TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бранко не се појавува на јавни настани, појаснија од неговиот кабинет зошто не беше на свеченоста пред влада

Сакам да кажам - 12.02.2019

Поранешниот премиер и претседател Бранко Црвенковски денеска не се појави на свеченоста пред Владата за кревање на знамето на НАТО. На настанот, во првиот ред седеа поранешните премиери Владо Бучковски, Хари Костов и Љубчо Георгиевски, како и ...

Знамето на НАТО пред владата е повеќе од симболика

Р.С.Европа - 12.02.2019

На свечена церемонија, денеска пред Владата, беше подигнато знамето на НАТО. Премиерот Зоран Заев истакна дека веќе никој не смее да нè блокира и дека крајна цел е европеизација на нашата земја.

Ни знамето на НАТО не го натера Црвенковски да дојде пред Влада

Press24 - 12.02.2019

Ниту свечената церемонија на подигање на знамето на НАТО пред македонската Влада денеска, каде се обрати и премиерот Заев, не го натера поранешниот претесател и премиер Бранко Црвенковски да излезе од политичката изолација, пренесе Независен.

Ниту кревањето на знамето на НАТО не го извлече Црвенковски од изолација

Независен - 12.02.2019

Ниту свечената церемонија на подигање на знамето на НАТО на јарболот пред зградата на македонскаат влада не беше провокација за долгогодишниот премиер и поранешен претседател на Македонија Бранко Црвенковски да излезе од политичка изолација.

Кренато знамето на НАТО, Заев порача дека земјата ја зема судбината во свои раце

Мета - 12.02.2019

На свечена церемонија пред зградата на Владата претпладнево беше кренато знамето на НАТО, како одбележување на историскиот настан за потпишувањето на Пристапниот протокол за членство на Македонија во НАТО минатата среда, со што почна последниот ...

Црвенковски не го поздрави знамето на НАТО, Груевски оправдано отсутен

24Инфо - 12.02.2019

Поранешниот премиер и претседател на Македонија, Бранко Црвенковски, не дојде на свечената церемонија на кревање на знамето на НАТО пред платото на Владата каде што беа поранешните премиери, Хари Костов, Владо Бучковски и Љубчо Георгиевски.

И Ахмети не дошол поради набиена агенда

Независен - 12.02.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети не беше присутен на денешната церемонија за подигање на знамето на НАТО пред седиштето на владата. Од неговата партија велат дека поканите ги добиле вчеравечер во Собранието, а поради кусото време за организација, не било ...

Знамето на НАТО поставено пред македонската влада

Алсат-М - 12.02.2019

Од денеска знамето на НАТО Алијансата ќе се вее пред македонската влада. На свечената церемонија која што пред малку заврши присуствуваа дипломатскиот кор, воените аташеа на земјите членки на НАТО, пратеници и претставници на Владата.

Знамето на НАТО подигнато до државното на јарболот пред Владата

Нова ТВ - 12.02.2019

Од денеска знамето на НАТО се вее пред зградата на македонската Влада, покрај државното, со што симболично се означува започнатиот процес на зачленување во најмоќната Алијанса во светот. На свеченоста присуствува дипломатскиот кор, воените аташеа на ...

Заев: Знамето на јарболот не е само симболика

Алсат-М - 12.02.2019

Знамето на НАТО пред владата не е само симболика, туку и нова реалност, рече премиерот Зоран Заев на денешното обраќање за време на церемонијата на која знамето на Алијансата беше поставено на еден од јарболите пред зградата на Владата.

Кренато знамето на НАТО

МКД - 12.02.2019

Знамето на НАТО беше кренато денеска на свечена церемонија пред зградата на Владата, откако земјите членки на овој сојуз, преку своите амбасадори во Алијансата, минаатата среда го потпишаа во Брисел пристапниот Протокол за нашата земја.

Знамето на НАТО подигнато пред македонската Влада, Заев: Северна Македонија и официјално станува 30та полноправна ...

ТВ21 - 12.02.2019

Со свечена церемонија од денеска знамето на НАТО Алијансата се вее пред зградата на Владата, кое даде симболичен знак за процесот на зачленување на Северна Македонија во НАТО. На свечената церемонија обраќање пред сите гости имаше премиерот Зоран ...

