TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курти отпатува во Минхен на конференцијата за безбедност

Опсервер - 14.02.2020

– Косовскиот премиер Албин Курти отпатува денеска во Германија, каде што ќе учествува на Минхенската безбедносна конференција, јави дописникот на МИА од Приштина. Веста за порталот „Газета експрес“ ја потврдија извори од партијата на Курти, ...

Косовскиот премиер со обичните патници чека контрола на аеродром

Факултети - 14.02.2020

Новиот косовски премиер Аљбин Курти бил забележан како чека за извршување на рутинските процедури на аеродромот „Адем Јашари“ во Приштина заедно со обичните патници. Фотографиите веднаш беа споделени на социјалните мрежи и наидоа на пофалби за ...

Косовскиот премиер Курти чека ред со сите патници на аеродромот во Приштина

24Инфо - 14.02.2020

Новиот косовски премиер Албин Курти бил забележан како чека во ред со сите останати патници за извршување на рутинските процедури на аеродромот „Адем Јашари“ во Приштина. Од овој негов потег биле направени фотографии и веднаш се споделени на ...

Андоновиќ: САД со притисок за решавање на косовскиот замрзнат конфликт

Слободен Печат - 14.02.2020

САД имаат се помалку трпение за играње на играта на надмудрување, а се повеќе го стегаат обрачот околу Белград и Приштина како би ги натерале да го продолжат дијалогот, анализира новинарот Дејан Андоновиќ за Утрински брифинг на „Слободна ТВ“.

Макрон до Курти: Спремен сум да организирам самит

МКД - 14.02.2020

Претседателот на Франција Емануел Макрон му испратил писмо на косовскиот премиер Аљбин Курти во кое му го честитал изборот на функцијата. Истовремено, тој побарал укинување на царините на српската стока за да се овозможи продолжување на дијалогот ...

Макрон испрати писмо до Курти: Бара укинување на таксите со Србија, подготвен да посредува

Курир - 14.02.2020

Францускиот претседател Емануел Макрон упати писмо до косовскиот премиер Албин Курти во кое му честита за изборот на функцијата и притоа бара укинување на таксите на српските производи за да се овозможи продолжување на дијалогот, пренесува „Газета ...

Помпео со писмо до Курти: Приштина мора да ги укине таксите

Макфакс - 13.02.2020

Американскиот државен секретар Мајкл Помпео му испрати писмо на новоизбраниот премиер на Косово, Албин Курти, во кое му честиташе на функцијата, но и воедно и јасно му стави на знаење дека укинувањето на таксите за производите од Србија мора да биде ...

Честитки за изборот или барање за итно укинување на таксите: Што точно се вели во писмото на Помпео до Курти?

Локално - 13.02.2020

Приштинските медиуми објавија денеска дека државниот секретар на САД, Мајк Помпео, испратил писмо до премиерот во Приштина, Албин Курти. Сепак, се појавуваат две верзии на писмото, едната како честитка за неговиот избор, а другата во која се бара ...

Курти ги преполови платите на целата косовска влада

МКД - 13.02.2020

Косовскиот премиер Аљбин Курти и министрите во неговата влада одлучија да ги намалат своите плати за 50 отсто во обид да демонстрираат дека новата влада сака да ги сузбие големите разлики во месечните примања на Косово.

Тачи отпатува за Минхен, откако претходно доби покана од Курти за состанок

А1 On - 13.02.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи отпатува за Германија, откако претходно денеска премиерот Албин Курти го покани на состанок на кој би се координирале во врска со надворешната политика на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

Помпео до Курти: Укинувањето на таксите и меѓусебното признавање со Србија треба да бидат приоритети

Слободен Печат - 13.02.2020

Укинувањето на тарифите за продуктите од Србија и БиХ ќе биде важно за враќање на странките на масата за преговори. Ние се надеваме и очекуваме ова да биде приоритет, по позитивниот момент кој се направи по потпишувањето на договорите за авионската ...

Помпео испрати писмо до Курти: Укинувањето на таксите е приоритет

Сител - 13.02.2020

Американскиот државен секретар Мајк Помпео испрати писмо до новоизбраниот косовски премиер Албин Курти, во кое му честита за формирањето влада, но и посочува дека укинувањето на таксите на производи од централна Србија и Босна и Херцеговина треба да ...

