TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спасовски и Столтенберг во Брисел: Членството во НАТО, резултат на исполнети критериуми и стандарди на Северна ...

Centar - 18.02.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, во рамките на дводевната посета на Брисел, денеска оствари средба со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, кој во делот на пречекот на гостите им ги покажа местата ...

Сајбер напади се дел од предизвиците со кои ќе се соочи Северна Македонија

Р.С.Европа - 18.02.2020

Ќе биде важно да продолжи имплементaцијата на реформите вклучувајќи ги тие во одбранбениот и безбедносниот систем за да може Северна Македонија да им пружи помош на другите сојузници при учеството во мисии и операции на НАТО, вели Тања Хартман од ...

НАТО го поздрави носењето на Законот за одбрана

Телма - 17.02.2020

НАТО го поздрави донесувањето на Законот за одбрана со кој Македонија го вметна во своето законодавство Членот 5 од Вашингтонскиот договор т.е. обврската за колективна одбрана на НАТО. Портпаролката на Алијансата, Оана Лунгеску, на својот твитер ...

Апатурај: Назадување со Договорот од Преспа ќе има последици за земјата во НАТО

Телма - 17.02.2020

Г-дине Апатурај, очекувањатa се Шпанија до март да го ратификува Протоколот за Северна Македонија, со што земјата ќе стане и полноправна членка. Сепак интеграцијата во армискиот дел ќе трае уште неколку години.

Шеќеринска: Законот за одбрана ја гарантира безбедноста и сигурност

24 Вести - 17.02.2020

Законот за одбрана кој вчера беше донесен во Собранието ја гарантира безбедноста и сигурноста – вели министерката за одбрана Радмила Шеќеринска. Според неа, опозицијата грубо манипулирала со јавноста околу новото законско решение за да се одложат ...

Портпаролката на НАТО го поздрави донесувањето на Законот за одбрана

Press24 - 17.02.2020

Портпаролката на НАТО Оана Лунгеску, на својот Твитер профил го поздрави донесувањето на Законот за одбрана вчера во Собранието. – Го поздравуваме донесувањето на на Законот за Одбрана во Собранието на Република Северна Македонија.

Шекеринска: Се покажа кој навистина е за НАТО и ЕУ, а кој манипулирал

Локално - 17.02.2020

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска им се заблагодари на 80-те пратеници во Собранието кои гласаа за измените и дополнувањата на Законот за одбрана и му честита на поширокиот тим од МО и од Армијата, кој го изработи во ...

Шекеринска: Членството во НАТО е успех, сега се виде кој манипулирал!

Фокус - 17.02.2020

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска на денешната прес-конференција се заблагодари на сите пратеници кои гласале за донесување на Законот за Јавно обвинителство. „Членството во НАТО е успех.

(ВИДЕО) Шекеринска: НАТО прави место за нашето знаме како еднакво помеѓу триесетте

А1 On - 17.02.2020

Во Брисел во седиштето на НАТО се прават подготовки за поставување на македонското знаме. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска извести дека нашата мисија денес успеала да ги смини подготовките.

(Видео) Се подготвува јарболот за македонското знаме пред НАТО

24Инфо - 17.02.2020

Пред седиштето на НАТО во Брисел во тек е подготовката на јарболот за истакнување на државното знаме на Северна Македонија. Јарболот веќе е поставен, а се чека гравирање на името на постаментот и развиорувањето на македонското знаме.

Шекеринска: Денеска пред седиштето на НАТО се прави место за јарболот на нашето знаме

CivilMedia - 17.02.2020

Собранието пред да се распушти со 80 гласа „за“ го изгласа законот за одбрана и со овој закон преминуваме од индивидуална во колективна одбрана, односно влегуваме во чадорот на НАТО кој штити над 1 милјарда луѓе, рече министерката за одбрана, ...

Јарболот поставен пред НАТО – се чека македонското знаме

ТВ21 - 17.02.2020

Во тек се подготовките за истакнување на знамето на Северна Македонија пред седиштето на НАТО во Брисел. Јарболот веќе е поставен, а се чека гравирање на името на постаментот и развиорувањето на македонското ...

