TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Чупиќ – Карачиќ – Циндриќ: „Трилингот" кој ја избомбардира Србија од сите позиции

SportMedia - 12.01.2018

Отворањето во Сплит како што очекуваше целата ракометна, и поширока јавност во хрватска. Во дуелот на вечните ривали, сега во ракомет, селекцијата на хрватска без особени проблеми ја победи Србија.

Червар го надмудри Цветковиќ, во „Спаладиум арена“ убедливо совладана Србија

Gol.mk - 12.01.2018

Во првото коло во рамките на А групата, во „Спаладиум арена“ во Сплит, ракометарите на Хрватска во долгоочекуваниот дуел против Србија славеа победа од 32-22 (14-9) и успешно го започнаа походот кон европското злато.

Домаќинот покажа како се игра во Сплит: Хрватска ја „размонтира“ Србија на стартот на ЕП

24 Ракомет - 12.01.2018

Репрезентацијата на Хрватска тргна со победа во походот по златниот медал на Европското првенство на кое е домаќин, а во големото дерби кое се одигра во Сплит успеа да ја „размонтира“ репрезентацијата на Србија и да и нанесе уште еден пораз во овој ...

Хрватите приредија специјален „поздрав“ за српската химна во Сплит (Видео)

Дерби - 12.01.2018

Регионалното дерби меѓу Хрватска и Србија секако се најде во прв план на отворањето на Европското првенство, а најдобар доказ за тоа каков негативен набој на емоции има на трибните добивме уште пред почетокот на мечот, кога Хрватите во преполната ...

Инцидентите во Сплит кои беа очекувани: Националистичкиот декор повторно на сцена

Спортклуб - 12.01.2018

Неколку часа пред вечерашната средба во Сплит помеѓу домаќинот Хрватска и Србија, се случиле неколку инциденти. Како што пишува „Танјуг“ во тие инциденти, во кои според непотврдени информации, имало и приведени, учествувале навивачи на Хајдук, кои ...

24 Ракомет ТВ на Бан Јелачиќ: Македонските и хрватските фанови навиваа заедно (ВИДЕО)

24 Ракомет - 12.01.2018

Средбата меѓу Хрватска и Србија која се игра во Сплит е следена со големо внимание насекаде низ Хрватска, а во Загреб на Бан Јелачиќ имаше голема заинтересираност. На едно место имаше навивачи од Хрватска и од Македонија кои навиваа заедно, па тоа е ...

Србија има поддршка во Сплит - осамна графит на Гробари до салата! (ФОТО)

Sport 1 - 12.01.2018

Вечерва Србија има поддршка во Сплит од белградските црвено-црни, а тоа најдобро го тврди графитот кој осамна во непосредна близина каде вечерва ќе се игра натпреварот помеѓу Хрватска и Србија..

Дувњак во ист кош со Србите: Свирежи за српската химна, свирежи за хрватскиот капитен (ВИДЕО)

Република - 12.01.2018

Еврошампионатот во Хрватска почна неспртски. Публиката во Сплит не дозволи да се слушне националната химна на нивниот прв противник на првенството – Србија. Не вродија со плод ниту апелите кои непосредно пред интонирањето на химната на гостите, ги ...

ВИДЕО: Хрватите уште на почетокот им приредија „пекол“ на Србите со жестоко свиркање на химната

Спортклуб - 12.01.2018

Како што и се очекуваше, со свирежи вечерва во Сплит беше проследена гостинската, химната на Србија, која „на нож“ беше дочекана од домашната публика. Хрватска води по првиот дел со уверливи 15:9 против Србија, а Хрватите од трибини уште на ...

Инциденти пред мечот во Сплит, српската химна не се слушаше од свирежи во „Спаладиум“ во Сплит… (ВИДЕО)

Екипа - 12.01.2018

Жестоко почна големата пресметка меѓу Хрватска и Србија на отворањето на мечевите од Групата А на Европското првенство во Хрватска. Пред натпреварот кој стартуваше од 20:30 часот во „Спаладиум арена“ во Сплит, хрватските и српските медиуми јавија за ...

