TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

“НЕ ВИ СЕ ДОПАЃА МОЈОТ НАЧИН НА ГОВОР” Еди Рама “брише патос” со Бугарите и нивното МНР: И јас имам проблем со вас ...

Во Центар - 24.06.2022

И еден ден по самитот на ЕУ во Брисел, албанскиот премиер Еди Рама не престанува да ја обвинува Бугарија, која ги кочи пристапните преговори меѓу Албанија и Македонија за влез во ЕУ. Рама овој пат на својот твитер профил саркастично се обрати до ...

Рама вети решавање на проблемот со бугарското малцинство во Албанија

Канал5

Еди Рама и Бугарија: од срам за ЕУ, до „вистински пријатели“

Deutsche Welle

Рама му одговори на бугарското МНР: Тргнете го ветото или издржете со мене

Слободен Печат

Бериша и се извини на Бугарија: Рама е авантурист, не ја претставува албанската мисла

Слободен Печат

Бугарското МНР остро реагира на изјавата на албанскиот премиер Рама

А1 On

Рама му се заблагодари на Борисов за „кревање на бугарското вето“

Локално

ММС ММС CivilMedia Мак. Весник Во Центар Алфа Локално Сител

Белград има интерес за заострување на односите меѓу Бугарија и РСМ

Zoom - 24.06.2022

Пишува: Шабан Мурати, албански дипломат и новинар Европските и балканските дипломатски кругови останаа запрепастени од избувнувањето на антибугарската хистерија на албанскиот премиер. Хистеријата која кулминираше во Брисел на 23 јуни со ...

Срамот не допира до Бугарија

Независен

Бугарското МНР го укори Рама: Очекуваме албанскиот премиер да се изразува како политичар од земја кандидат за ЕУ

Слободен Печат

РАМА: Немојте ЕУ да се претвори во братство на свештеници кои дебатираат за полот на ангелите, додека паѓаат ѕидовите на Константинопол!

Денешен

Соседите во наша одбрана: Рама и Вучиќ повеќе ја бранат Македонија од Ковачевски и колегите

Алфа

Рама: Срамно, Бугарија киднапира две членки на НАТО

Денар

Рама: Бугарија добива поддршка да ја дестабилизира Македонија, а тоа води до раздор

PressingTV

ТВ21 4NEWS Сакам да кажам

Бугарија бара Рама да си го корегира речникот, албанскиот премиер веднаш одговори: Симнете го ветото или трпете ме!

ТВ21 - 24.06.2022

-“ Вие сте хаос момци. Голем хаос и срам што една земја членка на НАТО киднапира две други земји членки на НАТО“. Ваквиот вокабулар на албанскиот премиер Еди Рама во Брисел предизвика реакција од бугарското МНР.

Рама му врати на бугарското МНР: Или кренете го ветото, или трпете ме

Канал5

Рама до Бугарија: Или тргнете го ветото или ќе ме трпите

360 степени

Рама до Софија: Имате проблем со мојот начин на зборување? Или трпете ме, или кревајте го ветото!

МКД

Рама до Бугарија: Имате проблеми со мојот начин на изразување? Или кренете го ветото или ќе ме трпите

Press24

Рама му врати на бугарското МНР: Кренете го ветото или трпете ме!

Локално

Рама: Бугарското МНР има проблеми со мојот начин на зборување, епа пријатели подигнете го ветото или издржете со мене!

Zoom

Фокус Република еМагазин

Рама до бугарското МНР: Tргнете го ветото или бидете трпеливи со мене

Р.С.Европа - 24.06.2022

Албанскиот премиер Еди Рама реагираше на барањето на бугарското Министерство за надворешни работи тој да зборува на соодветен јазик на политичар на земја кандидат за членство во ЕУ. „Ох! Бугарското Министерство за надворешни работи има проблем со ...

Рама му одговори на бугарското МНР: Или тргнете го ветото или бидете трпеливи со мене!

Либертас

Бугарското МНР побара од Еди Рама да биде попристоен со изјавите, тој им рече дека мора да го трпат таков каков што е

Фактор

Рама му одговори на бугарското МНР: Пријатели смирете се – тргнете го ветото или бидете трпеливи со мене!

А1 On

Рама му одговори на бугарското МНР: Пријатели смирете се – тргнете го ветото или бидете трпеливи со мене!

Во Центар

Рама му одговори на бугарското МНР: Пријатели смирете се – тргнете го ветото или бидете трпеливи со мене!

Сител

Рама му одговори на бугарското МНР: Пријатели смирете се – тргнете го ветото или трпете ги моите изјави

MakPress

Опсервер +инфо Точка Макфакс Нова ТВ Скопје1 Centar

Бугарското МНР за изјавите на Рама: Очекуваме јазикот да го приспособи на политичар од земја кандидат за членство во ЕУ

360 степени - 24.06.2022

Жолчните изјави на толку ниско ниво повеќе не можат да се оправдаат со природата и недостигот на европски комуникациски вештини, реагираат од бугарското МНР МНР на Бугарија денеска реагира на изјавите на премиерот на Албанија, Еди Рама, на ...

