TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Додик најави „РС-егзит“ (ВИДЕО)

МКД - 18.02.2020

„Goodbye BiH, welcome RS-exit“, порача вчера српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик на почетокот на обраќањето на посебната седница на народното собрание на Република Српска.

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Денешен - 18.02.2020

Премиерот на Федерацијата Босна и Херцеговина Фадил Новалиќ ги отфрли заклучоците на Народното Собрание на Република Српска во врска со дефинирање на граничната линија помеѓу Република Српска и Федерацијата БиХ .

Комшиќ: Нека не се занесуваат со уцени, Република Српска нема да добие ништо од тоа што го бара

Слободен Печат - 18.02.2020

По повод вчерашниот говор на Додик во Народното собрание на Република Српска и најавената блокада во одлучувањето на заедничките државни органи, Комшиќ тврди дека сето тоа ќе и се удри од глава и ќе и нанесе најмногу штета токму на Република Срспка.

(Видео) Милорад Додик: Збогум, Босно, добредојде РС-егзит!

Макфакс - 18.02.2020

„Високиот претставник е подлец, се обидува да подметне одлуки и закони настрана од Дејтон“, изјави спрскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик на посебната седница на Народното собрание на Република Српска на кое се расправаше за ...

Комшиќ: „Вучиќ ги пребројува муслиманите и немуслиманите“

Локално - 18.02.2020

Жељко Комшиќ, денес го обвини српскиот претседател Александар Вучиќ дека со коментарот на работата на Уставниот суд на БиХ, „ја поткопува“ БиХ како држава. Претседавачот на Претседателството на БиХ смета дека Вучиќ не треба да има никаква врска со ...

Србија никогаш нема да дозволи укинување на Република Српска

ММС - 18.02.2020

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, оценува дека во Босна и Херцеговина на дело е тивка ревизија на Дејтонскиот договор, со која се тежнее кон укинување на рамноправноста.

Република Српска се закани со отцепување од БиХ

Р.С.Европа - 18.02.2020

Пратениците во Република Српска дадоа краен рок од 60 дена за реформана Уставниот суд на Босна и Херцеговина во спротивно заканувајќи се со отцепување. Овој потег на пратениците на српскиот ентитет следува по одбивањето од судот да ја потврди ...

Дачиќ: Србија нема да дозволи Република Српска да биде укината; Албанците во Северна Македонија ги уживаат сите права, ...

Локално - 18.02.2020

Во интервју за телевизијата Прва, Дачиќ ја нарече изјавата на членот на српското претседателство, Милорад Додик „Збогум БиХ, добредојде на РС-Егзит“ како „политичка борба“. „Ова не е празна приказна, туку јасна порака:„ Ако продолжите со таква ...

Инцко: референдум за независност на Република Српска не би бил валиден

Р.С.Европа - 18.02.2020

Високиот претставник во Босна и Херцеговина Валентин Инцко изјави дека верува оти нема да дојде до референдум за отцепување на Република Српска. Според него, и доколку тоа се случи, референдумот нема да има законска валидност.

Парламентот на Република Српска ги поддржа барањата за промени во Уставниот суд

Слободен Печат - 18.02.2020

Парламентот на Република Српска синоќа го поддржа планот на лидерите на тој ентитет за блокирање на работата на властите во БиХ се додека не се донесе новиот закон за Уставниот суд. Претставниците на владејачкото мнозинство и опозициските партии со ...

Додик- Збогум БиХ, добредојде РС-егзит

Р.С.Европа - 17.02.2020

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик обраќајќи се пред законодавниот дом на Република Српска во Бања Лука, денеска рече „Збогум БиХ, добредојде РС-егзит“. (Goodbye BiH, welcome RS-exit.

Додик: Гудбај БиХ, велком РС-егзит

Локално - 17.02.2020

Гудбај БиХ, велком РС-егзит (Goodbye BiH, welcome RS-exit), изјави денеска српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик на почетокот на обраќањето на специјалната седница на Националното собрание на Република Српска.

