TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меркел во чест на загинатите на Берлинскиот Ѕид :Стоп за омразата и расизмот

Канал5 - 09.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел се обрати на 30-годишнината од падот на Берлинскиот Ѕид и рече дека светот треба да се обедини во борбата против омразата, расизмот и антисемитизмот и ги повика граѓаните да продолжат да се борат за своите права.

Не бевме подготвени за свет без ѕидови

Оff.net - 09.11.2019

Три децении после падот на берлинскиот ѕид, светот не е онаков каков се надеваа дека ќе биде оние кои го рушеа. Сега се бараат нови ѕидови; некои на границата со Мексико, некои во своите глави. Не времето тоа изгледаше како апсолутно добра работа.

Германија одбележува 30-годишнина од падот на Берлинскиот ѕид

Радио МОФ - 09.11.2019

Во Берлин се одбележува 30-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид, моментот на историски пресврт кој ја трансформираше Германија, Европа и светот. Ѕидот, како симбол на Студената војна и границата помеѓу Истокот и Западот, започнаа да го рушат луѓе ...

Господине Горбачов, урнете го Тој ѕид! – Роналд Реган доби споменик во Берлин 32 години по славниот говор

Сакам да кажам - 09.11.2019

Бронзена скулптура на поранешниот американски претседател Роналд Реган е откриена во Берлин во рамките на одбележувањето на 30-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид, момент со кој беше најавен крајот на Студената војна.

Борбата за слобода никогаш не престанува

Deutsche Welle - 09.11.2019

Падот на Берлинскиот ѕид е еден од симболите на слободата. 30 години подоцна Германија се бори и натаму за заеднички идентитет. Тоа е доказ дека борбата за слободно општество е пред нови предизвици, смета Инес Пол.

Германија слави: Три децении од падот на Берлинскиот ѕид, симболот на поделба меѓу Истокот и Западот

Нова ТВ - 09.11.2019

Германија одбележува важен, голем ден од својата нова историја. Една од водечките земји на Европската унија и меѓу најразвиените економии во светот, ја слави 30 годишнина од паѓањето на Берлинскиот ѕид, симбол на поделбата на земјата од времето на ...

Три децении од падот на Берлинскиот Ѕид и уривањето на железната завеса

Канал5 - 09.11.2019

На денешен ден пред 30 години падна Берлинскиот Ѕид , кој од 1961 симболично ја делеше Германија на Источна и Западна. На 9. ноември 1989 илјадници од Источна Германија се собраа пред ѕидот барајќи од стражарите да ја отворат капијата кон западниот ...

30 години од падот на Берлинскиот ѕид

Р.С.Европа - 09.11.2019

Во Германија денеска се одбележува 30-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид, настан кој ги промени Германија, Европа, па и светот. На централната манифестација во Берлин ќе учествуваат германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер и канцеларката ...

Филмско попладне во Кинотеката во чест на 30 години од падот на Берлинскиот ѕид

Сакам да кажам - 09.11.2019

Германија денеска ја одбележува 30-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид, кој за време на Студената војна го делеше градот 28 години. По тој повод, во Кинотеката, Амбасадата на Германија во Скопје организира филмско попладне на тема падот на ѕидот ...

Фотографија на денот: 30 години од падот на Берлинскиот ѕид

Deutsche Welle - 09.11.2019

Денеска, на 9-ти ноември, се одбележува 30-годишнината од падот на Ѕидот во Берлин, настан кој ја промени Европа и светот. На централната манифестација во Берлин претпладнево ќе учествуваат германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер и ...

Штајнмајер ќе се обрати по повод 30 години пад на Берлинскиот ѕид

+инфо - 09.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе присуствува на централната манифестација во Берлин заедно со претседателот Франк-Валтер Штајнмајер, по повод 30 години пад на Берлинскиот ѕид. Претседателот вечерва ќе се обрати на големиот собир организиран ...

Триесет години од падот на Берлинскиот ѕид

А1 On - 09.11.2019

На денешен ден се одбележува 30-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид, настан кој го промени светот. Неполна година подоцна, на 3 октомври 1990 година, Германија беше повторно обединета по 41 година поделба.

Падот на берлинскиот ѕид му помогна на фудбалот

Опсервер - 09.11.2019

На 30-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид, може да се заклучи дека полза од тој историски настан имаше и фудбалот во градот, и целата некогашна Источна Германија. До пред 30 години, фудбалот не беше спорт број 1 во ДР Германија, туку атлетиката, ...

