TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пратениците на СДСМ утре во Собрание ќе ги поднесат оставките

МКД - 27.05.2014

Избраните пратеници од коалицијата на СДСМ утре ќе ги поднесат оставките. Ова било одлучено на состанокот на пратениците и раководството на СДСМ, заедно со лидерите на коалициските партнери на ...

Пратениците на СДСМ утре поднесуваат оставки

24 Вести - 27.05.2014

Пратениците од СДСМ утре во 13 30 часот ќе поднесат оставки во Собранието, потврдува за 24 вести висок партиски функционер. Оваа одлука била донесена на денешниот состанок меѓу пратениците и ...

СДСМ утре ќе ги поднесе оставките за пратеничките мандати

+инфо - 27.05.2014

Оставките на мандатите за пратеници утре ќе ги поднесе СДСМ, било одлучено на состанокот меѓу пратениците и раководството на СДСМ, на кој присуствувале и лидерите на коалициските партнери на ...

ОСТАВКИ: Пратениците на СДСМ утре ќе ги достават своите оставки во Собрание!

Фактор - 27.05.2014

Опозицискиот СДСМ денеска донел одлука сите избрани пратеници од оваа партија утре да достават оставки во Собранието. Како што открива партиски функционер, одлуката била донесена на денешната средба ...

Пратениците од СДСМ утре ќе поднесуваат оставки?

Алфа - 27.05.2014

СДСМ денеска попладнево донесе одлука – утре нивните пратеници и официјално да поднесат оставки во Собранието, дознава Алфа од изввори во паријата СДСМ денеска попладнево донесе одлука – утре нивните ...

Повторно врие на "Бихаќка"- Заев и новоизбраните пратеници во конфликт

Алфа - 27.05.2014

Во СДСМ не стивнуваат реакциите и превирањата меѓу заев од една страна и новите несудени пратеници, од друга страна. Луѓето од листите барале гаранции од лидерот дека ако некогаш се одржат нови ...

Пратениците на СДСМ утре поднесуваат оставки

Sky - 27.05.2014

Пратениците од СДСМ утре во 13 30 часот ќе поднесат оставки во Собранието, потврдува за 24 вести висок партиски функционер. Оваа одлука била донесена на денешниот состанок меѓу пратениците и ...

„Алфа“: СДСМ ќе ги враќа мандатите?

Курир - 27.05.2014

Голема кавга во опозициските редови за тоа дали треба да се поднесат оставки за освоените пратенички мандати. Алфа повикувајќи се на неофицијални извори, објави дека пратениците на СДСМ утре околу 13 ...

СДСМ ќе ги поднесе оставките во собраниската архива

Утрински - 27.05.2014

Освен Роза Топузовска-Каревска од ЛДП, сите други 33 избрани кандидати за пратеници од листите на коалицијата на СДСМ ќе ги депонираат писмените оставки од функцијата, што им беше верификувана, во ...

Кавга во СДСМ, пратеници се уште се мислат дали да поднесат оставки

Република - 27.05.2014

Денеска во СДСМ имале состанок на кој биле присутни Зоран Заев, Андреј Жерновски, Тито Петковски и сите пратеници, при што имало голема кавга дали да поднесат оставки, јави ТВ Алфа.

СДСМ знае што понатаму, но не кажува!

МРТ - 27.05.2014

СДСМ има одлука што понатаму, но, денеска нема да ја соопшти – вели за МТВ, партискиот портпарол Петре Шилегов. Пратениците вчера не се појавија на првата работна седница на парламентот и не ...

Пратениците од СДСМ бараат гаранција и за следните избори

Канал5 - 27.05.2014

Пратениците од СДСМ кои добија доверба од граѓаните на предвремените парламентарни избори бараат од раководството на партијата да им гарантира пратеничко место на наредните избори.

СДСМ ќе поднесе оставки во Собранието

Канал 77 - 27.05.2014

По одлуката на Управниот суд кој се прогласи за ненадлежен по тужбата на СДСМ, најголемата опозициска партија најави дека нема да бара заштита од Уставниот суд.

