TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

КОЈ Е РИЗИКОТ ОД ТРГОВСКА ВОЈНА МЕЃУ КИНА И ЕУ?: Дали таа е возможна и што би се случило доколку ја има?

Фактор - 17.06.2024

Пекинг се заканува со контрамерки откако Европската унија најави воведување казнени тарифи за кинеските електрични автомобили. Дали ова може да доведе до трговска војна меѓу Европската унија и Кина? Автомобилот е германски изум.

ЕУ воведе царини за увоз на кинески електрични возила

Слободен Печат - 16.06.2024

Кина изразува силно незадоволство и се спротивставува на планот на ЕУ за воведување привремени царини за увоз на кинески електрични возила – соопшти кинеското Министерство за трговија, истакнувајќи дека потегот на ЕУ ги игнорирал фактите и правилата ...

Кинеските електрични автомобили го освојуваат Мексико

Иновативност - 15.06.2024

Четири години по усвојувањето на трговскиот договор на САД, Мексико и Канада (USMCA), Мексико и САД се соочуваат со заедничка загриженост: изгледите за евтини кинески електрични возила да доминираат на брзорастечкиот пазар и да ги поткопаат ...

Кина е најголем инвеститор во Унгарија

А1 On - 15.06.2024

Додека земјите од ЕУ покажуваат претпазливост кон Кина, Унгарија ги поздравува нејзините инвестиции со раширени раце. Во 2023 година дури 44,1 отсто од кинеските инвестиции во ЕУ завршиле во Унгарија.

КИНА ПРЕД САД: Продадени повеќе кинески отколку американски автомобили во светот!

Пулс24 - 15.06.2024

Минатата година за прв пат кинеските автомобилски компании продале повеќе автомобили отколку компании од Соединетите Американски Држави, се наведува во новиот извештај на британската агенција Jato Dynamics.