Жерновски: Не може да се биде рамнодушен, пред седиштето на НАТО се подготвува поставување на македонското знаме ВИДЕО

+инфо - 17.02.2020

Заменик-министерот за надворешни работи Андреј Жерновски на Фејсбук се пофали дека пред седиштето на НАТО се подготвува да се постави македонското знаме како триесета членка на Алијансата.

СДСМ пoвторно лажеше, Законот за одбрана не беше неопходно важен за членството во НАТОО

Нетпрес - 17.02.2020

Од владејачката СДСМ повторно излажаа кога станува збор за важноста на некои законски одредби во врска со македонските евраоатлантски интеграции, конкретно во случајов во врска со Законот за одбрана кој опозицијата не го гласаше и со кој е сменето ...

СДСМ пак излажа, Законот за одбрана не беше одлучувачки за НАТО

Курир - 17.02.2020

СДСМ повторно излажа. Законот за одбрана кој опозицијата со право не го гласаше и со кој безобразно се смени името на АРМ, не беше потребен за членство во Алијансата. Денеска, партијата на Заев со својот познат јуришнички вокабулар ...

Шекеринска: Сакаме да видиме пресврт во судството – власта не смее да биде правосудство и таа што ќе носи одлуки

Слободен Печат - 17.02.2020

Таа вели дека е важно што вчера двата многу важни закони за нашето членство во ЕУ и НАТО, Собранието ги одобри со двотретинско мнозинство. „Очекуваме до крајот на март да завршат сите надворешни и внатрешни подготовки на мисијата.

Столтенберг: Европската унија не може сама, без НАТО, да ја брани Европа

Слободен Печат - 16.02.2020

Столтенберг потенцира дека Алијансата не сака нова Студена војна, не сакаме нова трка во вооружувањето, која е опасна и скапа. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека Европска унија не може сама, без НАТО да ја одбрани ...

Шекеринска: Сакаме да видиме пресврт во судството – власта не смее да биде правосудство и таа што ќе носи одлуки

Frontline - 17.02.2020

Она што го добивме како јасна порака – Франција очекува и сака да даде поддршка за нашиот почеток на преговори. Тоа беше позитивна порака која министерката директно ни ја кажа, а потоа Макрон ја повтори на Минхенската средба.“, изјави министерката.

Шекеринска: Сакаме да видиме пресврт во судството – власта не смее да биде правосудство и таа што ќе носи одлуки

CivilMedia - 17.02.2020

„Очекуваме до крајот на март да завршат сите надворешни и внатрешни подготовки на мисијата. Тоа значи дека добро сме ги планирале и чекорите. Трансформацијата на армијата не завршува со нашето членство во НАТО.

Жерновски: НАТО се подготвува за македонското знаме! (ВИДЕО)

Слободен Печат - 17.02.2020

Заменик-министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски на Фејсбук напиша дека во моментов пред седиштето на НАТО се одвиваат активности за поставување на македонското знаме. „Може ли да се биде рамнодушен на оваа денешна сцена пред седиштето на ...

(ВИДЕО) Шекеринска: Сакаме да видиме пресврт во судство – власта не смее да биде правосудство и таа што ќе носи одлуки

Либертас - 17.02.2020

Очекуваме до крајот на март да завршат сите надворешни и внатрешни подготовки на мисијата. Тоа значи дека добро сме ги планирале и чекорите. Трансформацијата на армијата не завршува со нашето членство во НАТО.

(Видео) Пред седиштето на НАТО: Македонскиот јарбол поставен, се чека знамето

Нова ТВ - 17.02.2020

Пред седиштето на НАТО во Брисел во тек се подготовки за истакнување на симболот на Северна Македонија која наскоро и официјално ќе биде промоцирана во 30-та земја членка на Алијансата. Јарболот е поставен, на ред е гравирање на името на постаментот ...

НАТО се подготвува за македонското знаме

Фокус - 17.02.2020

Во Брисел во тек се подготовки за кревање на знамето на Македонија која наскоро и официјално ќе стане 30-та земја членка на Алијансата. Пред седиштето на НАТО јарболот е поставен, на ред е гравирање на името на постаментот.

