TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателот со најдолг стаж на светот го продолжува 43-годишното владеење

Нетпрес - 26.11.2022

Претседателот на Екваторијална Гвинеја, Теодоро Обијанг Нгуема Мбасоко, на власт од 1979 година, очекувано победи на претседателските избори освојувајќи 94,9 отсто од гласовите, според официјалните резултати кои во саботата ги објави националната ...

И по 43 години на функцијата:Актуелниот претседател на Екваторијална Гвинеја доби шести мандат

Вечер Прес - 26.11.2022

Потпретседателот на Екваторијална Гвинеја Теодоро Нгуема Мангуе напиша на твитер дека неговиот татко, актуелниот претседател Теодоро Обианг Нгуема победи на претседателските избори одржани на 20. ноември со 95 отсто освоени гласови.