Пратениците бараат од Заев да им гарантира место на листите за следните избори

Курир - 27.05.2014

Пратениците од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија кои добија доверба од граѓаните на предвремените парламентарни избори бараат од раководството на партијата да им гарантира пратеничко место на ...

Нов раздор го гризе СДСМ?

Нетпрес - 27.05.2014

Нов раздор во социјалдемократските редови и поделеност околу плановите како и што ќе се случува со партијата во иднина. Партиски извори брифираат дека ратениците од редовите на Социјалдемократскиот ...

Конечни резултати од изборите за ЕП: EPP со 213 пратеници, SD со 190

Макфакс - 27.05.2014

Конечните резултати од изборите за Европскиот парламент покажуваат дека Европската народна партија (EPP) ќе има 213 пратенички мандати, додека Прогресивната алијанса на Социјалистите и Демократите ...

Пратениците од СДСМ денеска ќе поднесат оставки?

Либертас - 27.05.2014

Пратениците од СДСМ денескае во 13 30 часот ќе поднесат оставки во Собранието, потврдува за 24 вести висок партиски функционер. Оваа одлука била донесена на вчерашниот состанок меѓу пратениците и ...

Опозициските пратеници утре поднесуваат оставки во Собранието

Бриф - 27.05.2014

Најголемата опозициска партија СДСМ денеска донесе одлука сите избрани пратеници од оваа партија утре да достават оставки во Собрание. На денешната средба на избраните пратеници со раководството на ...

Пратениците од СДСМ ќе си поднесат оставка?

Денешен - 27.05.2014

СДСМ денеска попладнево донесе одлука – утре нивните пратеници и официјално да поднесат оставки во Собранието, дознава Алфа од извори во паријата. Според извори на телевизијата Алфа, на попладневната ...

Жестока кавга во СДСМ: Пратениците утре во 13 часот ќе ги поднесат оставките?

Press24 - 27.05.2014

Голема кавга во опозициските редови за тоа дали треба да се поднесат оставки за освоените пратенички мандати. Алфа повикувајќи се на неофицијални извори, објави дека пратениците на СДСМ утре околу 13 ...

Пратениците бараат од Заев да им гарантира место на листите за следните избори

Денешен - 27.05.2014

Пратениците од СДСМ кои добија доверба од граѓаните на предвремените парламентарни избори бараат од раководството на партијата да им гарантира пратеничко место на наредните избори, дознава Курир.

Избраните пратеници од СДСМ бараат гаранции од Заев

Република - 27.05.2014

Нов раздор во социјалдемократските редови и поделеност околу плановите како и што ќе се случува со партијата во иднина. Партиски извори за Нетпрес брифираат дека пратениците од редовите на ...

Пратениците од СДСМ можат оставките во Собрание да ги достават и писмено

Дневник - 27.05.2014

На Руфи Османи, лидер и пратеник од НДП, вчера му престана пратеничкиот мандат кога собранискиот спикерот Трајко Вељаноски ја констатира неговата оставка, која Османи ја депонирал лично во ...

Пратениците на СДСМ утре ќе ги достават своите оставки во Собрание!

Локално - 27.05.2014

Опозицискиот СДСМ денеска донел одлука сите избрани пратеници од оваа партија утре да достават оставки во Собранието. Како што открива партиски функционер, одлуката била донесена на денешната средба ...

Пратениците бараат од Заев да им гарантира место на листите за следните избори

Вистина.мк - 27.05.2014

Пратениците од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија кои добија доверба од граѓаните на предвремените парламентарни избори бараат од раководството на партијата да им гарантира пратеничко место на ...

Конечни резултати од изборите за ЕП: EПП со 213 пратеници, СД со 190

МРТ - 27.05.2014

Конечните резултати од изборите за Европскиот парламент покажуваат дека Европската народна партија ќе има 213 пратенички мандати, додека Прогресивната алијанса на Социјалистите и Демократите освоила ...

