TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кога ќе се избира нов јавен обвинител?

Телма - 22.08.2017

Владата ќе му предложи на Собранието да распише огласи за именувањето на државен јавен обвинител. Ваков заклучок е усвоен на денешната владина седница со што започнува постапката за избор на наследник на Зврлевски.

Досегашни јавни обвинители на Република Македонија

Академик - 22.08.2017

Перо Коробар, Кирил Миљовски, Никола Вражалски, Лазар Мојсов, Димо Кантарџиски, Јован Дуковски, Панта Илиев, Боро Догаџински, Јордан Јордановски, Марко Бундалевски, Јован Трпеновски, Стеван Павлески, Ставре Џиков, Александар Прчески, Љупчо Шврговски ...

Владата ја почна постапката за избор на нов државен јавен обвинител

Мета - 22.08.2017

Владата на денешната седница одлучи да побара од Собранието да распише оглас за избор на нов државен јавен обвинител, кој треба да го замени разрешниот Марко Зврлевски. „Согласно член 41 од Законот за јавното обвинителство, Владата одлучи да ...

Наследник на Зврлевски по локалните избори

Р.С.Европа - 22.08.2017

На владината седница засега не е ставена на дневен ред точката со која треба да му препорача на Собранието да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител, односно да распише оглас.

Денеска треба да започне процедурата за избор на нов јавен обвинител

Нова ТВ - 22.08.2017

На денешната седница, владата на дневен ред треба да изгласа заклучок со кој ќе му наложи на Собранието да распише оглас за избор на нов Републички јавен обвинител. Откако ќе биде распишан конкурсот, тој ќе биде отворен 15 дена.

Денеска треба да започне процедурата за избор на нов јавен обвинител

Канал5 - 22.08.2017

Точката за избор на нов јавен обвинител неизвесна на денешната владина седница. Иако беше најавена меѓу првите, од владата засега без објаснување зошто точката е тргната од дневниот ред. Велат дека не се исклучува можноста доцна во денот да се ...

Се очекува Владата да ја почне процедурата за нов јавен обвинител

ТВ21 - 22.08.2017

Владата треба да ја започне процедурата за избор на нов јавен обвинител, кој ќе дојде на местото на Марко Зврлевски. Иако на седницата денеска го нема Предлог – заклучокот со кој ќе му предложи на Собранието да го огласи именувањето на јавниот ...

Вршител на должноста Јавен обвинител в четврток

МРТ - 22.08.2017

Дека влегуваат во трката за наследник на Зврлевски досега потврдија адвокатите Ѕвонко Давидовиќ, Александар Тортевски, Александар Наков и универзитетскиот професор Сејфула Османи. Советот на јавните обвинители в четврток треба да решава кој ќе биде ...

Почнува процедурата за избор на нов јавен обвинител

24 Вести - 22.08.2017

Владата денеска на редовна седница ќе му препорача на Собранието да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител, односно да распише оглас. Рокот за пријавување на кандидатите е 15 дена од објавување на огласот во „Службен весник".

На дневен ред на седницата на Владата ги нема Србија и изборот на нов Јавен обвинител

Мета - 22.08.2017

Владата на денешната 24. седница по ред ќе расправа по вкупно 66 точки, колку што се наведени во најавата објавена на нејзината официјална интернет-страница. Меѓу темите на дневен ред се предлогот за измени на Законот за внатрешни работи, предлог ...

Започнува процедурата за именување на нов јавен обвинител на Република Македонија

Академик - 22.08.2017

Како што беше најавено минатата недела, Владата денеска треба да усвои заклучок со кој Владата ќе му предложи на Собранието да распише оглас за пријавување кандидати за нов државен јавен обвинител.

Денеска почнува процедурата за избор на нов јавен обвинител

МКД - 22.08.2017

На денешната седница Владата ќе достави предлог-заклучок до Собранието, по што ќе се објави оглас за нов јавен обвинител во „Службен весник“ и во најмалку два дневни весника. Рокот за пријавување е 15 дена, па потоа Советот на јавните обвинители на ...

На кој ќе му падне задачата да го деполитизира јавното обвинителство?

Фактор - 22.08.2017

Владата најави дека на седница ќе донесе заклучок и ќе му препорача на Собранието да распише оглас за избор на јавен обвинител со што ќе почне процедурата за наследникот на Зврлевски. Според член 41 од Законот за јавно обвинителство, Собранието на ...

Започнува процедурата за избор на јавен обвинител

Слободен Печат - 22.08.2017

Денес Владата ќе препорача на Собранието да се започне процедурата за избор на нов јавен обвинител. Според Законот за јавно обвинителство, Собранието, по предлог на Владата, го огласува именувањето на нов државен јавен обвинител во Службен весник, ...

Почнува процедурата за избор на нов јавен обвинител

Локално - 22.08.2017

– Владата на Република Македонија денеска на редовна седница ќе му препорача на Собранието да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител. Владиниот портпарол Миле Бошњаковски во петокот на прес-конференција најави дека Владата на седницата ...

