TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата верува во решенија низ дијалог со Бугарија

Р.С.Европа - 10.10.2019

Исполнувањето на договорот е обврска на двете страни и верувам дека ќе продолжиме да изнаоѓаме решенија со пријателска Бугарија, изјави премиерот Зоран Заев на прес конференција по средбата со неговиот словенечки колега Марјан Шарац по одлуката на ...

Заев: Решенија низ дијалог со пријателска Бугарија

А1 On - 10.10.2019

Исполнувањето на договорот е обврска на двете страни и верувам дека ќе продолжиме да изнаоѓаме решенија со пријателска Бугарија, вели премиерот Зоран Заев, во коментар на поддршката од Бугарија за старт на преговорите за членство во Европската унија ...

Македонските политичари воздржани за заканите од Бугарија

Р.С.Европа - 10.10.2019

По одлуката на Бугарија да постави конкретни услови за напредокот на земјава во ЕУ интеграциите, од кабинетот на вицепремиерот Османи велат дека тие добиле поинакви уверувања, а од кабинетот на претседателот Пендаровски не коментираат оти тоа било ...

ЦИВИЛ: Неприфатлив однос на Бугарија кон Северна Македонија

CivilMedia - 10.10.2019

Новите услови кои Бугарија и ги постави на Северна Македонија, на само пет дена пред почетокот на Самитот на ЕУ се крајно тенденциозни и претставуваат закана за земјата пред добивањето датум за преговори.

Захариева: Можна е дестабилизација ако Македонија и Албанија не добијат заедно датум

Expres - 10.10.2019

Бугарската влада ќе инсистира на прием на Македонија и Албанија во Европската унија во пакет, вели шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева, според која раздвојувањето на двете држави би било грешка што може да доведе и до нестабилност ...

Бугарија ја утврди позицијата и условите за поддршка на Македонија

Канал5 - 09.10.2019

Софија ги зацементира позициите пред финалната одлука на Брисел. Бугарија ќе каже „да“ за почеток на преговори на Македонија следната недела, но ќе постави долг список услови, кои земјава ќе мора да ги исполни пред воопшто да почне да преговара.

Захариева: Македонија и Албанија треба да бидат заедно во ЕУ

Макфакс - 09.10.2019

Бугарската влада го одобри предлогот за почеток на разговори за членство во ЕУ со РС Македонија и Албанија, објави вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, јави БГНЕС.

Софија сега ќе поддржи Скопје ама после ќе крене рачна

+инфо - 09.10.2019

Бугарија ќе ја поддржи одлуката за почеток на преговори за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ, одлучи денеска бугарската Влада. Сепак, Софија постави и услови што ќе треба да бидат исполнети во текот на преговорите.

Бугарија ќе даде поддршка Македонија да добие датум за преговори, но со низа услови во текот на преговарањето

AKO - 09.10.2019

Советот на министри на Владата на Бугарија, донесе одлука да даде зелено светло за старт на преговорите на ЕУ и Република Северна Македонија. Истатата одлука важи и за Албанија. Но, во рмаковниот документ е назначено дека Македонија ќе мора да ...

Каракачанов: Македонија продолжува кон ЕУ како играч со жолт картон, но Бугарија го држи црвениот

Фокус - 09.10.2019

Македонија продолжува кон Европската Унија како играч со жолт картон, но Бугарија го држи црвениот, изјави вицепремиерот на Бугарија, Красимир Каракачанов објаснувајќи ја позицијата на бугарската Влада во врска со очекувањата за почеток на преговори ...

Каракачанов: Од Македонија зависи дали реално ќе ги почне преговорите сo ЕУ наскоро или подоцна

Фактор - 09.10.2019

Бугарија ќе го поддржи пристапувањето на Република Северна Македонија кога земјата ги исполни сите критериуми од претходните поглавја. Нашите услови се јасни, а сега тие се многу подетални, изјавила министерката за надворешни работи на соседна ...

