TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ - Скандалозна е одлуката за продолжување на притворите

Р.С.Европа - 13.01.2018

Скандалозна е одлуката на Апелациониот суд за продолжување на притворите во луѓето во врска со настаните во Собранието на 27 април, оценува опозициската ВМРО-ДПМЕН во соопштение. „Институциите уште еднаш паднаа на тестот за владеење на правото.

Чавков, Јовановски, Дурловски и „Бетмен“ остануваат во притвор

Телма - 12.01.2018

Екс министерот за внатрешни Митко Чавков останува во притвор одлучи Апелација која ги одби и неговата жалба, но и на уште 10-мина други осомничени за „Крвавиот четврток“. Во Шутка остануваат и организаторите на протестите Игор Дурловски и Богдан ...

Апелација ги потврди сите притвори

24 Вести - 12.01.2018

Поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков останува во Шутка. Апелациониот суд не ја прифати неговата жалба тој да биде пуштен од притвор. Одбиени се жалбите и на уште десет осомничени за насилствата во Собранието од 27 април.

ВМРО ДПМНЕ: Апелацискиот суд замижа пред сите факти и приговори и ги продолжи притворите

24 Вести - 12.01.2018

Апелацискиот суд денеска беше соучесник во уништувањето на правната држава, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ, откако скопска апелација ги потврди одлуките за продолжување на 11 осомничени за настаните од 27 април.

Апелација „пресече“ – Чавков, Дурловски, Илиевски и Јовановски остануваат во притвор

ТВ21 - 12.01.2018

Поранешниот министер за внатрешни Митко Чавков останува во притвор во Шутка, одлучи Апелација. Иако пред судиите тврдеше дека дал насоки за најбезбедно извлекување на пратениците на 27 април, Судот ја одби неговата жалба за укинување на притворот.

ВМРО-ДПМНЕ: Судот денес беше соучесник во уништувањето на правната држава

А1 On - 12.01.2018

„Владата на СДСМ економски и политички ја урива Македонија, а судот со денешната одлука влезе во сценариото на поддршка на катастрофалните политики кои водат во натамошно продлабочување на кризата и конфликтите.

Апелација ги одби жалбите – единаесет обвинети остануваат во притвор

Алсат-М - 12.01.2018

Апелацискиот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите за изречените мерки притвор на единаесет лица осомничени за насилството во Собранието на 27 април. Апелацискиот суд по одржаните седници вчера и денеска, соопшти дека се одбиени жалбите на ...

Апелација ги отфрли сите жалби за притворите за 27 април

Сител - 12.01.2018

Сите лица притворени поради настаните во македонското Собрание на 27 април остануваат во притвор. Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди ...

Апелација ги одби жалбите, 11 обвинети остануваат во притвор

ТВ21 - 12.01.2018

Скопска Апелсација, по одржаните јавни и нејавни седници на ден во средата и вчера, донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје за продолжување на притворот во Шутка на ...

Апелација пресече, 11 осомничени остануваат во притвор во Шутка

Алфа - 12.01.2018

Одбраната на осомничените пред Апелација на јавните седници истакна дека нивните клиенти немаат намера да бегаат затоа што немаат никаква вина. Апелациониот суд ги отфрли жалбите на 11 осомничени за 27 април и го прифати барањето на Вишото Јавно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Судот беше соучесник во уништувањето на правната држава

Мета - 12.01.2018

За ВМРО-ДПМНЕ одлуките на Апелациски суд Скопје да ги отфрли жалбите на единаесеттемина притворени за насилствата во Собранието на Република Македонија на 27 април лани се уништување на правната држава и гола политичка конструкција.

Апелација ги одби жалбите – единаесет обвинети остануваат во притвор

Бриф - 12.01.2018

Поранешниот директор на бирото за јавна безбедност, Митко Чавков и оперскиот пејач Игор Дурловски остануваат во Шутка. Апелацискиот суд ги одби нивните жалби и не прифати укинување на мерката притвор или замена со поблага мерка.

Во Апелација јавна седница и за пратеникот Сашо Василевски

24 Вести - 12.01.2018

Во Апелациониот суд за денеска во 12.30 часот е закажана уште една јавна седница на која ќе се расправа по жалбата за продолжениот притвор на пратеникот Сашо Василевски. Василевски е осомничен дека заедно со други пратеници ги отворил вратите во ...

