TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Oд коронавирус во Италија починаа 100 лекари

Макфакс - 09.04.2020

Во Италија, коронавирусот ја зеде својата 100-та жртва помеѓу лекарите, соопшти лекарското здружение. Најновата жртва е 62-годишен лекар за општа медицина во провинцијата Венето. Италија е земјата во која досега има најголем број жртви од ...

Филипче: Третманот на останатите пациентите кои немаат Ковид-19 се одвива нормално

Press24 - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција нагласи дека целокупниот тек на третман на останатите пациенти, кои не се заразени со коронавирус се одвива нормално и оти досега не се соочиле со никаков проблем.

Во болница во Детроит болните од коронавирус умираат по ходници , сестрите штрајкуваат (ВИДЕО)

Канал5 - 09.04.2020

Персоналот на болницата Синај-Грејс во Детроит за Си-Ен-Ен раскажа шокантна приказна за состојбата во која што работат со пациентите со коронавирус. Болницата е толку преполна со пациенти што персоналот нема друг избор освен да става по четворица во ...

Државниот санитарен инспекторат ќе го испитува случајот со коронавирус во домot за стари лица во Битола

Сакам да кажам - 09.04.2020

Државниот санитарен и здравствен инспкеторат (ДСЗИ) ќе ја испита целата постапка, односно целокупниот процес во домот за стари лица „Сју Рајдер“ во Битола, каде 85-годишен пациент е заболен од коронавирус, најави министерот за здравство Венко ...

Мајка и четиримесечни бебе од Кочани се примени во Инфективната клиника

Телма - 09.04.2020

Со полесна нклиничка слика но сепак на инфективната клиника сместена е мајка од Кочани со нејзиното со четиримесечно бебе од Кочани. Новороденчето е во добра состојба. Затвореник од истражниот затвор од Шутка кој почина пред неколкиу дена бил ...

Во Москва првите пациенти со коронавирус добиваат крвна плазма на излекувани од инфекцијата

Руска реч - 09.04.2020

Руските лекари се надеваат дека новата метода ќе помогне за поефикасна борба против пандемијата. Крвна плазма од 11 излекувани засега добија седум пациенти. Првите процедури на трансфузија на крвна плазма на донори кои го поминале лекувањето на ...

Во прилепското Инфективно одделение петмина пациенти со корона вирусот

Вечер - 09.04.2020

На прилепското Инфективно одделение при градската болница хоспитализирани се петмина пациенти со корона вирусот, а во изолација и чекаат резултати уште четири лица. Кризниот штаб на болницата донесе одлука за адаптација на одделението за Физикална ...

Си-Ен-Ен: Во болницата во Детроит, луѓето умираат по ходниците, сестрите одбиваат да работат

Локално - 09.04.2020

Персоналот на болницата „Синаи-Грејс“ во Детроит за Си-Ен-Ен изјавиле за шокантна приказна за состојбите во кои тие работат со пациентите со коронавирус. Болницата е толку преполна со пациенти што персоналот нема друг избор освен да стави четири во ...

Научниците објаснуваат како коронавирусот влијае врз вашето срце

Локално - 09.04.2020

Коронавирусот може да има негативен ефект врз работата на срцето, тврдат американски научници чие истражување е објавено на порталот „Медикал експрес“. Експерти од Фондот за медицинско образование и истражување „Мејо“ забележале дека намалувањето на ...

Лице згрижено во старски дом во Битола е заболено од ковид-19, се тестираат останатите пациенти и персоналот

360 степени - 09.04.2020

Лице, кое на 18 март било згрижено во Домот за стари лица во Битола, е дијагностицирано со ковид-19, поради што во тек се тестирања на сите штитеници таму и на персоналот, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

Четиримесечно бебе болно од Ковид-19 се лекува на Инфективната клиника

Канал5 - 09.04.2020

Најмалиот пациент од корона вирусот во Македонија има само четири месеци. Според информациите на Канал5 бебето е хоспитализирано на Инфективната клиника, во стабилна состојба е и дише нормално, но има осипи, во склоп на инфекцијата, а послаба му е и ...

Во Дом за стари лица во Битола заболено едно лице од корона вирусот

еМагазин - 09.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција информираше дека во Дом за стари лица во Битола, едно лице било заболено од корона вирусот. Тој на прес-конференцијата додаде дека во тек е епидемиолошка анкета помеѓу ...

Штитеник од домот за стари лица во Битола, позитивен на коронавирусот

ТВ21 - 09.04.2020

Министерот Венко Филипче потврди дека еден штитеник од домот за стари лица во Битола бил позитивен тест на Ковид-19. „Во домот за стари лица во Битола, примен е еден штитеник, и во следните денови добиена потврда дека е позитивен на Ковид-19.