(Видео) Пред седиштето на НАТО: Македонскиот јарбол поставен, се чека знамето

Frontline - 17.02.2020

Фотографија и видео од подготовките во НАТО дворот на социјалните мрежи сподели Андреј Жерновски, заменик министер за надворешни работи. Пред седиштето на НАТО во Брисел во тек се подготовки за истакнување на симболот на Северна Македонија која ...

НАТО се подготвува за македонското знаме (видео)

Локално - 17.02.2020

Во Брисел во тек се подготовки за кревање на знамето на Македонија која наскоро и официјално ќе стане 30-та земја членка на Алијансата. Пред седиштето на НАТО јарболот е поставен, на ред е гравирање на името на постаментот.

Шекеринска: НАТО прави место за нашето знаме како еднакво помеѓу триесетте

Press24 - 17.02.2020

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска на денешната прес-конференција се заблагодари на сите пратеници кои гласале за донесување на Законот за Јавно обвинителство. „Членството во НАТО е успех.

Жерновски: НАТО се подготвува за македонското знаме

Press24 - 17.02.2020

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата, објавија на Фејсбук министерката за одбрана Радмила Шекеринска и заменик министерот за надворешни работи Андреј ...

НАТО се подготвува за македонското знаме

CivilMedia - 17.02.2020

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата, објавија на Фејсбук министерката за одбрана Радмила Шекеринска и заменик министерот за надворешни работи Андреј ...

НАТО се подготвува за македонското знаме

Канал5 - 17.02.2020

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Македонија како 30. членка на Алијансата, објавија на Фејсбук министерката за одбрана Радмила Шекеринска и заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски.

НАТО се подготвува за македонското знаме

Сител - 17.02.2020

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Македонија како 30. членка на Алијансата, објавија на Фејсбук министерката за одбрана Радмила Шекеринска и заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски.

(ВИДЕО) Шекеринска: Обидите на ВМРО-ДПМНЕ да не се донесе законот за одбрана, беа обиди и за манипулација за изборите

Frontline - 17.02.2020

Сите за еден еден за сите. Нападот врз една членка е напад врз сите, членството во НАТО е успех, гордост, безбедност и суверенитет на нашата држава, припадност во екслузивниот клуб на најбогатите. Успех е да се биде меѓу 30 земји членки на НАТО.

ВИДЕО: НАТО се подготвува за македонското знаме

Либертас - 17.02.2020

– Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата, објавија на Фејсбук министерката за одбрана Радмила Шекеринска и заменик министерот за надворешни работи Андреј ...

Шекеринска: Се покажа кој навистина е за НАТО и ЕУ, а кој манипулирал

ТВ21 - 17.02.2020

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска им се заблагодари на 80-те пратеници во Собранието кои гласаа за измените и дополнувањата на Законот за одбрана и му честита на поширокиот тим од МО и од Армијата, кој го изработи во ...

Шекеринска: Се покажа кој навистина е за НАТО и ЕУ, а кој манипулирал

Press24 - 17.02.2020

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска им се заблагодари на 80-те пратеници во Собранието кои гласаа за измените и дополнувањата на Законот за одбрана и му честита на поширокиот тим од МО и од Армијата, кој го изработи во ...

Шекеринска: Се покажа кој навистина е за НАТО и ЕУ, а кој манипулирал

24Инфо - 17.02.2020

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска им се заблагодари на 80-те пратеници во Собранието кои гласаа за измените и дополнувањата на Законот за одбрана и му честита на поширокиот тим од МО и од Армијата, кој го изработи во ...

Шекеринска: Го одржавме зборот и пред граѓаните и пред сојузниците во НАТО

Слободен Печат - 17.02.2020

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска им се заблагодари на 80-те пратеници во Собранието кои гласаа за измените и дополнувањата на Законот за одбрана и му честита на поширокиот тим од МО и од Армијата, кој го изработи во ...

Шекеринска: Се покажа кој навистина е за НАТО и ЕУ, а кој манипулирал

Либертас - 17.02.2020

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска им се заблагодари на 80-те пратеници во Собранието кои гласаа за измените и дополнувањата на Законот за одбрана и му честита на поширокиот тим од МО и од Армијата, кој го изработи во ...

