TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Над 8000 донатори на крв - меѓу нив нема ниту еден позитивен на Ковид-19

Сител - 22.05.2020

Со маски, задолжително мерење температура, честа дезинфекција и потпишување изјава меѓу кои има и прашања поврзани со Ковид-19. Вака изминатите два и пол месеци во вонредни услови се организираат крводарителските акции.

На крводарителската акција во Општината Кисела Вода собрани се 27 единици крв

24Инфо - 22.05.2020

Денеска Црвениот крст, Институтот за тарнсфузиона медицина и Општина Кисела Вода успешно спроведоа крводарителска акција. Голем број хумани граѓани, градоначалникот Филип Темелковски и општинската администрација, со цел да спасат нечиј живот во ...

Голема крводарителска акција „Охрид спасува животи“

OhridNews - 22.05.2020

За да ги задоволи потребите од крв и крвни продукти на пациентите во здравствените установи во Охрид, Црвен крст Охрид во соработка со Општина Охрид организира голема крводарителска акција под мотото „ОХРИД СПАСУВА ЖИВОТИ“ што ќе се реализира на ...

Богдановиќ даруваше крв за лекување на пациентите на клиниките

Вечер - 22.05.2020

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ денеска се вклучи во хуманитарна крводарителска акција организирана од Институтот за трансфузиона медицина. -Во салата на Советот на Општина Центар, заедно со моите колеги, почитувајќи ги сите мерки ...

Крводарителска акција во Општина Кисела Вода

Опсервер - 22.05.2020

Скопје, 22 мај 2020 () – Општина Кисела Вода денеска во салата на Советот на Општината ќе спроведе крводарителска акција во соработка со Црвениот крст. Локалната самоуправа ги повикува сите хумани граѓани кои се во можност, да се приклучат на ...

Крводарителска акција во Велес, собрани 63 крвни единици

А1 On - 21.05.2020

Во денешната втора вонредна крводарителска акција организирана од Општинскиот Црвен крст во соработка со Институтот за трансфузиона медицина од Скопје и со поддршка од Општина Велес и Народниот музеј, собрани се 63 крвни единици исто колку и на ...

Крводарителска акција на матурантите од училиштето „Мирко Милески” во Кичево

А1 On - 21.05.2020

Институтот за трансфузиона медицина во Кичево во соработка со Црвениот крст во Кичево денеска организираа крводарителска акција за матурантите од О.С.У. „Мирко Милевски” од Кичево, при што се собрани вкупно 16 единици крв. -Матурантите од О.С.У.

Утре во Општина Кисела Вода ќе се одржи крводарителска акција

24Инфо - 21.05.2020

Утре Црвениот крст во соработка со Општина Кисела Вода, во салата на Советот на Општината од 11:00 до 15:00 часот ќе спроведе крводарителска акција. Локалната самоуправа ги повикува сите хумани граѓани кои се во можност да се приклучат на акцијата, ...

Крводарителска акција во кривопаланечката пожарна

Опсервер - 21.05.2020

Крива Паланка, 21 мај 2020 () – Со денешната традиционална крводарителска акција што се одржа во Територијалната противпожарна единица, на која се собрани 51 единица крв, во Крива Паланка беше одбележан денот на пожарникарите.

(ФОТО) Сите почести за кичевските матуранти кои денес даруваа крв и ја покажаа својата хуманост!

Порта - 21.05.2020

Крводарителска акција на матурантите од ОСУ Мирко Милески – Кичево Денес на ден 21.05.2020 година, матурантите од ОСУ Мирко Милески даруваа крв. Во екот на светската паднемија, во моментот кога потребата од крв и крвни продукти е најпотребна, ...

Втора вонредна крводарителска акција во Велес, собрани 63 крвни единици

Frontline - 21.05.2020

Инаку, втората вонредна крводарителска акција во Велес како и првата се одржа поради вонредната состојба во земјава која предизвика многу мало ниво на залихи од крвни единици во сите станици за трансфузиологија во земјава.