Инциденти пред мечот Хрватска - Србија, има и приведени

МКД - 12.01.2018

Српските медиуми информираат за инциденти пред големиот ракометен меч помеѓу Хрватска и Србија, неколку навивачи се повредени. Според информации на „Танјуг“, на вечерашниот ракометен меч помеѓу Хрватска и Србија му предходеле инциденти во режија на ...

ВИДЕО: Атмосферата на Бан Јелачиќ пред мечот Хрватска – Србија, присутни беа и Македонци

Спортклуб - 12.01.2018

Домаќинот Хрватска настапот на ЕП на кое што се домаќани го отвори со меч против србија. Атмосферата во Спаладиум Арена во Сплит е пеколна, но ништо поразличен не е амбиентот ниту во фан зоната во загреб која се наоѓа на плоштадод бан јрлачиќ Покрај ...

„Спаладиум" ја исвирка српската химна, не помогна ниту Дувњак! (ВИДЕО)

SportMedia - 12.01.2018

Еврошампионатот во Хрватска почна моче бурно и жустро од страна на домаќинот, пред се публиката во Сплит, која едноставно не дозволи да се слушне националната химна на нивнито прв противник на првенството – Србија.

Хрватите не издржаа: Жестоко исвиркана химната на Србија во Сплит! (ВИДЕО)

Sport 1 - 12.01.2018

Големото дерби на првиот дел од Европското првенство (ЕП) во ракомет помеѓу организаторот Хрватска и Србија донесе непријатни сцени уште пред самиот почеток, откако најголем дел од присутните во салата во Сплит жестоко ја исвиркаа химната на ...

ОКУПАЦИЈА НА СПЛИТ: Огулинците на Циндриќ во центарот на вниманието (ВИДЕО)

SportMedia - 12.01.2018

Околу 11. илјади луѓе вечерва ќе ја дочекаат селекцијата на Хрватска на трибините на „Спаладиум" Арената во Сплит на отворањето на европскиот ракометен шампионат, и дуелот со селекцијата на Србија.

Торцида лудува(ла) низ Сплит – има уапсени

Sport 1 - 12.01.2018

Злогласната сплитска Торцида, која има историјат на многу проблематична навивачка група со илјадници нереди, но и со приврзаници во групата кон фашизмот денеска лудува(ла) во Сплит во пресрет на стартот на Европското првенство и дуелот на Хрватска ...

Хрватска живее за ракометот: „Коцкеста“ верзија на Деспасито (ВИДЕО)

24 Ракомет - 12.01.2018

Иако пред повеќе од месец дена беше промовирана огицијалната химна на Европското првенство во Хрватска, кај тамошните навивачи, не стана популарна. Затоа дел од поддржувачите на „коцкестите“ направија нивна верзија на светски познатиот хит ...

Во Сплит нема да нè победи ниту селекцијата на светот!

SportMedia - 12.01.2018

Арената „Спаладиум" во Сплит вечерва ќе биде исполнета до последното место. Околу десет илјади гледачи ќе дојдат во ова недовршено издание, како „во живо " би го следеле отворањето на Европското ракометно првенство.

Во салата во Сплит одекнува: Кој е најдобар? Србија! (Видео)

SportMedia - 12.01.2018

Хрватска против Србија од 20:30 часот во Сплит, е дербито со кое ќе бидат најавени ракометните возбудувања на Европското првенство. Билетите за во арената „Спаладиум“ оддамна се распродадени и „коцкестите“ се очекува да имаат поддршка од околу ...

ВИДЕО: Хрватската навивачка верзија на „Деспасито“ заразно се врти низ балканскиот етер!

