TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зеленски: „Повлекувањето на Русите од Змискиот остров го менува сценариото на војната“

Еспресо - 01.07.2022

„Симболична“ победа за Киев. Опасноста за Одеса згаснува, повеќе надежи за извоз на украинска пченица. „Островот на змиите е стратешка точка“, а повлекувањето на Русите „значително ја менува ситуацијата во Црното Море“.

Одбраната на Змискиот остров стана логистички кошмар за Русија

Сакам да кажам

„BBC“: Победата на Украина на Змискиот остров е важна за цел свет – еве зошто

Точка

Руската армија се повлече од Змискиот остров

Deutsche Welle

Русија: Се повлековме од Змискиот остров, што ќе кажат сега Киев и ОН!

Канал5

Руските трупи се повлекоа од Змискиот Остров во Црното Море

Сакам да кажам

РУСИТЕ СЕ ПОВЛЕКОА ОД ЗМИСКИОТ ОСТРОВ Гест на добра волја, Киев веќе нема оправдување за житото

+инфо

Нетпрес Фокус Zoom Денешен 360 степени

Зеленски: Протерувањето на Русите од Змискиот Остров претставува стратешка победа

Опсервер - 01.07.2022

Протерувањето на Русите од Змискиот Остров претставува стратешка победа што значително го ограничува дејствувањето на окупаторот, смета украинскиот претседател Володимир Зеленски. Руското Министерство за одбрана вчера соопшти дека се донело одлука ...

Само симболичен настан: Зошто Русите се повлекоа од Змискиот остров – два настани се клучни за тоа

Слободен Печат

Русија се повлече од Змискиот Остров

Глас на Америка

Украина вели дека го зазела Змискиот Остров, Русија дека се повлекла во знак на добра волја

Р.С.Европа

Руското бегство од Змискиот остров е стратешка победа за Украина

Независен

ДАЛИ Е ОВА НАЈГОЛЕМАТА ПОБЕДА НА УКРАИНА, Змискиот остров ослободен од руските сили

Фактор

Руските сили изгонети од Змискиот Остров, направен еден чекор кон нормализирање на извозот на храна од Украина

Мета

Frontline CivilMedia Локално Алсат-М Zoom