Знамето на НАТО подигнато заедно со македонското пред Влада на Република Северна Македонија

AKO - 12.02.2019

На свечена церемонија, пред Владата беше подигнато знамето на НАТО, веднаш до македонскто знаме. Отсега тоа ќе стои пред Владата на Република Северна Македонија. Натписот со новото име на државата, кое беше сменето заради членството во НАТО и ...

Столчето за Црвенковски остана празно?

Независен - 12.02.2019

Знамето на НАТО од денеска се вее пред седиштето на владата во Скопје. Владината зграда на „Илинденска“ осамна вчера во зори без натписот „Влада на Република Македонија“, ама таа „празнина“ набргу се пополни со знамето на Алијансата НАТО пред влезот ...

Знамето на НАТО пред македонската Влада

Телма - 12.02.2019

Знамето на НАТО денеска ќе биде кренато пред зградата на македонската Влада. На свечената церемонија ќе се обрати премиерот Зоран Заев. Телевизија Телма ќе врши директен пренос од оваа свеченост.

Поставување на знамето на НАТО пред Владата (во живо)

Н.Македонија - 12.02.2019

Пред Владата на Република Македонија почна церемонијата на кревање на знамето на НАТО. На церемонијата ќе се обрати премиерот Зоран ...

Церемонија на подигање на знамето на НАТО пред Владата (ВО ЖИВО)

+инфо - 12.02.2019

Пред Владата на Република Македонија во 11 часот треба да почне свечена церемонија на која ќе биде подигнато знамето на НАТО, а најавено е обраќање и на премиерот Зоран Заев. Од зградата на Владата вчера веќе беше отстранет написот „Влада на ...

(ФОТО) Подигнато знамето на НАТО пред Влада

Скопје1 - 12.02.2019

Во моментов на платото пред владата се одржува церемонија, на која се подигнува знамето на НАТО. Иако Македонија, со потпишувањето на пристапниот протокол доби место во Алијансата, постојат повеќе чекори до полноправното членство.

Бранко Црвенковски не дојде пред Влада

Фактор - 12.02.2019

Поранешниот премиер и претседател на Македонија, Бранко Црвенковски, не дојде на свечената церемонија на кревање на знамето на НАТО пред платото на Владата при што свечен говор одржа и владиниот шеф Зоран Заев.

1ТВ во живо од свеченото подигнување на знамето на НАТО пред Владата

1tv - 12.02.2019

1ТВ го пренесува во живо свеченото подигнување на знамето на НАТО и обраќањето на премиерот Зоран Заев пред платото на Владата. Од зградата на Владата вчера веќе беше отстранет написот „Влада на Република Македонија“ откако грчкиот Парламент го ...

Кој се присуствуваше пред Влада: Бучковски, Бајрам, Георгиевски....

Фактор - 12.02.2019

На платото пред Владата по повод свеченото кревање на знамето на НАТО присуствуваа голем број на лица од јавниот политички живот, меѓу кои и поранешните премиери Љубчо Георгиевски и Владо Бучковски. Меѓу нив беше и актуелниот пратеник Амди Бајрам.

Церемонија на подигање на знамето на НАТО пред Владата (ВО ЖИВО)

Слободен Печат - 12.02.2019

Во моментов пред Владата во тек е церемонијата на подигање на знамето на ...

Знамето на НАТО ќе се подигне на церемонија на платото пред владината зграда

Канал5 - 12.02.2019

Владата на свечена церемонија на платото напладне со почеток во единаесет часот ќе го подигне знамето на северноатлантската Алијанса. Државното и знамето на НАТО од денеска па натаму ќе се веат пред државните институции и на платото пред владата.

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Знамето на НАТО се подигна пред Владата

Фактор - 12.02.2019

Со интоинирање на химната денеска знамето на НАТО беше подигнато пред владата ...

(ВО ЖИВО) Церемонија на подигање на знамето на НАТО пред зградата на Владата

еМагазин - 12.02.2019

Следете ја во живо церемонијата на подигање на знамето на НАТО пред зградата на Владата. Фото/видео: ...