Три децении од падот на Берлинскиот, Европа „крева“ нови ѕидови

еМагазин - 09.11.2019

На денешен ден пред 30 години светот беше воодушевен од уривањето на Берлинскиот ѕид, кој беше изграден во 1961 година од комунистичкиот режим на Источна Германија за да се оддели источниот дел од градот од западен Берлин, кој беше под контрола на ...

На денешен ден пред 30 години падна Берлинскиот ѕид

ММС - 09.11.2019

На 9 ноември 1989 година исчезна границата не само помеѓу двете тогашни Германии, туку на некој начин и границата што ја делеше Европа. Железната завеса што ги делеше Истокот и Западот, односно капитализмот и социјализмот, можеше да се види и да се ...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Пред 30 години падна Берлинскиод ѕид- ѕидот ги разделуваше Источна и Западна Германија!

Магазин - 09.11.2019

Денеска се одбележува 30-годишнината од падот на Ѕидот во Берлин, настанот кој го промени целиот свет. На манифестацијата во Берлин денеска ќе учествуваат германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер и канцеларката Ангела Меркел, а како гости и ...

Захарова : Европските надежи се урнаа како Берлинскиот Ѕид

Канал5 - 08.11.2019

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека се урнати надежите на европските држави дека ќе создадат обединета и просперитетна Европа без линии за демаркација по падот на Бeрлинскиот Ѕид.

Захарова: Европските надежи се урнаа како Берлинскиот ѕид

Слободен Печат - 08.11.2019

Мирот и безбедноста во Европа треба да бидат универзални и неделливи, смета Захарова. Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова оцени дека денес се урнати надежите на европските држави дека ќе создадат обединета и ...

Германскиот исток сѐ уште каска зад западот

Deutsche Welle - 08.11.2019

30 години по падот на Берлинскиот ѕид, јазот меѓу истокот и западот на Германија не само што сѐ уште е присутен, туку прашање е, сметаат економските стручњаци, дали воопшто ќе исчезне. 30 години по падот на Берлинскиот ѕид, Германија е најсилна ...

Од Ричард Бартон до Стивен Спилберг – Берлинскиот ѕид игра голема улога во светскиот филм

Сакам да кажам - 08.11.2019

Од Били Вајлдер до Стивен Спилберг, од Џејмс Бонд до „Збогум, Ленин!“, Берлинскиот ѕид има(ше) важно место во германските и светските филмови. Германија утре одбележува 30 години од падот на Берлински ѕид, настан кој го преобликуваше модерниот свет.

Русите доаѓаат на прослава во Берлин: На 30-годишнината од рушењето на Берлинскиот ѕид покани пратени и во Русија

Точка - 08.11.2019

Германските власти пратиле покани до Русија да учествува во прославата по повод 30-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид, рекла портпаролката на германското министерство за надворешни работи , Марија Адебар.

Ноќ што ги промени Европа и Македонија

Н.Македонија - 08.11.2019

Се сеќавам добро, на 9 ноември 1989 година, во квечерните часови, ми се јави на домашен телефон Филип Симоновски, еден од најдобрите новинари што го имала Македонија, вистински експерт за меѓународна политика, дента дежурен уредник во „Нова ...

Меѓународна научна конференција „Транзиција на правните системи: 30 години по падот на Берлинскиот ѕид“

Академик - 08.11.2019

Денеска на Правниот факултет „Јустинијан Први“ започна Меѓународната научна конференција на тема „Транзиција на правните системи: 30 години по падот на Берлинскиот ѕид“. Настанот е во организација на Правниот факултет „Јустинијан Први“ и на него ...

Три децении од падот на Берлинскиот ѕид: поделби и неизвесност

Бриф - 08.11.2019

Гласот на Америка – Вашингтон МИА Со падот на Берлинскиот ѕид, што е настан чија триесетгодишнина се одбележува на 9 ноември, се стави крај на поделбата меѓу комунистичкиот исток и демократскиот запад.

Три децении од паѓањето на берлинскиот ѕид – (не)научени лекции

Фактор - 08.11.2019

Денес е денот кога пред 30 години падна Берлинскиот ѕид. Денот кога ѕидот ја изгуби смислата на постоење. Таа вечер илјадници Германци, пред се од источниот, но и некои од западниот дел на градот ја искористија најавата дека Германската Демократска ...