Апелација ги одби жалбите – 11 обвинети остануваат во притвор

Стандард - 12.01.2018

Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници на ден 10.01.2018 година и 11.01.2018 година, донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје донесени во рамки ...

Апелација ќе ја разгледува жалбата на Василевски за притворот за 27 април

Мета - 12.01.2018

Кривичниот совет на Апелацискиот суд Скопје денеска ќе ја разгледува жалбата за продолжениот притвор на пратеникот Сашо Василевски, осомничен за насилствата во Собранието од 27 април, минатата година.

ВМРО-ДПМНЕ: Собранието без опозиција донесе неуставен закон за двојазичност

А1 On - 12.01.2018

„Граѓаните на Република Македонија вчера ја видоа сета деструкција на власта и антидржавните политики кои ги спроведуваат. Собранието без опозиција донесе неуставен закон за двојазичност со кој што се редефинира државата.

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април...

Н.Македонија - 12.01.2018

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија.

Во Апелација јавна седница за пратеникот Сашо Василевски

Press24 - 12.01.2018

Апелација за денеска во 12 часот и 30 минути закажа јавна седница на која ќе се расправа по жалбата за продолжениот притвор на пратеникот Сашо Василевски. Тој е осомничен за настаните од 27. април во Собранието.

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април

Press24 - 12.01.2018

Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера жалбите беа разгледани, но одлуките не се сеуште донесени.

Апелација втор ден одлуќува по жалбите на притворените од случајот „27 април“

Сител - 11.01.2018

Апелацискиот суд одржа јавни седници на кои се расправаше за жалбите за продолжениот притвор на Митко Чавков, Игор Дурловски, Мунир Пепиќ и Дуко Лазаров. Четворицата се притворени поради настаните во македонското Собрание од 27 април.

ВМРО-ДПМНЕ: Одлуката на судот да ги продолжи притворите за 27 април е политичка конструкција

Фокус - 13.01.2018

Скандалозна е одлуката на Апелацискиот суд за продолжување на притворите на лицата поврзани со настаните во Собранието на 27 април, оценува опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Институциите уште еднаш паднаа на тестот за владеење на правото.

ВМРО-ДПМНЕ: Правосудството во Македонија останува срам за Европа

Фокус - 12.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ попладнево преку соопштение реагираше на продолжувањето на притворот на осомничените за насилствата во Собранието на 27 април. -Судот денес беше соучесник во уништувањето на правната држава.

ВМРО-ДПМНЕ: Одлуката на Апелација скандалозна, судот замижа пред фактите

Макфакс - 12.01.2018

Отфрлањето на жалбите на одбраната и решението патриотите да останат во притвор е целосно правно неиздржано, реагира опозијата по одлуката на Апелација. „Притворените патриоти не се терористи.

Апелација ги одби жалбите: 11 обвинети за насилствата во Собрание остануваат во притвор

еМагазин - 12.01.2018

Апелацискиот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите за изречените мерки притвор на единаесет лица осомничени за насилството во Собранието на 27 април. Апелацискиот суд по одржаните седници вчера и денеска, соопшти дека се одбиени жалбите на ...

Апелација под притисок на власта повторно одлучи: Обвинетите за 27 април остануваат во притвор

Република - 12.01.2018

Под силен притисок на власта, Апелација одлучи – Сите лица притворени поради настаните во македонското Собрание на 27 април остануваат во притвор. Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници донесе одлуки со кои ги одби како ...

Во Апелација јавна седница и за пратеникот Сашо Василевски

Либертас - 12.01.2018

Во Апелациониот суд за денеска во 12.30 часот е закажана уште една јавна седница на која ќе се расправа по жалбата за продолжениот притвор на пратеникот Сашо Василевски. Василевски е осомничен дека заедно со други пратеници ги отворил вратите во ...

Апелациониот суд Скопје ги одби жалбите на обвинетите за настаните во Собранието

Академик - 12.01.2018

„Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници на ден 10.1.2018 година и 11.1.2018 година, донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје донесени во рамки ...

Апелација ќе ја разгледува жалбата на Василевски за притворот за 27 април

Локално - 12.01.2018

Кривичниот совет на Апелацискиот суд Скопје денеска ќе ја разгледува жалбата за продолжениот притвор на пратеникот Сашо Василевски, осомничен за насилствата во Собранието од 27 април, минатата година.