Во болница во Детроит луѓе умираат во ходници, медицинските сестри одбиваат да работат

Слободен Печат - 09.04.2020

Вработените во болницата Синаи-Грејс во Детроит за Си-Ен-Ен раскажале шокантна приказа за условите во кои работат со пациентите кои боледуваат од коронавирусот. Болницата е толку пренатрупана со пациенти, што персоналот нема избор, па во една соба ...

(ВИДЕО) Филипче: Коронавирус кај штитеник во дом за стари лица во Битола

Либертас - 09.04.2020

„Во домот за стари лица во Битола, примен е еден штитеник на 18 март, една недела подоцна на инфективното одделение во клиничката болница во Битола поради зголемена температура, понатаму во следните денови добиена потврда дека е брисот за Ковид 19 ...

Осум новозаразени од коронавирус во Прилеп, вкупно 46 досега

Н.Македонија - 09.04.2020

Осум новозаразени лица од ковид-19 има денеска во Прилеп, со што бројот на заразени достигна 46. Новите случаи на заразени од коронавирусот се од потврдени кластери и сега вирусот се шири локално, велат од Центарот за јавно здравје.

Седум пациенти на респиратор во клиниката за Инфективни болести

ТВ21 - 09.04.2020

На Клиниката за инфективни болести во изминатите 24 часа се примени пет пациенти од вкупно 46 кои беа регистрирани. Со тоа вкупниот број на пациенти кои се наоѓаат на Инфективно изнесува 68.

Позитивен случај на корона во старски дом во Битола, 8 лица во изолација

Сител - 09.04.2020

Негативни се резултатите на Ковид 19 на лицата кои биле во иста соба со заболениот 85-годишен пациент кој бил сместен во Домот за стари лица „Сју Рајдер“ од Битола. Од Центарот за јавно здравје информираат дека првите пристигнати три резултати се ...

Мистерија која ги интригира лекарите: Зошто тешко заболените од корона имаат тешки оштетувања на срцето?

Локално - 09.04.2020

Една неодамнешна студија на кинеските научници открива дека дури еден од пет пациенти заразени со коронавирус претрпеле сериозно оштетување на срцето, срцева слабост и во некои случаи смрт.

Уште 8 нови случаи и „Ковид 19“ во Велес

ММС - 09.04.2020

На инфективното одделение во велешката болница денеска е примена жена на 30 годишна возраст со позитивен резултат на тест од коронавирус. Taa е веќе евидентирана во статистичките податоци на министерството за здравство како десетто заболено лице од ...

Се чекаат резултатите од брисевите на штитенците од „Сју Рајдер“ во Битола

Телма - 09.04.2020

Се очекуваат резултатите од земените брисови на штитениците во Старскиот дом „Сју Рајдер“ во Битола, кои се тестирани откако кај еден 86 годишен пациент е потврдено дека е позитивен на КОВИД-19.

4 месечно бебе заразено со коронавирус, тврди мајката за ТВ 24

24 Вести - 09.04.2020

Четири месечно бебе од Кочани е позитивно на коронавирусот и во моментов е хоспитализирано на клиниката за инфективни болести, тврди за тв 24 неговата мајка - Александра Георгиева, која пак се уште ги чека резултатите од нејзините тестови за да се ...

(видео) Шестмина новозаболени болничари од кумановската болница

Телма - 09.04.2020

Шестмина нови заболени од корона вирус се вработени во кумановската болница. Нивните позитивни резултати пристигнале денеска а се работи за медицински сестри и акушерки, потврди за Телма директорката на болницата.

Просторот околу Инфективната клиника доби сосема нов изглед (ВИДЕО ОД ДРОН)

360 степени - 09.04.2020

снимател: Иван Нишотовски Просторот околу Клиниката за инфективни болести во Скопје, во која се сместени пациентите со најтешка форма на ковид-19, доби нов асфалтен пристап. Градежниците на терен ја привршуваат работата, со што треба да се олесни ...

Докторите се зачудени: Зошто некои од заболените од коронавирус добиваат оштетувања на срцето?

Слободен Печат - 09.04.2020

Неодамнешно истражување на кинеските истражувачи открива дека еден од пет пациенти заразени со коронавирусот доживува тешко оштетување на срцето, срцеви слабости, па во некои случаи и смрт.

