TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од ноември наваму биткоинот се намали за 40 отсто

Фактор - 22.01.2022

Повеќе од два месеци паѓа вредноста на биткоинот. За 24 часа најпознатата криптовалута изгуби повеќе од шест отсто од својата вредност, а во изминатата седмица цената падна за 16 отсто. Моменталната вредност на биткоинот е околу 35.900 долари.

Вредноста на биткоинот речиси преполовена

Денар - 22.01.2022

Ова дојде по големиот пад во четвртокот навечер, кога некои од најсилните криптовалути изгубија повеќе од 10 отсто од својата вредност, проследено со делумна стабилизација во петокот. Имено, биткоинот во еден момент падна на 34.350 долари, според ...

Историска одлука: Русија предлага забрана за ископување криптовалути

Порта - 22.01.2022

Руската централна банка предложи забрана за користење и ископување криптовалути на територијата на Руската Федерација. Наведувајќи дека криптовалутите се закана за стабилноста и суверенитетот на монетарната политика во таа земја, пренесува Ројтерс.

Голем пад на вредноста на криптовалутите: Биткоинот со најниската цена во последните шест месеци

Слободен Печат - 22.01.2022

Биткоинот падна во продолжената продажба на криптовалути до вредност од 38.000 американски долари , што е најниска цена во последните шест месеци. Најголемата валута во петокот потона за дури 8,7 отсто , што бележи тридневен пад.

Голем пад на вредноста на биткоин

Кајгана - 22.01.2022

Биткоинот падна во продолжената распродажба на криптовалути до вредност од 38.000 американски долари, што е најниска цена во последните шест месеци. Најголемата валута во петокот потона за дури 8,7 отсто, што означи тридневен пад.

Копањето криптовалута ја голта обновливата енергетска реколта

Н.Македонија - 22.01.2022

Копањето на виртуелните валути станува сѐ поголем проблем за земјите во услови на зголемена енергетска криза. Експанзијата на овој, според многу критериуми, сомнителен бизнис принуди некои од земјите што располагаат со големи и обновливи извори на ...

Виталик Бутерин, креаторот на Етереум- визионерот кој го смени светот со истражување на биткоин-заедниците

Пари - 21.01.2022

Познат како создавач на етереум блокчејнот, Виталик Бутерин е визионер на новите технологии кои го придвижуваат Web 3.0 и поборник на децентрализацијата на интернетот. Неговата досегашна кариера открива скромно момче кое речиси случајно се пронашло ...

Што се случува? Пазарот на криптовалути крахна, Биткоинот потона, избришани милијарди!

Во Центар - 21.01.2022

Пазарот на криптовалути доживеа драматичен крах, со речиси 9 проценти од вредноста избришани, пишува Independent. Биткоинот падна за 8,8 отсто во последните 24 часа. Многу други криптовалути претрпеа уште поголема штета, а ethereum падна за 11,1 ...

Биткоинот падна на најниско ниво од август лани

Пари - 21.01.2022

Биткоинот и другите криптовалути паднаа во петокот за време на пошироката распродажба на пазарите откако индексот Nasdaq Composite мораше да се корегира. Цената на биткоинот падна за дури 7,4 отсто во однос на доларот за време на азиското тргување ...

Криптовалутите забрзано паѓаат

Курир - 21.01.2022

Биткоинот и другите криптовалути паднаа во петокот за време на пошироката распродажба на пазарите откако индексот Nasdaq Composite мораше да се корегира. Цената на биткоинот падна за дури 7,4 отсто во однос на доларот за време на азиското тргување ...

Драстичен пад на цената на биткоин!

Иновативност - 21.01.2022

Биткоинот и другите криптовалути паднаа во петокот за време на пошироката распродажба на пазарите откако индексот Nasdaq Composite мораше да се корегира. Цената на биткоинот падна за дури 7,4 отсто во однос на доларот за време на азиското тргување ...

Биткоинот тоне

Фактор - 21.01.2022

Се намалува вредноста на биткоинот. Цената на биткоинот се намали за дури 7,4 отсто во однос на доларот за време на азиското тргување во петокот на 38.261 долари, пишува Фајненшл Тајмс. Биткоинот и другите криптовалути паднаа денеска за време на ...

Градоначалникот на Њујорк почна да добива плата во криптовалути

Радио МОФ - 21.01.2022

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс соопшти дека во петок ќе ја добие првата плата од своето работно место, и тоа не во долари, туку во криптовалутите Биткоин и Етериум, пренесува „ Ал Џазира Балканс “.

