TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Паѓа бројот новозаразени со коронавирус во Чешка

Нетпрес - 29.10.2020

Во последните 24 часа регистрирани се нови 12.977 позитивни случаи што во однос на претходниот ден е за 3.000 помалку, соопшти во четвртокот чешкото министерство за здравство. Во изминатото деноноќие починале 128 лица.

Бугарија со рекордни 2.760 новозаболени и 36 починати од коронавирусот

24Инфо - 29.10.2020

Во последните 24 часа, во Бугарија се евидентирани рекордни 2.760 нови случаи на заразени лица од коронавирус. Оваа бројка е 27,7 одсто од направените 9.946 PCR тестови. Во земјата изминатите 24 часа починале 36 лица, а 162 пациенти се излекувани.

И Бугарија ги урива црните рекорди-Нови 2.760 заболени и 36 починати од Ковид-19

PressingTV - 29.10.2020

Во последните 24 часа, во Бугарија се регистрирани 2.760 нови случаи на коронавирус. Тоа претставува 27,7% од направените 9.946 PCR тестови. Истовремено, починале 36 лица, а 162 пациенти се излекувани.

Индија надмина 8 милиони заболени

Курир - 29.10.2020

Индија денеска со регистрира нови 49.881 заболени од коронавирус надмина осум милиони случаи, покажуваат податоците од Министерството за здравство. И натаму Индија се наоѓа на второто место во светот по бројот на заболени, зад САД каде има 8,8 ...

Први два случаја на Ковид-19 на Маршалските Острови, остатокот од светот со рекордни бројки

Опсервер - 29.10.2020

Едно од ретките места во светот без коронавирус, Маршалските Острови, ги забележа првите два случаја на зараза. Властите на тој пацифички архипелаг соопштија дека двајца работници од САД се позитивни на коронавирус откако вчера пристигнале од Хаваи.

Трошка надеж во борбата со коронавирусот: Иако бројот на новозаразени ширум Европа расте, бројот на починати се ...

Press24 - 29.10.2020

Иако Европа уште еднаш има голем проблем со пандемијата на коронавирусите, бројот на заразени расте, владите воведуваат нови блокади, економиите се затвораат - сè уште има трошка надеж, а тоа е дека иако вирусот е сè уште смртоносен, тој убива многу ...

Се намалува бројот на новозаболени во Чешка

Курир - 29.10.2020

Паѓа бројот на новозаболени од коронавирус во Чешка. Во последните 24 часа регистрирани се нови 12.977 позитивни случаи што во однос на претходниот ден е за 3.000 помалку. Во изминатото деноноќие починале 128 лица.

Расте бројот на заразени во Кина, вчера 42 денеска 47

Слободен Печат - 29.10.2020

Во Кина на 28 октомври се потврдени нови 47 случаи на ковид-19, што е најголем број во повеќе од два месеци, извести во четвртокот националното здравствено тело на таа земја. Од новите случаи 23 биле локални инфекции во Џинјианг, кои вклучуваа ...

Во Кина 47 нови случаи на Covid-19

Нетпрес - 29.10.2020

Во Кина во средата се потврдени 47 нови случаи на зараза со новиот коронавирус, што е најголема бројка на дневно ниво по повеќе од два месеца, известија во четвртокот кинеските здравствени власти.

Едно од ретките места во светот без коронавирус, ги забележа првите два случаи

Курир - 29.10.2020

Маршалските острови, едно од последните места во светот каде немаше коронавирус, ги забележа првите два позитивни случаи на Ковид-19, пишува Би-Би-Си. Владата на овој пацифички апхипелаг објави дека двајца работници од САД се позитивни на ...

Едно од ретките места во светот без корона, ги забележа првите два случаи

Независен - 29.10.2020

Маршалските острови, едно од последните места на светот недопрено од короната, ги забележаа првите два позитивни случаи на корона вирус, пишува Би-би-си. Владата на овој пацифички архипелаг објави дека двајца работници од САД се позивитни на корона ...

Германија регистрира нови 16.774 случаи на коронавирус

Курир - 29.10.2020

Во Германија се потврдени нови 16.774 случаи на коронавирус, со што вкупниот број е зголемен на 481.013 случаи, покажуваат резултатите од Институтот за заразни болести „Роберт Кох“. Според податоците од Институтот бројот на жртви од коронавирус во ...