Знамето на НАТО пред Владата

Р.С.Европа - 12.02.2019

Знамето на НАТО денеска ќе биде кренато пред зградата на македонската влада. Како што е најавено, на свечената церемонија која ќе почне во 11 часот ќе зборува премиерот Зоран Заев. Атина вчера и официјално го информираше Скопје дека ги ратификуваше ...

Знамето на НАТО од денеска пред Владата

ТВ21 - 12.02.2019

Знамето на НАТО денеска ќе биде подигнато пред зградата на Владата. На свечената церемонија ќе се обрати премиерот Зоран Заев. За оваа намена вчера имаше и специјална проба. Од фасадата на објектот, името “Влада на Република Македонија” веќе е ...

УТРИНСКИ ФОКУС: Знамето на НАТО ќе се вее пред Влада, морбилите во замав

Фактор - 12.02.2019

На свечена церемонија денеска пред Владата ќе биде објавено новото уставно име и ќе биде подигнато знамето на НАТО, кое ќе се најде веднаш до државното пред седиштето, а на настанот ќе говори премиерот Зоран Заев.

Владата денеска ќе го крене знамето на НАТО и ќе го објави новото име

Фактор - 12.02.2019

На свечена церемонија денеска пред Владата ќе биде објавено новото уставно име и ќе биде подигнато знамето на НАТО, кое ќе се најде веднаш до државното пред седиштето, а на настанот ќе говори премиерот Зоран Заев.

Влада на РМ: Не го поставуваме натписот „Северна Македонија“ ја варосуваме фасадата пред церемонијата утре

Press24 - 11.02.2019

Откако денеска беше отстранет знакот на кој пишува „Влада на Република Македонија“ ноќеска пред валдата имало паркиран кран кој чекал да ја постави новата табла на која треба да пишува „Влада на Северна Македонија“ , пишува Скопје 1.мк.

(ФОТО) Кран пред Владата, вечерва ќе се поставува таблата „Влада на Северна Македонија“

Скопје1 - 11.02.2019

Владата на Северна Македонија, по теркот на Владата на Груевски, отстранува, но и става табли во доцните вечерни саати. Така вечерва по дождливо време градежна мехаизација – кран пред Владата, се чека знак да се постави таблата „ Влада на Северна ...

Симнат натписот „Влада на Република Македонија“, утре свечено ќе биде поставено знамето на НАТО

ТВ21 - 11.02.2019

Забрзани подготовки се прават за утрешната церемонија пред владата. На свечен начин, со кревање на знамето на НАТО, ќе биде одбележано потпишувањето на Пристапниот протокол за членство во алијансата.

НАТО, НАТО, мое злато?

Независен - 11.02.2019

Здравко Савевски Се случи и тоа. Го потпишаа Протоколот за зачленување во НАТО. Пресреќни беа нашите властодршци! И како не би биле, нели? Повеќе од четврт век се чекаше овој момент! Но дали, ние, народот, треба да ја споделуваме радоста со ...

Знамето на НАТО утре ќе биде поставено пред Владата

Макфакс - 11.02.2019

Со свечена церемонија утре ќе биде подигнато знамето на НАТО пред Владата. Како што најави владината прес-служба, во рамки на свеченоста, пред платото на Владата ќе се обрати премиерот Зоран Заев.

Пред Владата утре свечено подигање на знамето на НАТО

Мета - 11.02.2019

Со свечена церемонија, утре на платото пред Владата ќе биде подигнато знамето на НАТО. Владината зграда, пак, каде што утрово беше отстранет натписот „Влада на Република Македонија“, наскоро ќе добие натпис со новото уставно име.

Знамето на НАТО утре ќе се развиори пред Владата

Н.Македонија - 11.02.2019

На свечена церемонија утре ќе биде поставено знамето на НАТО пред Владата на Република Македонија, која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија, најави владината прес служба.

Генерална проба на Владата и АРМ пред утрешното кревање на знамето на НАТО

Мета - 11.02.2019

Пред објектот на Владата, кој инаку утрово осамна без натписот „Влада на Република Македонија“ од претпладнево се вршат подготовки за утрешната церемонија за подигнување на знамето на НАТО пред владиниот објект, на кој наскоро ќе пишува „Влада на ...

Свечена церемонија пред владата за поставување на знамето на НАТО

Независен - 11.02.2019

Знамето на НАТО ќе биде поставено утре пред зградата на македонската влада, откако земјите членки на овој сојуз, преку своите амбасадори во алијансата, минаатата среда го потпишаа во Брисел пристапниот Протокол за нашата земја.