Меѓународна конференција за „Транзиција на правните системи: 30 години по падот на Берлинскиот ѕид”

ММС - 08.11.2019

Во организација на Правниот факултет „Јустинијан Први” при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” денеска и утре во Скопје ќе се одржи меѓународна научна конференција на тема „Транзиција на правните системи: 30 години по падот на Берлинскиот ѕид”.

За јавноста отворен тунелот за бегство под Берлинскиот ѕид

Макфакс - 07.11.2019

Тунел под Берлинскиот ѕид, кој служеше за бегство во западна Германија, денеска првпат е отворен за јавноста. Тунелот под улицата Бернауер го отвори градоначалникот на Берлин, Михел Милер, во време кога се одбележува 30-годишнината од падот на ...

Историски момент кој засекогаш ја промени Германија: Популарниот пејач се наведна во последен момент...

Точка - 07.11.2019

За два дена ќе бидат одбележани 30 години од еден од клучните моменти во светската историја и денот кој засекогаш ја промени Германија - падот на Берлинскиот ѕид. На 9-ти ноември 1989-та година властите во Источна Германија одлучија сите граѓани на ...

Низ овој тунел под Берлинскиот ѕид се бегало кон Западна Германија - првпат е отворен за јавноста

Точка - 07.11.2019

Тунелот бил изграден од група луѓе кои побегнале во западен Берлин. Тунелот под Берлинскиот ѕид кој служел за бегство во Западна Германија денес првпат е отворен за јавноста. Тунелот под Бернауер улицата го отворил градоначалникот на Берлин, Михаел ...

ТРИ ДЕЦЕНИИ ОД БЕРЛИНСКИОТ ЅИД: Ова е делот кој заостанува

Фактор - 07.11.2019

Берлинскиот ѕид три децении ја делел Германија. Но, овој јубилеј Германците го дочекуваат во знакот на поделбите помеѓу истокот и западот. Денес, три децении подоцна, Британија ја напушта ЕУ, Европа се плаши од тероризам, а мигрантската криза поради ...

За јавноста отворен тунелот за бегство под Берлинскиот ѕид

Н.Македонија - 07.11.2019

Тунел под Берлинскиот ѕид, кој служел за бегство во Западна Германија, денеска првпат е отворен за јавноста. Тунелот под улицата Бернауер го отвори градоначалникот на Берлин, Михел Милер, во време кога се одбележува 30-годишнината од падот на ...

(ФОТО) ОТВОРЕН ЗА ЈАВНОСТА: Oва е тунелот изграден од луѓе кои побегнале во западен Берлин

Фактор - 07.11.2019

Тунелот под Бернауер улицата го отворил градоначалникот на Берлин, Михаел Милер за време на одбележувањето на 30-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид. Тој е изграден од група луѓе кои побегнале во западен Берлин.

Меѓународна конференција за „Транзиција на правните системи: 30 години по падот на Берлинскиот ѕид“

Опсервер - 08.11.2019

Во организација на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска и утре во Скопје ќе се одржи меѓународна научна конференција на тема „Транзиција на правните системи: 30 години по падот на Берлинскиот ѕид“.

Меѓународна конференција за „Транзиција на правните системи: 30 години по падот на Берлинскиот ѕид"

Канал5 - 08.11.2019

Во организација на Правниот факултет „Јустинијан Први" при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј" денеска и утре во Скопје ќе се одржи меѓународна научна конференција на тема „Транзиција на правните системи: 30 години по падот на Берлинскиот ѕид.

Меѓународна конференција за „Транзиција на правните системи: 30 години по падот на Берлинскиот ѕид“

24 Вести - 08.11.2019

Во организација на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска и утре во Скопје ќе се одржи меѓународна научна конференција на тема „Транзиција на правните системи: 30 години по падот на Берлинскиот ѕид“.

Меѓународна конференција за „Транзиција на правните системи: 30 години по падот на Берлинскиот ѕид“

Сител - 08.11.2019

Во организација на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска и утре во Скопје ќе се одржи меѓународна научна конференција на тема „Транзиција на правните системи: 30 години по падот на Берлинскиот ѕид“.

Меѓународна конференција за „Транзиција на правните системи: 30 години по падот на Берлинскиот ѕид“

Нетпрес - 08.11.2019

Во организација на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска и утре во Скопје ќе се одржи меѓународна научна конференција на тема „Транзиција на правните системи: 30 години по падот на Берлинскиот ѕид“.

