа трибина по повод Светскиот ден за борба протв дијабетес, 14 ноември со цел да ги посочат ...

Филипче: Воведовме три нови типови инсулин, посветени сме на пациентите со дијабетес

Макфакс - 14.11.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска присуствуваше на централниот настан за одбележување Светски ден против дијабетесот, во организација на Сојузот на здруженија на дијабетичари, со поддршка од Министерство за здравство, здруженија, ...

Бројот на заболени со дијабетис во пораст- воведени се и три нови инсулини и два нови инсулински аналози

Press24 - 14.11.2019

Бројот на заболени од дијабетес во земјава изнесува 123.850, покажуваат податоците од електронскиот систем „МојТермин“ заклучно со 31 декември 2018 година, што е за 3.850 повеќе споредено со претходната година.

Во пораст бројот на заболени од дијабетес

Слободен Печат - 14.11.2019

Воведени се три нови инсулини и два нови инсулински аналози инјектибилни и таблетарни, посочи министерот Филипче. Бројот на заболени од дијабетес во земјава изнесува 123.850, покажуваат податоците од електронскиот систем „МојТермин” заклучно со 31 ...

Секој девети возрасен човек во земјава има дијабетес

Press24 - 14.11.2019

Во Македонија едно од девет возрасни лица имаат дијабетес во 2019 година или околу 175 илјади луѓе. Продолжува да расте бројот на лица со дијабетес и во светот. Споредено со 2017 година кога се публикувани последните резултати од осмото издание на ...

Бројот на заболени од дијабетес во пораст

Н.Македонија - 14.11.2019

Секој деветти возрасен човек во Македонија има дијабетес, што изнесува околу 175 илјади луѓе, објави Асоцијацијата за детски дијабетес на Македонија „Баланс мк“. Од таму наведуваат дека бројот на лица со дијабетес во светот продолжува да расте.

Секој деветти возрасен во Македонија има дијабетес

+инфо - 14.11.2019

3,600 повеќе деца и адолесценти заболени од дијабетес споредено со 2017 година, односно милион и 110.100 деца и адолесценти помали од 20 години имаат дијабетес тип 1.. Едно од две лица со дијабетес во светот се недијагностицирани – 232 милиони.

Од дијабетес е заболен секој деветти возрасен човек во земјава

Слободен Печат - 14.11.2019

Ова зголемување на бројот на лица со дијабетес е еднакво на бројот на жители во една голема европска држава како Полска или повеќе од двојно повеќе од бројот на жители во земјите од Западен Балкан.

Едно од девет возрасни лица во Северна Македонија има дијабетес

Макфакс - 14.11.2019

Во Северна Македонија едно од девет возрасни лица имаат дијабетес или околу 175 илјади луѓе, објави Асоцијацијата за детски дијабетес на Македонија „Баланс мк“. Од таму наведуваат дека бројот на лица со дијабетес во светот продолжува да расте.

Во Битола промовиран Електронскиот едукативен центар за дијабетес

Тера - 14.11.2019

По повод Светскиот ден на лицата со состојба на дијабет, Здружението на дијабетичари на Општина Битола, во НУУБ „Св. Клиемнт Охридски“, како дел од нивните активности, го промовираше Електронскиот едукативен центар за дијабетес, под покровителство ...

Едукативна акција на СДСМ за дијабетот во Кравари

Тера - 14.11.2019

-Денес, 14.11.2019 г е светскиот ден за борба против дијабетот. Годинашната порака е Семејството и дијабетот – подигање на свесноста и препознавање за предупредувачките знаци на дијабетесот како и ризикот од дијабет тип 2.

Филипче: Воведовме три нови типови инсулин, кои се најнова генерација на лекови

Press24 - 14.11.2019

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, денеска присуствуваше на централниот настан за одбележување Светски ден против дијабетесот, во организација на Сојузот на здруженија на дијабетичари, со поддршка од Министерство за здравство, здруженија, ...

500 деца и млади чекаат сензори за безболно мерење гликемија, ги бараат и со петиција

+инфо - 14.11.2019

Во Македонија има околу 175.000 луѓе со дијабетес, а на инсулинска терапија се 40.000 пациенти. Терапијата со инсулин е подобрена, сметаат од Сојузот, а еден од приоритетите за околу 500 деца и адолесценти во земјата е обезбедување сензори за ...

Нови инсулини и аналози за пациентите со дијабетес

Н.Македонија - 14.11.2019

Светскиот ден на дијабетесот денес се одбележа во Деканатот на Медицинскиот факултет во пристуство на голем број директори на здравствени установи, медицински лица и поддржувачи на заболените од дијабетес.

Одбележан Светскиот ден на борба против дијабетесот

24Инфо - 14.11.2019

„Дијабетесот не е само инсулин и боцкање. Дијабетесот е главна причина за срцеви заболувања, инфаркти, слепило, откажување на работата на бубрезите и ампутација на долните екстремитети. Еден од двајца заболени од дијабетес е недијагностициран.

Дијабетес – препознај ги знаците, заштити го семејството

Деца - 14.11.2019

Одбележан Светскиот ден на борба против дијабетесот Дијабетесот не е само инсулин и боцкање. Дијабетесот е главна причина за срцеви заболувања, инфаркти, слепило, откажување на работата на бубрезите и ампутација на долните екстремитети.

Дијабетес – препознај ги знаците, заштити го семејството: Одбележан Светскиот ден на борба против дијабетесот

Црнобело - 14.11.2019

„Дијабетесот не е само инсулин и боцкање. Дијабетесот е главна причина за срцеви заболувања, инфаркти, слепило, откажување на работата на бубрезите и ампутација на долните екстремитети. Еден од двајца заболени од дијабетес е недијагностициран.

Филипче: Воведовме три нови типови инсулин, посветени сме на пациентите со дијабетес

Точка - 14.11.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска присуствуваше на централниот настан за одбележување Светски ден против дијабетесот, во организација на Сојузот на здруженија на дијабетичари, со поддршка од Министерство за здравство, здруженија, ...

Филипче: Воведовме три нови типови инсулин, посветени сме на пациентите со дијабетес

Centar - 14.11.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска присуствуваше на централниот настан за одбележување на Светскиот ден против дијабетесот, во организација на Сојузот на здруженијата на дијабетичари, со поддршка од Министерството за здравство, ...

Во Македонија во пораст бројот на заболени од дијабетес

Вечер Прес - 14.11.2019

Бројот на заболени од дијабетес во земјава изнесува 123.850, покажуваат податоците од електронскиот систем „МојТермин“ заклучно со 31 декември 2018 година, што е за 3.850 повеќе споредено со претходната година.

Одбележан Светскиот ден против дијабетес, во пораст бројот на заболени

ММС - 14.11.2019

Бројот на заболени од дијабетес во земјава изнесува 123.850, покажуваат податоците од електронскиот систем „МојТермин” заклучно со 31 декември 2018 година, што е за 3.850 повеќе споредено со претходната година.

Филипче: Воведовме три нови типови инсулин, посветени сме на пациентите со дијабетис

24Инфо - 14.11.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска присуствуваше на централниот настан за одбележување Светски ден против дијабетесот, во организација на Сојузот на здруженија на дијабетичари, со поддршка од Министерство за здравство, здруженија, ...