Вучиќ за настаните во БиХ: Очекуваа од мене да му давам наредби на Додик, не ми паѓа на памет такво нешто

Локално - 17.02.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по состанокот во Брисел, потврди дека го поддржува интегритетот на БиХ, како и на РС во рамките на БиХ. „Фактот дека луѓето покажуваат незадоволство од Белград и се обидуваат да кажат дека Белград стои зад ...

Андоновиќ: Нова криза во регионот – Република Српска расправа за антидејтонското делување на БиХ

Слободен Печат - 17.02.2020

Собранието на Република Српска на посебна седница во Бања Лука денеска расправа околу одлуката на Уставниот суд на БиХ да го одземе земјоделското земјиште на Република Српска и да го стави под управување на босанско-херцеговската федерација.

Додик: Гудбај БиХ, велком РС-егзит

Либертас - 17.02.2020

– Гудбај БиХ, велком РС-егзит (Goodbye BiH, welcome RS-exit), изјави денеска српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик на почетокот на обраќањето на специјалната седница на Националното собрание на Република Српска.

Додик: Гудбај БиХ, велком РС-егзит

Опсервер - 17.02.2020

– Гудбај БиХ, велком РС-егзит (Goodbye BiH, welcome RS-exit), изјави денеска српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик на почетокот на обраќањето на специјалната седница на Националното собрание на Република Српска.

Додик: Гудбај БиХ, велком РС-егзит

24Инфо - 17.02.2020

Гудбај БиХ, велком РС-егзит (Goodbye BiH, welcome RS-exit), изјави денеска српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик на почетокот на обраќањето на специјалната седница на Националното собрание на Република Српска.

Додик: Гудбај БиХ, велком РС – егзит

+инфо - 17.02.2020

Гудбај БиХ, велком РС – егзит (Goodbye BiH, welcome RS-exit), изјави денеска српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик на почетокот на обраќањето на специјалната седница на Националното собрание на Република Српска.

Додик: Гудбај БиХ, велком РС-егзит

Слободен Печат - 17.02.2020

Не смееме да се двоумиме да донесеме одлуки што се важни за нашата иднина. Овој пат, ние сме сериозни и нема да прифатиме какво било друго движење, рече Додик. Гудбај БиХ, велком РС-егзит (Goodbye BiH, welcome RS-exit), изјави денеска српскиот член ...

ДОДИК НАЈАВИ ИЗЛЕГУВАЊЕ ОД БИХ: Welcome RS-exit

Денешен - 17.02.2020

Гудбај БиХ, велком РС-егзит (Goodbye BiH, welcome RS-exit), изјави денеска српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик на почетокот на обраќањето на специјалната седница на Националното собрание на Република Српска.

Додик: Гудбај БиХ, велком РС-егзит

MakPress - 17.02.2020

Гудбај БиХ, велком РС-егзит (Goodbye BiH, welcome RS-exit), изјави денеска српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик на почетокот на обраќањето на специјалната седница на Националното собрание на Република Српска.

БиХ: Парламентот на РС поддржа барања за промени во Уставниот суд

А1 On - 18.02.2020

Парламентот на Република Српска синоќа го поддржа планот на лидерите на тој ентитет за блокирање на работата на властите во БиХ се додека не се донесе новиот закон за Уставниот суд. Претставниците на владејачкото мнозинство и опозициските партии со ...

БиХ: Парламентот на РС поддржа барања за промени во Уставниот суд

Опсервер - 18.02.2020

– Парламентот на Република Српска синоќа го поддржа планот на лидерите на тој ентитет за блокирање на работата на властите во БиХ се додека не се донесе новиот закон за Уставниот суд. Претставниците на владејачкото мнозинство и опозициските партии ...

БиХ: Парламентот на РС поддржа барања за промени во Уставниот суд

Сител - 18.02.2020

Парламентот на Република Српска синоќа го поддржа планот на лидерите на тој ентитет за блокирање на работата на властите во БиХ се додека не се донесе новиот закон за Уставниот суд. Претставниците на владејачкото мнозинство и опозициските партии со ...