Индија ја премина темната линија од 8 милиони заболени со коронавирус

Макфакс - 29.10.2020

Индија ја премина „темната линија“ од 8 милиони заболени со коронавирус. Во последните 24 часа потврдени се 49.881 нов случај, соопшти индиското Министерство за здравство. Со овој нов број на заразени, Индија, како втора најнаселена земја во светот, ...

Рекордни 870 случаи на Ковид-19 и нови мерки, задолжителна маска и забрана за групирање на отворено

Независен - 29.10.2020

Нови рекордни 870 случаи на Ковид-19 беа регистрирани вчера, додека Собранието доцна синоќа го донесе Законот за заштита на населението од заразни болести, со кој стапуваат во сила мерките на Владата за носење маска на отворено и за групирање на ...

Т-клетките од крвта на оздравени COVID-19 пациенти може да ги заштити најранливите групи од инфекција со коронавирус

Pedijatar.mk - 29.10.2020

Научното истражување спроведено од американските експерти отвора сосема нови можности за развој на вакцина против COVID-19, но исто така овозможува и можен начин за заштита на најранливите групи на луѓе од новиот коронавирус ♦♦♦♦♦♦♦ Т -клетките ...

Да сум Заев би ги прашал „зошто ми ја оцрнувате земјата пред светот со пишување на сите починати само од ковид“: Д-р. ...

Фактор - 29.10.2020

Јавноста во Македонија е силно вознемирена, не само од високиот број новозаразени, напротив, од високиот број починати лица. Само во последните 10 дена, во статистиката на Министерството за здравство се впишани дури 124 лица како починати од корона ...

Се сомневате дека сте заразени со коронавирус? Овој водич ќе ви открие сè: Кога да повикате лекар, како да се ...

Panacea.mk - 29.10.2020

Ви претставуваме водич за тоа што треба да направите ако мислите дека сте инфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2. О д појавата на првото инфицирано лице со новиот коронавирус во Македонија, поминаа осум месеци.

Зошто коронавирусот е толкава закана за здравјето?

Нетпрес - 28.10.2020

Еден наизглед обичен вирус успеа значително да го измести начинот на живеење каков што го познававме досега, и иако човештвото и претходно се соочувало со пандемии од болести предизвикани од вируси, светот никогаш досега во толкава мера не се ...

Некои пациенти што прележале ковид имаат антитела што го напаѓаат телото наместо вирусот

МКД - 28.10.2020

Ново истражување открило „автоантитела“ слични на оние кај пациентите со лупус и ревматоиден артритис, кои го напаѓаат генетскиот материјал на човечките клетки. Но на овие ковид-пациенти може да им помогнат лековите за тие автоимуни болести, вели ...

Италија пријави најмногу заболени во еден ден, речиси 25.000

Слободен Печат - 28.10.2020

Италија пријави нешто помалку од 25.000 нови инфекции од коронавирус, најмногу во еден ден од почетокот на епидемијата. Во претходните 24 часа во Италија од последиците на коронавирусот починаа уште 205 лица.

Во Италија нов рекорд: Речиси 25.000 новозаразени

Press24 - 28.10.2020

Италија повторно го скрши рекордот на новозаразени. Денеска пријави нешто помалку од 25.000 нови инфекции од коронавирусот. Во претходните 24 часа во Италија од последиците на коронавирусот починаа уште 205 лица.

Реткост во Европа: Во Ирска драстичен пад на бројот на новозаразени

Канал5 - 28.10.2020

Ирска денеска забележа најмал број на нови инфекции по скоро три недели, откако таа земја воведе една од најстрогите епидемиолошки мерки. Ирска денеска регистрирала 675 нови случаи на ковид-19, што е најмал број од 9 октомври досега.

Нов рекорд во Италија,речиси 25.000 новозаразени

Канал5 - 28.10.2020

Италија потврди 24.991 нови случаи на инфекција со коронавирус во последните 24 часа и го собори вчерашниот рекорд кога имало 21.994 нови инфекции за еден ден, соопшти денеска Министерството за здравство.

Индија има безмалку 8 милиони заразени,рекорден број починати во Иран

Канал5 - 28.10.2020

Индија се приближува до бројката од 8 милиони заразени со коронавирус. Повеќе од 43.965.951 лица ширум светот се заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата, покажаа податоците на универзитетот Џонс Хопкинс денеска наутро.

Скопје повторно руши рекорди – 422 нови случаи

ТВ21 - 28.10.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2647 тестирања, а регистрирани се 870 нови случаи на коронавирус од кој „само“ 422 се на територија на Скопје.

