TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

БАНКАРИТЕ СЕ ПРАВДААТ - ако ги простиме каматите, ќе влеземе во загуби и потоа нема да можеме да кредитираме

Фактор - 02.04.2020

Доколку не пресметуваме камати додека трае грејс-периодот од плаќањето на кредитните обврски, ќе мора да работиме со загуби, а тоа ќе ја ограничи нашата можност да даваме кредити. Вака банкарите за Фактор ја образложуваат својата „непопустливост“, ...

Шест месеци грејс период за сите кредити од УНИБанка без промена/зголемувње на ратата во останатиот период

Фактор - 02.04.2020

Во услови на отежната можност за плаќање на кредитните рати УНИБанка им излегува во пресрет на сите свои клиенти кои се соочуваат со финансиски проблеми. Како одговорна компанија насочена секогаш кон потребите на клиентите, банката им нуди на сите ...

Економски мерки во регионот и во Македонија: Колку различни, толку и исти

Фактор - 02.04.2020

За да се намали економскиот удар кој го зададе КОВИД-19 во регионот, владите на Балканот усвоија пакети за помош, кои вклучуваат заеми со нула стапка, одложување на исплати на кредити и даноци и стимулации за зачувување на работни места.

Банките ќе заработат околу 137 милиони евра, ако сите прифатат одложување на кредитите?

Фокус - 01.04.2020

Најголем дел од банките во земјава одлучија да дозволат одложување на плаќањето на ратите за кредитите до шест месеци. И ако на почетокот граѓаните беа задоволни од оваа одлука, полека таа станува една од најкритикуваните.

Не сум знаел/а дека во рата за кредит има и камата…

Банкарство.мк - 02.04.2020

Деновиве актуелна е ситуацијата со коринавирусот Ковид-19 и мерките кои ги донесоа банките во земјава, по донесената Уредба со законска сила за начинот на промена на договорните услови за кредитни изложености кај банките и штедилниците.

Спасовски: Концептот за одложување на кредитите е добар, на граѓаните треба да им се помогне, но неопходен ни е и ...

Centar - 01.04.2020

Концептот за одложување на кредитите е добар, и тоа е помошта што треба на граѓаните и на фирмите да им ја понудиме во овој момент. Тоа е помош од државата, преку банкарскиот систем, да создаде услови и да им помогне на граѓаните во овие моменти, ...

Банките ќе пресметуваат камата за месеците во кои граѓаните ќе бидат ослободени од плаќање

Алсат-М - 01.04.2020

Банките за дадениот грејс период од шест месеци ќе пресметуваат камата на долгот во мирување, која по истекот на рокот ќе биде распределена на делот од остатокот на кредитот. Сите граѓани ќе можат да добијат поединечки пресметки колку ќе им изнесува ...

СМАРТ ненаменски потрошувачки кредит со ризико животно осигурување со 4,85% годишна фиксна каматна стапка

Фокус - 01.04.2020

ТТК Банка АД Скопје, во соработка со „Триглав Осигурување Живот“ АД Скопје, овозможува корисникот на кредитот дополнително самостојно да го обезбеди својот кредит, а притоа да добие поповолни кредитни услови.

Владата ги правда банките

24 Вести - 01.04.2020

На банките сепак им е важен профитот и во корона кризата. Не ги простуваат каматите на кредитите. Одложувањето на плаќањето на ратите на шест месеци за граѓаните нема да биде бесплатно, туку ќе ги чини пари.

Ангеловска: Банките никаде не ги простуваат каматите на кредитите

Телма - 01.04.2020

Со грејс периодот за плаќање на ратите за кредитите, граѓаните добија и дополнителни камати од банките. По Уредбата на Владата, дел од банките веќе ги информираа клиентите дека можат да го стопираат плаќањето на ратите и за шест месеци.

Владата обезбедува помош за малите и средни претпријатија

iPortal - 01.04.2020

На денешната седница Владата донесе Одлука за субвенционирање на каматата спрема Европската инвестициона банка која ќе се пресметува на преостанатиот дел од заемот во износ од 50.962.187,00 евра одобрен со Финансискиот договор, наменет за ...

Економски мерки: За сите по нешто, за работниците – нешто помалку!

Слободен Печат - 01.04.2020

На овој начин работниците остануваат во најнеповолна положба и единствени од „солдарниот“ пакет на субјекти кои ќе го понесат бремето на кризата. Ако мерките на Владата можат да се сублимираат во неколку реченици тоа би било: кредити и поволности за ...

(ВИДЕО) Ангеловска: Каматите на кредитите не може да бидат опростени или укинати, банкарскиот систем мора да ...

