TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Белата палата, Владата или во Белград - каде се криел Мијалков?

Deutsche Welle - 25.02.2021

Во пресрет на пресудата за случајот „Таргет-Тврдина“, нови бранувања на македонската политичка сцена околу случајот со бегството на екс-шефот на тајната полиција. Во пресрет на утрешната пресуда за случајот со нелегалното прислушување наречен ...

Случај „Мијалков“, Адеми: Системот „куца“, има протекување на информации

Алсат-М

Адеми: Потребата од ветинг е неопходност, тоа го потврдува и случајот со Мијалков

Алсат-М

Николовска: Со случајот Мијалков и со други слични судски процеси, власта го урниса правниот систем во државата

Курир

Пратенички прашања: Бегството и враќањето на Мијалков главна тема

Сител

Утре првата пресуда за Мијалков

iPortal

Тајната на куќата на улица Салвадор Аљенде. Ексклузивно: Каде се криеше Сашо Мијалков?

Во Центар

Курир 360 степени Р.С.Европа ТВ21 Телма Алсат-М МКД Канал5

„Една од опциите е дека Мијалков бил во белата палата“, рече на сатиричен начин Заев во Собранието (ВИДЕО)

ТВ21 - 25.02.2021

Одговарајќи на пратеничко прашање од Александар Николоски, премиерот Зоран Заев рече дека најверојатно Сашо Мијалков бил во просториите на ВМРО-ДПМНЕ, каде, како што кажа „сè уште чуваат место за него и за Груевски“.

Заев: Мијалков се појави како печурка по дожд, да не се криел можеби во Белата палата

Канал5

Мицковски: Штом Заев така вика, Мијалков може навистина беше во белава палата

Република

Пратенички прашања во Собранието, во фокусот случаите со Мијалков и „Монструм“

Канал5

Пратенички прашања: Каде се криел Мијалков – во Владата или во штабот на ВМРО-ДПМНЕ?

360 степени

Заев: Сѐ си мислам дека Мијалков беше во белата палата, чуваат простории и за Груевски

+инфо

Политички обвинувања каде се криел Мијалков – во Белата палата или во штабот на СДСМ

Фокус

Локално Нетпрес Фактор Фокус Локално Скопско Ехо Курир Нетпрес

Џолев не кажува зошто бил на жешка линија со Владата во критичните моменти од бегството на Мијалков

Алфа - 25.02.2021

Првиот човек на Кривичниот суд, Иван Џолев смета дека не треба да биде интерес за јавноста тоа дали во изминатиот период имал средби или телефонски разговори со премиерот Заев или Министерот за правда, во врска со случајот Мијалков.

За домашниот притвор на Мијалков судот одлучуваше во најбрз можен рок, вели Џолев

ММС

Џoлев: За домашниот притвор на Мијалков судот одлучуваше во најбрз можен рок

Алсат-М

Судот беше ажурен со одлуката за притвор на Мијалков, тврди Џолев

Р.С.Европа

(ВИДЕО) Џолев: За домашниот притвор на Мијалков, судот одлучуваше во најбрз можен рок

360 степени

Првиот човек на Основниот кривичен суд: Бевме ажурни со одлуката за притвор на Мијалков!

Точка

Претседателот на Кривичен суд Џолев: За случајот Мијалков одлучивме во најбрз рок

Фактор

Скопско Ехо Н.Македонија Скопје1 Локално Слободен Печат Фокус Канал5 Независен

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја поддржи интерпелацијата за Спасовски поднесена од АА и Алтернатива

Канал5 - 25.02.2021

Одговорност за дводневното исчезнување на Мијалков нема да има, смета лидерот на опозицијата ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Тој ова го изјави одговарајќи на новинарско прашање во однос на ставот на премиерот Заев кој пак истакна дека институциите и ...

СДСМ: На Мицкоски не му успеа планот со Мијалков, допрва ќе си ги гледа поразите на тема правда

Press24

(Видео) Кузеска: Случајот со Мијалков е последен дебакл на Мицкоски

MTM

Пропаѓаат сите обиди на потрчкото Мицкоски да ја спречи правдата, случајот со Мијалков е негов последен дебакл

24Инфо

(ВИДЕО) Кузеска: Пропаѓаат сите обиди на Мицкоски да ја спречи правдата, случајот со Мијалков е негов последен дебакл

iPortal

Пропаѓаат сите обиди на потрчкото Мицкоски да ја спречи правдата, случајот со Мијалков е негов последен дебакл

Скопје1

СДСМ: На Мицкоски не му успеа планот со Мијалков, интерпелацијата за Спасовски нема да помине

Канал5

Вечер Прес iPortal

Кривичен суд: Кртот кој му дојавил на Мијалков не е од судот!

