TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Симеоне тргнува со очекувана комбинација, Марсеј со Жермен ќе го пробива Облак (ФОТО)

Дерби - 16.05.2018

Вечерва ќе го добиеме првиот шампион во европските клупски натпреварувања, односно ќе видиме кој ќе го подигне трофејот во Лига Европа-Атлетико Мадрид или Олимпик Марсеј. Двата клубови си имаат своите сметки за овој дуел кој се игра во Лион, а ...

Почетни состави за дуелот Олимпик Марсеј – Атлетико Мадрид

24Фудбал - 16.05.2018

Во Лион се спушта завесата од овосезонската Лига Европа. Вечерва во Лион, Франција, се игра големото финале во второто по ранг европско клупско натпреварување, Лига Европа, каде во битката за трофејот ќе се борат Олимпик Марсеј и Атлетико Мадрид.

Познати составите, се е подготвено за финалето од Лигата на Европа!

Спортклуб - 16.05.2018

Атлетико Мадрид и Марсеј вечерва играат во финалето од Лигата на Европа, а веќе се познати составите на двете екипи. Диего Симеоне и Руди Гарсија ги избраа стартните 11 кои вечерва ќе истрчаат на теренот од стадионот во Лион.

ФИНАЛЕ во Лигата на Европа: Официјални состави!

Спортски - 16.05.2018

Денес со почеток од 20:45 часот се игра финалето во Лигата на Европа помеѓу француски Марсеј и шпански Атлетико Мадрид. Ова се составите за кои се одлучија двајцата ...

Атлетико Мадрид ќе заработи 26,6 милиони евра при триумф во ЛЕ

А1 On - 16.05.2018

Атлетико Мадрид ќе прибере 26,6 милиони евра, ако победи во финалето на Лига Европа против Олимпик Марсеј. Атлетико Мадрид ќе заработи 6,5 милиони евра, ако успее победи против Французите во финалето.

Петмина од шампионскиот тим во Букурешт ќе играат за втор трофеј во ЛЕ

Gol.mk - 16.05.2018

Пет фудбалери на Атлетико Мадрид од Букурешт 2012 година и вечерва се во ростерот на Диего Симеоне и имаат можност да ја освојат втората титула од Лига Европа во својата историја. Тројца не го менуваа клубот шест години, а двајца заминаа во Англија, ...

Симеоне ќе навива од трибина: Во Лион дојдовме по трофејот!

Екипа - 16.05.2018

Атлетико Мадрид и Диего Симеоне вечерва против Марсеј, во завршната пресметка од УЕФА Европа лигата, имаат нов финален предизвик во европските купови. Шпанскиот состав се надева на прекин на лошата серија порази во финалните настапи во последнивe ...

Фудбалерот на Марсеј со интересен став: Нема да играме добар фудбал, но знаеме како да го добиеме Атлетико

Спортклуб - 16.05.2018

Вечерва се игра големото финале од Лига Европа, помеѓу Олимпик Марсеј и Атлетико Мадрид, по претходно добиените битки во полуфиналето. Фудбалерот на Олимпик Марсеј, Димитри Паје истакна дека е подготвен со неговите момци да одиграат добро, со цел да ...

ФОТО: Фановите на финалистите заедно навиваат, предиграта во Лион без инциденти

Gol.mk - 16.05.2018

Ниту облачното време и ситниот дожд не ги спречи фановите на Олимпик Марсеј и Атлетико Мадрид да ги исполнат фан-зоните на двата клуба и да се забавуваат воочи финалето на Лига Европа. Преку 10.000 Шпанци, главно допатуваа со автомобили во текот на ...

Марсеј ќе ја спасува честа на Французите, Атлетико во напад на трет трофеј во ЛЕ!

Sport 1 - 16.05.2018

Само уште еден натпревар не дели од крајот на сезоната во Лигата на Европа (ЛЕ). Вечерва на стадионот во Лион, на кој се очекуваат 56.500 навивачи, за трофејот ќе се борат Атлетико Мадрид и Олимпик Марсеј од 20.45 часот.

Зидан навива за Олимпик Марсеј: Израснав со тој клуб

24Фудбал - 16.05.2018

Францускиот стратег му посака среќа на клубот за кого навива од своето детство. Вечерва со почеток од 20 часот и 45 минути се игра големото финале од второто по ранг европско клупско натпреварување сезонава, Лига Европа, каде силите ќе ги одмерат ...

Лига Европа: Вечерва се игра финалето Олимпик-Атлетико

Независен - 16.05.2018

Олимпик Марсеј со трета европска титула или Атлетико Мадрид со седма. Дилемата ќе биде симната вечерва по пресметката меѓу францускиот и шпанскиот претставник на „Стад де Лион“ во финалето на тековното издание на УЕФА Европа лигата што започнува во ...

