TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кафулињата ќе работат до 20 часот, најмногу 4 лица може да седат на една маса, кажа бектеши

24 Вести - 27.05.2020

По четворица на маса, дистанца и работно време до 20 часот.Ова се условите под кои утре со работа ќе стартуваат угостителските објекти ширум земјава. Но, во функција ќе бидат само летните тераси.

Утре отвораат кафеаните и рестораните

Алсат-М - 27.05.2020

Од утре граѓаните ќе можат да го пијат утринското кафе во нивните омилени барови и ресторани, но не во исти околности како пред пандемијата. По два месеца од кога беа затворени, сопствениците на баровите и рестораните ќе можат да ги чекаат првите ...

Угостителите со последни подготовки пред утрешното реотварање на локалите

Телма - 27.05.2020

Кафулињата, рестораните и кафеаните забрзано се подготвуваат пред утрешното реотварање. Терасите и бавчите се чистат, се редат масите на безсбедна оддалеченост а некаде се поставуваат и паравани, се дезинфицираат столчињата и инвентарот.

Последни подготовки за утрешното отворање на кафе баровите во Битола

Тера - 27.05.2020

По пауза од два месеци денеска угостителите на битолски Широк Сокак ги правеа последните подготовки за утрешното отворање на локалите. Персоналот поделен во своите работни обврски, едни ги миеја стаклата од масите, други бришеа со крпите, а трети ...

Угостителите ги прават последните подготовки, од утре стартуваат со работа

Сител - 27.05.2020

Угостителите утре ќе ги отворат вратите за гостите од 8 до 22 часот. На една маса ќе можат да седат најмногу четири лица и тие нема да мора да бидат од исто семејство како што првично беше најавено.

Рестораните и кафулињата од утре ќе работат до 20 часот, на една маса ќе можат да седат најмногу 4 лица

Канал5 - 27.05.2020

Рестораните и кафулињата кои имаат летни тераси, утре од 10 до 20 часот ќе може да ги пречекаат првите гости. На маса ќе можеда седнат четири лица со тоа што сега не мора да се од иста фамилија.

Ќе добие ли Охрид кафеани сред булевари и улици?

Алфа - 27.05.2020

Одлуката за отворање на угостителските објекти по пауза од два и пол месеци не влева оптимизам кај охридските угостители, бидејќи според единствениот протокол за работа кој на 24-ти март го донесе Комисијата за заразни болести,тие имаат повеќе зијан ...

Угостителите со последни подготовки пред да ги пречекаат утрешните гости

А1 On - 27.05.2020

Местење на масите, редење на фрижидерите, дезинфекција на столчињата и масите. Вака денеска изгледаат кафулињата, рестораните и кафеаните, каде се прават последните подготовки пред утрешното отворање на угостителските објекти.

Ќе работат само угостителските објекти кои имаат тераси до 20 часот

OhridNews - 27.05.2020

Од 28 мај, четврток, со работа ќе почнат само угостителските објекти кои имаат тераси. Согласно протоколот предложен од Комисијата за заразни болести, а усвоен од Владата, во оваа фаза предвидено е угостителските објекти да работат до 20 часот.

Работното време на кафулињата ќе биде до 20 часот кога утре повторно ќе се отворат

Сакам да кажам - 27.05.2020

Работното време на кафулињата и на останатите угостителски објекти ќе биде до 20 часот кога утре повторно ќе бидат отворени по повеќе од два месеца. Ова го објави министерот за економија Крешник Бектеши, додавајќи дека во првата фаза ќе биде ...

Чулев најави зајакнати контроли од полицијата за носење маски, држење дистанца, почитување на протоколите од ...

А1 On - 27.05.2020

Зголемена контрола од страна на полицијата за проверка дали се носи заштитна опрема и држи дистанца, најави техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, според кој, зголемена контрола ќе има и над угостителските објекти кои мора да ги ...

Кафулињата ќе работат до 20 часот, најмногу 4 лица може да седат на една маса, кажа Бектеши

Сакам да кажам - 27.05.2020

Кафулињата и рестораните кои од утре се отвораат ќе работат до 20 часот. Министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарски прашања кажа дека во оваа прва фаза ќе се дозволи само работа на летните ...

