TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Членовите на ДИК ќе ги вратат надоместоците

Алсат-М - 05.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија едногласно решија да го вратат надоместокот од четири земени плати. Претседателот Александар Чичаковски рече дека нема правна можност да се отповика одлуката и остава простор на секој член поединечно дали ќе ...

Ќе ги вратиме парите, нe ни требаат пари за свеќи и пченица, кажаа Бонева и Срцев од ДИК

Сакам да кажам - 05.12.2017

Државната изборна комисија (ДИК) донесе одлука членовите и вработените во комисијата индивидуално да си донесат одлука дали ќе ги вратат парите што си ги поделија како награда. Претседателот на ДИК Александар Чичаковски, рече дека нема правна основа ...

Членовите на ДИК ќе ги донираат четирите плати, никој не донира оставка

+инфо - 05.12.2017

Едногласно, со 9 гласа „за“ се изгласа заклучокот на ДИК да се рaзгледа можноста за враќање на парите. Државната изборна комисија ја прифати критиката на јавноста откако се дозна дека биле доделени 12 плати како надоместоци за членови, вработени и ...

(ВИДЕО) Чичаковски: Oваа одлука не го издржа судот на јавноста

Макфакс - 05.12.2017

Oваа одлука не го издржа судот на јавноста, изјави на денешната седница на Државната изборна комисија претседателот на ДИК, Александар Чичаковски. Тој истакна дека ќе ги донира парите што си ги доделија како бонус за ангажманот за изборите бидејќи ...

ДИК: Секој од членовите поединечно ќе одлучува како ќе ги враќа парите

Нова ТВ - 05.12.2017

Со 9 гласа ЗА, членовите на Државната изборна комисија едногласно донесоа заклучок, секој од членовите на ДИК и стручната служба за локалните избори, индивидуално ќе решава каде и како ќе ги враќа парите.

Членовите на ДИК ќе ги донираат или вратат парите во буџетот

Макфакс - 05.12.2017

Членовите на ДИК поединечно се изјаснуваат дали ќе ги вратат парите кои си ги доделија како бонус за ангажманот околу изборите, откако американскиот амбасадор Џес Бејли ги посочи како негативен пример.

Членовите на ДИК ќе ги донираат 12-те плати, никој не донира оставка

+инфо - 05.12.2017

Едногласно, со 9 гласа „за“ се изгласа заклучокот на ДИК да се рaзгледа можноста за враќање на парите. Државната изборна комисија ја прифати критиката на јавноста откако се дозна дека биле доделени 12 плати како надоместоци за членови, вработени и ...

Дума: Не се чувствувам виновна што ги земав парите бидејќи ги заслужувам

Фокус - 05.12.2017

Не се чувствувам виновна што сум ги земала парите бидејќи ги заслужувам, но ќе ги донирам да му се најдат на тој што му требаат, изјави Виолета Дума, член на Државната изборна комисија, на денешната јавна седница на која се разгледува предлогот за ...

Црна дамка на белиот образ на ДИК

CivilMedia - 05.12.2017

Колку Државната изборна комисија е должна да ја информира јавноста за тоа колку чини привилегираната услуга безбедното остварување на гласачкото право. Посебно ако имаме предвид дека низ годините и не ѝ беше многу тешко, ниту пак, нешто се „уби“ од ...

Чичаковски ќе ги донира бонусите ако не може да ги врати

Фокус - 05.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, е решен да ги врати парите од надоместоците за членовите и вработените во ДИК. На брифинг со новинарите пред почетокот на денешната седница, Чичаковски рече дека доколку нема опција ...

Членовите на ДИК ќе вратат четири плати или ќе ги донираат

еМагазин - 05.12.2017

Членовите на ДИК одржуваат седница на која потенцираа дека одлуката за надоместок за изборите за нив и за стручната служба и други ангажирани лица е законска и според член 19 од Изборниот законик и Правилникот на Комисијата.