Gol.mk - 12.01.2018

Хрватска пулсира со Европското првенство во ракомет, а најжестоко е во Сплит, каде своите домашни натпревари ќе ги игра домашната селекција. Официјалната песна на шампионатот сите ја заборавија, а низ хрватските радија се врти нов хит.

Вори: Србите сакаат да не залажат, намерно губеа на пријателските

24 Ракомет - 12.01.2018

Капитенот на хрватската репрезентација, Игор Вори во пресрет на првиот дуел на Европското првенство во неговата земја, вели дека многу ја почитува репрезентацијата на Србија и сигурен е дека поразите на пријателските наптревари не се вистинска слика ...

Хрват и Србин прегрнати ја најавија големата соседска пресметка во Сплит (ФОТО)

Дерби - 12.01.2018

Денеска започнува европскиот ракометен шампионат во Хрватска со тоа што веќе на самиот старт имаме неколку интересни пресметки како Шведска-Исланд и Франција-Норвешка, меѓутоа во центарот на вниманието е секако битката меѓу домаќинот и Србија.

Србите во изолација во Сплит

SportMedia - 12.01.2018

Како се доближува стартот на мечот меѓу Хрватска и Србија, така расте и тензијата. Србите е единствената селекција која не е сместена во хотел Парк, каде се останатите три од оваа група која се игра во Сплит.

Хрват и Србин прегрнати ја најавија пресметката во Сплит

Макфакс - 12.01.2018

Првиот ден на Европското првенство во ракомет ќе се одиграат четири натпревари, а централен меч ќе биде балканското дерби помеѓу Хрватска и Србија. Во А-групата покрај овој натпревар ќе се одигра и дуелот Шведска-Исланд, додека во Б-групата на ...

Хрват и Србин во пријателска прегратка пред големото дерби вечерва на ЕП

Република - 12.01.2018

Вечерва на отворањето на Европското ракометно првенство домаќинот Хрватска ја пречекува Србија (20.30 часот) во големото дерби на континенталниот шампионат. Дуелот кој меѓу навивачите секогаш ги крева тензиите и создава закана за нови инциденти, ...

Моќна порака: Србин и Хрват во прегратка пред почетокот на ЕП! (ФОТО)

Екипа - 12.01.2018

Пред отворањето на Европското првенство во ракомет денеска и дуелот меѓу Хрватска и Србија од 20:30 часот, моќна порака испратија вчера членови на двата национални тима. И покрај фактот дека вечерва во Сплит ќе има жестока битка за победа меѓу ...

Братство, единство: Хрват и Србин „во мир и љубов“ пред утрешната пресметка

Спортклуб - 11.01.2018

Домаќинот Хрватска утре го отвара ЕП со мечот со омразениот сосед, „агресорот“ Србија во „Спаладиум Арена“. Кога и да се во прашање овие две земји, ривалството е неизбежно, препукувањето на трибини но и на социјалните мрежи е загарантирано, но и по ...

Вори за Србија: Она што досега го одиграа е залажување за сите нас

Стандард - 11.01.2018

Ракометните репрезентации на Хрватска и Србија утре ќе играат во Сплит во првиот натпревар на Европското првенство, а домашниот тим ќе влезе во дуелот како голем фаворит. Игор Вори е најискусниот во тимот на Хрватска, а денеска изјави дека верува ...

Инциденти пред мечот Хрватска – Србија, има и приведени

Sport M - 12.01.2018

Српските медиуми информираат за инциденти пред големиот ракометен меч помеѓу Хрватска и Србија, неколку навивачи се повредени. Според информации на „Танјуг“, на вечерашниот ракометен меч помеѓу Хрватска и Србија му предходеле инциденти во режија на ...

Седум месеци затвор бидејќи преку мегафон повикал на нереди

SportMedia - 11.01.2018

Затворски казни добија хулиганите кои учествуваа во нередите по завршување на мечот Хајдук - Динамо во 2013 година. Јосип Ш. е заработи најголема казна и тоа од седум месеци затвор, поради поттикнување на нередите.