А1 On - 01.04.2020

Банките ќе пресметуваат камати на одложените кредити за да се овозможи нормално функционирање на банкарскиот сектор. Министерката за финансии Нина Ангеловска вели дека функционирањето на банкарскиот систем е исклучително важно оти тој треба да ...

Бизнисот револтиран од новите мерки, банките ќе заработуваат и при одложување на кредитите

Алфа - 01.04.2020

Бизнисот револтиран од новиот сет мерки на Владата. 17-те мерки ни оддалеку не се она што го барале. Наместо системска поддршка за стопанството, добиле само делумна помош. Од Сојузот на стопански комори велат дека на овој начин не се постигнува ...

Спасовски: Владата ќе донесе уредба ако банките не ги почитуваат препораките на Народна Банка

Телма - 01.04.2020

Владата ќе донесе уредба со законска сила, доколку банките не ги почитуваат препораките од народната банка. Ова беше одговор на техничкиот премиер Оливер Спасовски во вчерашната Tоп Tема, прашан зошто граѓаните се доведени во заблуда дека им се ...

Понуда од Шпаркасе Банка Македонија за одложување на отплатата на кредитните обврски

Банкарство.мк - 01.04.2020

Шпаркасе Банка Македонија водејќи се од принципите за општествено одговорно работење како дел од Штаермеркише Шпаркасе Групацијата и согласно усвоените мерки од страна на Народната Банка на Република Северна Македонија, Министерството за финансии и ...

Ангеловска: Каматите на кредитите не се простуваат никаде

ТВ21 - 01.04.2020

Економската стабилност на земјата се заснова и зависи од банкарскиот сектор, кој сега е стабилен, а таков треба да остане и по завршување на корона кризата, но каматите на кредитите никаде не се простуваат, рече министерката за економија Нина ...

Банките ќе ги одложат ратите, ама за тој период ќе наплаќаат камати

Слободен Печат - 01.04.2020

За станбен кредит од 35.000 евра за кој останале уште 300 рати, дополнителната камата за одложените 6 месеци е 602 евра, пресмета сајтот Банкарство.мк Двете најголеми банки – Комерцијална банка и Стопанска банка, како и дел од помалите банки, веќе ...

Ангеловска: Никаде не се простуваат каматите на кредитите

Независен - 01.04.2020

Министерката за финансии Нина Ангеловска не им забележува на банките затоа што тие пресметуваат камати на основицата на долгот во шестмесечниот период колку што трае одложувањето на ратите од кредитите.

ТТК Банка АД Скопје однапред плати аконтации за данок на добивка за 2020 година во износ од 10,5 милиони денари

Фактор - 01.04.2020

ТТК Банка АД Скопје однапред плати аконтации за данок на добивка за 2020 година во износ од 10,5 милиони денари Во услови на справување со актуелната сериозна опасност од ширењето на Ковид-19 (корона вирусот) во нашата земја, поддржувајќи ги ...

Продаден блок акции од ТТК Банка за 89.000 евра

еМагазин - 01.04.2020

Во блок-трансакција вредна 5,5 милиони денари или околу 89.000 евра денеска на Македонската берза се продадоа 5.000 акции од ТТК Банка. Акциите се продадоа по цена од 1.100 денари за акција.

Ангеловска: Има мораториуми за кредити, ама никој не ги простува каматите

+инфо - 01.04.2020

Министерката за финансии не им замерува на банките кои и покрај најавата дека треба да ги намалат каматите на кредитите за одреден переиод. Таа смета дека бванкарскиот сектор моментално треба да размислува за стабилноста, а одредени банки кои можат ...

Ратите одложени но долгот поголем! Банките ќе засметуваат камати за месеците за кои ќе биде одложено плаќањето кредити

Слободен Печат - 01.04.2020

Дали мерката за одложување на ратите за кредит ќе им ја олесни финансиската состојба на граѓаните или дополнително ќе го олесни нивниот и онака тенок перичник? Граѓаните со реакции по најавата на новите мерки со кои се предвидува да им се олесни ...

Јавна понуда од НЛБ Банка за промена на договорните услови за кредитни производи за клиенти – физички лица

Банкарство.мк - 01.04.2020

Со цел полесно надминување и ублажување на негативните ефекти предизвикани од пандемијата на COVID-19, НЛБ Банка објави ПОНУДА за поддршка на сите свои клиенти, физички лица преку посебни услови за олеснување на отплатата на сите кредитни ...