Гостиварскиот адвокат Сејфула Османи најави кандидатура за Јавен обвинител

Канал 77 - 22.08.2017

Адвокатот Османи вели дека Меѓународниот универзитет во Струга го номинирал за кандидат за Јавен обивнител. Оттаму сметале дека тој може професионално да ја извршува оваа функција. Доколку ја добијам довербата да бидам прв човек на обвинителството, ...

Тетовскиот адвокат Сејфула Османи ќе се кандидира за Јавен обвинител

Сакам да кажам - 21.08.2017

Адвокатот од Тетово Сејфула Османи најави дека ќе поднесе кандидатура за местото Јавен обвинител на местото на разрешениот Марко Зврлевски. Османи магистирал и докторирал на Правниот факултет на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

Кој ќе седне на столчето на Зврлевски?

ТВ21 - 21.08.2017

Советот на јавните обвинители утре ќе одлучи кој ќе биде вршител на должноста државен јавен обвинител, а во исто време Владата ќе почне процедура за именување на нов обвинител. Дел од членовите на Советот се уште се на одмор, па затоа денеска не ...

Владата ја почна постапката за избор на нов државен јавен обвинител

Локално - 22.08.2017

Владата на денешната седница одлучи да побара од Собранието да распише оглас за избор на нов државен јавен обвинител, кој треба да го замени разрешниот Марко Зврлевски. „Согласно член 41 од Законот за јавното обвинителство, Владата одлучи да ...

Нов јавен обвинител најверојатно по изборите

Локално - 22.08.2017

На владината седница засега не е ставена на дневен ред точката со која треба да му препорача на Собранието да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител, односно да распише оглас.

Почнува постапката за избор на нов државен јавен обвинител

Макфакс - 22.08.2017

Откако Собранието го разреши Марко Зврлевски, досегашниот државен јавен обвинител, на денешната седница Владата се очекува да достави предлог-заклучок до Собранието, по што трба да биде објавен оглас за нов јавен обвинител во „Службен весник“ и во ...

Дали предизборно ќе се бира нов јавен обвинител?

24 Вести - 21.08.2017

Советот на јавните обвинители не се состана за да назначи вршител на функцијата државен јавен обвинител. Дел од членовите се сè уште на годишен одмор и најверојатно утре или во текот на неделата и официјално ќе биде именуван заменикот на разрешениот ...

Нов јавен обвинител, Советот ќе заседава утре

Алсат-М - 21.08.2017

Советот на јавни обвинители денеска не ја одржа очекуваната седница на која треба да избере вршител на функцијата јавен обвинител на Република Македонија по разрешувањето на Марко Зврлевски.

Почнува процедурата за избор на нов јавен обвинител

Алсат-М - 22.08.2017

Владата на Република Македонија денеска на редовна седница ќе му препорача на Собранието да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител. Владиниот портпарол Миле Бошњаковски во петокот на прес-конференција најави дека Владата на седницата ...

Џељал Бајрами, нов државен јавен обвинител?

ТВ21 - 20.08.2017

Додека течат постапките од страна на Владата и Собранието за избор на нов обвинител, утре се очекува Советот на обвинители да назначи вршител на должност на оваа функција. Меѓу најспоменуваните имиња за наследник на Зврлевски е Џељал Бајрами, кадар ...

Давидовиќ, Османи, Тортевски или Наков: Кој ќе го замени Зврлевски на местото Јавен обвинител?

Таратур - 22.08.2017

Советот на јавните обвинители денес ќе одлучи кој ќе биде вршител на должноста државен јавен обвинител, а во исто време Владата ќе почне процедура за именување на нов обвинител. Дел од членовите на Советот се уште се на одмор, па затоа денеска не ...

До изборите, на најмоќната обвинителска фотелја ќе седи в.д.?

Вечер Прес - 22.08.2017

Наследникот на јавниот обвинител Марко Зврлевски ќе се знае по локалните избори. Иако беше најавено, на владината седница, точката со која треба да му препорача на Собранието да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител, односно да ...

Денеска почнува процедурата за избор на нов јавен обвинител

Канал 77 - 22.08.2017

На денешната седница Владата ќе достави предлог-заклучок до Собранието, по што ќе се објави оглас за нов јавен обвинител во „Службен весник“ и во најмалку два дневни весника. Рокот за пријавување е 15 дена, па потоа Советот на јавните обвинители на ...

Дали предизборно ќе се бира нов јавен обвинител?

Локално - 21.08.2017

Советот на јавните обвинители не се состана за да назначи вршител на функцијата државен јавен обвинител, информира ТВ24 . Дел од членовите се сè уште на годишен одмор и најверојатно утре или во текот на неделата и официјално ќе биде именуван ...