Речиси 150 милијарди долари исчезнаа од крипто-пазарот преку ноќ

Локално - 21.01.2022

Уште еден црн (или поточно црвен) ден во светот на криптовалутите, овој пат без премногу истакнати причини. Неколку економски показатели се поклопија така што упатуваа на можен негативен развој на состојбите, па на пазарите каде оптимизмот е ...

НОВ ПАД: Биткоин од ноември досега падна за околу 30.000 долари

Пари - 21.01.2022

Криптовалутите потонаа во петокот, носејќи го Биткоин на најниско ниво по повеќе од пет месеци, бидејќи одбивноста кон ризик повторно ги зафати глобалните пазари. Најголемата криптовалута падна за дури 7,4% на 38.261 долари, додека второрангираниот ...

Ќе има финален пад на крипто-пазарот пред да видиме подем, вели познат аналитичар

Локално - 21.01.2022

Популарниот крипто-аналитичар Николас Мертен вели дека и покрај долгорочната консолидација, може да има пресврт. Позициите на врвните трговци покажуваат дека ќе има пресврт на крајот на „финалниот пад“.

Пакистан бара да се блокираат над 1.600 крипто-страници

Пари - 21.01.2022

Федералната агенција за истраги (ФИА) на Пакистан бара од телекомуникациската управа да забрани повеќе од 1.600 крипто веб-страници. Акцијата уследи по целосна препорака за забрана на крипто од централната банка, Државната банка на Пакистан (SBP).

Новиот градоначалник на Њујорк првата плата ќе ја добие во криптовалути

Фактор - 21.01.2022

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс, рече дека ќе ја добие првата плата на своето работно место во петок, но не во долари, туку во криптовалутите Биткоин и Етерум. Така тој уште еднаш ја покажа својата лична поддршка и желба да го направи Њујорк ...

Рускиот патријарх се одрече од Биткоинот

Локално - 21.01.2022

Патријархот на Москва и на цела Русија, водачот на Руската православна црква, не го повикал своето стадо да инвестира во Биткоин, и покрај видеата, кои го тврдат спротивното. Неодамна се појави видео во кое се тврди дека Кирил ги повикува верниците ...

Градоначалникот на Њујорк првата плата ја добива во криптовалути

Банкарство.мк - 21.01.2022

Градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс соопшти дека во петок ќе ја добие првата плата од своето работно место, и тоа не во долари, туку во криптовалутите Биткоин и Етериум, пренесува „ Ал Џазира Балканс “.

Централната банка на Русија предлага целосна забрана за издавање и употреба на криптовалути

Слободен Печат - 21.01.2022

Централната банка на Русија предложи целосна забрана за издавање, „рударење“ и тргување со криптовалути во Русија, пишува рускиот весник Комерсант . По последната седница, претставниците на Централната банка предложија воведување казни за оние кои ...

Во Русија ќе се забрани издавање и употреба на криптовалути

Вечер Прес - 21.01.2022

Централната банка на Русија предложи целосна забрана за издавање, „рударење“ и тргување со криптовалути во Русија, пишува рускиот весник Комерсант. По последната седница, претставниците на Централната банка предложија воведување казни за оние кои ги ...

Централната банка на Русија со предлог целосно да се забрани издавање и употреба на криптовалути

Банкарство.мк - 21.01.2022

Централната банка на Русија предложи целосна забрана за издавање, „рударење“ и тргување со криптовалути во Русија, пренесува руски „ Комерсант “. По последната седница, претставниците на Централната банка предложија воведување казни за оние кои ги ...

Биткоинот падна за 7 отсто, а етерот за 8 отсто во последните 24 часа

Денар - 21.01.2022

Цените на криптовалутите драстично паднаа во последните 24 часа. Биткоинот падна за повеќе од 7 отсто и се тргуваше за 38,5774 долари во 23:19 часот по источно време, според податоците од платформата CoinDesk.

ДОСЕГА НЕВИДЕНИ ЗАГУБИ НА КРИПТО ПАЗАРОТ: За 24 часа биткоинот падна за повеќе од 7 отсто!

Фактор - 21.01.2022

Околу 147 милијарди долари се избришани од целиот пазар на криптовалути во последните 24 часа Цените на криптовалутите драстично паднаа во последните 24 часа. Биткоинот падна за повеќе од 7,0 отсто и се тргуваше за 38,5774 долари во 23:19 часот по ...

Голем пад на цените на криптовалутите

Локално - 21.01.2022

Цените на криптовалутите драстично паднаа во последните 24 часа. Биткоинот падна за повеќе од 7,0 отсто и се тргуваше за 38,5774 долари во 23:19 часот по источно време, според податоците од платформата CoinDesk.