Реакција на бугарското МНР: Рама да го прилагоди вокабуларот каков што доликува на премиер на земја кандидат за членка на ЕУ

Нова ТВ

Софија му порача на Еди Рама да внимава како зборува

Независен

Бугарското МНР: Рама употребува навредливи квалификации, да го прилагоди своето изразување

Локално

Бугарското МНР: Рама употребува навредливи квалификации, да го прилагоди своето изразување

Република

Бугарското МНР за Рама: Слушаме непровоцирани, тешки и навредливи квалификации од шеф на влада

Макфакс

Бугарите му се нафрлија на Еди Рама

еМагазин

Н.Македонија Press24 Алсат-М Фокус Скопје1 Frontline

Рама и Мета го поздравија „укинувањето на ветото“ од страна на бугарскиот парламент

MakPress - 24.06.2022

[photo] Претседателот на Албанија Илир Мета и премиерот Еди Рама, ја поздравија одлуката на бугарскиот парламент за „укинувањето на ветото за Република Македонија“. Во објава на Твитер, премиерот Рама наведува дека повторно имал телефонски разговор ...

Рама: Партијата на Борисов и други го спасија лицето на Бугарија и ЕУ

Frontline

Рама и Мета го поздравија „укинувањето на ветото“ од страна на бугарскиот парламент

Сител

Рама и Мета го поздравија „укинувањето на ветото“ од страна на бугарскиот парламент

Слободен Печат

Рама и Мета го поздравија „укинувањето на ветото“ од бугарскиот парламент

Н.Македонија

Рама и Мета го поздравија „укинувањето на ветото” од страна на бугарскиот парламент

24Инфо

Рама и Мета ја поздравија одлуката на бугарското Собрание, како можност за деблокада и на Албанија

МКД

Опсервер Press24 Република ТВ21 4NEWS еМагазин Нетпрес Канал5

Рама телефонски разговарал со Борисов за решавање на прашањето на бугарското малцинство во Албанија

MakPress - 24.06.2022

Албанскиот премиер Еди Рама, повторно реагираше на Твитер, во врска со Бугарија, во која наведува дека „вистинските пријатели не си наштетуваат еден на друг, туку ја кажуваат вистината еден на друг и си подаваат рака“.

Рама телефонски разговарал со Борисов за решавање на прашањето на бугарското малцинство во Албанија

Опсервер

Рама: Вистинските пријатели не си наштетуваат едни на други, туку се искрени и си подаваат рака

Фокус

Рама телефонски разговарал со Борисов за решавање на прашањето на бугарското малцинство во Албанија

Либертас

РАМА И БОРИСОВ ЗБОРУВАЛЕ ЗА „БУГАРСКОТО МАЛЦИНСТВО“ ВО АЛБАНИЈА Вистинските пријатели не си наштетуваат еден на друг!

+инфо

МАКЕДОНЦИТЕ ОД АЛБАНИЈА СЕ НАЛУТИЈА: Рама разговарал со Борисов за прашањето за непостоечкото бугарското малцинство

Денешен

Рама телефонски разговарал со Борисов за решавање на прашањето на бугарското малцинство во Албанија

Вечер Прес

А1 On Во Центар 365 Денешен

Рама разочаран: „Путин можеби не е во добра здравствена состојба, но ниту ЕУ не е подобра“

Скопје1 - 24.06.2022

Албанскиот премиер, кој вчера беше во Брисел, не можеше да сокрие дека е разочаран поради доцнењето на процесот за членство во ЕУ, рече дека тоа е „лош ден за унијата“. Во интервју за италијанскиот „Кориере дела сера“, Еди Рама изјави дека ...

Рама: Ја жалам ЕУ, се надевам дека ќе можеме да им помогнеме

Република

Рама од седиштето на ЕУ: Путин е болен, но не можам да кажам дека оваа куќа овде изгледа здраво

Мак. Весник

(Видео) Рама од Брисел - повторно се пошегува на сметка на Бугарите: „Поздрав од Источна Македонија“

Точка

Рама од Брисел: Путин е болен, но не можам да кажам дека оваа куќа овде изгледа здраво

Вечер Прес

Рама: Можеби Путин е болен, ама и ЕУ не изгледа здраво

Сител

Рама: Можеби Путин е болен, ама и ЕУ не изгледа здраво

Курир

Точка MakPress

Села со критики до Рама за пристапот кон Бугарија „Се претвора во адвокат на Македонија и Србија“

ТВ21 - 23.06.2022

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села го обвини премиерот на Албанија, Еди Рама за кој рече дека се претвора во адвокат на Македонија и ги нарушува односите меѓу неговата земја и Бугарија.

Села бил загрижен што Албанија ги расипала односите со Бугарија за Македонија

Антропол

ВИДЕО| Села со критики до Рама за пристапот кон Бугарија „Се претвора во адвокат на Македонија и Србија“

Zoom