TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како против бугарскиот политички мобинг врз Македонија?

Н.Македонија - 13.01.2021

Латентно чувствителната и загрижувачки опасната безбедносно-политичка состојба во односите меѓу двете соседни суверени балкански држави Република Северна Македонија и Република Бугарија, кои имаат турбулентно повеќевековно историско минато, ...

Бугарски научници и интелектуалци контра бугарските политичари

Н.Македонија

Телма објави што барала Бугарија во ноември, а Македонија одбила

еМагазин

Еден поглед кон имплементацијата на Договорот за соработка и добрососедство

Н.Македонија

Скопје-Софија: недоверба и стеротипи за длабока држава

Deutsche Welle - 13.01.2021

Иако во моментов владее впечаток дека напрегнатоста меѓу двете земји се намалува, зад сцената има обид да се одржи пламенот на разговорите, за да не згасне. Нон-пејпер, акциски план, размена на коментари, патоказ за натамошно дејствување и ...

Скопје-Софија: недоверба и стеротипи за длабока држава

Слободен Печат

Скопје-Софија: недоверба и стеротипи за длабока држава

Либертас

Скопје – Софија: Недоверба и стеротипи за длабока држава

Нова ТВ

Македонија и Бугарија ќе ја враќаат меѓусебната доверба: Како одеднаш никој не ги споменува идентитетот и историјата?!

PressingTV - 13.01.2021

Очигледната воздржаност на специјалниот пратеник Владо Бучковски и за почеток само благите потсетувања од бугарските политичари дека изборите во Бугарија нема да променат ништо во нејзините ставови треба да бидат основата врз која ќе се враќа ...

Предизборен параван: Наместо за историја и идентитет, Бугарија сега повеќе е заинтересирана за бизнис и инвестиции

Република

Бучковски во Софија оствари средба со истакнати културни дејци од Бугарија

Бизнис Вести - 13.01.2021

Специјалниот пратеник на Владата на Република Северна Македонија Владо Бучковски оствари работна средба во Софија со истакнати културни дејци од Република Бугарија, на која соговорниците изразиле согласност дека развојот на културно-уметничките ...

Бучковски на средба со истакнати културни дејци од Бугарија

Независен

Бучковски во Софија оствари средба со истакнати културни дејци од Бугарија

Слободен Печат

Бучковски во Софија на средба со истакнати културни дејци од Бугарија

ТВ21

Бучковски во Софија оствари средба со истакнати културни дејци од Бугарија

Сител

Бучковски во Софија оствари средба со истакнати културни дејци од Бугарија

Канал5

Бучковски на средба со истакнати културни дејци од Бугарија

Нова ТВ

CivilMedia Опсервер iPortal 24Инфо А1 On Press24 Либертас PressingTV

Акцискиот план ја продолжува комуникацијата меѓу Скопје и Софија

Локално - 13.01.2021

Акциски планови, со предлози, ја продолжува комуникацијата меѓу Македонија и Бугарија во обидот да се придвижи процесот. Според пишувањата на бриселски „Еуроактив“ Бугарија практично поднела свој акциски план и со тоа, како што наведува, се обидува ...

Можен ли е исчекор во дијалогот меѓу Скопје и Сoфија? Идентитетските прашања не се во фокусот

Сител

Бучковски: Претстојниот период ќе ги разгледаме бугарските коментари на нашиот Акциски план и ќе изградиме јасна позиција

ТВ21

Бучковски: Ќе ги разгледаме бугарските коментари на нашиот Акциски план и ќе изградиме јасна позиција

24Инфо

Бучковски: Претстојниот период ќе ги разгледаме бугарските коментари на нашиот Акциски план и ќе изградиме јасна позиција

24 Вести

Бучковски: Ќе изградиме позиција откако ќе ги разгледаме коментарите од Бугарија

Република

Бучковски за МИА: Ќе ги разгледаме бугарските коментари на нашиот Акциски план и ќе изградиме јасна позиција

Независен

Скопје инфо Нова ТВ Press24 Бриф iPortal Фокус Нетпрес PressingTV

Бугарските коментари на македонскиот Акциски план на разгледување во Скопје, продолжува процесот за враќање доверба ...