Виолета Дума: Не се чувстувам виновна што сум ги земала парите, но ќе ги донирам

ТВ21 - 05.12.2017

Членовите на ДИК и претседателот на Комисијата имаат право на надоместок за работата надвор од работното време. Одлуката е исклучиво согласно закон односно согласно член 19 став 2 од Изборниот законик.

(Во живо) Дума: Ќе ги донирам надоместоците, нека ги трошат други

Локално - 05.12.2017

Државната изборна комисија денеска одржува јавна седница со две точки на дневен ред – разгледување и усвојување на Извештајот за спроведените избори за членови на советите на општините и советот на Град Скопје и за градоначалници на општините и за ...

Како се трошело во ДИК? Ова се деталите

Алсат-М - 05.12.2017

Колку чине ло едногодишното работење на Државната изборна комисија, откако на претседателската функција стапи Александар Чичаковски кон крајот на 2015 – тата година? Алсат М преку алатката за слободен пристап до информации од јавен карактер побара ...

За 18 месеци, членовите на ДИК земале 12 плати бонус

ТВ21 - 05.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија во минатите 18 месеци си поделиле 12 плати како бонус. Претседателот на ДИК на брифинг со новинарите пред почетокот на седницата истакна дека членовите на комисијата за година ипол земале 30 плати.

Членовите на ДИК си доделиле 3 плати и за изборите што беа одложени

+инфо - 05.12.2017

Чичаковски посочи дека ако нема можност за враќање на парите, тој ќе ги донира. Почна јавната седница на Државната изборна комисија (ДИК) на која како втора точка на дневен ред е дали и како членовите можат да ги вратат исплатените плати како бонуси.

Ако не може да се вратат бонусите Чичаковски ќе ги донира парите

Press24 - 05.12.2017

Државната изборна комисија попладнево ја почна вонредната седница, откако вчера американскиот амбасадор Џес Бејли, обелодени дека членови на ДИК си изгласале дополнителна плата за четири дополнителни месеци за нивната работа на октомвриските избори.

Следете ја во живо седницата на ДИК за спорните бонуси кои си ги доделиле (видео)

Таратур - 05.12.2017

Обраќање на членовите на Државната изборна комисија за бонусите кои си ги изгласале зад затворени врати и ги земале како надоместоци. ...

За година ипол членовите на ДИК земале 12 плати бонус

Press24 - 05.12.2017

Државната изборна комисија попладнево ја почна вонредната седница, откако вчера американскиот амбасадор Џес Бејли, обелодени дека членови на ДИК си изгласале дополнителна плата за четири дополнителни месеци за нивната работа на октомвриските избори ...

ВО ЖИВО од ДИК

А1 On - 05.12.2017

Државната изборна комисија по реакциите во јавноста денеска на јавна седница ќе одлучува дали ќе ги повлече бонусите кои што ги поделиле за изборите. Следете ја во живо седицата на ...

ДИК одлучува дали ќе ги враќа бонусите кои си ги подели

Алфа - 05.12.2017

Државната изборна комисија денеска одлучува дали ќе ги врати бонусите кои си ги поделиле членовите од парламентарните до локалните изори, а за кои вчера јавно обелодени американскиот амбасадор во земјава, Џес Бејли.

ДИК на седница ќе расправа за бонусите

ТВ21 - 05.12.2017

Државната изборна комисија денеска на седница ќе расправа во врска со својата Одлука за исплата на надоместок на претседателот, потпретседателот и членовите, како и вработените во стручната служба на Комисијата и лицата ангажирани во нејзините ...

Шокантното расипништво на ДИК-овците

Окно - 05.12.2017

Во октомври ги прашавме ДИК-овците за видот и вредноста на јавните набавки, поврзани со набавка на комуникациска опрема (телефони, мобилни телефони и друго) од нашите пари, за висината на месечните примања и за висината на бонусите, за патните ...

Официјално, седница на ДИК во 14 часот

CivilMedia - 05.12.2017

Државната изборна комисија потврди дека најавената јавна седница ќе започне во 14 часот. На дневен ред е разгледување и усвојување на Извештајот за спроведените избори за членови на советите на општините, и советот на Град Скопје и за градоначалници ...

