TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Над 200 години затвор за упадот во Собранието

Независен - 16.03.2019

По речиси седум месеци од почетокот на судскиот процес за крвавиот упад во Собранието, 16 обвинети вчера беа осудени на вкупно 211 години затвор. На сите нив судот синоќа им одреди притвор или им ја продолжи оваа мерка до правосилноста на пресудата.

Чавков осуден на 18 години затвор за 27 април, Дурловски ослободен

Сакам да кажам - 15.03.2019

За терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста при нападот на Собранието на 27 април 2017 година, судијката Добрила Кацарска во Основниот суд Скопје 1 на 16 обвинети им изрече вкупна казна од 211 години затвор.

Вкупно 211 години затвор за обвинетите од 27 април, Дурловски ослободен

МКД - 15.03.2019

Митко Чавков доби 18 години затвор, Душко Лазаров 15 години затвор, Горан Ѓошевски-Леви 15 години, Митко Пешов 18 години затвор, Оливер Поповски 13 години, Мунир Пепиќ 15 години, Абдуљфета Алими 7 години, Оливер Радулов 10 години, Јане Ченто 15 ...

Вкупно 211 години затворска казна за 16 обвинети за „27 април“-Чавков осуден на 18 години затвор, Дурловски ослободен

Канал5 - 15.03.2019

Екс-министерот за внатрешни Чавков осуден на 18 години затвор, Нинџа на 8 години, а Дурловски ослободен.. По речиси две години од упадот во Собранието, судот пресуди 211 години затвор за 16 од вкупно 17 обвинети во случајот.

211 години затвор за 16 осудени за „крвавиот четврток“

Телма - 15.03.2019

Екс дирекоторт на БЈБ и носителот на златна команда Митко Чавков ја доби највисоката казна, 18 години затвор. По 15 години добија Душко Лазаров и Митко Пешов од командниот штаб, обезбедувањето на Трајко Вељановски, Горан Ѓошевски Леви, припадникот ...

За „крвавиот четврток“ вкупно 211 години затвор

Р.С.Европа - 15.03.2019

Највисока казна од 18 години затвор доби поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков. Другите добија од осум до 15 години затвор, а Дурловски беше ослободен. Игор Дурловски беше прогласен за невин, а останатите 16 обвинети за ...

211 години затвор за крвавиот упад во Собранието на 27 април

Deutsche Welle - 15.03.2019

Судот во Скопје денеска им изрече казни во времетраење од вкупно 211 години на обвинетите за упадот во Собранието на 27 април 2017. Највисока казна доби тогашниот висок полициски функционер Митко Чавков- 18 години затвор Од 17 обвинети за ...

Вкупно 211 години затвор за 16 осудени за нападот на Собранието

Сакам да кажам - 15.03.2019

Од 18 неамнестирани обвинети за организираниот напад на Собранието на 27 април 2017, денеска на вкупно 211 години затвор беа осудени 16. Игор Дурловски, еден од водачите на „За заедничка Македонија“, доби ослободителна пресуда, додека за обвинетиот ...

27 април: Чавков осуден на 18 години затвор за терористичко загрозување на уставниот поредок

Нова ТВ - 15.03.2019

Поранешниот директор на БЈБ Митко Чавков е осуден на 18 години затвор за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на земјата. За истото дело се осудени и Митко Пешов, Душко Лазаров, Горан Ѓошевски-Леви, Мунир Пепиќ, Јане Ченто, ...

Изречени пресудите за обвинетите за насилствата во Собранието на 27 април, Чавков осуден на 18 години затвор

Сител - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска е објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

ГАЛЕРИЈА Изрекувањето на пресудата од вкупно 211 години затвор за Чавков, Лазаров, Пешов…

Фокус - 15.03.2019

Судијката Добрила Кацарска денеска ја соопшти пресудата за „27 април“, според која повеќето обвинети беа прогласени за виновни, и добија високи затворски казни, а само Игор Дурловски доби ослободителна пресуда.

Чавков осуден на 18 години затвор, Нинџа на 8 години, а Дурловски ослободен

Канал5 - 15.03.2019

Екс-министерот за внатрешни Митко Чавков осуден на 18 години затвор, Нинџа на 8 години, а Дурловски ослободен. По скоро една и пол година од почетокот на судењето, попладнево беа изречени пресудите за упадот во Собранието на 27 април 2017 година.