Курти: „Мини Шенгенот” е намера на Србија да создаде четврта Југославија

Слободен Печат - 13.02.2020

Тој не ја исклучи можноста да присуствува на следниот состанок на балканскиот мини Шенген, но додаде дека е малку веројатно таквата одлука да биде донесена во неговиот кабинет, објави „Косово онлајн”.

Курти кон Тачи: Ова веќе вака не може, потребен ни е единствен глас

Локално - 13.02.2020

Премиерот на Косово, Албин Курти, синоќа изјави дека треба да разговара за дијалогот со Србија со косовскиот претседател Хашим Тачи. „Треба да има состанок каде што ќе ги поставиме овие работи, затоа што не можеме да дозволиме државата Косово, која ...

Курти за 50% ги скрати министерските плати

Expres - 13.02.2020

За 50 % помали плати ќе примаат министрите во владата на косовскиот премиер Албин Курти. Екс-премиерот Рамуш Харадинај пред две години си ја зголеми платата за речиси 100 отсто од 1.500 на 2.950 евра, зашто имал трошоци за кравати, потег што ...

Курти кај Рама: „Нема албански шенген без балкански шенген“

МКД - 12.02.2020

„Албански шенген“ не може да постои без „балкански шенген“, истакна албанскиот премиер Еди Рама, по средбата со новиот косовски премиер Аљбин Курти. Ставот на Курти, меѓутоа, е дека е поважен „шенгенот“ меѓу Албанија и Косово од „мини-шенгенот“.

Косовски министер ѝ порача на владата годинава да не се кандидира за Интерпол

МКД - 12.02.2020

Шефот на косовската дипломатија Глаук Коњуфца побара денес од владата Приштина годинава да не се кандидира за членство во Интерпол. Како што кажа, неговото министерство проценило дека Косово ја нема потребната поддршка.

Курти не ја отфрла можноста за разговори за „малиот Шенген“

Слободен Печат - 12.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти верува дека балканскиот „мал Шенген“ е повеќе идеја отколку конкретен план. Според него, не верува дека овој проект е обид за оживување на Југославија. – Но, јас не ја отфрлам идејата дека во Србија може да веруваат ...

Во март прва средба Курти-Вучиќ

Слободен Печат - 12.02.2020

Премиерот на Косово, Албин Курти, и претседателот на Србија, Александар Вучиќ во месец март ќе се сретнат во Берлин и Брисел. Ова ќе биде прва средба помеѓу Косово и Србија после воведувањето на таксите.

Коснет и Коњуфца за јакнење на глобалното партнерство меѓу САД и Косово

Опсервер - 12.02.2020

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Косово Филип Коснет се сретна денеска со шефот на косовската дипломатија Глаук Коњуфца, со кого разговарал за продлабочувањето на партнерството меѓу двете држави и за поддршката од Вашингтон за ...

Владата на Курти си ги преполови платите

Вечер Прес - 12.02.2020

Владата на Косово денеска ја поништи одлуката со која претходната влада на Рамуш Харадинај на крајот на 2017 двојно си ги зголеми платите, јави дописникот на МИА од Приштина. На денешната, втора седница на Владата на Албин Курти од нејзиното ...

Коњуфца предлага Приштина да не аплицира за Интерпол

24Инфо - 12.02.2020

Министерот за надворешни работи на Косово, Глаук Коњуфца денеска побара од Владата оваа година Приштина да не се кандидира за членство во Интерпол, бидејќи смета дека поддршката ќе изостане, пишува „Газета Експрес”.

Хазири: Вучиќ ќе се сретне со Курти следниот месец

Сител - 12.02.2020

Потпретседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Љутфи Хазири изјави дека косовскиот премиер Албин Курти првите разговори со српскиот претседател Александар Вучиќ ќе ги води следниот месец во Берлин и Брисел.

Владата на Курти си ги преполови платите

Frontline - 12.02.2020

Со денешната одлука, платите на премиерот и министрите се преполовуваат, односно се враќаат на нивото од пред одлуката на Харадинај. Владата на Косово денеска ја поништи одлуката со која претходната влада на Рамуш Харадинај на крајот на 2017 двојно ...