БиХ: Парламентот на РС поддржа барања за промени во Уставниот суд

MakPress - 18.02.2020

Парламентот на Република Српска синоќа го поддржа планот на лидерите на тој ентитет за блокирање на работата на властите во БиХ се додека не се донесе новиот закон за Уставниот суд. Претставниците на владејачкото мнозинство и опозициските партии со ...

Република Српска се закани со отцепување од БиХ

Алсат-М - 18.02.2020

Пратениците во Република Српска дадоа краен рок од 60 дена за реформана Уставниот суд на Босна и Херцеговина во спротивно заканувајќи се со отцепување. Овој потег на пратениците на српскиот ентитет следува по одбивањето од судот да ја потврди ...

Република Српска се закани со отцепување од БиХ

Република - 18.02.2020

Пратениците во Република Српска дадоа краен рок од 60 дена за реформана Уставниот суд на Босна и Херцеговина во спротивно заканувајќи се со отцепување. Овој потег на пратениците на српскиот ентитет следува по одбивањето од судот да ја потврди ...

Дачиќ: Србија нема да дозволи укинување на Република Српска

А1 On - 18.02.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ оцени денеска дека во Босна и Херцеговина (БиХ) се одвива тивка ревизија на Дејтонскиот договор со која се бара укинување на рамноправноста. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Дачиќ во интервјуто за ...

Дачиќ не ја дава Република Српска, ама ја пецна и Македонија

+инфо - 18.02.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ оцени денеска дека во Босна и Херцеговина (БиХ) се одвива тивка ревизија на Дејтонскиот договор со која се бара укинување на рамноправноста. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Дачиќ во интервјуто за ...

Милорад Додик: Збогум Босно, добредојде РС егзит!

Точка - 18.02.2020

„Високиот претставник е подлец, се обидува да подметне одлуки и закони настрана од Дејтон“, изјави спрскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик на посебната седница на Народното собрание на Република Српска на кое се расправаше за ...

Србија го поддржува интегритетот на Република Српска и нема да дозволи нејзино укинување

Слободен Печат - 18.02.2020

Ова не е празна приказна, туку е јасна порака: Ако продолжите со таква политика на загрозување на рамноправноста на српскиот народ, ќе имате проблеми, изјави Дачиќ, оценувајќи дека Србија нема да дозволи укинување на Република Српска (РС) и дека ...

Дачиќ: Србија нема да дозволи укинување на Република Српска

Сител - 18.02.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ оцени денеска дека во Босна и Херцеговина (БиХ) се одвива тивка ревизија на Дејтонскиот договор со која се бара укинување на рамноправноста. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Дачиќ во интервјуто за ...

Дачиќ: Србија нема да дозволи укинување на Република Српска

Опсервер - 18.02.2020

– Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ оцени денеска дека во Босна и Херцеговина (БиХ) се одвива тивка ревизија на Дејтонскиот договор со која се бара укинување на рамноправноста. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Дачиќ во интервјуто ...

За Дачиќ е спорно што македонска судијка гласа за рамноправноста во БиХ

Р.С.Европа - 18.02.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ оцени денеска дека во Босна и Херцеговина (БиХ) се одвива тивка ревизија на Дејтонскиот договор со која се бара укинување на рамноправноста. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Дачиќ во интервјуто за ...

(Видео) Додик: Збогум, Босно, добредојде РС-егзит!

24Инфо - 18.02.2020

„Високиот претставник е подлец, се обидува да подметне одлуки и закони настрана од Дејтон“, изјави спрскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, на посебната седница на Народното собрание на Република Српска, на кое се расправаше за ...

Дачиќ: Србија нема да дозволи укинување на Република Српска

Република - 18.02.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ оцени денеска дека во Босна и Херцеговина (БиХ) се одвива тивка ревизија на Дејтонскиот договор со која се бара укинување на рамноправноста. Дачиќ во интервјуто за ТВ Прва, изјавата на членот на српското ...

Дачиќ: Србија нема да дозволи укинување на Република Српска

24Инфо - 18.02.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ оцени денеска дека во Босна и Херцеговина (БиХ) се одвива тивка ревизија на Дејтонскиот договор со која се бара укинување на рамноправноста. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Дачиќ во интервјуто за ...