Фокус - 25.02.2021

Од Кривичниот суд преку соопштение потенцираат дека судот експресно одлучил по барањето за притворот на обвинетиот Сашо Мијалков, појаснувајќи и дека кртот кој му дојавил на Мијалков не е од судот.

Кривичен суд: Невозможно е од судот да протекла информацијата за притворот на Мијалков

Н.Македонија

Кривичен суд: Кртот кој му дојавил на Мијалков не е од судот!

Либертас

Кривичен суд: Кртот кој му дојавил на Мијалков не е од судот!

24 Вести

Кривичен суд: Невозможно е од судот да протекла информацијата за притворот на Мијалков

24Инфо

Кривичниот суд преку интерна проверка тврди: Кртот кој му дојавил на Мијалков не е од судот

Курир

Кривичен суд: Невозможно е од судот да протекла информацијата за притворот на Мијалков

MTM

Вечер Прес Нетпрес Press24 Точка Frontline Локално Нова ТВ MakPress

Стоилковски: Заев и Мијалков може да глумат колку сакаат, но народот ја виде нивната спрега која трае со години

Курир - 25.02.2021

Нов ден, нова епизода од циркузот co пазарењето со правдата кој што го приредуваат СДСМ на јавноста. Сета јавност се смее на обидите на СДСМ да се дообјаснат за договорот којшто го имаа Зоран Заев- Вице Заев и Сашо Мијалков за бегство и изигрување ...

Човек за неносење маска почина во полициска станица, а Мијалков наводно им се „изгубил, па им се појавил пред очи“

Република

Стоилковски: Заев и Мијалков може да глумат колку сакаат, но народот ја виде нивната спрега

Канал5

Стоилковски: Ова не е демократска власт, ова не е владеење на правото

Опсервер

Стоилковски: Заев и Мијалков може да глумат колку сакаат, но народот ја виде нивната спрега којашто трае со години

Press24

Заев и Мијалков може да глумат, но народот ја виде нивната спрега која трае со години

Нетпрес

Стоилковски: Заев и Мијалков може да глумат колку сакаат, јасна е нивната коалиција

MakPress

Заев: Го јакнеме менталниот склоп на целото општество, случајот со Мијалков е резултат на досегашните реформи

Слободен Печат - 25.02.2021

Граѓаните треба да знаат дека сме на добар пат во јакнење на правниот систем на нашата земја, во владеење на правото, во истакнување на вредноста на секој судија и обивнител кој суди исклучиво по Устав, закон и сопствено убедување и никако поинаку.

На добар пат сме во јакнењето на правниот систем, вели Заев

Frontline

На добар пат сме во јакнењето на правниот систем, вели Заев

Либертас

На добар пат сме во јакнењето на правниот систем, вели Заев

Опсервер

На добар пат сме во јакнењето на правниот систем, вели Заев

Бизнис Вести

Заев: На добар пат сме во јакнењето на правниот систем

Канал5

Заев: На добар пат сме во јакнењето на правниот систем- резултат е последниот случај со Сашо Мијалков

Press24

24Инфо Вечер Прес

Опозицијата да понесе одговорност за искажаните лаги, бара Заев

Либертас - 25.02.2021

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на прашање од пратеникот Александар Николоски од ВМРО-ДПМНЕ каде се криел Сашо Мијалков кој два дена беше недостапен на органите на прогонот за да му се врачи решение од судот за домашен протвор, рече дека од сите ...

Опозицијата да понесе одговорност за искажаните лаги, бара Заев

Опсервер

Опозицијата да понесе одговорност за искажаните лаги, бара Заев

24Инфо

Заев: Опозицијата да понесе одговорност за искажаните лаги и обвинувања за случајот Мијалков

iPortal

Опозицијата да понесе одговорност за искажаните лаги, бара Заев

Вечер Прес

Опозицијата да понесе одговорност за искажаните лаги, бара Заев

Бриф

Заев со барање до опозицијата: Да понесете одговорност за искажаните лаги за случајот со Мијалков

Слободен Печат

Сител MakPress

ВМРО-ДПМНЕ: Заев преку Мијалков покажа дека постои мафија во државата

Centar - 25.02.2021

Во која земја бегалец од правдата откако ќе биде вратен, завршува со домашен притвор и низа други екстра поволности, реагира преку соопштение опозициската ВМРО-ДПМНЕ за случајот со Сашо Мијалков.

