TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СИТЕ ОД ГРУПАТА ОДАТ ВО ИЗОЛАЦИЈА: Дете кое одело во градинка е заразено со коронавирусот

Фактор - 15.09.2020

Во Македонија позитивно на коронавирусот е дете од една година кое одело во градинка. 15-месечното дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Потоа родителите не го донеле, а вчера ја информирале градинката дека целото семејството и ...

Бебе позитивно на коронавирус: Цела група од јасли и вработените во градинка во Центар одат во изолација!

Магазин - 15.09.2020

Денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска соопшти пред јавноста дека цела група од јасли во градинката „13 Ноември“ во општина Центар, оди во самоизолација откако се појави дете со Ковид-19.

Шахпаска: Со отворањето на градинките, мерката за продолжено породилно отсуство ја изгуби својата смисла

Канал5 - 15.09.2020

„Протоколот градинките во државата имаат капацитет да примат 19.000 деца, а интерес досега покажале родители на 14.555 деца.“ Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаски оцени дека Одлуката на Владата за враќање на родителите на децата ...

Шахпаска ја дообјаснува одлуката на Владата: Беспредметно е родителите да седат дома, додека децата одат во градинка

360 степени - 15.09.2020

Заразеното 15-месечно дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември, а вчера попладне родителите ја известиле градинката дека, покрај цело семејство, и детенцето е позитивно на ковид-19, соопшти министерката Беспредметно е останувањето ...

Бесмислено е родителите да седат дома кога градинките се отворени, оние со деца до 10 години се вратени на работа уште ...

Сакам да кажам - 15.09.2020

Бесмислено е родителите на деца до 6 години да седат дома кога градинките се отворени, рече министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска. Таа кажа дека вчерашната владина одлука, од 23 септември да се вратат на работа родителите кои ...

Социјалниот дијалог е во интерес на сите чинители, продолжува соработката меѓу МОТ и МТСП

Frontline - 15.09.2020

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска оствари средба со националниот координатор на Меѓународната организација на трудот Емил Крстановски, која е единствена и специјализирана трипартитна агенција на Обединетите Нации основана во ...

Шахпаска: Нема смисла градинките да се отворени а родителите да седат дома

ММС - 15.09.2020

По реакциите во јавноста по вчерашната владина одлука, од 23 септември на работа да се вратат родителите на деца до шест годишна возраст и мајките кои беа на продолжено породилно отсуство, министерката Шахпаска денеска на прес-конференција рече дека ...

Шахпаска: градинките се отворени, родителите може да одат на работа

Р.С.Европа - 15.09.2020

Бесмислено е родителите на деца до 6 години да седат дома кога градинките се отворени, изјави на денешната прес конференција министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска. Таа посочи дека вчерашната владина одлука, од 23 септември да се ...

Шахпаска: Враќањето на работа на родителите, нема да ги преполни градинките

Слободен Печат - 15.09.2020

По реакциите во јавноста околу враќањето на работа, на родителите на деца до 6 годишна воздраст, и нивниот прием во градинка, денеска министерката Јагода Шахпаска, на прес конференција се изјасни дека ваквата одлука е логична, бидејќи градинките ...

Шахпаска-Крстановски: Соработката меѓу МТСП и МОТ продолжува и во иднина

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Социјалниот дијалог е во интерес на работниците, работодавачите и Владата. Соработката меѓу Министерството за труд и социјална политика и Меѓународната организација на трудот (МОТ) продолжува и во иднина, констатирале ...

Во изолација оди цела група од јасли во градинката во која е откриено дете со Ковид-19

Деца - 15.09.2020

Откако се појави дете со Ковид-19 во градинка во Центар, целата група од јасли кои биле заедно со детето во градинка, како и воспитувачката и негувателката се ставени во самоизолација, појаснува министерката за труд и социјална политика Јагода ...

Шахпаска: Заразеното дете во градинката во Центар престојувало само еден час на 9 септември, сите во групата се во ...

еМагазин - 15.09.2020

Заразеното 15-месечно дете престојувало во градинката „13 Ноември“ во Општина Центар само еден час на 9 септември, информираше министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле ...

Шахпаска: Градинките примаат деца – родителите може да одат на работа

Независен - 15.09.2020

Откако се појави ковид-позитивно дете во градинка во Центар, целата група од јасли кои биле заедно со детето во градинка, како и воспитувачката и негувателката се ставени во самоизолација, појасни денеска министерката за труд и социјална политика ...