Изречени пресудите за настаните од 27 април, 18 години за Чавков, ослободен Игор Дурловски

Алсат-М - 15.03.2019

На поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков судот му изрече затворска казна во времетраење од 18 години за настаните од 27 април. Се товари за делото терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.

Притвор за сите 16 осудени за 27 април

24 Вести - 15.03.2019

Сите 16 осудени за 27 ми април одат во притвор во Шутка. Притвор за сите осудени им одреди на: Митко Пешов од МВР кој доби 15 години затвор, Душко Лазаров од МВР осуден на 15 години, Горан Ѓошевски Леви, поранешен шеф на обезбедувањето на Трајко ...

Пресуда за „Крвавиот четврток“: Вкупно 211 години казна затвор, највисока за Чавков, Дурловски ослободен

24 Вести - 15.03.2019

Нецели 2 години по крвавите настани на 27 април – со вкупно 211 години затвор заврши еден од најобемните судски предмети во историјата на Македонија. 16-те обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, добија казни од 7 до ...

Чавков доби 18 години, Дурловски ослободен за крвавиот четврток

Р.С.Европа - 15.03.2019

Поранешниот директор на Биро за јавна безбедност Митко Чавков доби највисока казна од 18 години затвор за настаните од 27-ми април. По 15 години затворска казна добија полициските началници Митко Пешов, Душко Лазаров, Горан Ѓошевски – Леви, ...

Пресуда за „Крвавиот четврток“: Вкупно 211 години казна затвор, Дурловски ослободен

24 Вести - 15.03.2019

Вкупно 211 казна затвор за 17-те обвинети за насилствата на „Крвавиот четврток“. Судијката Добрила Кацарска детално посочувајчи ги активностите на сите обвинети поединечно, порача дека обвинетите на 27 април 2017 година предизвикале страв , ...

Чавков осуден на 18 години затвор за крвавиот четврток

Макфакс - 15.03.2019

Вкупно 211 години затворска казна добија 16 обвинети за крвавиот четврток. Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков е осуден на 18 години затвор. Началникот Митко Пешов, началникот Душко Лазаров и Горан Ѓошевски Леви, ...

Изречени пресудите за 27 април

Press24 - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска објавена пресудата за 17-те преостанати, за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“. На обвинителна клупа останаа Митко Чавков, Душко Лазаров, Горан Ѓошевски-Леви, ...

Митко Чавков доби затвор од 18 години, Дурловски ослободен

Независен - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска беа објавени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Игор Дурловски ослободен од обвинение за настаните на 27. април

Press24 - 15.03.2019

Оперскиот пејач Игор Дурловски е ослободен од обвиненијата за случувањата од 27 април. Судијката Добрила Кацарска образложи дека трошоците за судењето на Дурловски паѓаат на товар на буџетот на Северна Македонија.

Изречени пресудите за „27 април“, затвор за сите обвинети, Дурловски на слобода

Република - 15.03.2019

Митко Чавков, Душко Лазаров, Горан Ѓошевски-Леви, Митко Пешов, Оливер Поповски, Мунир Пепиќ, Абдуљфета Алими, Јане Ченто, Игор Југ, Александар Василевски-Нинџа, Никола Митревски-Кољо, Младен Додевски, Горанче Ангеловски, Влатко Трајковски и Вилијам ...

„27 април“, 211 години затвор за 16 обвинети – Чавков со 18 години, Алими 7, а Дурловски ослободен

ТВ21 - 15.03.2019

Под обвинение “терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“, 16 обвинети за насилствата од 27 април добија затворска казна од вкупно 211 години. Највисока казна од 18 години му беше изречена на екс директорот на Бирото за јавна ...

211 години затвор за „27-ми април“: Колкава казна доби секој од 16-те обвинети?

Курир - 15.03.2019

На вкупно 211 години затвор беа осудени 16 лица за „27-ми април“. Ослободителна пресуда доби само Игор Дурловски. Драконските казни кои ги добија осудените, ви ги пренесуваме во продолжение: Митко Чавков-18 години затвор.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Затворски казни за „крвавиот четврток“, но „паднаа“ и тешки зборови

Фактор - 15.03.2019

Митко Чавков, поранешниот директор на БЈБ, доби првостепена казна затвор пд 18 години заедно со времето поминато во притвор и куќен притвор поради неделување за време на настаните на 27 април во Собранието.

Чавков со 18 години затвор, Игор Дурловски ослободен

Фактор - 15.03.2019

Митко Чавков, поранешниот директор на БЈБ, доби првостепена казна затвор пд 18 години заедно со времето поминато во притвор и куќен притвор поради неделување за време на настаните на 27 април во Собранието.