Заев преку Мијалков покажа дека постои мафија во државата, една шака луѓе кои ја ограбуваат земјата

Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ: Заев преку Мијалков покажа дека постои мафија во државата, една шака луѓе кои ја ограбуваат земјата

Курир

Заев преку Мијалков покажа дека постои мафија во државата, една шака луѓе кои ја ограбуваат земјата

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Заев преку Мијалков покажа дека постои мафија во државата

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: Заев преку Мијалков покажа дека постои мафија во државата, шака луѓе кои ја ограбуваат земјата

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ: Заев преку Мијалков покажа дека постои мафија во државата, една шака луѓе кои ја ограбуваат земјата

Press24

Сител Бизнис Вести Локално PressingTV MakPress

СЕЛА: Некој многу посилен и од Зоран Заев и од Сашо Мијалков наредил тој да се појави во JO

Денешен - 25.02.2021

Некој што е посилен од Зоран Заев и од Сашо Мијалков наредил појавување на поранешниот директор на УБК во Јавното oбвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, изјави лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села.

Села: Некој посилен од Заев му наредил на Мијалков да се врати

Независен

Села: Некој посилен од Заев и Мијалков наредил да се пријави во Обвинителството

+инфо

Села: Некој посилен од Заев му наредил на Мијалков да се врати

Република

Села: Некој посилен и од Заев и од Мијалков нареди да се пријави Мијалков во Обвинителство

Либертас

Села: Некој посилен и од Заев и од Мијалков нареди да се пријави Мијалков во Обвинителство

Press24

Села: Некој посилен од Заев нареди Мијалков да се врати

360 степени

MakPress Press24 ТВ21 Слободен Печат Фокус Локално

МВР нема опрема за видео и аудио надзор на Сашо Мијалков

Република - 24.02.2021

Министерството за внатрешни работи нема технички можности/опрема за видео и аудио надзор на Сашо Мијалков додека е во куќен притвор, објави „А1он“ , повикувајќи се на официјална информација од министерството.

МВР немало опрема за 24 часовен надзор на Мијалков со видео и аудио каков што определи судот, па го чуваат повеќе полицајци

Курир

МВР нема опрема за 24 часовен надзор на Мијалков

Нетпрес

МВР немало опрема за 24 часовен надзор на Мијалков со видео и аудио каков што определи судот, па го чуваат повеќе полицајци

PressingTV

МВР нема опрема за 24 часовен надзор на Мијалков со видео и аудио каков што определи судот, па го чуваат повеќе полицајци

ТВ21

МВР со повеќе полицајци ќе го замени видео-надзорот врз Мијалков определен од судот

Фокус

СВР Скопје нема технички можности за аудио и видео надзор – Мијалков во куќен притвор со полициско присуство

Press24

Слободен Печат 365

Ако Мијалков не се вратеше, ќе имавме предвремени избори

Република - 24.02.2021

Политичкиот аналитичар, Александар Кржаловски во денешното гостување на Сител рече дека доколку поранештниот прв човек на УБК Сашо Мијалков не се вратеше, тогаш ќе беше сигурно оти коалициски партнери ќе излезеа од Владата и со тоа ќе бевме ...

Кржаловски: Ако Сашо Мијалков не се вратеше ќе имавме предвремени избори

Сител

Кржаловски: Ако Мијалков не се вратеше, ќе имавме предвремени избори

Press24

Герила на ВМРО-ДПМНЕ: Браникот Мијалков се распука како бетонот на Заев

Република - 24.02.2021

И вечерва на подвозникот кај Бихакќа осамна натпис – Браникот Мијалков се распука како бетонот на Заев. Се работи за герила акција на ВМРО-ДПМНЕ во близина на седиштето на СДСМ. Повод за ваквата акција се случувањата околу бегството на Сашо Мијалков ...

Герила акција: Браникот на Мијалков се распука како бетонот на Заев

Нетпрес

Герила на ВМРО-ДПМНЕ на „Бихачка“: Браникот Мијалков се распука како бетонот на Заев (ФОТО)

Курир