Голужа смета дека Македонија ќе биде изненадувањето на првенството

Република - 11.01.2018

Поранешниот хрватски селектор, Славко Голужа очекува Македонија и Унгарија да бидат најголеми изненадувања на престојното Европско ракометно првенство, кое почнува во петок во Хрватска. За Голужа Франција не е фаворит број еден, како што сметаат ...

Швеѓани и Ислаѓани пристигнаа во Сплит: „Секој натпревар ќе биде тежок“

Sport M - 11.01.2018

Опуштени, но и малку уморни, исландските и шведските ракометари стигнаа во Сплит, каде што во Спаладиум арена ќе играат против Хрватска на Европското првенство во ракомет. „Очекуваме подобро време, него на Исланд и секако добар натпревар“, рече ...

Вардарец би изел и ќотек за да ги одбрани Србите од евентуален напад во Сплит!

Sport 1 - 10.01.2018

Како се приближува мечот помеѓу Хрватска и Србија во Сплит, со кој задутре ќе стартува Европското првенство (ЕП), така се вжештуваат страстите помеѓу овие некогаш братски републики, а една од постојаните теми и можноста од евентуален напад на ...

ЛОШИ СЛИКИ ОД СПЛИТ: „Спаладиум“ е за хорор-филмови, никако за ракомет (ВИДЕО)

SportMedia - 10.01.2018

Оние церади со кои беа покриени добар дел од недовршените работи, пред се фасадата на овој спортски објект, беа оттргнати од ветрот. А потоа и има(ше) што да се види. Делови од недовршени конструкции, сајли, жици на сите страни, кои претставуваат ...

Хрват и Србин прегрнати ја најавија пресметката во Сплит

Вечер - 12.01.2018

Првиот ден на Европското првенство во ракомет ќе се одиграат четири натпревари, а централен меч ќе биде балканското дерби помеѓу Хрватска и Србија. Во А-групата покрај овој натпревар ќе се одигра и дуелот Шведска-Исланд, додека во Б-групата на ...

Хрват и Србин испратија моќна порака пред почетокот на ЕП (ФОТО)

Курир - 12.01.2018

Вечерва на отворањето на Европското ракометно првенство домаќинот Хрватска ја пречекува Србија (20.30 часот) во големото дерби на континенталниот шампионат. Дуелот кој меѓу навивачите секогаш ги крева тензиите и создава закана за нови инциденти, ...

Хрват и Србин прегрнати ја најавија пресметката во Сплит

Точка - 12.01.2018

Во првиот ден на Европското првенство во ракомет ќе се одиграат четири натпревари, а централен меч ќе биде балканското дерби помеѓу Хрватска и Србија. Во А-групата, покрај овој натпревар, ќе се одигра и дуелот Шведска-Исланд, додека во Б-групата на ...

ФОТО: Хрват и Србин со прегратка го најавија дуелот на ЕП

Спортски - 12.01.2018

Денес започнува Европското првенство во ракомет, а централен меч ќе биде балканското дерби помеѓу Хрватска и Србија. „Спаладиум арена“ во Сплит е местото каде што ќе играат Хрватска и Србија.

ФОТО: Хрват и Србин со прегратка го најавија дуелот на ЕП

Таратур - 12.01.2018

Денес започнува Европското првенство во ракомет, а централен меч ќе биде балканското дерби помеѓу Хрватска и Србија. „Спаладиум арена“ во Сплит е местото каде што ќе играат Хрватска и Србија.

ЕП Хрватска: Сепак сме браќа, Србин и Хрват во прегратка

Сител - 12.01.2018

Во првиот ден на Европското првенство во ракомет ќе се одиграат четири натпревари, а централен меч ќе биде балканското дерби помеѓу Хрватска и Србија. Во А-групата, покрај овој натпревар, ќе се одигра и дуелот Шведска-Исланд, додека во Б-групата на ...