Македонија со 870 нови случаи на коронавирус, убедливо најмногу во еден ден досега

Сакам да кажам - 28.10.2020

Македонија бележи драматичен пораст на бројот на заразени со коронавирус, додека и повеќето европски земји секој ден регистрираат нови рекорди и воведуваат сѐ построги ...

Коронавирусот не ги поштедува ниту децата – двомесечно бебе е најмалиот заразен пациент

ТВ21 - 28.10.2020

Коронавирусот не ги поштедува ниту децата. Осум деца се позитивни на Ковид-19 и се хоспитализирани во детската болница Козле. Две од нив се на кислородна поддршка. Пред три дена е хоспитализирано новороденче, а најголемото дете заразено со Ковид-19 ...

Нови 870 случаи на коронавирус, 14 починати

Р.С.Европа - 28.10.2020

Здравствените власти вечерва соопштија дека рекордни нови 870 случаи на Ковид-19 се регистрирани во изминатите 24 часа од направени 2.647 тестирања, со што вкупниот број заболени во Македонија од почетокот на епидемијата се искачи на 28.697.

Италија бележи нов рекорд со речиси 25.000 дневни коронаинфекции

Нетпрес - 28.10.2020

Италија во последните 24 часа потврдила 24.991 нов случај на зараза со новиот коронавирусот и го надмина рекордот од вторникот кога беа потврдеи 21.994 новозаразени во еден ден, соопшти во средата вечерта министерството за здравство, додавајќи дека ...

Нов црн рекорд и во Скопје – 422 новоинфицирани, Аеродром со над 700 активни случаи

А1 On - 28.10.2020

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца пациенти, соопшти Министерството за здравство. Во изминатиот ден 142 скопјани закрепнале, покажуваат последните официјални податоци.

Корона пандемијата во светот - Германија, Франција, Чешка воведуваат карантин

Сител - 28.10.2020

Корона вирусот урива рекорди во регионот и Европа. Над 2300 нови случаи за еден ден пријави Хрватска. Во Бугарија се потврдени 2569 новозаразени, а во Словенија над 2200. 15 000 нови случаи регистрираше Германија.

Ограничувањата во Ирска вродија со плод – најмал број на новозаразени во последните три недели

Локално - 28.10.2020

Ирска во средата забележа најмал број на новозаразени во скоро три недели, откако таа земја воведе една од најстрогите епидемиолошки мерки. Ирска регистрираше 675 нови случаи на Ковид-19, што е најмал број од 9 октомври.

Во Аеродром над 710 активни случаи, алармантно и во Центар, Карпош и Гази Баба

Press24 - 28.10.2020

Аеродром е скопската општина со најголем број на активни случаи, дури 710. Потоа следуваат Карпош и Центар со 580, односно 535 активни случаи. Но, ситуацијата не е подобра ниту во Гази Баба, Кисела Вода и Ѓорче Петров, каде во моменотв има 492, ...

Секој трет тест денеска е позитивен на ковид-19

Press24 - 28.10.2020

Денешната статистика покажува 870 нови случаи на заразени со вирусот Ковид-19. Министерството за здравство информира дека во минатото деноноќие направени се 2674 тестирања. 32,8 отсто или секој трет тестиран во Македонија е позитивен на ...

Во Црна Гора 301 новозаболен од коронавирус, седум лица починале

Макфакс - 28.10.2020

Во последните 24 часа во Црна Гора се регистрирани 301 новозаболен од коронавирус и седум смртни случаи. Тестирани се 793 лица. Епидемиологот од Институтот за јавно здравје др. Милко Јоксимовиќ претходно денес изјави дека поради недостаток на ...

Строгите мерки во Ирска даваат резултати со бројот на новозаразени

Опсервер - 28.10.2020

– Ирска денеска регистрира најмал број на новозаразени со коронавирусот во речиси три недели, откако земјата воведе едни од најстрогите епидемиолошки мерки. Ирска денеска регистрира 675 нови случаи на Ковид-19, што е најмал број од 9 октомври досега.

Во Италија рекордни 24.991 новозаразени со коронавирус

Макфакс - 28.10.2020

Италија и денес забележа рекорден број на заразени со коронавирус. Земјата регистрираше 24.991 нови случаи на коронавирус во изминатите 24 часа, а 205 лица починаа како резултат на Ковид-19, соопшти Министерството за здравство.