Пешов: Моето семејство нема леб да јаде, каде би бегал?

Макфакс - 15.03.2019

Митко Пешов, раководителот на одделот за посебни единици во полицијата, кој за крвавиот четврток беше осуден со казна затвор од 15 години, пред судот рече дека се приклучува кон исказот на неговиот адвокат за неопределување мерка притвор.

Вкупно 211 години робија за обвинетите во „27 април“

+инфо - 15.03.2019

Екс директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков доби 18 години затвор, 15 години затвор за Душко Лазаров, Митко Пешов, Горан Ѓошевски Леви, Мунир Пепиќ, Никола Митревски-Кољо, Јане Ченто и Влатко Трајковски, додека 14 години Вилијам ...

Чавков ја доби највисоката казна од 18 години затвор, Дурловски ослободен – пресуда за „крвавиот четврток“

1tv - 15.03.2019

Највисоката затворска казна од 18 години ја доби поранешниот директор на БЈБ Митко Чавков. Полициските службеници пасивно постапувале за собраниските инциденти, образложи судијката Добрила Кацарска во изрекувањето на пресудата.

Чавков 18 години, Дурловски Ослободен вкупно 211 години затвор а Муковски на слобода

Магазин - 15.03.2019

Осумнаесет години затвор за поранешниот директор на БЈБ, Митко Чавков и Митко Пешов 18, 15 години затвор за Душко Лазаров, Горан Ѓошевски-Леви, Јане Ченто, Никола Митревски-Кољо, Влатко Трајковски и Мунир Пепиќ, Оливер Поповски доби казна од 13 ...

За Чавков 18, Јане Ченто 15, Игор Југ 12 години затвор, Дурловски на слобода за „Крвавиот четврток“ во Собранието

iPortal - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска се објави пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“ или „Крвавиот четврток“.

Вкупно 211 години затворска казна за 16 обвинети за „27 април“

Бриф - 15.03.2019

Шеснаесет од седумаесетте обвинетите во настаните од 27 април во Собранието добија вкупно затворска казна од 211 години, додека ослободен од обвинение е Игор Дурловски. Митко Чавков доби најголема казна од 18 години, Митко Пешов 15 години, Душко ...

Обвинитетите за 27 април добија вкупно 211 години затворска казна, Чавков – 18 години

Мета - 15.03.2019

Митко Чавков доби највисока казна за настаните од 27 април и е осуден на 18 години затвор, а вкупната казна за шеснасетмината обвинети е 211 години затвор. Игор Дурловски е ослободен од обвинението.

Дурловски се спаси, судот не го осуди

Скопје1 - 15.03.2019

Игор Дурловски се ослободува од обвинение, бидејќи не сториол кривичното дело терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста. Судијката Кицарска рече дека ОЈО не успеало да докаже негова вина во судската постапка.

Затворски казни за обвинетите за „27 април“, ослободителна пресуда за Дурловски

ТВ21 - 15.03.2019

Судијката Добрила Кацарска на пресудата за „27 април“ ги соопшти затворските казни на обвинетите освен обвинетито Игор Дурловски кој доби ослободителна пресуда,На почетокот судијката Кацарска ги спомена амнестиите и посочи дека сега им суди на 18 ...

Сите освен Дуровски прогласени за виновни за делото „Терористичко загрозување на уставниот поредок“

ММС - 15.03.2019

18 години затвор за Митко Чавков, ослободен е оперскиот пејач Игор Дурловски, додека 15 годишна затворска казна добија Јане Ченто, Мумир Пепиќ, Митко Пешов, Влатко Трајковски, Душко Лазаров,Горан Гошевски – Леви и Никола Митровски – Кољо.

Денеска пресуда за Чавков, Дурловски, Ченто, Југ, Ќосето.....

Фактор - 15.03.2019

Денеска ќе биде донесена првостепената пресуда за настаните во Собранието на 27 април. Поранешниот директор на УБК, Митко Чавков, не побара амнестија со законската можност, а пред три дена беше приведен во притвор поради наводна дојава дека ќе бега ...

Донесена одлука за притвор на 16 лица, осудени за Крвавиот четврток

Centar - 15.03.2019

Шеснаесетемина осуденици од крвавиот чеврток добија притвор, откако денеска беа донесени пресуди за затворски казни. Митко Чавков останува во притвор, а останатите уште вечерва ќе бидат пренесени во притворските оделенија.