Комшиќ му порача на Додик: Ништо од најавениот „егзит“ на РС

Опсервер - 18.02.2020

– Претседавачот со Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ, изјави денеска дека нема ништо да има од најавениот „егзит“ на Република Српска, а на српскиот колега во државниот врв, Милорад Додик, му порача, како што кажа, дека нема да добие ниту ...

Комшиќ му порача на Додик: Ништо од најавениот „егзит“ на РС

Нетпрес - 18.02.2020

Претседавачот со Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ, изјави денеска дека нема ништо да има од најавениот „егзит“ на Република Српска, а на српскиот колега во државниот врв, Милорад Додик, му порача, како што кажа, дека нема да добие ниту најмала ...

Комшиќ му порача на Додик: Ништо од најавениот „егзит“ на РС

Денешен - 18.02.2020

Претседавачот со Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ, изјави денеска дека нема ништо да има од најавениот „егзит“ на Република Српска, а на српскиот колега во државниот врв, Милорад Додик, му порача, како што кажа, дека нема да добие ниту најмала ...

Комшиќ му порача на Додик: Ништо од најавениот „егзит“ на РС

Либертас - 18.02.2020

Претседавачот со Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ, изјави денеска дека нема ништо да има од најавениот „егзит“ на Република Српска, а на српскиот колега во државниот врв, Милорад Додик, му порача, како што кажа, дека нема да добие ниту најмала ...

Комшиќ му порача на Додик: Ништо од најавениот „егзит” на РС

24Инфо - 18.02.2020

– Претседавачот со Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ, изјави денеска дека нема ништо да има од најавениот „егзит” на Република Српска, а на српскиот колега во државниот врв, Милорад Додик, му порача, како што кажа, дека нема да добие ниту ...

Комшиќ му порача на Додик: Ништо од најавениот „егзит“ на РС

MakPress - 18.02.2020

Претседавачот со Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ, изјави денеска дека нема ништо да има од најавениот „егзит“ на Република Српска, а на српскиот колега во државниот врв, Милорад Додик, му порача, како што кажа, дека нема да добие ниту најмала ...

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

MakPress - 18.02.2020

Премиерот на Федерацијата Босна и Херцеговина Фадил Новалиќ ги отфрли заклучоците на Народното Собрание на Република Српска во врска со дефинирање на граничната линија помеѓу Република Српска и Федерацијата БиХ .

Дачиќ: Србија нема да дозволи укинување на Република Српска

MakPress - 18.02.2020

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ оцени денеска дека во Босна и Херцеговина (БиХ) се одвива тивка ревизија на Дејтонскиот договор со која се бара укинување на рамноправноста. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Дачиќ во интервјуто за ...

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

24Инфо - 18.02.2020

– Премиерот на Федерацијата Босна и Херцеговина Фадил Новалиќ ги отфрли заклучоците на Народното Собрание на Република Српска во врска со дефинирање на граничната линија помеѓу Република Српска и Федерацијата БиХ .

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Слободен Печат - 18.02.2020

Со овој заклучок, Народното собрание на Република Српска ја задолжи Владата на Република Српска да ги продолжи започнатите преговори со Владата на Федерацијата БиХ со цел дефинирање на граничната линија на ентитетот, во согласност со Анекс два од ...

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

+инфо - 18.02.2020

Премиерот на Федерацијата Босна и Херцеговина, Фадил Новалиќ, ги отфрли заклучоците на Народното Собрание на Република Српска во врска со дефинирање на граничната линија помеѓу Република Српска и Федерацијата БиХ .

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Нетпрес - 18.02.2020

Премиерот на Федерацијата Босна и Херцеговина Фадил Новалиќ ги отфрли заклучоците на Народното Собрание на Република Српска во врска со дефинирање на граничната линија помеѓу Република Српска и Федерацијата БиХ .

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Либертас - 18.02.2020

– Премиерот на Федерацијата Босна и Херцеговина Фадил Новалиќ ги отфрли заклучоците на Народното Собрание на Република Српска во врска со дефинирање на граничната линија помеѓу Република Српска и Федерацијата БиХ .