ЛЕ: Вечерва се игра финалето Олимпик-Атлетико

Сител - 16.05.2018

Олимпик Марсеј и Атлетико Мадрид вечерва ќе се борат за трофејот во Лига Европа. Домаќин на финалето е Лион, а финалниот меч ќе започне во 20.45 часот. Шпанскиот претставник во Лига Европа влезе кога не успеа да ја мине групата во Лигата на ...

Фернандо Торес и рекордот кој го нема ниту еден друг фудбалер

Gol.mk - 16.05.2018

Од поодамна е познато дека еден од најголемите таленти кои го носеле дресот на Атлетико Мадрид, Фернандо Торес, на крајот од сезоната по вторпат ќе ја напушти екипата. Искусниот 34-годишен напаѓач не е во првите планови на Диего Симеоне, па реши да ...

Атлетико Мадрид по третпат или Олимпик Марсеј за првпат

Спортклуб - 16.05.2018

До крајот на сезоната во еврокуповите на УЕФА треба да се одиграат уште два натпревара финалето во Лига Европа и финалето во Лигата на шампионите. Вечерва е првото од овие две финалиња, во Лион ќе играат Атлетико Мадрид и Олимпик Марсеј.

Битка за тронот во Лигата на Европа, Олимпик против „француската клетва“

Екипа - 16.05.2018

Олимпик Марсеј и Атлетико Мадрид вечерва ќе ги одмерат силите во големото финале од Лигата на Европа, што ќе се игра на стадионот „Жерлан“ во Лион. Фудбалерите на Атлетико Мадрид ќе се обидат да стигнат до третата победа во низа во финалињата од ова ...

Финале на трибините во ЛЕ: Битка за најсекси жена меѓу Памела и Беатриз (ФОТО)

Sport 1 - 16.05.2018

Сите сме фокусирани на последниот меч во Лигата на Европа меѓу Атлетико Мадрид и Олимпик Марсеј, кој ќе го реши шампионското прашање, а нема сомнеж дека големо внимание на трибините ќе привлечат и девојките на фудбалерите.

ЛЕ ФИНАЛЕ: Неискусниот Олимпик подготвен да го изненади Симеоне и Атлетико

Gol.mk - 16.05.2018

Полека се ближи крајот на уште една сезона во фудбалска Европа, а истата се заокружува со двата финални меча во најдобрите клупски натпреварувања на континентот. Вечерва на стадионот во Лион за трофејот во Лига Европа (ЛЕ) ќе се борат Атлетико ...

Искуството адут на Атлетико (М), публиката на Марсеј

Вечер - 16.05.2018

За неколку часа, во Лион, ќе биде спуштена завесата од годинашното издание на најмасовното клупско натпреварување, Лига Европа. На само еден чекор од посакуваниот трофеј се фудбалерите на францускиот прволигаш Олимпик од Марсеј и на шпанскиот гигант ...

Олимпик и Атлетико вечерва ќе се борат за европскиот трофеј

Sport M - 16.05.2018

Олимпик и Атлетико во текот на спортската историја одиграле два меча, во 2008 година во фазата по групи во Лигата на шампионите. Мечот во Марсеј заврши без голови, а во Мадрид Атлетико победи 2:1.

Торес лета преку барата

Вечер - 16.05.2018

Легендарниот напаѓач на шпанскиот гигант Атлетико (М), Фернандо Торес се наоѓа пред заминување во американската МЛС лига. Поранешниот репрезентативец на Шпанија, за неколку дена ќе има статус на слободен играч, а според последните информации кои ...

НАЈАВА финале Лига Европа: Марсеј ќе ја врати славата или Атлетико ќе ја потврди класата!

Спортски - 16.05.2018

Вечерва сите очи ќе бидат вперени во Лион, каде Олимпик Марсеј и Атлетико Мадрид ќе се борат за освојување на вториот по вредност пехар во Европа. Фаворит за освојување на трофејот е секако Атлетико Мадрид, кој после елиминацијата во Лига на ...

Марсеј, па остатокот од земјата

Оff.net - 16.05.2018

Навивачите на Олимпик Марсеј, единствениот француски клуб кој донел европски трофеј во земјата, го сметаат својот град за престолнина. Не го можат Париз ниту пак ПСЖ и вечерва се спремни да побудалат од среќа ако го победат Атлетико Мадрид во ...

Борба за првиот европски трофеј сезонава, Олимпик против Атлетико

24Инфо - 16.05.2018

Олимпик Марсеј и Атлетико Мадрид вечерва ќе се борат за трофејот во Лига Европа. Домаќин на финалето е Лион, а финалниот меч ќе започне во 20.45 ...

Прва радост за Марсеј или трета за Атлетико?