Игор Југ осуден на 12 години, Нинџа на 8 години, Дурловски слободен

Бриф - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска беа изречени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „крвавиот четврток“.

Чавков доби 18 години затвор, Дурловски ослободен

24Инфо - 15.03.2019

Митко Чавков на 18 години, Душко Лазаров 15, Горан Ѓошевски-Леви 15 , Митко Пешов 15, Оливер Поповски 13 , Мунир Пепиќ 15 , Абдуљфета Алими 7 , Оливер Радулов 10 , Јане Ченто 15 , Игор Југ 12 , Александар Василевски-Нинџа 8 , Никола Митревски-Кољо ...

Пресуди за „крвавиот четврток“: Чавков осуден на 18 години затвор, Нинџа на 8 години, Игор Дурловски е ослободен…

еМагазин - 15.03.2019

Кривичниот суд денеска под обвинение за терориристичко загрозување на уставниот поредок за настаните на 27 април во Собранието ги осуди Митко Чавков (18 години), Душко Лазаров(15 години), Горан Ѓошевски-Леви(15 години), Митко Пешов (15 години), ...

Вкупно 211 години затвор за сите ученисици во крвавиот четврток

Скопје1 - 15.03.2019

Вкупно 17 обвинети за упадот во Собранието на 27 април кои се гонат за кривичното дело терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста се прогласени за винови во Кривичниот суд, каде судија беше Добрила Кацарска.

15 март: Пресуда за „27 април“, ДКСК ќе го „чешла“ имотот на Иванов

CivilMedia - 15.03.2019

Од 17 обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок со упадот во Собранието на 27 април 2017 година, 16 се прогласени за виновни и добија 211 години затворски казни, додека еден обвинет- оперскиот пејач Игор Дурловски е ослободен од ...

Паднаа над 200 години затвор за крвавиот четврток : Казна од 18 години затвор за Митко Чавков

Centar - 15.03.2019

Екс директорот на БјБ инпоранешен минисстер за внатрешни Митко Чавков бешее осуден на 18 години затвор за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на земјата. Во образложението на судот се вели дека Чавков бил носител на златната ...

Вкупно 211 години за сите обвинети: Чавков осуден на 18 години затвор, Дурловски доби ослободителна пресуда

Вечер - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска е објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за настаните во Собранието на 27 април 2017 година. Судијката Добрила Кацарска обвинетите ги прогласи за кривично дело терористичко загрозување на ...

Чавков осуден на 18 години затвор, Нинџа на 8 години, а Дурловски доби ослободителна пресуда

Нетпрес - 15.03.2019

Судијката Добрила Кацарска денеска ја соопшти пресудата за „27 април“, според која повеќето обвинети беа прогласени за виновни, и добија високи затворски казни, а само Игор Дурловски доби ослободителна пресуда.

Вкупно 26 години затвор за двајца кумановци за „крвавиот четврток“

Кумановски м. - 15.03.2019

Двајца кумановци денеска беа осудени со затворски казни за делото „терористичко загрозување на уставниот поредок“ за крвавиот настан од 27ми април минатата година во Собранието. Судот за кумановците Вилијам Марковски – Гајда определи затворска казна ...

ВИДЕО: 18 години затвор за Чавков, вкупно 211 години за „27 април“

А1 On - 15.03.2019

Вкупно 211 години затворска казна добија 16 обвинети за „крвавиот четврток“. Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков е осуден на 18 години затвор. Началникот Митко Пешов, началникот Душко Лазаров и Горан Ѓошевски Леви, ...

Игор Дурловски ослободен од обвинението, Чавков доби 18 години затвор

MTM - 15.03.2019

Ослободителна пресуда за Игор Дурловски. Митко Чавков, Душко Лазаров, Горан Ѓошевски-Леви, Митко Пешов, Оливер Поповски, Мунир Пепиќ, Абдуљфета Алими, Јане Ченто, Игор Југ, Александар Василевски-Нинџа, Никола Митревски-Кољо, Младен Додевски, Горанче ...

„27 април“, 211 години затвор за 16 обвинети – Чавков со 18 години, Алими 7, а Дурловски ослободен

4NEWS - 16.03.2019

Под обвинение “терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“, 16 обвинети за насилствата од 27 април добија затворска казна од вкупно 211 години. Највисока казна од 18 години му беше изречена на екс директорот на Бирото за јавна ...