ДИК во 14 часот на седница ќе ја повлече одлуката за бонусите на членовите

24 Вести - 05.12.2017

Државната изборна комисија попладнево во 14 часот ќе одржи вонредна седница, потврди претседателот на Комисијата Алексанар Чичаковски за ТВ 24. Се подготвуваат документите за да се повлече одлуката за бонусите што си ги доделиле членовите, но имало ...

ДИК: Членовите и вработените имаат право на надоместоци

МРТ - 05.12.2017

Посочуваат дека и покрај тоа право, решиле денеска на јавна седница да расправаат за предлог-одлуката за отповикување на донесените решенија за определување надоместок за членовите и за вработените во стручната служба за спроведените избори.

Секој член на ДИК, за две години, покрај платата, ќарил и за кола

Слободен Печат - 05.12.2017

Покрај редовната плата, која најчесто не е пониска од 60.000 денари, на членовите на ДИК им биле исплатени дополнителни 9 плати како награда, ако се направи груба пресметка, тогаш излегува дека секој од членовите на Комисијата во последните две ...

Колку е добро да се биде член на ДИК: За една година инкасирале по најмалку 24.000 евра

Press24 - 05.12.2017

За една година 21 плата. Вистински рекорд држат членовите на Државната изборна комисија. Математиката вели дека скоро секој месец, членовите на ДИК си ги удвојувале платите. Според она што вчера го изнесе американскиот амбасадор Бејли, за ...

Ќе расправаме за укинување на надоместоците

Тера - 05.12.2017

Претседателот и членовите на изборните органи и изборната администрација имаат право на надоместок согласно член 19 од Изборниот законик што се утврдува со акт што го донесува ДИК. Ова право е утврдено за вработените во Државна изборна комисија од ...

Седницата на ДИК закажана за 14 часот?

CivilMedia - 05.12.2017

Од алтернативни извори ЦИВИЛ Медиа дознава дека јавната седница на Државната изборна комисија е закажана за денеска во 14 часот. По објавата на ЦИВИЛ Медиа дека ниту еден од телефонските броеви на ДИК не е достапен за информација, една линија ...

Ало, ДИК каде си?

CivilMedia - 05.12.2017

Во 9 часот утринава, сите телефоски броеви на Државната изборна комисија се недостапни. Ја повикуваме ДИК да не остава простор во 5 до 12, како што има обичај, и да нè извести навреме за почетокот на јавната ...

Членовите на ДИК ќе расправаат да си го укинат надоместоткот

Канал5 - 04.12.2017

И покрај законската регулатива , утре членовите на ДИК ќе расправаат за отповикување на донесените одлуки за надоместокот за локалните избори . Од ДИК денеска соопштуваат што довело до оваа одлука : Претседателот и членовите на изборните органи, ...

Членовите на ДИК ќе ги донираат четирите плати

Локално - 05.12.2017

Државната изборна комисија ја прифати критиката на јавноста откако се дозна дека биле доделени 12 плати како надоместоци за членови, вработени и соработници. Никој од членовите на ДИK не понуди оставка поради овој скандал. – Критиката ја прифаќам.

Чичаковски: Oваа одлука не го издржа судот на јавноста

Вечер Прес - 05.12.2017

Oваа одлука не го издржа судот на јавноста, изјави на денешната седница на Државната изборна комисија претседателот на ДИК, Александар Чичаковски. Тој истакна дека ќе ги донира парите кои си ги доделија како бонус за ангажманот околу изборите, ...

Членовите на ДИК си се самонаградиле со бонус од 9 плати за парламентарните и локалните избори

Сител - 04.12.2017

Членовите на Државната изборна комисија на затворена седница си поделиле бонуси од 5 месечни плати за изборите во декември и бонус од 4 месечни примања за изборите во октомври. Со овој пример Амбасадорот на САД Џес Бејли го заврши предавањето пред ...