Н.Македонија - 16.05.2018

Фудбалерите на францускиот Олимпик Марсеј или на шпанскиот Атлетико Мадрид ќе го кренат 15 кг тешкиот трофеј (најтежок од сите на УЕФА), наменет за победникот во Лига Европа (ЛЕ). Мечот ќе се игра во францускиот град Лион (20.45 ч.

Симеоне пред финалето со Марсеј: Многу се опасни, ќе биде многу тешко

А1 On - 16.05.2018

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне, очекува тежок дуел со Олимпик Марсеј, вечерва во Лион во финалето од Лига Европа. – Не очекува многу тежок натпревар со ривал кој оваа сезона многу напредуваше.

Торес се приближува до трансфер во САД

Стандард - 16.05.2018

Напаѓачот на Атлетико Мадрид, Фернандо Торес е близу до трансфер во МЛС. 34-годишниот Торес, кој станува слободен агент во текот на летото, води преговори со Монтреал и двете страни веќе постигнале принципиелен договор.

Борба за првиот европски трофеј сезонава, Олимпик против Атлетико

TopSport - 16.05.2018

Олимпик Марсеј и Атлетико Мадрид вечерва ќе се бора за трофејот во Лига Европа. Домаќин на финалето е Лион, а финалниот меч ќе започне во 20:45 часот. Шпанскиот претставник, во Лига Европа влезе откако не успеа да ја мине групата во Лигата на ...

Торес пред трансфер во САД

Курир - 16.05.2018

Напаѓачот на Атлетико Мадрид, Фернандо Торес се наоѓа пред заминување во американската МЛС лига. 34-годишниот шпански фудбалер по завршувањето на сезоната ќе стане слободен агент. Тој е во преговори со Монтреал и според последните информации ...

Симеоне и вечерва ќе биде подалеку од своите Фудбалери

Sport M - 16.05.2018

Атлетико Мадрид и Марсеј ќе се борат вечерва во Лион за Европскиот трофеј. Тимот од Мадрид ќе има нова шанса да дојде до трофеј, предводен од одличниот Диего Симеоне, но аргентинскиот стручњак нема да биде на теренот пред аут линијата и вечерва.

Атлетико и Марсеј во битка за тронот во Лига Европа

Стандард - 16.05.2018

Вечерва од 20:45 часот во Лион ќе стане познат новиот носител на трофејот во второто по сила европско клупско натпреварување Лига Европа. Тимовите на Олимпик Марсеј и Атлетико Мадрид стигнаа до големиот меч.

27.000 фанови на Марсеј на пат кон Лион, доаѓаат и најзлогласените

Gol.mk - 16.05.2018

Преку 27.000 навивачи на Олимпик Марсеј се очекува утревечер да бидат присутно во Лион за време на натпреварот од финалето на Лига Европа против Атлетико Мадрид. Меѓу нив ќе бидат и шест групи на злогласени хулигани, кои претходно направија многу ...

Емануел Макрон од свечената ложа во Лион ќе навива за Олимпик Марсеј

Gol.mk - 16.05.2018

Утре во свечената ложа на стадионот во Лион своето присуство го потврди францускиот претседател, Емануел Макрон. Тој важи за голем навивач на Олимпик Марсеј и ќе го бодри својот тим на лице место во финалето на Лига Европа против Атлетико Мадрид.

ФОТО: Во чест на Олимпик Марсеј нов вид на пециво на францускиот пазар

Gol.mk - 16.05.2018

Навивачите на Олимпик Марсеј имаат нов омилен рецепт. Пекарите на југот од Франција во чест на славниот клуб од „Велодром“ изработија специјални пецива со логото на клубот. Навистина идејата делува оригинално, а веројатно и вкусно.

Годин: Треба да нè води главата, не се победува секогаш со нозете

Gol.mk - 16.05.2018

Со голман како Облак и дефанзивен лидер како Годин не е лесно да се постигне гол против Атлетико Мадрид . И утре на Олимпик Марсеј ќе му биде пеколно тешко да ја пробие камената одбрана на Симеоне и Бургос .

Паје: Ако го оставиме Гризман сам, веднаш ќе се покаеме

Gol.mk - 15.05.2018

Миленикот на фановите на Олимпик Марсеј, Димитри Паје е фит. Ова е најубавата вест за навивачите на најпопуларниот клуб во Франција и единствен првак на Европа од оваа земја. Лига Европа никогаш не ја освоил клуб од Лига 1, а пред 13 години Олимпик ...

ФОТО: „Војниците“ на Симеоне спремни за уште едно европско финале

Gol.mk - 15.05.2018

Петто финале со Диего Симеоне на клупата и навраќање во финале на Лига Европа шест години по последното триумфално соочување во Букурешт против Атлетик Билбао. Атлетико Мадрид веќе е реалност на европскиот фудбал и титан кој не е лесно да го победи ...