Рестораните и кафулињата од утре ќе работат до 20 часот, на една маса ќе можат да седат најмногу 4 лица

Мета - 27.05.2020

По денешното укинување на полицискиот час, од утре почнуваат со работа угостителските објекти кои имаат летни тeраси. Работното време ќе биде до 20 часот. Притоа ќе мора да се почитуваат препораките за дистанца и за носење заштитна опрема.

Угостителските објекти ќе можат да работат до 20 часот со максимум четири лица на маса

ТВ21 - 27.05.2020

Министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес конференција истакна дека угостителите ќе можат да работат до 20 часот, со по максимум четири лица на една маса. Во врска со пртоколите за кои угостителските објекти се жалат дека ги немаат ...

По кои протоколи во кафеана или во кафе-бар?

Скопје инфо - 27.05.2020

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим за движење на граѓаните на територијата на целата земја, а веќе од утре стартуваат со работа и угостителските објекти.

Бектеши: Кафулињата ќе работат до 20 часот, најмногу 4 лица ќе може да седат на една маса

Точка - 27.05.2020

Владата вчера одлучи од денес целосно да го укине полицискиот час, а веќе од утре со работа ќе почнат и угостителските објекти. Министерот за економија, Крешник Бектеши на денешната прес конференција изјави дека кафулињата ќе работат до 20 часот.

Бектеши: Угостителските објекти со тераса ќе работат до 20 часот

+инфо - 27.05.2020

Угостителските објекти кои имаат тeраси ќе можат да отворат утре, но ќе треба да ги исполнат препораките за дистанца и заштитна опрема. Другите угостители ќе можат да отворат подоцна, откако ќе се види како ќе се почитуваат препораките, информира ...

Сопствениците на угостителските објекти во Прилеп се подготвуваат да ги отворат своите локали

Канал5 - 27.05.2020

Над 80 угостителски објекти во прилеп со 500 вработени наголемо се подготвуваат да ги отворат ресторантите пицериите кафичите и летните тераси по строгите владини мерки поради ковид 19. Од Здружението на угостители велат дека сите објекти се ...

Угостителските објекти ќе работат до 20 часот

Кумановски м. - 27.05.2020

Угостителските објекти од утре ќе работат само до 20 часот и само под посебен протокол. Како што соопшти денеска на прес конференција министерот за економија Крешник Бектеши, угостителите ќе работат до 20 часот, а притоа нема никакви одлуки за тоа ...

Бектеши: Кафулињата ќе може да работат само до 20.00 часот

Фактор - 27.05.2020

Крешник Бектеши, министерот за економија, на денешната прес-конференција, коментирајќи ги мерките и препораките кои се бараат од угостителите пред утрешното повторно започнување со работа на овие дејности рече дека не мора повеќе од двајца ...

Oд денеска нема веќе полициски час, од утре отвораат и терасите на кафулињата и кафаните

МКД - 27.05.2020

Со одлука на Владата од денеска веќе не важи забраната за движење на граѓаните, односно полицискиот час се укинува. Вчера поминаа точно три месеци од првиот случај на заразен македонски граѓанин од коронавирусот.

Од утре се отвораат кафетериите и рестораните

Centar - 27.05.2020

Од утре, се отвораат кафетериите и рестораните но нивната работа ќе биде строго ограничена. Угостителските објекти ќе може да работат само на летните тераси и на посебна дистанца меѓу две маси или преграда од прелксиглас.

Од утре дневна кафе-шема со социјална дистанца

Локално - 27.05.2020

Низ центарот на Скопје на летните тераси се поставуваат маси и столици, согласно препораките за држење на растојание од два метри. Голем дел од угостителите меѓу масите поставуваат и паравани, за да нема контакт меѓу гостите.

Се подготвува прoтокол за влез и излез од државата

CivilMedia - 26.05.2020

Одлуката за повторното отворање на аеродормите ќе биде дел од отворањето на граничните премини што ќе се носи откако Комисијата за заразни болести ќе направи соодветни протоколи за влез и излез во државата за што денеска доби задолжение од Владата ...

Од утре се укинува полицискиот час, угостителиските објекти започнуваат со работа в четврток

+инфо - 26.05.2020

По речиси два ипол месеци е донесена одлука од утре да се укине полицискиот час на целата територија на државата, додека од четврток со работа започнуваат угостителските објекти, но под одредени правила донесени, се укинува работењето на лица по ...

Угостителските објекти започнуваат со работа во четврток

CivilMedia - 26.05.2020

Од четврток почнуваат со работа угостителските објекти со прецизно утврдена работа во отворените делови, односно терасите. Во наредната фаза ќе се регулира работата на затворените делови од угостителските објекти.