Бизнис Вести - 13.01.2021

Во наредниов период властите во Скопје ќе ги разгледуваат коментарите што пристигнаа од Софија на македонскиот предлог Акциски план, по што ќе биде изградена јасна позиција на земјава во обид за враќање на довербата меѓу Северна Македонија и ...

Бугарските коментари на македонскиот Акциски план на разгледување во Скопје, продолжува процесот за враќање доверба меѓу двете земји

Либертас

Бугарските коментари на македонскиот Акциски план на разгледување во Скопје, продолжува процесот за враќање доверба меѓу двете земји

Опсервер

Бугарските коментари на македонскиот Акциски план на разгледување во Скопје, продолжува процесот за враќање доверба меѓу двете земји

24Инфо

Бугарските коментари на македонскиот Акциски план на разгледување во Скопје

Независен

Продолжуваат „игрите без граници“: Бугарските коментари на македонскиот Акциски план на разгледување во Скопје

ММС

Бугарските коментари на македонскиот Акциски план на разгледување во Скопје

Нова ТВ

Frontline Денешен CivilMedia Бриф MakPress Скопје инфо

„Еурактив“: Бугарија се обидува да ја смени тактиката кон Скопје

Алсат-М - 12.01.2021

Бугарија се обидува да ја смени тактиката кон Скопје, откако земјата во декември го блокираше патот на Северна Македонија кон Европската унија, а вчера бугарската министерка за надворешни работи му го презентираше на специјалниот пратеник на земјава ...

„Еурактив“: Бугарија се обидува да ја промени тактиката кон Скопје

Независен

„Еурактив“: Бугарија се обидува да ја смени тактиката со Скопје, едно од барањата е отворање на филијали на бугарски универзитети во Македонија

365

„Еурактив“: Бугарија се обидува да ја смени тактиката кон Скопје

Frontline

„Еурактив": Бугарија се обидува да ја смени тактиката кон Скопје

Канал5

„Еурактив“: Софија ја менува тактиката кон Скопје, се предлага отворање на бугарски универзитети и инвестиции

Фокус

EurActiv: Бугарија се обидува да ја смени тактиката кон Скопје

Кајгана

Слободен Печат Вечер Прес еМагазин Press24 iPortal +инфо Нетпрес Либертас

„Еуроактив“: Бугарија ја менува тактиката кон С.Македонија

Deutsche Welle - 12.01.2021

Софија поднела предлози поврзани со железницата, патиштата и инвестициите на бугарски компании во С.Македонија. Со планот се опфатени и учебниците Бриселски „Еуроактив“, повикувајќи се на дипломатски извори, објави дел од содржината на планот за ...

Бучковски: Ќе ги разгледаме бугарските коментари на нашиот акциски план и ќе изградиме јасна позиција

24 Вести

Бучковски: Претстојниот период ќе ги разгледаме бугарските коментари на нашиот акциски план

Канал5

Какви предлози има во акцискиот план подготвен во Софија?

Локално

Анекс или акциски план, бугарски документ сепак постои

PressingTV

Бучковски: Ќе ги разгледаме бугарските коментари на нашиот Акциски план и ќе изградиме јасна позиција

+инфо

Според Бучковски предлог Акцискиот план е наш, бугарските коментари ќе се разгледаат

Expres

Локално Frontline Алсат-М 360 степени Н.Македонија Република Мак. Весник

Бучковски: Блискоста со Бугарија нè тера да преземеме чекори за изнаоѓање решение

Макфакс - 12.01.2021

Мојата улога како специјален претставник на Северна Македонија произлегува од напорите на македонската Влада да постигне решение во билатералниот спор со Бугарија и на тој начин да ги отстрани пречките за почеток на преговорите на нашата земја со ЕУ.