Почнува процедурата за избор на нов јавен обвинител

МРТ - 22.08.2017

Владата на седницата ќе постави на дневен ред Предлог-заклучок, со кој ќе му предложи на Собранието да го огласи именувањето на јавен обвинител... Владата на Република Македонија денеска на редовна седница ќе му препорача на Собранието да ја почне ...

Почнува постапката за избор на нов државен јавен обвинител

Кајгана - 22.08.2017

Откако Собранието го разреши Марко Зврлевски, досегашниот државен јавен обвинител, на денешната седница Владата се очекува да достави предлог-заклучок до Собранието, по што треба да биде објавен оглас за нов јавен обвинител во „Службен весник“ и во ...

Почнува процедурата за избор на нов јавен обвинител

Канал5 - 22.08.2017

Владата на Република Македонија денеска на редовна седница ќе му препорача на Собранието да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител. Владиниот портпарол Миле Бошњаковски во петокот на прес-конференција најави дека Владата на седницата ...

Почнува постапката за фотелјата на Зврлевски

+инфо - 22.08.2017

Досега својата кандидатура ја потврдија адвокатите Александар Тортевски, Звонко Давидовиќ, Александар Накови Сејфула Османи, адвокат од Тетово. На денешната седница Владата ќе достави предлог-заклучок до Собранието, по што ќе се објави оглас за нов ...

Почнува процедурата за избор на нов јавен обвинител

Сител - 22.08.2017

Владата на Република Македонија денеска на редовна седница ќе му препорача на Собранието да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител. Владиниот портпарол Миле Бошњаковски во петокот на прес-конференција најави дека Владата на седницата ...

Почнува постапката за избор на нов државен јавен обвинител

Точка - 22.08.2017

Откако Собранието го разреши Марко Зврлевски, досегашниот државен јавен обвинител, на денешната седница Владата се очекува да достави предлог-заклучок до Собранието, по што трба да биде објавен оглас за нов јавен обвинител во „Службен весник“ и во ...

Почнува процедурата за избор на нов јавен обвинител

А1 On - 22.08.2017

Владата на Република Македонија денеска на редовна седница ќе му препорача на Собранието да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител. Владиниот портпарол Миле Бошњаковски во петокот на прес-конференција најави дека Владата на седницата ...

Почнува постапката за избор на нов државен јавен обвинител

Правдико - 22.08.2017

Откако Собранието го разреши Марко Зврлевски, досегашниот државен јавен обвинител, на денешната седница Владата се очекува да достави предлог-заклучок до Собранието, по што трба да биде објавен оглас за нов јавен обвинител во „Службен весник“ и во ...

Почнува процедурата за избор на нов јавен обвинител...

Н.Македонија - 22.08.2017

Почнува процедурата за избор на нов јавен обвинител Владата на Република Македонија денеска на редовна седница ќе му препорача на Собранието да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител.

Почна постапката за избор на јавен обвинител

Макфакс - 22.08.2017

Владата го извести Собранието да започне постапка за избор на државен јавен обвинител. Со тоа почнува постапката за наследникот на Марко Зврлевски , при што во јавноста своите кандидатури веќе ги потврдија адвокатите Александар Тортевски, Звонко ...

Почна постапката за избор на јавен обвинител

Кајгана - 22.08.2017

Владата го извести Собранието да започне постапка за избор на државен јавен обвинител. Со тоа почнува постапката за наследникот на Марко Зврлевски, а во јавноста своите кандидатури веќе ги потврдија адвокатите Александар Тортевски, Звонко Давидовиќ, ...

Советот ќе назначи в.д.- почнува постапката за нов јавен обвинител

Нова ТВ - 22.08.2017

Советот на јавните обвинители денеска ќе одлучи кој ќе биде вршител на должноста државен јавен обвинител, а во исто време Владата ќе почне процедура за именување на нов обвинител. На денешната владина седница се очекува да биде предлогот до ...

Почна постапката за избор на државен јавен обвинител

Press24 - 22.08.2017

Владата на Република Македонија на денешната седница му предложи на Собранието да ја почне постапката за избор на нов државен јавен обвинител. - Владата согласно член 41 од Законот за јавно обвинителство заклучи да му предложи на Собранието на ...

Почнува процедурата за избор на нов јавен обвинител

Нетпрес - 22.08.2017

Владата на Република Македонија денеска на редовна седница ќе му препорача на Собранието да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител. Владиниот портпарол Миле Бошњаковски во петокот на прес-конференција најави дека Владата на седницата ...

Почнува процедурата за избор на нов јавен обвинител

Телма - 22.08.2017

Владата на Република Македонија денеска на редовна седница ќе му препорача на Собранието да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител. Владиниот портпарол Миле Бошњаковски во петокот на прес-конференција најави дека Владата на седницата ...

Почнува процедурата за избор на нов јавен обвинител

Република - 22.08.2017

Владата на Република Македонија денеска на редовна седница ќе му препорача на Собранието да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител. Владиниот портпарол Миле Бошњаковски во петокот на прес-конференција најави дека Владата на седницата ...