TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Откриено решението на Аsus ZenFone 6 за ротирачката двојна камера

Локално - 16.05.2019

Asus ќе го покажат официјално ZenFone 6 по неколку часа, кога ќе одржат настан во Валенсија. Додека со нетрпение ја очекуваме премиерата, дознаваме како ќе изгледа смартфонот. На интернет беа објавени фотографии кои покажуваат постоењето на подвижна ...

Google Pixel 4 нема да има физички копчиња

Локално - 16.05.2019

Google продолжува да работи напорно на својот следен смартфон одвисока класа, кој најверојатно ќе биде презентиран на есен. Новиот модел ќе биде првиот уред со Android Q и се очекува значително да ја заостри конкуренцијата во премиум сегментот.

Motorola претстави нов смартфон кој изгледа како копија на iPhone

Кајгана - 16.05.2019

„Имитацијата е најдобра форма на ласкање“, рече еднаш Крис Кејлеб Колтон, а Motorola веројатно се сложува со оваа изјава, бидејќи новиот смартфон на оваа компанија изгледа скоро идентично како iPhone XS.

Motorola One Vision е телефон од средната класа со дупка во екранот за камерата

Smartportal - 16.05.2019

Motorola оваа недела го претстави вториот Android One уред наречен Motorola One Vision, од нивната Motorola One серија. Главната карактеристика на оваа серија е чистото Android искуство кое е загарантирано дека ќе добива надградби во наредните три ...

Honor 20 Pro ја има првата F/1.4 камера

Телефони.мк - 16.05.2019

Honor 20 Pro како најмоќен смартфон од суб-брендот на Huawei ќе ја има првата мобилна камера со најголема леќа од f/1.4 со што теоретски треба да собира најголемо количество на светлина. Тоа е евидентно од првите примероци од направени слики во ...

Samsung направи подобрувања на Galaxy Fold

USB - 16.05.2019

Samsung вредно работи на тоа да го подобри својот Galaxy Fold, откако компанијата привремено ја сопре објавата на телефонот, поради проблемите кои се пријавени во тестовите на уредите. Сега нов извештај од Јужна Кореја дава детали на овие ...

Што ќе има идниот Galaxy Note 10 под хауба

Телефони.мк - 16.05.2019

Типстерот Ice Universe тврди дека Galaxy Note 10 ќе биде достапен и во уникатна сина боја, откако претходно објавивме дека истиот ќе биде достапен во пет бои . Од Galaxy Note 10 се очекува да пристигне со Snapdragon 855 процесор во САД и Exynos 9820 ...

Google ќе исплаќа по 500 долари на сопствениците кои купиле дефектни Pixel телефони

Бизнис Инфо - 16.05.2019

Сопственици на моделите OG Pixel и Pixel XL од Google, лани покренаа тужба против компанијата за продавање на телефони со дефектни микрофони и покрај нивно знаење. Технолошкиот гигант сега се согласи да ги исплати клиентите, а сумите ќе достигнат и ...

Два пеха во низа за Самсунг

Емитер - 16.05.2019

По години исчекувања, во февруари беше најавен Galaxy Fold, првиот телефон од Самсунг со екран на преклоп којшто се отвора до големина на помал таблет. Но, уште не стивна возбудата од претставувањето, а веќе минатиот месец, април, неколку тестови на ...

iPhone 6, iPhone 6 Plus и iPhone SE нема да добијат надградба на iOS 13

USB - 16.05.2019

Аpple се очекува да претстави нова верзија на својот оперативен систем за паметни телефони на WWDC 2019 конференцијата, која ќе се одржи во јуни. Сепак, сопствениците на некои постари уреди на компанијата нема да бидат надградени со претстојниот ...

Samsung Galaxy Note 10 би можел да пристигне во овие шест бои

Телефони.мк - 16.05.2019

Galaxy Note 10 ќе пристигне со напредни перформанси и подобрени алатки, а Samsung сака да додаде екстра неколку бои за новиот смартфон. Galaxy Note 8 и Galaxy Note 9 досега беа лансирани со четири бои.

Sony Xperia 2 уште сега има рендери од дизајнот

Телефони.мк - 16.05.2019

Sony Mobile ќе продолжи со препознатливиот начин на лансирање на премиум смартфони на секои шест месеци. Така Xperia 1 иако се уште е во ф на пред-нарачки, веќе се појавија првите фотографии од Xperia 2.

Samsung направил значајни подобрувања на Galaxy Fold

Телефони.мк - 16.05.2019

Samsung Mobile изврши повеќе тестови на флексибилниот смартфон на преклоп Galaxy Fold кој ви првата фаза на оценка од новинарите беше откриено дека има недостатоци со механизмот. Samsung се погрижил да се намали просторот меѓу механизмот за ...

OnePlus 7 Pro одличен на DxOMark тестот за камера (видео)

Денар - 16.05.2019

Кинеската компанија OnePlus вчера ги претставила своите најнови премиум телефони- OnePlus 7 и OnePlus 7 Pro. Камерата на OnePlus 7 Pro верзијата е подобрена во однос на претходните телефони, и сега се три сензори од назад.

Android 10 Q ќе открива сообраќајни несреќи

USB - 15.05.2019

Бета верзијата на новиот оперативен систем Android 10 содржи информации за нова апликација Safety Hub, која најверојатно ќе им биде достапна првично само на сопствениците на Pixel смартфоните, нудени од Google.