ФОТО: Паје, Рами, Луис Густаво...Олимпик Марсеј со цел арсенал против пулените на Симеоне

Gol.mk - 15.05.2018

Номинално домаќинот во утрешното финале на Лига Европа, Олимпик Марсеј тренираше во вечернио тренинг на стадионот во Лион . Руди Гарсија со сите свои најдобри фудбалери го очекува финалето кое 13 години го чекаа фановите од Азурниот брег.

Симеоне пред финалето: Нема да биде лесно, треба да бидеме мудри!

Таратур - 15.05.2018

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне очекува тежок натпревар против Олимпик Марсеј во утрешното финале на Лига Европа. Ова за Атлетико ќе биде трето европско финале во последните пет години, па Симеоне предупреди дека ова е дуел во кој нема ...

Гризман: Она што е Фегусон за Јунајтед, тоа е Симеоне за Атлетико

Слободен Печат - 15.05.2018

Фудбалерот на Атлетико Мадрид, Антоан Гризман очекува неговиот клуб да ја освои титулата во Лига Европа, иако на теренот нема да присуствува тренерот Диего Симеоне. – Имаме шанса да ја освоиме титулата во Лига Европа.

Атлетико Мадрид ќе заработи 26,6 милиони евра при триумф во ЛЕ

Канал5 - 16.05.2018

Атлетико Мадрид ќе прибере 26,6 милиони евра, ако победи во финалето на Лига Европа против Олимпик Марсеј. Атлетико Мадрид ќе заработи 6,5 милиони евра, ако успее победи против Французите во финалето.

И од Мадрид потврдуваат за трансферот на Гризман?

ЗаЗабава - 15.05.2018

Антоан Гризман идната сезона ќе биде член на Барселона. Ова долго време се спомнува во Шпанија иако ниедно официјално лице на Барса и Атлетико не сака да зборува на таа тема. Се до денеска кога, наводно, еден од директорите на мадридскиот клуб го ...

НАЈАВА финале Лига Европа: Марсеј ќе ја врати славата или Атлетико ќе ја потврди класата!

Таратур - 16.05.2018

Вечерва сите очи ќе бидат вперени во Лион, каде Олимпик Марсеј и Атлетико Мадрид ќе се борат за освојување на вториот по вредност пехар во Европа. Фаворит за освојување на трофејот е секако Атлетико Мадрид, кој после елиминацијата во Лига на ...

ФОТО: Реакцијата на Марсело кога слушна дека Гризман “потпиша” за Барселона

Sport M - 14.05.2018

До крајот на шампионатот во Шпанија, има уште едно коло, иако речиси се е познато за конечниот исход. Клубовите во Шпанија веќе почнаа да се подготвуваат за следната сезона, иако оваа се уште не е официјално завршена.

Симеоне пред финалето со Марсеј: Многу се опасни, ќе биде многу тешко

Канал5 - 16.05.2018

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне, очекува тежок дуел со Олимпик Марсеј, вечерва во Лион во финалето од Лига Европа. - Не очекува многу тежок натпревар со ривал кој оваа сезона многу напредуваше.

Борба за првиот европски трофеј сезонава, Олимпик против Атлетико

Макфакс - 16.05.2018

Олимпик Марсеј и Атлетико Мадрид вечерва ќе се борат за трофејот во Лига Европа. Домаќин на финалето е Лион, а финалниот меч ќе започне во 20.45 часот. Шпанскиот претставник во Лига Европа влезе кога не успеа да ја мине групата во Лигата на ...

Торес пред трансфер во САД

А1 On - 16.05.2018

Напаѓачот на Атлетико Мадрид, Фернандо Торес се наоѓа пред заминување во американската МЛС лига. 34-годишниот шпански фудбалер по завршувањето на сезоната ќе стане слободен агент. Тој е во преговори со Монтреал и според последните информации ...

Гризман го спореди Симеоне со легендарниот Фергусон

Спортски - 15.05.2018

Атлетико Мадрид утре ќе игра финале во Лига Европа против Марсеј, а првата ѕвезда Антоан Гризман очекува неговиот тим да излезе како победник. „Имаме шанса да ја освоиме титулата во Лига Европа.

Атлетико Мадрид ќе заработи 26,6 милиони евра ако победи во финалето на Лига Европа

Независен - 16.05.2018

Aтлетико Мадрид ќе прибере 26,6 милиони евра, ако победи во финалето на Лига Европа против Олимпик Марсеј. Атлетико Мадрид ќе заработи 6,5 милиони евра, ако успее победи против Французите во финалето.

Симеоне пред финалето со Марсеј: Многу се опасни, ќе биде многу тешко

Курир - 16.05.2018

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне, очекува тежок дуел со Олимпик Марсеј, вечерва во Лион во финалето од Лига Европа. – Не очекува многу тежок натпревар со ривал кој оваа сезона многу напредуваше.