Втора вонредна крводарителска акција во Велес, собрани 63 крвни единици

Опсервер - 21.05.2020

Велес, 21 мај 2020 () – Во денешната втора вонредна крводарителска акција организирана од Општинскиот Црвен крст во соработка со Институтот за трансфузиона медицина од Скопје и со поддршка од Општина Велес и Народниот музеј, собрани се 63 крвни ...

Во Општина Кисела Вода ќе се одржи крводарителска акција

Макфакс - 21.05.2020

Црвениот крст во соработка со Општина Кисела Вода, утре во салата на Советот на Општината од 11 до 15 часот ќе спроведе крводарителска акција.Локалната самоуправа ги повикува сите хумани граѓани кои се во можност да се приклучат на акцијата, да ...

Крводарителска акција на матурантите од О.С.У. „Мирко Милески” во Кичево

Опсервер - 21.05.2020

Кичево, 21 мај 2020 () – Институтот за трансфузиона медицина во Кичево во соработка со Црвениот крст во Кичево денеска организираа крводарителска акција за матурантите од О.С.У. „Мирко Милевски” од Кичево, при што се собрани вкупно 16 единици крв.

Во Општина Кисела Вода ќе се одржи крводарителска акција

Точка - 21.05.2020

Црвениот крст во соработка со Општина Кисела Вода, утре во салата на Советот на Општината од 11 до 15 часот ќе спроведе крводарителска акција. Локалната самоуправа ги повикува сите хумани граѓани кои се во можност да се приклучат на акцијата, да ...

Во екот на светската пандемија матурантите од Кичево даруваа крв

Слободен Печат - 21.05.2020

Институтот за трансфузиона медицина во Кичево во соработка со Црвениот крст во Кичево денеска организираа крводарителска акција за матурантите од О.С.У. „Мирко Милевски” од Кичево, при што се собрани вкупно 16 единици крв. -Матурантите од О.С.У.

Втора вонредна крводарителска акција во Велес, собрани 63 крвни единици

MakPress - 21.05.2020

Во денешната втора вонредна крводарителска акција организирана од Општинскиот Црвен крст во соработка со Институтот за трансфузиона медицина од Скопје и со поддршка од Општина Велес и Народниот музеј, собрани се 63 крвни единици исто колку и на ...

Крводарителска акција на матурантите од О.С.У. „Мирко Милески” во Кичево

MakPress - 21.05.2020

Институтот за трансфузиона медицина во Кичево во соработка со Црвениот крст во Кичево денеска организираа крводарителска акција за матурантите од О.С.У. „Мирко Милевски” од Кичево, при што се собрани вкупно 16 единици крв. -Матурантите од О.С.У.

51 крвна единица собрани на крводарителската акција во Крива Паланка

iPortal - 21.05.2020

Со денешната традиционална крводарителска акција што се одржа во Територијалната противпожарна единица, на која се собрани 51 единица крв, во Крива Паланка беше одбележан денот на пожарникарите.

Крводарителска акција на матурантите од О.С.У. „Мирко Милески" во Кичево

МКД - 21.05.2020

Институтот за трансфузиона медицина во Кичево во соработка со Црвениот крст во Кичево денеска организираа крводарителска акција за матурантите од О.С.У. „Мирко Милевски” од Кичево, при што се собрани вкупно 16 единици крв. „Матурантите од О.С.У.

Во општина Кисела Вода ќе се одржи крводарителска акција

Н.Македонија - 21.05.2020

Црвениот крст во соработка со општина Кисела Вода, утре во салата на Советот на Општината од 11 до 15 часот ќе спроведе крводарителска акција. Локалната самоуправа ги повикува сите хумани граѓани кои се во можност да се приклучат на акцијата, да ...

Крводарителска акција во кривопаланечката пожарна

MakPress - 22.05.2020

Со денешната традиционална крводарителска акција што се одржа во Територијалната противпожарна единица, на која се собрани 51 единица крв, во Крива Паланка беше одбележан денот на пожарникарите.

Над 8000 донатори на крв – меѓу нив нема ниту еден позитивен на Ковид-19

Курир - 23.05.2020

Со маски, задолжително мерење температура, честа дезинфекција и потпишување изјава меѓу кои има и прашања поврзани со Ковид-19. Вака изминатите два и пол месеци во вонредни услови се организираат крводарителските акции.