Врховниот суд на САД покренува антимонополска тужба против Apple

Бизнис Инфо - 15.05.2019

Американскиот врховен суд започнува судска постапка со којашто ќе се дозволи група на клиенти да го тужат технолошкиот гигант Apple. На компанијата ќе ѝ се суди за искористување на својата монополска моќ при зголемување на цените на апликациите што ...

Дали Motorola One Vision е новиот крал на исплатливите смартфони?

Телефони.мк - 15.05.2019

Motorola направи големо изненадување со новиот смартфон One Vision кој може да стане новиот крал на исплатливите уреди со цена од околу 300 евра при што нуди многу квалитетни перформанси. Motorola One Vision официјално доаѓа со 6,3 инчен CinemaWide ...

Sony Xperia 2 „истече“ уште пред промоцијата на Sony Xperia 1 (ВИДЕО)

Локално - 15.05.2019

Sony Xperia 1 беше најавен во февруари, а премиерата на телефонот требаше да биде следниот месец. Sony сепак веќе работи на наследник на топ-моделот и сега веќе знааеме како би можел да изгледа новиот Xperia 2.

OnePlus ги откри сите детали за 7 и 7 Pro (ВИДЕО)

Локално - 15.05.2019

Кинеската компанија OnePlus откри сите детали за своите следни топ модели – смартфоните OnePlus 7 и 7 Pro. И двата имаат многу заеднички карактеристики како чипсет Snapdragon 855, AMOLED дисплеи и стерео звучници, но во некои односи се разликуваат ...

Lenovo го претстави првиот флексибилен лаптоп во светот (ВИДЕО)

Локално - 15.05.2019

Lenovo е еден од водечките производители на лаптопи и компјутери, кој пројавува интерес кон актуелниот тренд во индустријата во текот на годината, имено флексибилните дисплеи. Компанијата одржи специјален настан во Њујорк, на кој го покажа првиот ...

Телефонот за кого сите зборуваат, OnePlus 7 Pro е еден од најдобрите

Телефони.мк - 15.05.2019

OnePlus со текот на годините изгради висока репутација, кој сега ги претстави двата нови модела: OnePlus 7 и OnePlus 7 Pro. OnePlus 7 класичниот чини 699 евра, додека Pro моделот со двојно повеќе меморија е 819 евра.

На Ebay се појави експериментален смартфон на Nokia со Android од 2013 година

Локално - 15.05.2019

На Ebay се појави за продажба досега непознат прототип на паметен телефон со Android од 2013 година. Уредот се нарекува Ion Mini и има Android 4.3 Jelly Bean. Според достапните информации, тој беше дел од плановите на финската компанија да навлезе ...

Кинеската компанија ги претстави најновите OnePlus7 и OnePlus 7 Pro (ВИДЕО)

USB - 15.05.2019

Компанијата OnePlus ги претстави своите најнови премиум телефони – OnePlus 7 i OnePlus 7 Pro . Со OnePlus 7 Pro моделот, компанијата ќе се обиде да и парира на конкуренцијата на полето на хардверот и специфичните хардверски карактеристики.

Лоши вести за Apple, им се закануваат тужби, а iPhone би можел да поскапи

Телефони.мк - 15.05.2019

Тешко е да се прогнозира каква ќе биде вредноста на пазарот на Apple , иако Тим Кук и екипата се оптимисти дека вредноста драстично ќе се зголеми. Главен виновник за ситуацијата е намален интерес за скапите телефони на мобилниот пазар, така што ...

Компјутер што се витка на Lenovo

Бизнис Инфо - 15.05.2019

Кинеската компанија за електроника, Lenovo на својот настан Accelerate, го прикажа првиот компјутер што се витка. Екранот може да се користи како лап топ, десктоп верзија, таблет во форма на книга или уред за работа со стилус (електронско перо).

Претставени новите телефони од OnePlus 7 серијата

Smartportal - 15.05.2019

На настани во три посебни градови, OnePlus ги претстави нивните нови уреди од OnePlus 7 серијата. Најавите кои дојдоа од директорот на компанијата недели пред претставувањето, сега можеме да видиме што точно значеле, а OnePlus може слободно да се ...

Motorola претстави нов смартфон кој изгледа како клон на iPhone (ВИДЕО)

USB - 16.05.2019

Motorola го претстави својот нов смартфон од линијата Motorola One наречен One Vision. Смартфонот доби 6,3-инчен LCD екран со формат 21:9, кој е совршен за гледање филмови – тренд на кој во последно време се приклучија неколку поголеми производители.

Lenovo работи на лаптоп со флексибилен екран

Денар - 14.05.2019

Флексибилните телефони полека стануваат вообичаена појава, но за флексибилните лаптопи до сега не се слушнало многу. Lenovo веќе некое време размислува за овој концепт, а на 14 мај биле објавени и првите резултати од ова уште експериментално ...

Почеток на нова ера: Ова е прв компјутер на светот со екран на преклоп

Точка - 14.05.2019

Кинеската компанија "Lenovo" претставила, на својата конференција "Accelerate 2019" во Орландо, прв компјутер со свитлив екран. Станува збор за свитлив екран сличен на оние кај паметните телефони, како што "Samsung Galaxy Fold" и "Huawei Mate X".

Експериментален смартфон на Nokia со Android од 2013 се појави на eBay

USB - 16.05.2019

На Ebay за продажва се појави досега непознат прототип на паметен телефон со Android од 2013 година. Уредот се нарекува Ion Mini и работи на оперативниот систем Android 4.3 Jelly Bean. Според достапните информации, уредот бил дел од плановите на ...