Шахпаска се сретна со австрискиот амбасадор Вуцас

Канал5 - 15.09.2020

„Австрија е силен поддржувач на политиките на Македонија во областа на трудот и социјалата, соработката во размена на искуства продолжува“. Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска оствари средба со амбасадорот на Република ...

Родители на 14.555 деца досега покажале интерес за прием на нивните деца во градинка

Мета - 15.09.2020

Од вкупниот капацитет на детските градинки од 19.000 деца, досега родителите на 14.555 деца покажале интерес нивните деца да посетуваат градинки, покажуваат податоците на Министерството за труд и социјална политика.

Шахпаска: Заразеното дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември, на 14-ти дознале дека е позитивно

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Заразеното 15-месечно дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле градинката дека покрај целото семејството и детето е позитивно на Ковид ...

Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

Попладневен преглед на вести: Тројца млади меѓу починатите од Ковид-19, Беспредметно е останувањето дома на родителите ...

Frontline - 15.09.2020

ШАХПАСКА : Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките. ЗАЕВ ВО АТИНА : С. Македонија има интерес да се вклучи во изградба на терминалот за течен природен гас во близина на Александрополис.

Родители на 14.555 деца покажале интерес тие да посетуваат градинка

еМагазин - 15.09.2020

Анализите на Министерство за труд и социјална политика покажале дека согласно Протоколот градинките во државата имаат капацитет да примат 19.000 деца, а интерес досега покажале родители на 14.555 деца.

Петнаесетмесечно дете од градинка од Скопје позитивно на коронавирус

Локално - 15.09.2020

Петнаесетмесечно дете првиот случај на дете заразено со коронавирус во Скопје. Детето во градинка дошло на 9 септември на адаптација и детето и престојувало 1 час, соопшти министеркат за труд и социјална политика Јагода Шахпаска Таа појасни дека ...

Изјава на министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска (во живо)

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Изјава за медиумите на министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска. Изјава на МТСП Шахпаска Posted by MИА.mk on Вторник, 15 септември 2020 Орландо, 28 август 2020 () – Кошаркарот на Хјустон, Расел ...

(ВИДЕО) Изјава на министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска

Frontline - 15.09.2020

Изјава за медиумите на министерката за труд и социјална политика, Јагода ...

Деца се носат во градинки неразбудени во пижами во 6:30 часот наутро!

Вечер Прес - 15.09.2020

Родителите бараат флексибилно време за носење на децата во градинка. Генерално се задоволни од одржувањето хигиена, но голем проблем претставува временскиот распоред за носење на децата во установите по групи.

На мајките на породилно „им пукна“: Леб и сол ќе јадам, бебе во градинка не давам#

Expres - 15.09.2020

Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе протестираат пред владата откао на седница вчера Валадата одлучи да ги врати на работните места родителите чии деца се до шестгодишна возраст и тоа почнувајќи од следната недела, 23 септември, ...

Средба Шахпаска-Вуцас: Австрија е силен поддржувач на политиките на Северна Македонија во областа на трудот и ...

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември () – Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска оствари средба со амбасадорот на Република Австрија во Република Северна Македонија Георг Вуцас, на која уште еднаш беа истакнати пријателските односи што ги ...

Средба Шахпаска-Вуцас: Австрија е силен поддржувач на политиките на Северна Македонија

Слободен Печат - 15.09.2020

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска оствари средба со амбасадорот на Република Австрија во Република Северна Македонија Георг Вуцас, на која уште еднаш беа истакнати пријателските односи што ги негуваат двете земји и ...

Шахпаска: Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

Press24 - 15.09.2020

Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

Шахпаска: Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

МКД - 15.09.2020

Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

За Шахпаска останувањето дома на родителите по отворањето на градинките е беспредметно

Вечер - 15.09.2020

Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

24Инфо - 15.09.2020

Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

Цела група од јасли и вработените во градинка во Центар одат во изолација, бебе позитивно на коронавирус

Курир - 15.09.2020

Откако се појави дете со Ковид-19 во градинка во Центар, целата група од јасли кои биле заедно со детето во градинка, како и воспитувачката и негувателката се ставени во самоизолација, појаснува министерката за труд и социјална политика Јагода ...

Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

Либертас - 15.09.2020

– Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

(ВИДЕО) Шахпаска: Со отворањето на градинките мерките за отсуство од работа на родителите и за продолжено породилно ...