ТТК банка планира речиси двојно помала добивка

еМагазин - 01.04.2020

ТТК Банка планира добивка од 62,2 милиони денари во 2020 година, што е речиси двојно намалување во однос на минатата година, кога добивката на банката изнесувала 108,3 милиони денари, покажува планот за билансот на успех на банката во периодот ...

Понуда од Стопанска банка а.д. Битола за промена на договорните услови за кредитни производи на правни и физички лица

Фактор - 01.04.2020

Стопанска банка а.д. Битола како дел од економскиот систем на земјата целосно ја разбира сериозноста на ефектите кои ќе бидат предизвикани од корона – кризата. Во таа насока со цел да се минимизираат потенцијалните негативни последици од кои ќе ...

Банките никаде не простуваат камати, тие мора да останат стабилни за добро да ни ги чуваат парите, вели првата ...

Фактор - 01.04.2020

Првата финансиерка, Нина Ангеловска, вели дека во ниту една земја банките нема да им ги простат каматите на граѓаните, па дури и оние што воведоа мораториум на обврските. Таа смета дека е битно банките да останат стабилни, за да можат да и даваат ...

Детален преглед: Банките решија да наплаќаат камати на „корона кризата“

еМагазин - 01.04.2020

Трите банки што досега излегоа со конкретна понуда за олеснување на кредитните услови кај граѓаните поради кризата предизвикана од корона вирусот вусшност ќе наплаќаат камати за време на таканаречениот грејс период односно одложувањето на плаќањето ...

Две банки ѝ го свртеа грбот на Народната банка за кризата од корона вирусот

Мета - 01.04.2020

Има ли Народната банка механизми да ги натера банките да ги слушаат нејзините препораки во однос на надминување на кризата со корона вирусот е прашање кое заслужува внимание откако две домашни банки спротивно на укажувањата на централната банка ...

На банките сепак им е важен и профитот

Р.С.Европа - 01.04.2020

Финансискиот товар врз граѓаните иако привремено ќе им се олесни со мерките за одложување на исплатата на кредитите на 6 месеци, потоа ќе се зголеми, бидејќи каматите за долгот нема да им бидат отпишани.

Наталија Алексова реизбрана за член на Управниот одбор на ТТК Банка

еМагазин - 01.04.2020

ТТК Банка преку Македонската берза информира дека со решение на Гувернерот на Народната банка издадена е претходна согласност за повторно именување (реизбор) на Наталија Алексова за член на Управниот одбор на ТТК Банка АД Скопје, за период од 4 ...

Минимална плата и дополнителни кредити за приватниот сектор за зачувување на работните места и ликвидност

А1 On - 01.04.2020

Финансиска поддршка за претпријатијата од приватниот сектор за исплата на плати за своите вработени во висина од 14.500 денари за месеците април и мај, кратење на платите за сите избрани и именувани функционери на ниво на минимална плата и формирање ...

Спасовски: Во државата се посакува никој ништо да не плаќа

Телма - 31.03.2020

Банките најавија одложување на кредитите за три до шест месеци, но дали граѓаните се доведуваат во заблуда ако се знае дека за тој период ќе се пресметува камата по каматна стапка предвидена во самиот договор.

Втор пакет на економски мерки на Владата на Република Северна Македонија

ММС - 31.03.2020

Втор пакет на економски мерки 1. Финансиска поддршка за правни субјекти од приватниот сектор. Финансиска поддршка за исплата на плати за месеци Април и Мај 2020, во износ од најмногу 14,500 денари месечно по работник.

Охридска банка со Понуда за одложување на наплатата на кредитните обврски за 6 месеци

Банкарство.мк - 31.03.2020

Со цел надминување на потешкотиите со кои би се соочиле клиентите во овој тежок период настанат поради Корона-кризата, Охридска банка денес на својата веб страја објави Јавна понуда со број 2707 – 16439/1, од 31.03.2020 година, за промена на ...

Криза за сите, освен за банките

24 Вести - 31.03.2020

Огромни профити – малку поволности за граѓаните. банкарските групации деновиве почнаа да излегуваат со проценка на мерките што ќе ги преземат за да се олесни состојбата на граѓаните што имаат кредити.

Ќе се пресметува камата и за грејс периодот, дел од банките нема да се откажат од својот профит

ТВ21 - 31.03.2020

Следните шест месеци можеби ќе немате обврска да плаќате кредит, но дел банките ќе ви пресметаат камата и за тој период. Ова значи дека дел од банките нема да се откажат од својот профит, а каматата за периодот за кој ќе биде одложено плаќањето на ...

ТТК Банка ќе исплати дивиденда

+инфо - 31.03.2020

ТТК Банка АД Скопје ќе исплати дивиденда како и што и што планираше во одлуката за собранието на акционери . Од Банката преку Македонска берза информираа дека за одлуката се изјасниле 67,6 отсто од акционерите на Банката по пат на коресподенција.