Владата на Курти си ги преполови платите

Либертас - 12.02.2020

Владата на Косово денеска ја поништи одлуката со која претходната влада на Рамуш Харадинај на крајот на 2017 двојно си ги зголеми платите, јави дописникот на МИА од Приштина. На денешната, втора седница на Владата на Албин Курти од нејзиното ...

Владата на Курти си ги преполови платите

Нетпрес - 12.02.2020

Владата на Косово денеска ја поништи одлуката со која претходната влада на Рамуш Харадинај на крајот на 2017 двојно си ги зголеми платите, јави дописникот на МИА од Приштина. На денешната, втора седница на Владата на Албин Курти од нејзиното ...

Курти и Вучиќ првите средби во март ќе ги направат во Берлин и Брисел

24Инфо - 12.02.2020

Премиерот на Косово, Албин Курти, и претседателот на Србија, Александар Вучиќ во месец март ќе се сретнат во Берлин и Брисел. Ова ќе биде прва средба помеѓу Косово и Србија после воведувањето на таксите.

Следниот месец средба Курти-Вучиќ

Република - 12.02.2020

Потпретседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Љутфи Хазири изјави дека косовскиот премиер Албин Курти првите разговори со српскиот претседател Александар Вучиќ ќе ги води следниот месец во Берлин и Брисел.

Хазири: Вучиќ ќе се сретне со Курти следниот месец

Опсервер - 12.02.2020

– Потпретседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Љутфи Хазири изјави дека косовскиот премиер Албин Курти првите разговори со српскиот претседател Александар Вучиќ ќе ги води следниот месец во Берлин и Брисел.

Хазири: Вучиќ ќе се сретне со Курти следниот месец

А1 On - 12.02.2020

Потпретседателот на “Демократскиот сојуз на Косово”, Љутфи Хазири изјави дека косовскиот премиер Албин Курти првите разговори со српскиот претседател Александар Вучиќ ќе ги води следниот месец во Берлин и Брисел.

Коснет и Коњуфца за јакнење на глобалното партнерство меѓу САД и Косово

24Инфо - 12.02.2020

– Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Косово Филип Коснет се сретна денеска со шефот на косовската дипломатија Глаук Коњуфца, со кого разговарал за продлабочувањето на партнерството меѓу двете држави и за поддршката од Вашингтон за ...

Владата на Курти си ги преполови платите

MakPress - 12.02.2020

Владата на Косово денеска ја поништи одлуката со која претходната влада на Рамуш Харадинај на крајот на 2017 двојно си ги зголеми платите, јави дописникот на МИА од Приштина. На денешната, втора седница на Владата на Албин Курти од нејзиното ...

Коњуфца предлага Приштина да не аплицира за Интерпол

MakPress - 12.02.2020

Министерот за надворешни работи на Косово, Глаук Коњуфца денеска побара од Владата оваа година Приштина да не се кандидира за членство во Интерпол, бидејќи смета дека поддршката ќе изостане, пишува „Газета Експрес“.

Хазири: Вучиќ ќе се сретне со Курти следниот месец

MakPress - 12.02.2020

Потпретседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Љутфи Хазири изјави дека косовскиот премиер Албин Курти првите разговори со српскиот претседател Александар Вучиќ ќе ги води следниот месец во Берлин и Брисел.

Курти: „Мини Шенгенот“ е намера на Србија да создаде четврта Југославија

Опсервер - 13.02.2020

– Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека „мини Шенген“ е намера на Србија да формира четврта Југославија и смета дека таквата идеја претставува опасност. – Балканскиот мини Шенген не е реалност, туку повеќе е идеја.

Курти: „Мини Шенгенот“ е намера на Србија да создаде четврта Југославија

+инфо - 13.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека „мини Шенген“ е намера на Србија да формира четврта Југославија и смета дека таквата идеја претставува опасност. – Балканскиот мини Шенген не е реалност, туку повеќе е идеја.

Курти: „Мини Шенгенот“ е намера на Србија да создаде четврта Југославија

Вечер Прес - 13.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека „мини Шенген“ е намера на Србија да формира четврта Југославија и смета дека таквата идеја претставува опасност. – Балканскиот мини Шенген не е реалност, туку повеќе е идеја.