Извршена првата трансфузија на крвна плазма на пациент со коронавирус во Москва

Макфакс - 09.04.2020

Москва е извршена првата трансфузија на крвна плазма од пациент кој закрепнал од вирусот Ковид-19 на заболен пациент, изјави заменик-градоначалникот на Москва за социјален развој, Анастасија Ракова.

Меѓу заболените битолчани со коронавирус има и дете

Сакам да кажам - 09.04.2020

Меѓу заболените битолчани има и дете, потврдија од Министерството за здравство. Од таму велат дека последните двајца регистрирани битолчани од вчера, позитивни на коронавирус, се сопруг и дете на веќе заболена битолчанка од претходните кластери.

(Видео) Лекарите протестирале поради недостиг на медицинска опрема, полицијата ги уапсила сите по ред

Макфакс - 09.04.2020

Пред неколку дена, во едно место во Пакистан избила сериозна тепачка помеѓу лекарите и полицијата. Поточно, лекарите излегле на улиците за да го искажат своето незадоволство поради недостиг на медицинска опрема за време на пандемијата на коронавирус.

Уште 6 медицински лица заболени во Куманово, се предлага клуч за Гинекологија

+инфо - 09.04.2020

Уште шестмина вработени во кумановската болница денеска добиле позитивни резултати на ковид-19. Станува збор за медицински сестри и акушерки. Во понеделникот биле земени брисеви од 71 вработен во болницата.

85 годишно лице заразено од коронавирус во Дом за стари лица во Битола

Република - 09.04.2020

Едно лице на 85 годишна возраст кое било сместено во Домот за стари лица „Сју Рајдер“ во Битола е позитивно на коронавиурс. По потврдениот тест, веднаш е сместен на инфективното одделение во битолската Клиничка болница.

Заразен пациент во старски дом во Битола, цимерите се тестираат, вработените во изолација

+инфо - 09.04.2020

Повеќе корисници во Домот за стари лица „Сју Рајдер“ во Битола се тестираaт за ковид-19, откако 86-годишен пациент е позитивен на коронавирусот. Заразениот пациент е хоспитализиран на Инфективното одделение во битолската болница на 4 април, поради ...

Хорор во болница во Њујорк: Страдање, болка и смрт на секои десет минути (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат - 09.04.2020

Иако се трудат да ја сочуваат смиреноста, лекарите, медицинските сестри, респираторните терапевти и болничкиот персонал кои се борат да ги спасат пациентите, не се навикнати на вакви искуства, на толку голем број на луѓе кои се гушат, честите итни ...

Си-ен-ен од болница во Њујорк: Страдање, болка и смрт на секои 10 минути

Локално - 09.04.2020

Новинари на Си-ен-ен беа повикани во просториите на универзитетската болница при Универзитетот за здравствени науки во Бруклин, една од трите болници во државата Њујорк, во која сега исклучиво се лекуваат пациенти со коронавирус.

Си-ен-ен од болница во Њујорк: Ова не е „Вовед во анатомија“ – ова е живот

Независен - 09.04.2020

Во рок од 10 минути шест пациенти имаа срцев застој, а четворица умреа, известува Си-ен-ен за ситуацијата од една њујоршка болница. Болничкиот „Код 99“, сигнал кој известува дека на пациентот му е потребна реанимација, се огласи петпати за помлку од ...

Во Битола корисници во домот за стари лица „Сју рајдер“ се тестираaт на Ковид-19, откако еден 86 годишен пациент е ...

Канал5 - 09.04.2020

Во старскиот дом во Битола има вкупно 154 корисници и 34 вработени, од кои 8 се во домашна изолација Од министеството за здравство за Канал 5 велат дека –пациентот бил примен на 18.март во старскиот дом, а една недела подоцна е примен во ...

Над 1.400 нови случаи во Русија за еден ден

Кумановски м. - 09.04.2020

Во Русија, во изминатите 24 часа се пријавени 1.459 нови случаи на коронавирус, додека 13 пациенти починале, а 118 се излечиле, соопшти рускиот оперативен центар. Досега, на територијата на Русија се регистрирани 10.131 случаи на инфекцијата во 81 ...

72 здравствени работници во Македонија позитивни на коронавирусот

еМагазин - 09.04.2020

Продолжува да расте бројот на здравствени работници во Македонија кои се позитивни на коронавирусот. Според податоците на Институтот за јавно здравје , регистрирани се 72 случаи на заболување меѓу здравствени работници, заклучно со податоци до ...