Утре пред владата ќе биде подигнато знамето на НАТО

ТВ21 - 11.02.2019

„Влада на Република Македонија“ денеска го немаше на зградата на Владата. Натписот беше изваден, а додека се чекаат новите да бидат поставени со „Влада на Република Северна Македонија“, утре со почеток во 11 часот ќе биде подигнато знамето на НАТО, ...

Утре пред Владата свечено ќе биде подигнато знамето на НАТО

Скопје инфо - 11.02.2019

На свечена церемонија утре ќе биде подигнато знамето на НАТО пред Владата на Република Македонија, која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија. На свеченоста по овој повод, како што е најавено од владината прес-служба, ќе се обрати ...

Утре ќе биде поставено знамето на НАТО пред Владата, која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија

Фокус - 11.02.2019

Со почеток во 11:00 часот утре пред платото на Владата ќе се одржи свечена церемонија по повод подигнување на знамето на НАТО пред Владата на Република Македонија која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија, најавија од владината прес ...

Знамето на НАТО утре официјално пред Влада

Кумановски м. - 11.02.2019

Знамето на НАТО утре со свечена церемонија со почеток во 11 часот ќе се постави пред Владата на Република Македонија која наскоро ќе стане „Северна“. Во склоп на настанот, како што информираат од прес службата, претседателот на Владата, Зоран Заев, ...

Знамето на НАТО поставено пред Владата

Тера - 12.02.2019

На свечена церемонија на која присуствуваа претставници на политичкиот врв и дипломатскиот кор во земјата, премиерот Зоран Заев истакна дека денеска испишуваме нова страница од историјата и дека поставувањето на знамето на НАТО, воедно значи и ...

Безбедносни импликации од руското мешање во Република Македонија

МКД - 11.02.2019

Досега се говореше за отворено мешање на Русија во внатрешните работи на Република Македонија, но многу малку се укажуваше какви импликации може тоа да има по безбедноста на РМ. Слика: Проширувањето на НАТО во Европа. Извор: Patrickneil, Wikipedia.

Владата вежба кревање на знамето на НАТО

МКД - 11.02.2019

Владата се подготвува за кревање на знамето на НАТО пред владината зграда. Денеска пред влезот на Владата беа наредени столчиња, а присутни беа повеќе лица во униформи. Од Владата објаснуваат дека ова денеска било „проба“ на церемонијата на ...

КОЛУМНА, СОЛЗА ГРЧЕВА: НАТО Сапиенс

Вечер - 11.02.2019

Се чудам како воопшто настанал и еволуирал хомо сапиенсот без да се зачлени во НАТО? Но, очигледно ја имал таа идеа уште многу рано штом ги надвладеал сите други луѓе по род: еректуси, Денизовци и многу други.

Влада: Буквите се извадени рано утринава затоа што се подготвува поставување на НАТО знамето

Фокус - 11.02.2019

Утринава владината фасада осамна без натписот „Владата на Република Македонија“, со цел согласно Договорот од Преспа да се постави новото уставно име кое ќе ја содржи придавката „Северна“.

Владата се подготвува за поставување на НАТО знамето (ФОТО)

Слободен Печат - 11.02.2019

Оттаму објаснуваат дека тоа било причината зошто утринава биле тргнати буквите со натписот „Владата на Република Македонија“. На платото пред Владата, во текот на денот, ќе се одвиваат активности за поставување на НАТО знамето, информираат од ...

Што го спречи Ахмети да дојде на НАТО церемонијата пре Влада?

Press24 - 12.02.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети не беше присутен на денешната церемонија за подигање на знамето на НАТО пред Владата, каде се обрати и премиерот Зоран Заев. Од неговата партија велат дека поканите ги добиле вчеравечер во Собранието, а поради кусото време ...

Знамето на НАТО поставено пред македонската влада

iPortal - 12.02.2019

Од денеска знамето на НАТО Алијансата ќе се вее пред македонската влада. На свечената церемонија која што пред малку заврши присуствуваа дипломатскиот кор, воените аташеа на земјите членки на НАТО, пратеници и претставници на Владата.