Бугарската Влада ќе ги утврди условите за евроинтеграцијата на Северна Македонија

Локално - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на ...

Нов услов за ЕУ: Прекин на претензиите кон малцинствата во Бугарија!

Expres - 08.10.2019

„Останати прашања“ е 35. и последна глава од преговарачкиот процес на секоја земја што пристапува кон Европска унија и Бугарија ќе бара токму со неа да почнат и да завршат преговорите со Македонија, порача шефицата на дипломатијата Екатерина ...

Бугарската Влада ќе ги утврди условите за евроинтеграцијата на Македонија

Телма - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на Софија ...

Загариева: Скопје да ги запре претензиите за признавање на македонско малцинство во Бугарија

Либертас - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на ...

Бугарија ги кажа условите за датум за ЕУ: Скопје да не бара признавање на македонско малцинство

еМагазин - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на ...

Бугарската Влада ќе ги утврди условите за евроинтеграцијата на Северна Македонија

CivilMedia - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на ...

Бугарската Влада ќе ги утврди условите за евроинтеграцијата на нашата држава

А1 On - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на ...

Бугарската Влада ќе ги утврди условите за евроинтеграцијата на Северна Македонија

24 Вести - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на ...

Бугарската Влада ќе ги утврди условите за евроинтеграцијата на Македонија

Канал5 - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на Софија ...

Бугарската влада денеска ќе одлучува за условите за евроинтеграцијата на Северна Македонија

iPortal - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на ...

Бугарија ќе ги утврди условите за евроинтеграцијата на Северна Македонија

1tv - 09.10.2019

Бугарската влада денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на ...

Бугарската Влада ќе ги утврди условите за евроинтеграцијата на Северна Македонија

24Инфо - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на ...

Владата на Бугарија денеска ќе ги состави условите за наше членство во ЕУ

+инфо - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на ...

Софија со услови за евроинтеграцијата, Македонија да заборави на македонското малцинство во Бугарија

МКД - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на ...

Бугарската Влада ќе ги утврди условите за евроинтеграцијата на Северна Македонија

Независен - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на ...

Бугарската Влада ќе ги утврди условите за евроинтеграцијата на Македонија

Сител - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на Софија ...

Бугарија ќе ги утврди условите за евроинтеграцијата на Северна Македонија

Press24 - 09.10.2019

Влад ата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на ...

Бугарската Влада ќе ги утврди условите за евроинтеграцијата на Македонија

Опсервер - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на Софија ...

Бугарската Влада ќе ги утврди условите за евроинтеграцијата на Македонија

Слободен Печат - 09.10.2019

Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на Софија за поддршка на членството на Скопје во ЕУ. Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за ...

Софија условува: Скопје да се откаже од признавање на македонско малцинство во Бугарија

Фокус - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на ...

Бугарската Влада ќе ги утврди условите за евроинтеграцијата на Северна Македонија

Вечер - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на ...

УСЛОВИ ОД СОФИЈА ЗА ЕВРОИНТЕГРАЦИЈА: С. Македонија да заборави за признавање на македонско малцинство во Бугарија

Денешен - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на Софија ...

Бугарија ќе ги утврди условите за евроинтеграцијата на Северна Македонија

ММС - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Македонија. Вицепремиерката и министерка за надворешни работи, Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на ...

Бугарија ќе поддржи преговори со Македонија, но со многу услови

PressingTV - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на ...

Бугарската Влада ќе ги утврди условите за евроинтеграцијата на Северна Македонија

Алсат-М - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на ...

Бугарската Влада ќе ги утврди условите за евроинтеграцијата на Северна Македонија

Нетпрес - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на ...

Бугарската Влада ќе ги утврди условите за евроинтеграцијата на Македонија

4NEWS - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на Софија ...

Бугарија денеска одлучува каква поддршка за ЕУ ќе ѝ даде на Македонија

Р.С.Европа - 09.10.2019

Бугарската влада денеска треба да ги утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија. Вицепремиерката и министерка за надворешни работи, Катерина Захариева, изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на ...