Владата го донесе вториот пакет економски мерки за справување со кризата за да се сочуваат колку што може повеќе ...

Centar - 31.03.2020

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата 32-ра седница на која беше разгледан и усвоен вториот пакет економски мерки за справување кризата. Деталите за сите мерки опфатени во овој втор сет мерки беа соопштение на ...

Спасовски призна: Граѓаните ќе треба да платат дополнителни камати за одложувањето на кредитите

Курир - 31.03.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски во вечерашната емисија Топ тема на телевизија Телма истакна дека, граѓаните ќе треба да платат дополнителни камати за одложувањето на кредитите. -Ние можеме сега да побараме се да се одложи, во функција на некаква ...

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски призна дека граѓаните ќе треба да плаќаат дополнителни камати за одложување на кредитите

24Инфо - 31.03.2020

Факти кои го одбележаа денот: 1.Разочарувачки пакет на владата, короната ќе се преживее, гладот поради неспособноста на Заев и владата тешко. 2.Спасовски призна дека граѓаните ќе треба да плаќаат дополнителни камати за одложување на кредитите.

Спасовски со 17 мерки за справување со кризата од коронавирусот: Сите функционери со минимална плата, ќе се одложат ...

Слободен Печат - 31.03.2020

Коронавирусот драматично го смени животот во Македонија. Светот ја пеживува најголемата закана по Втората светкса војна, а сега голем број земји се соочени со фатални последици по нивното здравје.

Гувернерката Бежоска за Фактор: Остануваме на препораката банките да не делат дивиденди

Фактор - 31.03.2020

Народната банка останува на препораката што ја даде минатата недела, банките да не носат одлуки за исплата на дивиденда од добивката за лани. Гувернерката Анита Ангеловска Бежоска во изјава за Фактор вели дека нејзината сугестија била повеќе од ...

МБА веќе започна со јавни објави за промени на договорните услови кои ќе се понудат на корисниците на кредитни ...

Бизнис Вести - 31.03.2020

МАКЕДОНСКАТА БАНКАРСКА АСОЦИЈАЦИЈА ја информира јавноста дека во согласност со измените и дополнувањата на Одлуката за методологијата за управување со кредитниот ризик, коишто ги донесе Советот на Народната банка и со донесената Уредба со законска ...

Костадинов: Не им се заблагодарувајте на банките

Фактор - 31.03.2020

Коста Костадинов, портпаролот на СДСМ, им порача на граѓаните да не им се заблагодаруваат ба деловните банки доколку тие им овозможат да не ги плаќаат ратите и каматите во наредниот кризен период.

Спасовски до банките: Очекувам да помогнат, ако не - има следен чекор, не може да работи кој како ќе му текне

Фактор - 31.03.2020

За секоја од мерките што денеска ги презентираше премиерот Оливер Спасовски, ќе се донесат уредби со законска сила, каде детално ќе бидат опишани сите постапки за компаниите. Околу одлуките на банките за пролонгирање на ратите, премиерот објасни ...

„Шпаркасе Банка Македонија вчера аконтативно го исплати данокот на добивка за 2020 година

Точка - 31.03.2020

Шпаркасе Банка Македонија се приклучи кон иницијативата од Министерството за финансии и Владата на Република Северна Македонија и вчера изврши аконтативна уплата на целокупниот пресметан данок на добивка во вкупен износ од 21.475.600 денари.

Гувернерката на Народната банка ги повика банките да не делат дивиденди, но…

Expres - 31.03.2020

Не сите банки ја почитуваа препораката на Народна банка од минатата недела, да не носат одлуки за исплата на дивиденда од добивката за лани. Во изјава за Фактор , гувернерката Анита Ангеловска Бежоска вели дека нејзината сугестија била повеќе од ...

Акционерите на Комерцијална Банка сепак ќе добијат дивиденда за 2019

Фактор - 31.03.2020

За минатата година акционерите на Комерцијална Банка ќе ја добијат дивидендата.Од банката беше испретено сооптение део Македонска берза, во кое се наведува дека одлуката да биде поделена дивиденда нема да се менува и покрај тоа што пред неколку дена ...

И не е се така розово во поволностите на банките – ќе пресметуваат камата за грејс периодот

Банкарство.мк - 31.03.2020

Деновиве е актуелна мерката за мораториум на кредитните изложености во банките, односно народски кажано банките им ги стопираат плаќањата на своите клиенти физички лица за период од 3 до 6 месеци.