Бриф - 15.09.2020

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаски оцени дека Одлуката на Владата за враќање на родителите на децата од нула до шест годишна возраст во работниот процес од 23 септември е логична и очекувана, со оглед на тоа што градинките и ...

Шахпаска: Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

Frontline - 15.09.2020

Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

Вечер Прес - 15.09.2020

Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

(Видео) Шахпаска: Со отворањето на градинките, мерките за отсуство од работа ја изгубија својата смисла

Макфакс - 15.09.2020

Со отворањето на градинките мерките за отсуство од работа на родителите и за продолжено породилно отсуство ја изгуби својата смисла, изјави министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска.

Шахпаска: Беспредметно е родителите да не одат на работа откако градинките се отоврија

Локално - 15.09.2020

Вчерашната владина одлука, од 23 септември да се вратат на работа родителите кои користеле мерки на Владата за заштита од ковид-19, се однесува на оние кои имаат деца од 0 до 6 години и на мајките на кои им било продолжено породилното боледување, ...

Шахпаска: Беспредметно е кога децата одат во градинка, родителите да седат дома

+инфо - 15.09.2020

Министерката за труд и социјална политика смета дека државата мора да функционира, системот треба да работи, економијата мора да се движи. Одлуката на Владата за враќање на родителите на децата од нула до шест годишна возраст на работа од 23 ...

(Видео) Шахпаска: Со отворањето на градинките, мерките за отсуство од работа ја изгубија својата смисла

Вечер - 15.09.2020

Со отворањето на градинките мерките за отсуство од работа на родителите и за продолжено породилно отсуство ја изгуби својата смисла, изјави министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска.

Бебето заболено од ковид-19 било само еден час во градинка

+инфо - 15.09.2020

Министерката за труд и социјала Јагода Шахпаска рече дека согласно насоките на здравствените власти, вклучена е и епидемиолошката служба, ставени се во изолација сите во групата (јаслената група) во којашто било сместено детенцето како и ...

Детето заразено со КОРОНА престојувало во градинка само еден час

Вечер - 15.09.2020

Заразеното 15-месечно дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле градинката дека покрај целото семејството и детето е позитивно на Ковид -19.

ВИДЕО: Градинките се отворени, па отсуството од работа нема смисла, вели Шахпаска

А1 On - 15.09.2020

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаски оцени дека Одлуката на Владата за враќање на родителите на децата до шестгодишна возраст во работниот процес од 23 септември е логична и очекувана, со оглед на тоа што градинките и Центрите ...

Шахпаска: Заразеното дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември, на 14-ти дознале дека е позитивно

Либертас - 15.09.2020

– Заразеното 15-месечно дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле градинката дека покрај целото семејството и детето е позитивно на Ковид -19.

Заразеното бебе престојувало во градинката во Центар само еден час на 9 септември, по 5 дена дознале дека целото ...

Слободен Печат - 15.09.2020

Заразеното 15-месечно бебе престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле градинката дека покрај целото семејството и детето е позитивно на Ковид -19.

Шахпаска: Заразеното дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември, на 14-ти дознале дека е позитивно

ТВ21 - 15.09.2020

Заразеното 15-месечно дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле градинката дека покрај целото семејството и детето е позитивно на Ковид -19.

Заразеното дете престојувало во градинка само еден час

Независен - 15.09.2020

Заразеното 15-месечно дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле градинката дека покрај целото семејството и детето е позитивно на Ковид -19.

Шахпаска: Заразеното дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември, на 14-ти дознале дека е позитивно

Press24 - 15.09.2020

Заразеното 15-месечно дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле градинката дека покрај целото семејството и детето е позитивно на Ковид -19.

Шахпаска: Заразеното дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември, на 14-ти дознале дека е позитивно

24Инфо - 15.09.2020

Заразеното 15-месечно дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле градинката дека покрај целото семејството и детето е позитивно на Ковид -19.

Беспредметно е останувањето дома на родителите по отворањето на градинките

Кајгана - 15.09.2020

Беспредметно е останувањето дома на родителите на деца од предучилишна возраст и родилките по отворањето на градинките, изјави денеска министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска.

Заразеното дете во градинка го заразило цело семејство, дали и други деца?

Република - 15.09.2020

Заразеното 15-месечно дете престојувало во градинка само еден час на 9 септември. Следните денови родителите не го донеле, а вчера ја известиле градинката дека покрај целото семејството и детето е позитивно на Ковид -19.