TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Партиите постигнаа договор за спорните прашања – Лидерска на 31 август!

Локално - 20.07.2016

Политичките партии денеска постигнаа договор за спорните прашања за излез од политичката криза. Сто дена пред предвремените парламентарни избори ќе има влада, а ќе се суспендира новиот закон за министерството за внатрешни работи.

Договорено во Пржино – Нов министер на МВР ќе е Албанец

МК News - 20.07.2016

Артан Груби кој е преговарач во Пржино од редовите на ДУИ изјави дека меѓу партиите било договорено нов министер за внатрешни работи во преодната Влада се до спроведување на изборите да биде албанец.

Партиите преговараат и се обвинуваат

Р.С.Европа - 19.07.2016

Македонските партиите во преговорите се обвинуваат меѓусебе дека другата го кочи договорот и бега од избори. ДУИ оптимистички очекува договор наскоро. ВМРО-ДПМНЕ бега од регуларни, фер и демократски избори и од Пржинскиот договор, изјави денеска ...

Груби: Разликите се минимални, блиску сме до договор

Телма - 19.07.2016

Разговорите се одвиваат во многу позитивна и конструктивна атмосфера и стигнати сме многу блиску до договор, изјави Артан Груби од ДУИ пред денешното продолжение на меѓупартиските разговори во Клубот на пратниците.

Почна средбата на големата политичка четворка во Клубот на пратеници

Алсат-М - 19.07.2016

Почнаа преговорите меѓу претставниците на четирите најголеми политички партии во Клубот на пратеници. Пред почетокот на преговорите Радмила Шекеринска од СДСМ, Никола Тодоров и ВМРО-ДПМНЕ и Артан Груби од Дуи изјавија дека очекуваат конструктивност.

Груби: Избори на 11 декември е единствен можен термин

Фокус - 19.07.2016

Разликите се минимални, тие можат да се надминат и денеска да постигнеме конечен договор, изјави Артан Груби од ДУИ, пред почетокот на денешната рунда преговори помеѓу политичките партии потписнички на Договорот од Пржино во Клубот на пратеници, ...

Почнаа партиските преговори- за почеток “обвинувања”

Локално - 19.07.2016

Почнаа преговорите меѓу партиите во Клубот на пратеници. Пред почетокотсите претставници оптимисички изјавија дека очекуваат конструктивност, но никој од нив не сакаше да каже кои се двата нови предлози ставени вчера на маса на средбата во ...

Груби: Единствен датум за избори годинава е 11 декември

Мета - 19.07.2016

Разликите се минимални, тие можат да се надминат и денеска да постигнеме конечен договор, рече Артан Груби од ДУИ, пред почетокот на денешната рунда преговори помеѓу политичките партии потписнички на Договорот од Пржино во Клубот на пратеници.

И денешната средба во Клубот на пратеници заврши без договор

+инфо - 19.07.2016

Амбасадорот Бејли најави дека преговорите ќе продолжат утре. Без договор пред малку заврши денешата средба на претставници на политичките партии што денеска се одвиваше во Клубот на пратеници.

Груби: Разликите се минимални, блиску сме до договор

еМагазин - 19.07.2016

Разговорите се одвиваат во многу позитивна и конструктивна атмосфера и стигнати сме многу блиску до договор, изјави Артан Груби од ДУИ пред денешното продолжение на меѓупартиските разговори во Клубот на пратниците.

Груби оптимист дека денеска ќе има договор - избори на 11 декември

+инфо - 19.07.2016

Шекеринска вели дека ВМРО-ДПМНЕ бега од регуларни избори и од Договорот од Пржино, а власта обвинува дека СДСМ постојано одбива предлози. Разликите се минимални, тие можат да се надминат и денеска да постигнеме конечен договор, рече Артан Груби од ...

Груби: Разликите се минимални, блиску сме до договор

Вест - 19.07.2016

Разговорите се одвиваат во многу позитивна и конструктивна атмосфера и стигнати сме многу блиску до договор, изјави Артан Груби од ДУИ пред денешното продолжение на меѓупартиските разговори во Клубот на пратниците.

Груби: Единствен можен датум за избори е 11 декември

Либертас - 19.07.2016

Разликите се минимални, тие можат да се надминат и денеска да постигнеме конечен договор, рече Артан Груби од ДУИ, пред почетокот на денешната рунда преговори помеѓу политичките партии потписнички на Договорот од Пржино во Клубот на пратеници.

Груби по средбата: Разговорите се одвиваат во позитивна атмосфера, блиску сме до договор

Република - 19.07.2016

Разговорите се одвиваат во многу позитивна и конструктивна атмосфера и стигнати сме многу блиску до договор, изјави Артан Груби од ДУИ пред денешното продолжение на меѓупартиските разговори во Клубот на пратниците.

Ново продолжение на преговорите напладне

Нова ТВ - 19.07.2016

Напладне во Клубот на пратениците продолжуваат меѓупартиските преговори со посредство на меѓународната заедница. Вчерашната средба по неполни два часа заврши без договор. Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли кусо изјави дека и покрај ...

Груби - Разликите се минимални, блиску сме до договор

Утрински - 19.07.2016

Разговорите се одвиваат во многу позитивна и конструктивна атмосфера и стигнати сме многу блиску до договор, изјави Артан Груби од ДУИ пред денешното продолжение на меѓупартиските разговори во Клубот на пратниците.

Преговорите завршија порано, договор нема

Фокус - 19.07.2016

Денешните преговори меѓу партиите потписнички на Договорот од Пржино завршија само два часа откако почнаа, а договор повторно изостана. За разлика од вчера кога средбата се одржа во Резиденцијата на американскиот амбасадор, денеската таа беше во ...

Груби: Разликите се минимални, блиску сме до договор

Вечер Прес - 19.07.2016

Разговорите се одвиваат во многу позитивна и конструктивна атмосфера и стигнати сме многу блиску до договор, изјави Артан Груби од ДУИ пред денешното продолжение на меѓупартиските разговори во Клубот на пратниците.

Груби: Единствен можен датум за избори е 11 декември

Репортер - 19.07.2016

Разликите се минимални, тие можат да се надминат и денеска да постигнеме конечен договор, рече Артан Груби од ДУИ, пред почетокот на денешната рунда преговори помеѓу политичките партии потписнички на Договорот од Пржино во Клубот на пратеници.

Груби: Разликите се минимални, блиску сме до договор

Идивиди - 19.07.2016

Скопје, 19 јули 2016 (МИА) - Разговорите се одвиваат во многу позитивна и конструктивна атмосфера и стигнати сме многу блиску до договор, изјави Артан Груби од ДУИ пред денешното продолжение на меѓупартиските разговори во Клубот на пратниците.

Груби: Единствен можен датум за избори е 11 декември

Бриф - 19.07.2016

Разликите се минимални, тие можат да се надминат и денеска да постигнеме конечен договор, рече Артан Груби од ДУИ, пред почетокот на денешната рунда преговори помеѓу политичките партии потписнички на Договорот од Пржино во Клубот на пратеници.

Груби: Разликите се минимални, блиску сме до договор

Lider - 19.07.2016

Разговорите се одвиваат во многу позитивна и конструктивна атмосфера и стигнати сме многу блиску до договор, изјави Артан Груби од ДУИ пред денешното продолжение на меѓупартиските разговори во Клубот на пратниците.