Пратениците на СДСМ утре поднесуваат оставки

Тера - 27.05.2014

Пратениците од СДСМ утре во 13 30 часот ќе поднесат оставки во Собранието, потврдува за 24 вести висок партиски функционер. Оваа одлука била донесена на денешниот состанок меѓу пратениците и ...

Руфи Османи поднесе оставка – Три места за потпретседател на парламентот

Сител - 26.05.2014

Руфи Османи е првиот и засега единствен партеник кој поднесе оставка до македонскиот парламент. На втора седница по конституирањето пратениците од ВМРО ДПМНЕ, ДУИ, ДПА и ГРОМ констатираа дека тој ...

Собранието ја констатираше оставката на Османи

Алсат-М - 26.05.2014

Собранието денеска стартуваше со својата прва седница. На дневен ред меѓу првите точки беше и констатирањето на оставката на единствениот пратеник на Националната демократска преродба.

Додовска: СДСМ покажува безидејност и прави штета на државата

МРТ - 26.05.2014

Безидејност и желба да се создаде перцепција кај јавноста дека 34- те мандати на опозициската СДСМ се верификувани надвор од уставната процедура. Вака универзитетскиот професор Додовска, го коментира ...

Собранието ја констатираше оставката на Руфи Османи

Либертас - 26.05.2014

Собранието денеска ја одржа својата прва седница, на чиј дневен ред меѓу првите точки беше и констатирањето на оставката на единствениот пратеник на Националната демократска преродба.

На Руфи Османи и официјално му прекина мандатот

Н.Македонија - 26.05.2014

На денешната седница, трета по ред, Собранието на Република Македонија, констатираше дека на лидерот на НДП, Руфи Османи, му прекинува мандатот Исто така, Собранието со 68 гласа „ЗА“ и само еден ...

Кому му помага СДСМ?!

Република - 26.05.2014

Избраните пратеници од СДСМ треба да дојдат на пленарна седница да си поднесат оставки. Никој не може да ги спречи во тоа. Дел од експертите нивните изјави дека насила се држени во Парламент г ...

Сите пратеници „за“, новиот парламентарен состав почна со работа

+инфо - 26.05.2014

Во еден здив, за 15 минути пратениците во Собранието на Република Македонија, изгласаа оставка на пратеникот од НДП, Руфи Османи, неколку одлуки на предлог на претседателот на Сoбранието Трајко ...

И Новаковски им ги укажа на СДСМ јасните процедури за мандатите

Курир - 26.05.2014

Изјавите на опозицијата дека насила се држени во Парламентот експертската јавност ги оценува како смешни и несериозни. И екс-претседателот на ДИК јасно им ја укажа процедурата на своите сопартијци.

СДСМ купува време додека државата трпи штета

Нетпрес - 26.05.2014

Пратениците на Социјалдемократскиот сојуз потребно е да присуствуваат на пленарна седница и доколку сакаат на тој начин да си дадат оставки од пратеничките мандати.

СДСМ купува време со смешни трикови

Вистина.мк - 26.05.2014

Процедурите се јасни. Изјавите на опозицијата дека насила се држени во Парламентот експертската јавност ги оценува како смешни и несериозни, пратениците на СДСМ доколку немаат намера да ги прифатат ...

Експерти: За проблемот со мандатите нема правно решение, СДСМ може да поднесе оставки

Курир - 26.05.2014

Експертите велат дека СДСМ ќе користи секакви трикови за подолго да остане ваква статус кво ситуација со цел да се оддржува внатрепартиски мир и со фактот дека пратениците ќе си земаат дел од платата.

СДСМ купува време со смешни трикови

Република - 26.05.2014

Процедурите се јасни. Изјавите на опозицијата дека насила се држени во Парламентот експертската јавност ги оценува како смешни и несериозни, пратениците на СДСМ доколку немаат намера да ги прифатат ...

СДСМ купува време на штета на државата

Денешен - 26.05.2014

Процедурите се јасни. Изјавите на опозицијата дека насила се држени во Парламентот експертската јавност ги оценува како смешни и несериозни, пратениците на СДСМ доколку немаат намера да ги прифатат ...