TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Добрососедско гадење

Оff.net - 13.06.2018

Италијанската влада е неодговорна и цинична заради тоа што одби да прими над 600 имигранти заглавени во Медитеранот, гласи критиката на француската влада. Пораката од владеачката француска партија е далеку поконкретна.

Мигрантите ги поделија Рим и Париз

Глас на Америка - 13.06.2018

По коментарите на Макрон, Италија го повика на консултации францускиот амбасадор Италија го повика на консултации францускиот амбасадор во државата, како одговор на вчерашните коментари на францускиот претседател Емануел Макрон со кои тој ја осуди ...

Рим и Париз во конфликт поради Аквариус

Deutsche Welle - 13.06.2018

Во спорот околу бродот со бегалци Аквариус, италијанската влада остро возвраќа на критиките од Франција. Неповолен развој спроти самитот на ЕУ за политиката за азил за неполни две недели. Италијанското Министерство за надворешни работи го повика ...

Париз утре да прими 9.816 мигранти

Точка - 13.06.2018

Италијанскиот министер за надворешни работи, Матео Салвини денеска реагираше на критиките на Франција во врска со бродот „Аквариус“ со над 600 мигранти, кои Италија не сакаше да ги однесе во свое пристаниште.

Дипломатски конфликт на Италија и Франција околу мигрантите

Р.С.Европа - 13.06.2018

Италијанските власти го повика денеска францускиот амбасадор во Рим на консултации откако Франција ја обвини новата италијанска влада за „неодговорно однесување со одбивањето да ги прими на своја територија мигрантите од бродот Водолија“, објави ...

Конте: Не прифаќаме лицемерни лекции од Франција

МКД - 12.06.2018

Италија нема да прифати „лицемерни“ лекции од земјите кои на имиграцијата отсекогаш ѝ го вртеле грбот, изјави италијанскиот премиер Џузепе Конте. На тој начин тој одговори на критиките на Франција во врска со бродот Аквариус со 629 мигранти.

Италија ќе препрати брод со мигранти кон Шпанија

Глас на Америка - 12.06.2018

Мадрид доброволно реши да ја прифати групата Италија се подготвува да испрати илјадници мигранти во Шпанија, откако претходно им забрани влез во државата. Потегот се смета како притисок врз Европа со цел споделување на одговорноста за прифаќање на ...

Портпарол на партијата на Макрон: „Од италијанската влада ми се повраќа“

МКД - 12.06.2018

Франција испрати критики до новата италијанска влада, нарекувајќи ја неодговорна и цинична, откако Рим одби да прими повеќе од 600 мигранти. Обраќајќи им се на новинарите по седницата на владата, нејзиниот портпарол Бенжамин Гриво изјави дека ...

Случајот со бродот „Аквариус“ предизвика бурна полемика меѓу Унгарија и Франција

А1 On - 12.06.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ја поздрави одлуката на Италија да не му дозволи на бродот со спасени африкански мигранти, да влезе во италијанско пристаниште и рече дека тоа покажува желба „најпосле“ да се заштитат морските граници.

Макрон ја критикува Италија за неприфаќањето спасени мигранти

Р.С.Европа - 12.06.2018

Францускиот претседател Емануел Макрон го критикуваше, како што наведе, цинизмот и неодговорноста на Италија поради одбивањето на го прифати спасувачкиот брод со 629 мигранти. Бродот Аквариус за спасување мигранти од саботата е заробен во ...

Патешествието ги води бегалците од Аквариус во Шпанија

Deutsche Welle - 12.06.2018

Две недели пред самитот на ЕУ, новата италијанска влада демонстрира тврд став во однос на прашањето на бегалците. Спасените мигранти на бродот Аквариус наместо во Италија ќе бидат префрлени во Шпанија.

Верхофштат се закани со тужба за Европскиот Совет ако не се најде решение за миграцијата

Телма - 12.06.2018

Шефот на европската либерална група во Европскиот Парламент, Ги Верхофштат, им порача на преставниците на Советот на ЕУ дека случајот со бродот „Аквариус“ е „срам и скандал“ за ЕУ и дека доколку лидерите не изнајдат решение за мигрантската криза на ...

Шпанија го прифати бродот со мигранти одбиен од Италија и Малта

Радио МОФ - 12.06.2018

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека државата ќе го прими спасувачкиот брод „Аквариус“ на кој се наоѓаат 629 мигранти, кој беше заглавен во Средоземното Море, за да се избегне хуманитарна криза.

Бродот „Аквариус“ на „Ес-о-ес Медитеран“ собра 692 мигранти

Н.Македонија - 12.06.2018

По Италија, и Малта потврди дека нема да го прифати бродот на француската невладина организација, кој пренесува над 600 мигранти и веќе неколку дена плови во Средоземно Море. Бродот „Аквариус“ на организацијата „Ес-о-ес Медитеран“ собра 692 мигранти ...

Дипломатски конфликт на Италија и Франција околу мигрантите

iPortal - 13.06.2018

Италијанските власти го повика денеска францускиот амбасадор во Рим на консултации откако Франција ја обвини новата италијанска влада за „неодговорно однесување со одбивањето да ги прими на своја територија мигрантите од бродот Водолија“, објави ...

Шпанија ќе го прими заглавениот брод со стотици мигранти

Макфакс - 11.06.2018

Шпанскиот премиер соопшти дека земјата ќе го преземе бродот со мигранти кој остана заглавен во Медитеранот откако Италија и Малта одбија да го примат. За да се избегне хуманитарна катастрофа, Педро Санчез, кој пред една недела ја презеде ...

Салвини прогласил победа бидејќи Шпанија ги прифатила мигрантите: Ова е знак дека нешто се менува!

Точка - 11.06.2018

Министерот за внатрешни работи на Италија, Матео Салвини, денес прогласил победа бидејќи Шпанија објавила дека ќе го прифати бродот со мигранти на кој Италија и Малта не му дозволиле пристап и ги предупредил другите бродови на невладините ...

ШОКАНТНО ВИДЕО ги згрози Европјаните: Мигрант во Италија му се заканува на Салвини дека ќе продолжат да вршат грозни ...

Маркукуле - 12.06.2018

Видео од илегален мигрант кој му се заканува на министерот за внатрешни работи Матео Салвини дека нема да успее да ја запре масовната инвазија на Италија и дека силовањата на италијанските жени ќе продолжи, ги згрози социјалните мрежи ширум Европа.

Шпанија го прифати бродот со мигранти одбиен од Италија и Малта

iPortal - 12.06.2018

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека државата ќе го прими спасувачкиот брод „Аквариус“ на кој се наоѓаат 629 мигранти, кој беше заглавен во Средоземното Море, за да се избегне хуманитарна криза.