TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Може да се тргне цензусот или да се гласа претседател во Собрание

Фактор - 16.04.2019

Премиерот Зоран Заев во синоќешното гостување во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 и порача на опозицијата да не го бојкотира вториот круг од претседателските избори, бидејќи тоа може да доведе до нови политички кризи во земјата.

Дали ќе се менува Уставот ако нема цензус од 40% во вториот круг? Одговара Зоран Заев во #ClickPlus

ТВ21 - 15.04.2019

Најголемото стравување на аналитичарите и на политичките експерти е дали ќе има цензус во вториот круг претседателски избори. Зоран Заев вечерва во „ClickPlus” истакна дека очекува цензус, а доколку нема, одговори кои се опциите.

Заев убеден дека граѓаните ќе обезбедат цензус на Претседателските избори

Centar - 15.04.2019

Премиерот Зоран Заев во вечерашното издание на Click Plus на ТВ 21 рече дека е убеден дека граѓаните ќе обезбедат цензус во вториот круг на Претседателските избори. -Уверен сум дека граѓаните ќе обезбедат цензус и нема да дозволат нова политичка ...

Заев: Граѓаните ќе обезбедат цензус и нема да дозволат нова политичка криза

iPortal - 15.04.2019

-Стево е заеднички кандидат на граѓаните и партиите. Уверен сум дека граѓаните ќе обезбедат цензус и нема да дозволат нова политичка криза. Верувам во граѓаните, нема да дозволат државата да се врати назад, потенцира премиерот, вечерва на ТВ ...

За успешни претседателски избори во вториот круг треба да излезат на гласање 723.253 гласачи

1tv - 15.04.2019

Насеманите лица од билбордите на претседателските кандидати и на СДСМ Пендаровски и на ВМРО-ДПМНЕ Силјановска Давкова не можат да ја скријат загриженоста на политичките лидери и на власта и на опозицијата за цензусот на претседателските избори.

АНАЛИЗА: Резултат на претседателските избори во првиот круг; анкети и гласачи!

Магазин - 15.04.2019

Прво, излезеноста на овие избори ќе биде пониска. На претседателските избори во 2014 година во првиот круг на гласање излегле 1.005.000 гласачи , но сега се очекува избирачкото право да го искористат околу 865.000 граѓани.

За победа во првиот круг на изборите неопходни се 904.066 гласа

Мета - 15.04.2019

На претседателските избори, чиј прв круг треба да се одржи в недела, ќе може да гласаат 1.808.131 избирач . Според член 81 од Уставот , победа во првиот круг за некој од тројцата кандидати – Блерим Река, Гордана Сиљановска – Давкова и Стево ...

Од што стравуваат тројцата претседателски кандидати?!

Вечер - 14.04.2019

Предизборната кампања од денеска влегува во последната третина, а пораките се исти, главно насочени за исполнување на цензусот. Од она што досега можеше да го слушнат граѓаните од митинзите, освен предизборните ветувања, не изостануваат ни повиците ...

Заев во „ClickPlus”: Дали ќе се менува Уставот, ако во вториот круг нема цензус од 40 отсто? ВИДЕО

+инфо - 16.04.2019

Дали ќе има цензус во вториот круг претседателски избори e стравување на аналитичарите и на политичките експерти. Зоран Заев вечерва во „ClickPlus” истакна дека очекува цензус, а доколку нема, еве што одговори ...

Заев одговара: Дали ќе се менува Уставот ако нема цензус од 40% во вториот круг? (ВИДЕО)

Курир - 15.04.2019

Најголемото стравување на аналитичарите и на политичките експерти е дали ќе има цензус во вториот круг претседателски избори. Зоран Заев вечерва во „ClickPlus” истакна дека очекува цензус, а доколку нема, одговори кои се опциите.

Заев: Уверен сум дека граѓаните ќе обезбедат цензус и нема да дозволат нова политичка криза

24Инфо - 16.04.2019

Заев: Уверен сум дека граѓаните ќе обезбедат цензус и нема да дозволат нова политичка криза Премиерот Зоран Заев во вечерашното издание на Click Plus на ТВ 21 рече дека е убеден дека граѓаните ќе обезбедат цензус во вториот круг на Претседателските ...

За успешни претседателски избори во вториот круг треба да излезат на гласање 723.253 гласачи

Либертас - 15.04.2019

Насеманите лица од билбордите на претседателските кандидати и на СДСМ Пендаровски и на ВМРО-ДПМНЕ Силјановска Давкова не можат да ја скријат загриженоста на политичките лидери и на власта и на опозицијата за цензусот на претседателските избори.