Курти: „Мини Шенгенот” е намера на Србија да создаде четврта Југославија

24Инфо - 13.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека „мини Шенген” е намера на Србија да формира четврта Југославија и смета дека таквата идеја претставува опасност. – Балканскиот мини Шенген не е реалност, туку повеќе е идеја.

Курти: „Мини Шенгенот“ е намера на Србија да создаде четврта Југославија

А1 On - 13.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека „мини Шенген“ е намера на Србија да формира четврта Југославија и смета дека таквата идеја претставува опасност. – Балканскиот мини Шенген не е реалност, туку повеќе е идеја.

Курти: „Мини шенгенот“ е намера на Србија да создаде четврта Југославија

Република - 13.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека „Mини шенген“ е намера на Србија да формира четврта Југославија и смета дека таквата идеја претставува опасност. рече синоќа Курти во емисијата Рубикон на КТВ.

Курти: „Мини Шенгенот“ е намера на Србија да создаде четврта Југославија

Сител - 13.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека „мини Шенген“ е намера на Србија да формира четврта Југославија и смета дека таквата идеја претставува опасност. – Балканскиот мини Шенген не е реалност, туку повеќе е идеја.

Курти бара од Тачи да имаат усогласен став во разговорите со Србија

24Инфо - 13.02.2020

Неодамна избраниот премиер на Косово, Албин Курти, изјави дека треба да разговара со претседателот Хашим Тачи околу дијалогот со Србија. -Треба да имаме состанок, затоа што не можеме да си дозволиме државата Косово, која е константно нападната, да ...

Курти: „Мини Шенгенот“ е намера на Србија да создаде четврта Југославија

MakPress - 13.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека „мини Шенген“ е намера на Србија да формира четврта Југославија и смета дека таквата идеја претставува опасност. – Балканскиот мини Шенген не е реалност, туку повеќе е идеја.

Курти: „Мини Шенгенот“ е намера на Србија да создаде четврта Југославија

Алсат-М - 13.02.2020

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека „мини Шенген“ е намера на Србија да формира четврта Југославија и смета дека таквата идеја претставува опасност. – Балканскиот мини Шенген не е реалност, туку повеќе е идеја.

Помпео испрати писмо до Курти: Укинувањето на таксите е приоритет

Либертас - 13.02.2020

Американскиот државен секретар Мајк Помпео испрати писмо до новоизбраниот косовски премиер Албин Курти, во кое му честита за формирањето влада, но и посочува дека укинувањето на таксите на производи од централна Србија и Босна и Херцеговина треба да ...

Помпео:Укинувањето на таксите е приоритет

24Инфо - 13.02.2020

Американскиот државен секретар Мајк Помпео испрати писмо до новоизбраниот косовски премиер Албин Курти, во кое му честита за формирањето влада, но и посочува дека укинувањето на таксите на производи од централна Србија и Босна и Херцеговина треба да ...

Помпео испрати писмо до Курти: Укинувањето на таксите е приоритет

Опсервер - 13.02.2020

– Американскиот државен секретар Мајк Помпео испрати писмо до новоизбраниот косовски премиер Албин Курти, во кое му честита за формирањето влада, но и посочува дека укинувањето на таксите на производи од централна Србија и Босна и Херцеговина треба ...

Помпео испрати писмо до Курти: Укинувањето на таксите е приоритет

А1 On - 13.02.2020

Американскиот државен секретар Мајк Помпео испрати писмо до новоизбраниот косовски премиер Албин Курти, во кое му честита за формирањето влада, но и посочува дека укинувањето на таксите на производи од централна Србија и Босна и Херцеговина треба да ...

Тачи отпатува за Минхен, откако претходно доби покана од Курти за состанок

Опсервер - 13.02.2020

– Косовскиот претседател Хашим Тачи отпатува за Германија, откако претходно денеска премиерот Албин Курти го покани на состанок на кој би се координирале во врска со надворешната политика на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

Тачи отпатува за Минхен, откако претходно доби покана од Курти за состанок

24Инфо - 13.02.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи отпатува за Германија, откако претходно денеска премиерот Албин Курти го покани на состанок на кој би се координирале во врска со надворешната политика на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.