Нов рекорден број новозаразени во Шведска, сеуште маските не се задолжителни

Канал5 - 28.10.2020

Шведска, чијашто либерална стратегија против пандемијата привлече глобално внимание, регистрира 1980 нови случаи на коронавирус, најголем број од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците на шведската агенција за јавно здравје.

Во Албанија рекорд од 311 новозаразени со Ковид-19 – подготвена трета ковид болница

ТВ21 - 28.10.2020

Во последното деноноќие, во Албанија регистран е негативен рекорд од 311 новозаразени со Ковид-19 од 1.397 тестирани, што е 22,2 отсто од тестираните, јави дописничката на МИА од Тирана. И понатаму Тирана е главното жариште на болеста, каде се 100 ...

Нов црн рекорд во Грција, регистрирани уште 1.547 заразени со коронавирус

Макфакс - 28.10.2020

Во Грција се потврдени рекордни 1.547 нови случаи на коронавирус, а 10 пациенти со Kовид-19 починаа, со што вкупниот број на смртни случаи е 603, соопшти денеска Националната служба за јавно здравје.

Повторно рекорден број нови случаи на Ковид-19 во Грција

Независен - 28.10.2020

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 1.547 нови случаи на Ковид-19, што претставува рекорден број на новозарзени за еден ден, јави дописничката на МИА од Атина. Според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје на ...

Во Србија рекордни 1328 новозаразени,петмина починати

Канал5 - 28.10.2020

Во последните 24 часа, 9690 лица биле тестирани на коронавирус во Србија, а 1328 биле позитивни, што е нов рекорд, додека пет лица починале. Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, има 39 пациенти на ...

Во Аеродром заболени од Ковид колку што има во Бутел, Гази Баба, Сарај и Арачиново

24Инфо - 28.10.2020

Аеродром и понатаму е неславен рекордер како општина со најголем број на заболени од Ковид 19. Според министерството за здравство, во изминативе 24 часа регистрирани се рекордни 870 позитивни од кои се исто така најмнoгу до сега во Скопје-422.

Активни се 3828 случаи на Ковид-19 во Скопје: Кои општини имаат најголем број на заразени?

Локално - 28.10.2020

Според најновиот ковид-биланс, од почетокот на пандемијата во Скопје имало 12363 позитивни, а во моментов бројката на активни случаи изнесува 3828. Само во денешниот ден во главниот град, бројката на новозаразени се искачила на 422, со што го прави ...

Нов рекорд на бројот на новозаразени во Шведска

Макфакс - 28.10.2020

Шведска, чијашто либерална стратегија за пандемијата привлече глобално внимание, регистрираше 1.980 нови случаи на коронавирус на 27 октомври, најголем број од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците на шведската агенција за јавно здравје.

Во Скопје 422 новозаболени за 24 часа – 3.973 се активни случаи на коронавирус

Вечер Прес - 28.10.2020

Според информацијата од Министерството за здравство во последните 24 часа се регистрирани 870 нови случаи на ковид-19 од направени 2647 тестирања, од кои 422 се само во Скопје. Главниот град и понатаму е центар на епидемијата.

Нов рекорд на бројот на новозаразени во Шведска

МКД - 28.10.2020

Шведска, чијашто либерална стратегија во борбата против пандемијата привлече глобално внимание, регистрираше 1.980 нови случаи на коронавирус на 27 октомври, најголем број од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците на шведската агенција за ...

Во број на починати од корона се сметаат и лицата на кои постмортен тестот бил позитивен

Канал5 - 28.10.2020

Во списокот на жртви на коронавирусот, што засега брои околу 950 човечки животи, се впишани и оние што не починале од компликации на вирусот. Ако пациент имал срцев или мозочен удар, но по смртта корона-тестот покажал присуство на вирусот, тој ...

Неофицијално: 870 новозаразени во последните 24 часа

Скопје инфо - 28.10.2020

Бројката на новозаразени од коронавирусот во последните 24 часа е 870 лица, неофицијално дознава Скопје Инфо. Се очекува Министерството за здравство наскоро да ги соопшти официјалните бројки.

ИТАЛИЈА ТОНЕ: Уште 24.991 нови случаи, починаа 205 лица

Локално - 28.10.2020

Италија регистрираше рекордни 24.991 нови случаи на коронавирус во изминатите 24 часа, а други 205 лица починаа како резултат на Ковид-19, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова го сруши вчерашниот црн рекорд кога беа евидентирани 21.994 ...