Од четврток се отвораат угостителските објекти

Кумановски м. - 26.05.2020

Од четврток, 28ми мај се отвораат угостителските објекти во државата, но ќе функционираат со прецизно утврден прокол. Одлуката на прес конференција ја соопшти премиерот Оливер Спасовски. – Од четврток 28ми мај отпочнуваат со работа угостителските ...

Угостителите сакаат да примаат гости и во внатрешноста на објектот

Алсат-М - 26.05.2020

Со музика од 12 до 18 часот, угостителите им порачаа на властите дека не можат повеќе да чекаат отворање на локалите. Револтирани се од односот на Владата бидејќи во јавноста со недели се лиферуваа неколку датуми за отворање на објектите, кои на ...

Угостителите го чекаат зеленото светло и новите протоколи од Владата

Канал5 - 26.05.2020

Долж кејот на реката Варадар, каде се наоѓаат голем дел од рестораните и кафичите, можеше да се слушнат македонските евергрини. Дел од угостителските објекти со целосно изменет изглед. Сопствениците на терен со своите вработени ги прават и ...

Конечно од некои кафулиња се слушна музика

Слободен Печат - 26.05.2020

Дел од угостителите пуштаа музика, како што велат, за да бидат видливи пред граѓаните и институциите. Иако без посетители, дел од кафулињата денеска пуштија гласна музика. Ова го направија организирано, како што велат, за да бидат видливи пред ...

Угостителите со музика бараат да се слушне нивниот глас

Сител - 26.05.2020

Со гласна музика од пладне до 18 часот во знак на револт угостителите бараат поскоро отворање на објектите. Целта на ваквот потег на угостителите е да им покажат на надлежните дека тие постојат и оти треба да работат според протокол по кој може сите ...

Протест на угостителските објекти со гласна музика

Либертас - 26.05.2020

Дебарските угостители денеска во 12 часот ги отворија своите локали и притоа емитуваа музика со висок тон во знак на револт што тие и понатаму немаат право да ги отворат своите ресторани, кафулиња и други угостителски објекти.

Видео: Охридските угостители со химната и музика бараат права и отворање на објектите

OhridNews - 26.05.2020

Охридските угостители, заедно со колегите од другите градови, денеска, со пуштање гласна музика во своите објекти (од 12 – 18 часот), го креваат својот глас, и ги повикаа надлежните институции најитно да ја разгледаат можноста за повторно отворање ...

Денеска се очекува одлука за почеток на работата на угостителските објекти

Алсат-М - 26.05.2020

На денешната владина едница чиј почеток е најавен за 16:00 часот, се очекува да биде донесена одлука за почеток на работата на угостителските објекти и хотелите. Дополнително, Комисијата за заразни болести денеска како една од главните теми ќе ја ...

Утре отворање на угостителските објекти со посебен протокол, границите во договор со соседите, можно укинување на ...

ТВ21 - 26.05.2020

Комисијата за заразни болести и предлага на Владата на РСМ угостителските објекти да можат да почнат со работа во текот на утрешниот ден. Се разбира, ќе биде изготвен посебен протокол, според кој угостителите ќе можат да работат и ќе мора да го ...

Денес во Владата треба да падне одлука кога ќе се отворат кафеаните!

Денар - 26.05.2020

Одлуката за отворање на угостителските објекти е денеска на дневен ред на Владината седница. Откако Комисијата за заразни болести ги достави препораките до Илиндеска бр.2, владините министри ќе треба да одлучат по кои критериуми ќе го рестартираат ...

Поинаков нов почеток за кафулињата во Грција – прво пост-карантинско кафе за граѓаните

Вечер Прес - 25.05.2020

По 62 дена, кафулињата и угостителските објекти во Грција денеска повторно ги отворија вратите за гостите, но само во надворешниот дел и на летните тераси. Антисептици, маски за вработените, маси на растојание од 70 до еден метар и седумдесет ...

Угостителите единствени: Утре од 12 до 18 часот да пуштиме музика ако не ги отворат локалите

ММС - 25.05.2020

До кога угостителските објекти ќе бидат затворени? Ова прашање веќе не си го поставуваат само „кафанџиите“ туку и пејачите и луѓето. Со денови сите очи се вперени во министерот за здравство, Венко Филипче кога ќе даде препорака дека- забавата може ...