Членовите на ДИК ќе ги донираат 12-те плати

МК News - 05.12.2017

Државната изборна комисија ја прифати критиката на јавноста откако се дозна дека биле доделени 12 плати како надоместоци за членови, вработени и соработници. Никој од членовите на ДИK не понуди оставка поради овој скандал. – Критиката ја прифаќам.

Членовите на ДИК ќе ги вратат или донираат парите кои ги зеле

Фактор - 05.12.2017

Државната изборна комисија на јавна седница денеска расправа за отповикување на донесените одлуки за определување на надоместок за членовите на Државна изборна комисија и вработените во стручната служба за спроведените избори.

Членовите на ДИК ќе вратат четири плати или ќе ги донираат...

Н.Македонија - 05.12.2017

Членовите на ДИК ќе вратат четири плати или ќе ги донираат Членовите на ДИК одржуваат седница на која потенцираа дека одлуката за надоместок за изборите за нив и за стручната служба и други ангажирани лица е законска и според член 19 од Изборниот ...

Дума: Сум ги заслужила тие пари, ама ќе ги донирам

+инфо - 05.12.2017

Членовите на ДИК и претседателот имаат право на надоместок за работанадвор од работното време, согласно закон, вели Дума, претставник од СДСМ во СДСМ. Членовите на ДИК и претседателот на Комисијата имаат право на надоместок за работата надвор од ...

Алсат – детално: Еве како се трошеле парите во ДИК

Таратур - 05.12.2017

Преку алатката за слободен пристап до информации од јавен карактер, поратлот Алсат М побара податоци за платите на членовите на Комисијата, за исплатени надоместоци, дневници за патувања, за храна и пијалоци во бифе – во периодот од именувањето на ...

Членовите на ДИК си доделиле 3 плати и за изборите што беа одложени

МК News - 05.12.2017

Почна јавната седница на Државната изборна комисија (ДИК) на која како втора точка на дневен ред е дали и како членовите можат да ги вратат исплатените плати како бонуси. Претседателот на Комисијата Александар Чичаковски, претходно на брифинг со ...

Во ЖИВО седница на ДИК за бонусите

+инфо - 05.12.2017

Челеновите на ДИК образложуваат сошто ги зеле бонусите. Обраќање на членовите на Државната изборна комисија за бонусите кои си ги изгласале зад затворени врати и ги земале како надоместоци.

(ВО ЖИВО) Седницата на ДИК за бонусите

Либертас - 05.12.2017

Државната изборна комисија по реакциите во јавноста денеска на јавна седница ќе одлучува дали ќе ги повлече бонусите кои што ги поделиле за изборите. Следете ја во живо седицата на ДИК. видео: ...

ДИК ќе расправа за бонусите

Стандард - 05.12.2017

Државната изборна комисија денеска на седница ќе расправа во врска со својата Одлука за исплата на надоместок на претседателот, потпретседателот и членовите, како и вработените во стручната служба на Комисијата и лицата ангажирани во нејзините ...

(Во живо) Јавна седница на ДИК за надоместоците за изборите

Макфакс - 05.12.2017

Државната изборна комисија денеска одржува јавна седница со две точки на дневен ред – разгледување и усвојување на Извештајот за спроведените избори за членови на советите на општините и советот на Град Скопје и за градоначалници на општините и за ...

ДИК во 14 часот на седница ќе ја повлече одлуката за бонусите на членовите

Локално - 05.12.2017

Државната изборна комисија попладнево во 14 часот ќе одржи вонредна седница, потврди претседателот на Комисијата Алексанар Чичаковски за ТВ 24. Се подготвуваат документите за да се повлече одлуката за бонусите што си ги доделиле членовите, но имало ...

Вработените во ДИК исцицале 100.000 евра за две години

+инфо - 05.12.2017

Ако се направи груба пресметка излегува дека секој од членовите на ДИК во последните две години, освен платата, се офајдил со околу 11.000 евра. Повеќе од 100.000 евра во последните две години им биле исплатени како награда за прекувремена работа на ...