TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

С Македонија испраќа дополнителни 36 припадници на Армијата и 32 лица од ДЗС во Турција

360 степени - 08.02.2023

Се испраќа, според информацијата од Дирекцијата за заштита и спасување, и комплетна специјализирана опрема и материјално – технички средства за пребарување и спасување од урнатини, 10 возила за транспорт на опремата и луѓето, информираат од Владата ...

Македонија испраќа дополнителна помош во Република Турција

А1 On

Владата ќе испрати дополнителна помош за Турција

Република

Владата ќе испрати нови 68 лица да помогнат во Турција, како и опрема и возила за спасување

Мета

Државите од НАТО, како и Финска и Шведска доставуваат помош на Турција по разорните земјотреси

Бриф

Машини, јажиња, храна, опрема, носилки – спасувачи од Македонија на пат за Турција

Телма

С. Македонија испраќа помош и тимови за заштита и спасување во Турција по катастрофалниот земјотрес

Радио МОФ

Локално 4NEWS Тера Денешен Локално Канал5 Макфакс Скопје1

Македонските спасувачи веќе се на терен во Турција

Кајгана - 08.02.2023

Првите македонски армиски припадници веќе работата на терен во градот Кахраманмараш, еден од тешко погодените во разорниот земјотрес. Тим составен од 24 армиски припадници од составот на баталјонот за специјални сили и двајца инструктори од ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Македонските војници и кучињата трагачи неуморно копаат по урнатините во Турција

360 степени

Македонските војници со кучиња почнаа потрага низ урнатините во Турција

Скопје инфо

Украина испрати спасувачи во Труција

А1 On

Македонските војници со две кучиња почнаа потрага низ урнатините во Турција

Локално

Македонските кучиња Кони и Пикси трагаат по преживеани под урнатините во Турција

Deutsche Welle

Македонија испрати помош за Турција – Османи: Здравствената состојба на учениците од Македонија е добра

ТВ21

Нова ТВ Република Локално 4NEWS MakPress Lider Локално Lider

Штипски спасувачи и пожарникари на готовс – чекаат повик да тргнат кон Турција

Телма - 08.02.2023

Триестина спасувачи и пожарникари од повеќе општини низ земјава се спремни да заминат кон погодените подрачја од земјотресот во Турција и кои ќе го формираат вториот македонски конвој, потврдува за Телма директорот на Дирекцијата за заштита и ...

Мобилизација за помош – Тимот од Штип е подготвен да тргне за Турција

Алфа

Струмичките пожарникари се’ уште патуваат до Адана пат од 2200 км

ММС

Штипски пожарникари спремни да заминат во Турција, со вториот македонски конвој

Опсервер

Освен на државно ниво, и македонските општини се само-организираат да испратат помош за Турција и Сирија

Алфа

Општина Гостивар испрати спасувачки тим во Турција

Опсервер

Пожарникари од Гостивар заминуваат на помош во Турција

Gostivarpress.mk

Бизнис Вести Бизнис Вести ММС MakPress Press24 Опсервер ТВ21 Вечер Прес

Тимови за заштита се упатија во реонот погоден од земјотресот во Турција

Алсат-М - 07.02.2023

Тимови за заштита и спасување составени од 40 лица, се упатени во реонот погоден од земјотрес во Турција, Газиантеп, потврди ...

Максути: Тимови за заштита и составени од 40 лица се упатија во реонот погоден од земјотресот во Турција

MakPress

Максути: Тимови за заштита и составени од 40 лица се упатија во реонот погоден од земјотресот во Турција

Опсервер

Максути: Тимови за заштита и составени од 40 лица се упатија во реонот погоден од земјотресот во Турција

А1 On

Максути: 40 лица од Тимот за заштита се упатени во реонот погоден од земјотрес во Турција,

Канал5

Максути: Спасувачки тимови се упатија во реонот погоден од земјотресот во Турција

Слободен Печат

Максути за МИА: Тимови за заштита и составени од 40 лица се упатија во реонот погоден од земјотресот во Турција

Либертас

Независен Скопје инфо Во Центар Zoom OhridNews Н.Македонија МКД Курир