(ВИДЕО) Во Грција отворени кафулињата и угостителските објекти

еМагазин - 25.05.2020

Отворање на кафулињата, угостителските објекти и спортските центри на отворено, како и дозволата за патување на островите и пловидба на јахтите, се мерките кои од денеска стапуваат во сила во Грција, во рамки на четвртата фаза од владиниот план за ...

Дали утре ќе има одлука за отворање на кафулињата?!

iPortal - 25.05.2020

Уште не се знае кога угостителските објекти ќе почнат со работа. Тоа, според информациите, треба да го одлучи Владата на својата наредна седница, која се очекува да се одржи во текот на утрешниот ден.

Kaфеанџиите со повик: Утре од 12 до 18 часот сите да ги пуштат на најјако звучниците во локалите и да повикаат на ...

Република - 26.05.2020

Иако најавено се уште нема одлука кога ќе бидат отворени рестораните и кафеаните. Неколку пати беше најавувано но се уште нема конечна одлука. Последната најава е за среда но и тоа е неизвесно.

Kaфеанџиите со повик: Денеска од 12 до 18 часот сите да ги пуштат звучниците во локалите и да повикаат на отворање

Скопје инфо - 26.05.2020

Иако најавено се уште нема одлука кога ќе бидат отворени рестораните и кафеаните. Неколку пати беше најавувано но се уште нема конечна одлука. Последната најава е за среда но и тоа е неизвесно.

Денеска на пладне кафе-баровите ќе пуштаат музика во Македонија

Фактор - 26.05.2020

Дел од сопствениците на угостителските објекти, чекајќи ја орепораката на Комисијата за заразни болести, испратија писмена реакција до медиумите во која најавуваат дека денеска од пладне па до 18.00 часот ќе пуштаат музика од своите локали иако неме ...

Угостителите повикуваат утре од 12 до 18 часот сите да ги пуштат на најјако звучниците во локалите и да повикаат на ...

Нетпрес - 26.05.2020

Иако најавено се уште нема одлука кога ќе бидат отворени рестораните и кафеаните. Неколку пати беше најавувано но се уште нема конечна одлука. Последната најава е за среда но и тоа е неизвесно.

Денеска кафулињата и рестораните ќе пуштаат музика во Македонија

Локално - 26.05.2020

Владата на денешната седница се очекува да донесе одлука за отворање на кафулињата и рестораните, а одлуката треба да стапи на сила до крајот на оваа седмица. Со цел да се чуе гласот на угостителите но и да повикаат на поскоро отварање кафеанџиите ...

Угостителите единствени: Денеска од 12 до 18 часот ќе пуштаат музика, велат со ова да им покажаме дека сме тука

Скопје1 - 26.05.2020

Спласнува трпението кај сите. Естрадните уметници, угостителите, но и граѓаните чекаат дозвола за да можат да продолжат со работа. Одлука комисијата за заразни болести треба да донесе денеска.

Видео: Охридските угостители со химната и музика бараат права и отворање на објектите

Курир - 26.05.2020

Охридските угостители, заедно со колегите од другите градови, денеска, со пуштање гласна музика во своите објекти (од 12 – 18 часот), го креваат својот глас, и ги повикаа надлежните институции најитно да ја разгледаат можноста за повторно отворање ...

Охридските угостители со музика бараат права и отворање на објектите (ВИДЕО)

Нетпрес - 26.05.2020

Охридските угостители, заедно со колегите од другите градови, денеска, со пуштање гласна музика во своите објекти (од 12 – 18 часот), го креваат својот глас, и ги повикаа надлежните институции најитно да ја разгледаат можноста за повторно отворање ...

Угостителите „рокнаа“ гласна музика, бараат да им се слушне гласот

+инфо - 26.05.2020

Угостителите во земјава бараат поскоро отворање на објектите, а во знак на револт тие денеска одлучија да пуштат гласна музика од 12 часот до 18 часот. Како што објави Сител , целта на ваквиот потег е да им покажат на надлежните дека тие постојат и ...

Угостителите во знак на револт пуштија гласна музика, бараат да им се слушне гласот

Локално - 26.05.2020

Угостителите во земјава бараат поскоро отворање на објектите, а во знак на револт тие денеска одлучија да пуштат гласна музика од 12 часот до 18 часот. Како што објави Сител , целта на ваквиот потег е да им покажат на надлежните дека тие постојат и ...