Шекеринска по измените во Законот за одбрана: Се покажа кој е навистина за НАТО и ЕУ, а кој манипулирал

360 степени - 17.02.2020

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска им се заблагодари на 80-те пратеници во Собранието кои гласаа за измените и дополнувањата на Законот за одбрана. Со овој закон, појасни таа на денешната прес-конференција, се ...

Шекеринска: Се покажа кој навистина е за НАТО и ЕУ, а кој манипулирал

4NEWS - 17.02.2020

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска им се заблагодари на 80-те пратеници во Собранието кои гласаа за измените и дополнувањата на Законот за одбрана и му честита на поширокиот тим од МО и од Армијата, кој го изработи во ...

Шекеринска: Се покажа кој навистина е за НАТО и ЕУ, а кој манипулирал

CivilMedia - 17.02.2020

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска им се заблагодари на 80-те пратеници во Собранието кои гласаа за измените и дополнувањата на Законот за одбрана и му честита на поширокиот тим од МО и од Армијата, кој го изработи во ...

Шекеринска: Се покажа кој навистина е за НАТО и ЕУ, а кој манипулирал

Сител - 17.02.2020

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска им се заблагодари на 80-те пратеници во Собранието кои гласаа за измените и дополнувањата на Законот за одбрана и му честита на поширокиот тим од МО и од Армијата, кој го изработи во ...

Жерновски: НАТО се подготвува за македонското знаме! Може ли да се биде paмнодушен на оваа сцена? (ФОТО, ВИДЕО)

365 - 17.02.2020

Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, со големо воодушевување сподели фотографии и видео од подготовките за поставување на македонското знаме кои во моментов се во тек пред седиштето на НАТО во Брисел.

Апатурај: Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има последици за земјата во НАТО

Frontline - 17.02.2020

Mислам дека никој не треба да ги потцени негативните последици ако има назадување од Договорот за името. Сметам дека патот на кој Северна Македонија е сега со Преспанскиот, со Договорот за името, ги покажува сите резултати кои ги очекувавме – ...

Апатурај: Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има последици за земјата во НАТО

Локално - 17.02.2020

Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има негативни последици што никој не треба да ги потценува, вели заменик помошникот на генералниот секретар на НАТО за политички прашања и безбедносна политика, Џејмс Апатурај во интервју за „Телма“.

Апатурај: Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има последици за земјата во НАТО

ММС - 17.02.2020

Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има негативни последици што никој не треба да ги потценува, вели заменик помошникот на генералниот секретар на НАТО за политички прашања и безбедносна политика, Џејмс Апатурај во интервју за „Телма”.

Апатурај: Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има последици за земјата во НАТО

Press24 - 17.02.2020

Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има негативни последици што никој не треба да ги потценува, вели заменик помошникот на генералниот секретар на НАТО за политички прашања и безбедносна политика, Џејмс Апатурај во интервју за „Телма“.

Портпаролката на НАТО го поздрави донесувањето на Законот за одбрана

Слободен Печат - 17.02.2020

Со Законот се менува и името на Армијата на Република Македонија во Армија на Северна Македонија. Портпаролката на НАТО Оана Лунгеску, на својот Твитер профил го поздрави донесувањето на Законот за одбрана вчера во Собранието.

Портпаролката на НАТО го поздрави донесувањето на Законот за одбрана

Локално - 17.02.2020

Портпаролката на НАТО Оана Лунгеску, на својот Твитер профил го поздрави донесувањето на Законот за одбрана вчера во Собранието. – Го поздравуваме донесувањето на на Законот за Одбрана во Собранието на Република Северна Македонија.

Апатурај: Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има последици за земјата во НАТО

360 степени - 17.02.2020

Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има негативни последици што никој не треба да ги потценува, вели заменик-помошникот на генералниот секретар на НАТО за политички прашања и безбедносна политика, Џејмс Апатурај во интервју за „Телма“.

НАТО го поздрави донесувањето на Законот за одбрана

360 степени - 17.02.2020

Портпаролката на НАТО, Оана Лунгеску, на својот твитер-профил го поздрави донесувањето на Законот за одбрана вчера во Собранието. Законот предвидува промена на социјалниот и правниот статус на Армијата.