TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СТУДИО 10: (Не)грижата за бездомните кучиња во Македонија

24 Вести - 17.06.2024

Кучињата, пет пит були и кангал во импровизиран стационар кај Музејот за современа уметност биле чувани на јавна површина, заловени се од „Лајка“, па сопственикот се појавил, платил глова од 200 евра и ги добил назад.

Повеќе од 60 волонтери со цртежи ги разубавија живеалиштата на бездомните кучиња во ЈП Лајка

Радио МОФ - 17.06.2024

Викендов, повеќе од 60 волонтери обоиле околу 600м2 ѕидна површина на живеалиштата на бездомните кучиња во Јавното претпријатие (ЈП) Лајка. „Сакаме да ја искористиме оваа прилика јавно да им се заблагодариме на сите прекрасни луѓе и деца, од сите ...

Најдобрите кучиња за во двор

Н.Македонија - 17.06.2024

Поголемите раси на кучиња ќе бидат најсреќни во двор или на село каде што ќе можат да си играат и да трчаат колку што им треба. Доколку сакате за вашиот двор куче чувар што добро ќе се согласува со децата и со остатокот од семејството, изберете ...

ЈП „Лајка“: Со проектот „Унапредување на благосостојбата на животните преку волонтерство” до подобра средина за ...

Бизнис Вести - 17.06.2024

СООПШТЕНИЕ: Изминатиот викенд во рамките на проектот „Унапредување на благосостојбата на животните преку волонтерство” под покровителство на Амбасадата на САД во Скопје преку кој се обезбеди боја и сите потребни материјали за работа, заедно со ...

Спиете со вашето маче или куче? Ветеринар советува зошто тоа е ЛОША идеја!

Курир - 15.06.2024

Инаку, британските научници велат дека дури 40 отсто од сопствениците на кучиња ја покажуваат својата љубов кон своите миленици така што ги оставаат да спијат со нив во кревет и да јадат со нив на маса.

Кучето спие со вас во кревет? Ветеринарите објаснуваат зошто тоа не е добра идеја

Попара - 15.06.2024

Иако можеби не се свесни за тоа сите сопственици, кучињата можат да пренесат голем број болести на луѓето: од разни паразити и туберкулоза, до болки во грлото, салмонела, грип… Секако, тоа не е причина да не ги чувате како домашни миленици, но ...

ЈП „Лајка“: Со проектот „Унапредување на благосостојбата на животните преку волонтерство” до подобра средина за ...

24Инфо - 17.06.2024

Изминатиот викенд во рамките на проектот „Унапредување на благосостојбата на животните преку волонтерство” под покровителство на Амбасадата на САД во Скопје преку кој се обезбеди боја и сите потребни материјали за работа, заедно со повеќе од 60 ...

Бојадисани живеалиштата на бездомните кучиња, а обновени се и реквизитите за игра во парковите во ЈП „Лајка“

Вечер Прес - 17.06.2024

Изминатиот викенд повеќе од 60 волонтери бојадисаа повеќе од 600 квадратни метри површина на живеалиштата на бездомните кучиња во стационарот на ЈП „Лајка“. Бојадисани се и 40 врати , а обновени се и реквизитите за игра во парковите во ЈП „Лајка“.

ЈП „Лајка“: Со проектот „Унапредување на благосостојбата на животните преку волонтерство" до подобра средина за ...

MakPress - 17.06.2024

Изминатиот викенд во рамките на проектот „Унапредување на благосостојбата на животните преку волонтерство" под покровителство на Амбасадата на САД во Скопје преку кој се обезбеди боја и сите потребни материјали за работа, заедно со повеќе од 60 ...