Бугарската Влада денес ќе ги соопшти условите и позицијата за членството на Македонија во ЕУ

MakPress - 09.10.2019

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Македонија. Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина Захариева вчера изјави дека ќе бидат утврдени најважните услови на Софија ...

Каракачанов: Македонија кон ЕУ како играч со жолт картон - Бугарија го држи црвениот

Press24 - 09.10.2019

Македонија продолжува кон Европската Унија како играч со жолт картон, но Бугарија го држи црвениот, изјави вицепремиерот на Бугарија, Красимир Каракачанов. -Булгарија нема да го стопира стартот на преговори, но тие можат да бидат долги, погледнете ...

Каракачанов: Македонија продолжува кон ЕУ како играч со жолт картон, но Бугарија го држи црвениот

ММС - 09.10.2019

Македонија продолжува кон Европската Унија како играч со жолт картон, но Бугарија го држи црвениот, изјави вицепремиерот на Бугарија, Красимир Каракачанов објаснувајќи ја позицијата на бугарската Влада во врска со очекувањата за почеток на преговори ...

Каракачанов: Македонија продолжува кон ЕУ како играч со жолт картон, но Бугарија го држи црвениот

24Инфо - 09.10.2019

Македонија продолжува кон Европската Унија како играч со жолт картон, но Бугарија го држи црвениот, изјави вицепремиерот на Бугарија, Красимир Каракачанов објаснувајќи ја позицијата на бугарската Влада во врска со очекувањата за почеток на преговори ...

Каракачанов: Македонија кон ЕУ како играч со жолт картон – Бугарија го држи црвениот

Курир - 09.10.2019

Македонија продолжува кон Европската Унија како играч со жолт картон, но Бугарија го држи црвениот, изјави вицепремиерот на Бугарија, Красимир Каракачанов. -Бугарија нема да го стопира стартот на преговори, но тие можат да бидат долги, погледнете ја ...

Каракачанов се закани дека Бугарија држи „црвен картон“ за Македонија!?

Expres - 09.10.2019

Македонија продолжува кон Европската Унија како играч со жолт картон, но Бугарија го држи црвениот, изјави вицепремиерот на Бугарија, Красимир Каракачанов објаснувајќи ја позицијата на бугарската Влада во врска со очекувањата за почеток на преговори ...

Софија ќе поддржи отворање преговори со Скопје и Тирана

Опсервер - 09.10.2019

Бугарија ќе ја поддржи одлуката за почеток на преговори за членство на Македонија и Албанија во ЕУ, одлучи денеска бугарската Влада. Сепак, Софија постави и услови што ќе треба да бидат исполнети во текот на преговорите.

Софија ќе поддржи отворање преговори со Скопје и Тирана

Сител - 09.10.2019

Бугарија ќе ја поддржи одлуката за почеток на преговори за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ, одлучи денеска бугарската Влада. Сепак, Софија постави и услови што ќе треба да бидат исполнети во текот на преговорите.

Софија ќе поддржи отворање преговори со Скопје и Тирана

Канал5 - 09.10.2019

Бугарија ќе ја поддржи одлуката за почеток на преговори за членство на Македонија и Албанија во ЕУ, одлучи денеска бугарската Влада. Сепак, Софија постави и услови што ќе треба да бидат исполнети во текот на преговорите.

Софија ќе поддржи отворање преговори на ЕУ со Скопје и Тирана

Локално - 09.10.2019

Бугарија ќе ја поддржи одлуката за почеток на преговори за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ, одлучи денеска бугарската Влада. Сепак, Софија постави и услови што ќе треба да бидат исполнети во текот на преговорите.

Софија ќе поддржи отворање преговори со Скопје и Тирана

Вечер - 09.10.2019

Бугарија ќе ја поддржи одлуката за почеток на преговори за членство на Северна Македонија и Албанија во ЕУ, одлучи денеска бугарската Влада. Сепак, Софија постави и услови што ќе треба да бидат исполнети во текот на преговорите.