Кај болните со КОВИД-19 на интензивна нега многу брзо се влошува состојбата

Сакам да кажам - 08.04.2020

Поради пандемијата на коронавирус, илјадници луѓе во светот, меѓу кои и британскиот премиер Борис Џонсон, се хоспитализирани во одделенијата за интензивна нега. На заболените пациенти со КОВИД-19 често им се потребни и респираторни машини.

Пациент со симптоми на корона пак не бил примен во Охридската болница

MakPress - 09.04.2020

Се повторува ли сценариото заради кое минатата недела директорката на Охридската болница беше разрешена? Уште еден пациент со симптоми на корона, повторно од Лабуништа, не бил примен во инфективното одделение на Охридската болница.

Поглед во одделенијата за интензивна нега во време на COVID-19

Кајгана - 08.04.2020

Велика Британија за едно деноноќие забележа рекордни 938 нови смртни случаи од коронавирус, со што вкупниот број на починати во земјата надмина 7.000 лица. Според британското Министерство за здравство, досега во земјата има аат 7.097 смртни случаи ...

Се тестираат пациенти  од Домот за стари лица во Битола

Телма - 08.04.2020

Повеќе корисници во Домот за стари лица „Сју Рајдер“ во Битола се тестираaт на КОВИД-19, откако еден 86 годишен пациент е позитивен на вирусот. Заразениот пациент е хосптализиран во Инфективното одделение во болницата на 4 април, поради зголемена ...

Петгодишно дете од Битола позитивно на коронавирус

Н.Македонија - 08.04.2020

Во Битола има вкупно 8 граѓани позитивни на коронавирусот. Од нив 7 лица се со послаба клиничка слика, а само едно лице се наоѓа со посеризона клиничка состојба. Дали оваа бројка ќе остане иста останува да се знае по добивањето на резултатите од ...

Од струшката болница реагираат дека жител на Лабуниште не бил примен во охридската

Алсат-М - 08.04.2020

Пациент од струшкото село Лабуништа роден 1959 година кој бил сомнителен на корона вирус, вчера доцна попладне не бил примен на инфективното одделение во општата болница во Охрид. Иако претходно во Струга му биле направени сите неопходни прегледи од ...

Просторот околу Инфективна и мобилната болница добива нов асфалт (ФОТО)

360 степени - 08.04.2020

Просторот околу Инфективната клиника во Скопје и мобилната болница на Армијата, поставена во непосредна близина, добива нов асфалт. Фотографиите на социјалните мрежи ги објавија градските власти.

Двајца починати од коронавирус, потврдени 18 нови случаи на Ковид 19

А1 On - 08.04.2020

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје почина едно лице од Куманово на возраст од 73 години. Во својот стан во Кавадарци е пронајдено починато лице на возраст од 44 години, кај кого ...

Нов скандал во охридската болница: Пациент со сомнителни симптоми со часови останал пред врата

Алфа - 08.04.2020

Охридската општа болница повторно ја тресе скандал- на инфективното одделение вчера попладне не бил примен пациент од Лабуништа со сомнителни знаци на коронавирус. Заболениот, придружуван од членови на семејството со часови останал пред вратата на ...

Шестмина со симптоми на коронавирус во охридската болница, Шеталиштето на кејот полно рекреативци

Сакам да кажам - 08.04.2020

Во Инфективното оддление на Општата болница во Охрид има шест пациенти со симптоми на КОВИД-19. Од нив се земени брисеви и се очекуваат резултатите од тестовите. Шеталиштето на кејот во Охрид денеска беше полно, од најмлади до највозрасни излегоа на ...

Охриѓани загрижени, бараат поголема контрола на лицата кои доаѓаат од регионот во Инфективното одделение

OhridNews - 08.04.2020

Жители на Охрид кои живеат во близина на Инфективното одделени во Општата болница Охрид, изразуваат загриженост од начинот на кој се пристапува до одделот каде се примаат суспектни случаи на коронавирус Ковид 19.

Тања Кармзова Костиглиола: Вакцина против Ковид-19 оптимистички може да чекаме наесен

Слободен Печат - 08.04.2020

Не сум убедена дека масовното тестирање е најдобра опција, како што е случај во неколку други земји. Тоа чини, а не е веродостојно. Сметам дека Франција е во право кога предвидува масовно серолошко тестирање, вели Кармзова Костиглиола за „Слободен ...

Јапонски лекари отишле на забава, па се заразиле со коронавирус: Директорот на болницата бесен

Press24 - 08.04.2020

Една од најпрестижните болници во Јапонија упатила извинување поради тоа што 40 лекари, кои во неа стажираат, биле заедно на прослава, после што 18 од нив биле позитивни на тестот за коронавирус, пренесува „Ројтерс“.