Вечерен преглед: Блискоста на двата народа и двете земји нè тера да преземеме чекори за изнаоѓање решение, ракометарите заминуваат на Мундијалот во Египет…

Frontline

Бучковски: Блискоста со Бугарија нè тера да преземеме чекори за изнаоѓање решение

Вечер

Бучковски: Блискоста со Бугарија нè тера да преземеме чекори за изнаоѓање решение

Точка

Бучковски: Блискоста со Бугарија нè тера да преземеме чекори за решение

Н.Македонија

Бучковски: Блискоста на двата народа и двете земји нè тера да преземеме чекори за изнаоѓање решение

Frontline

Бучковски: Софија и Скопје работат на решавање на спорот

Локално

Отворање кампуси на бугарски универзитети и бугарски инвестиции во С Македонија… Што има во акцискиот план подготвен во ...

360 степени - 12.01.2021

„Еуроактив“, повикувајќи се на дипломатски извори, објави дел од содржината на планот за спроведување на Договорот за добрососедство, што го подготвила бугарската страна, а со кој се опфатени и учебниците по историја Софија има предлози поврзани со ...

Што има во акцискиот план од Софија: Отворање кампуси на бугарски универзитети и бугарски инвестиции во Македонија… ?

24Инфо

Отворање кампуси на бугарски универзитети, автопати, железници и инвестиции…Што има во акцискиот план подготвен во Софија?

Либертас

ШТО ИМА ВО АКЦИСКИОТ ПЛАН: Кампуси на бугарските универзитети, измени во учебниците, проекти...

Вечер

Што има во Акцискиот план на Софија – Од отворање на кампуси на бугарските универзитети во Македонија, учебници по историја до инвестиции и инфраструктура..

Frontline

„Еурактив“: Бугарија ја менува тактиката кон Северна Македонија

Макфакс

„Еуроактив“: Бугарија ја менува тактиката кон Северна Македонија

Точка

Вечер Република

Владата ќе одговори на акцискиот план откако ќе го разгледа, опозицијата обвинува дека се водат тајни преговори

Сител - 12.01.2021

Детална анализа на бугарскиот Акциски план, а потоа јасен и прецизен став. Краток одговор од македонска страна во однос на барањата од официјална Софија, кои вчера му беа предадени на специјалниот претставник Бучковски.

Ниту Бучковски, ниту Владата откриваат- што содржи акцискиот план на Бугарија?!

Алфа

Со Каракачанов може да се преговара колку со Златна зора!

Слободен Печат

ПЕРДЈУ: Бугарија и многу луѓе во С. Македонија имаат заедничка историја, но Бугарија е понапредната нација и има ...

Денешен - 12.01.2021

Македонија останува на позицијата дека треба да се искористат сите можности за изнаоѓање соодветно, взаемно решение за билатералните разлики по различни прашања со Бугарија, како и за враќање на довербата во ефикасноста и успешноста на Договорот за ...

Бугарија со одговор на Акцискиот план, Бучковски во Софија за изноѓање решение за разликите

Frontline

Бугарија со одговор на Акцискиот план, Бучковски во Софија за изноѓање решение за разликите

CivilMedia

Бугарија со одговор на Акцискиот план, Бучковски во Софија за изноѓање решение за разликите

MakPress

Бугарија со одговор на Акцискиот план, Бучковски во Софија за изноѓање решение за разликите

Скопје инфо

Акциски план, одговор на планот, разговори во Софија... долг е патот до решение за разликите

МКД

Османи: Ќе имаме појасна позиција по анализата на бугарскиот одговор на акцискиот план

Н.Македонија

Кои се 12-те точки од мистериозниот бугарски анекс

Н.Македонија - 12.01.2021

Властите во Софија и во Скопје не ја откриваат содржината на документите што меѓусебно ги размениле изминатиот период за надминување на пречките во македонскиот евроинтегративен процес, иако повеќе од извесно е дека Бугарија во анексот од 12 точки ...

Енчев: Договорот за добрососедство е наш дипломатски неуспех

Локално