Три децении по рушењето: Берлинскиот ѕид создаде нови бариери во Европа

Република - 08.11.2019

Со падот на Берлинскиот ѕид, што е настан чија триесетгодишнина се одбележува на 9 ноември, се стави крај на поделбата меѓу комунистичкиот исток и демократскиот запад. Воедно, тоа беше и симбол на крајот на комунизмот во Источна Европа, кој, по ...

Три децении од падот на Берлинскиот ѕид: поделби и неизвесност

Сител - 08.11.2019

Со падот на Берлинскиот ѕид, што е настан чија триесетгодишнина се одбележува на 9 ноември, се стави крај на поделбата меѓу комунистичкиот исток и демократскиот запад. Воедно, тоа беше и симбол на крајот на комунизмот во Источна Европа, кој, по ...

Kонференција: „Транзиција на правните системи: 30 години по падот на Берлинскиот ѕид“

MakPress - 08.11.2019

Во организација на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска и утре во Скопје ќе се одржи меѓународна научна конференција на тема „Транзиција на правните системи: 30 години по падот на Берлинскиот ѕид“.

Три децении од рушењето: Берлинскиот ѕид создаде нови бариери во Европа

PressingTV - 08.11.2019

Со падот на Берлинскиот ѕид, што е настан чија триесетгодишнина се одбележува на 9 ноември, се стави крај на поделбата меѓу комунистичкиот исток и демократскиот запад. Воедно, тоа беше и симбол на крајот на комунизмот во Источна Европа, кој, по ...

Три децении од падот на Берлинскиот ѕид: поделби и неизвесност

+инфо - 08.11.2019

Берлин, кој во 1945 година кога заврши Втората светска војна и беше поразена нацистичка Германија, беше уништен град. Со Берлинскиот ѕид беше поделен во 1961 година, изграден за да се спречи пребегнување на источни Германци во западниот дел на ...

Три децении од падот на Берлинскиот ѕид: Поделби и неизвесност

А1 On - 08.11.2019

Гласот на Америка – Вашингтон Со падот на Берлинскиот ѕид, што е настан чија триесетгодишнина се одбележува на 9 ноември, се стави крај на поделбата меѓу комунистичкиот исток и демократскиот запад.

Три децении од падот на Берлинскиот ѕид: поделби и неизвесност

Нетпрес - 08.11.2019

Со падот на Берлинскиот ѕид, што е настан чија триесетгодишнина се одбележува на 9 ноември, се стави крај на поделбата меѓу комунистичкиот исток и демократскиот запад. Воедно, тоа беше и симбол на крајот на комунизмот во Источна Европа, кој, по ...

Три децении од падот на Берлинскиот ѕид: поделби и неизвесност

Опсервер - 08.11.2019

Со падот на Берлинскиот ѕид, што е настан чија триесетгодишнина се одбележува на 9 ноември, се стави крај на поделбата меѓу комунистичкиот исток и демократскиот запад. Воедно, тоа беше и симбол на крајот на комунизмот во Источна Европа, кој, по ...

Три децении од падот на Берлинскиот ѕид: Поделби и неизвесност

Денешен - 08.11.2019

Со падот на Берлинскиот ѕид, што е настан чија триесетгодишнина се одбележува на 9 ноември, се стави крај на поделбата меѓу комунистичкиот исток и демократскиот запад. Воедно, тоа беше и симбол на крајот на комунизмот во Источна Европа, кој, по ...

Три децении од падот на Берлинскиот ѕид: поделби и неизвесност

MakPress - 08.11.2019

Со падот на Берлинскиот ѕид, што е настан чија триесетгодишнина се одбележува на 9 ноември, се стави крај на поделбата меѓу комунистичкиот исток и демократскиот запад. Воедно, тоа беше и симбол на крајот на комунизмот во Источна Европа, кој, по ...

Захарова: Европските надежи се урнаа како Берлинскиот ѕид

24Инфо - 08.11.2019

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова оцени дека денес се урнати надежите на европските држави дека ќе создадат обединета и просперитетна Европа, без линии на разграничување, кои се родија по падот на Берлинскиот ...

Захарова: Европските надежи се урнаа како Берлинскиот ѕид

Локално - 08.11.2019

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова оцени дека денес се урнати надежите на европските држави дека ќе создадат обединета и просперитетна Европа, без линии на разграничување, кои се родија по падот на Берлинскиот ...

Захарова: Европските надежи се урнаа како Берлинскиот ѕид

А1 On - 08.11.2019

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова оцени дека денес се урнати надежите на европските држави дека ќе создадат обединета и просперитетна Европа, без линии на разграничување, кои се родија по падот на Берлинскиот ...