ВМРО-ДПМНЕ: Неправедно притворените мора да бидат ослободени

Макфакс - 12.01.2018

Граѓаните на Република Македонија вчера ја видоа сета деструкција на власта и анти-државните политики кои ги спроведуваат. Собранието без опозиција донесе неуставен закон за двојазичност со кој што се редефинира државата, реагираат во денешното ...

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април

24 Вести - 12.01.2018

Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, апелациските судии ги разгледуваа жалбите за продолжениот притвор на ...

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ за продолжените притвори

24 Вести - 13.01.2018

Скандалозна е одлуката на Апелациониот суд за продолжување на притворите за луѓето во врска со настаните во собранието на 27 април, оценува опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Институциите уште еднаш паднаа на тестот за владеење на правото.

ВМРО-ДПМНЕ: Одлуката на Апелација скандалозна, судот замижа пред фактите

Вечер - 12.01.2018

Отфрлањето на жалбите на одбраната и решението патриотите да останат во притвор е целосно правно неиздржано, реагира опозијата по одлуката на Апелациониот суд. „Притворените патриоти не се терористи.

Апелација ги одби жалбите - единаесет обвинети остануваат во притвор...

Н.Македонија - 12.01.2018

Апелација ги одби жалбите - единаесет обвинети остануваат во притвор Апелацискиот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите за изречените мерки притвор на единаесет лица осомничени за насилството во Собранието на 27 април.

Апелација одлучи: Обвинетите за 27 април остануваат во притвор

Вечер - 12.01.2018

Апелација одлучи – Сите лица притворени поради настаните во македонското Собрание на 27 април остануваат во притвор. Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ...

Жалбата на пратеникот Василевски денес на јавна седница

МКД - 12.01.2018

На јавна седница во Апелацискиот суд во Скопје денес ќе се разгледува жалбата поднесена на одлуката за притвор на пратеникот Сашо Василевски. Според Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Василевски заедно со неколкумина ...

Апелација ги отфрли жалбите на 11 лица за притворите за 27-ми април

Макфакс - 12.01.2018

Лицата притворени поради настаните во Собранието на 27-ми април остануваат во притвор. Ова го потврди Апелациониот суд и ги одби како неосновани жалбите на обвинетите. Во решението на Апелација стои дека осомничените Владо Јовановски, Митко Чавков, ...

Апелација ќе ја разгледува жалбата на Василевски за притворот за 27 април

Шеталиште - 12.01.2018

Кривичниот совет на Апелацискиот суд Скопје денеска ќе ја разгледува жалбата за продолжениот притвор на пратеникот Сашо Василевски, осомничен за насилствата во Собранието од 27 април, минатата година.

ВМРО-ДПМНЕ: Неправедно притворените мора да бидат ослободени

Вечер - 12.01.2018

Граѓаните на Република Македонија вчера ја видоа сета деструкција на власта и анти-државните политики кои ги спроведуваат. Собранието без опозиција донесе неуставен закон за двојазичност со кој што се редефинира државата, реагираат во денешното ...

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април

Република - 12.01.2018

Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, апелациските судии ги разгледуваа жалбите за продолжениот притвор на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Одлуката на Апелација скандалозна, судот замижа пред фактите

Република - 12.01.2018

Отфрлањето на жалбите на одбраната и решението патриотите да останат во притвор е целосно правно неиздржано, реагира опозијата по одлуката на Апелациониот суд. „Притворените патриоти не се терористи.

Судот ги одби жалбите за притворот на 11 осомничени за настаните од 27 април

Р.С.Европа - 12.01.2018

Апелациониот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите за изречените мерки притвор на единаесет лица осомничени за насилството во Собранието на 27 април. Судот по одржаните седници вчера и денеска соопшти дека се одбиени жалбите на обвинетите ...

Јавна седница во Апелацискиот суд за пратеникот Василевски

Нетпрес - 12.01.2018

Во Апелацискиот во 12,30 часот е закажана, по вчерашните, е закажана уште една јавна седница на која ќе се расправа по жалбата за продолжениот притвор на пратеникот Сашо Василевски. Пратеникот е осомничен дека заедно со други пратеници ги отворил ...

Апелација ги отфрли жалбите на 11 лица за притворите за 27-ми април

Вечер - 12.01.2018

Лицата притворени поради настаните во Собранието на 27-ми април остануваат во притвор. Ова го потврди Апелациониот суд и ги одби како неосновани жалбите на обвинетите. Во решението на Апелација стои дека осомничените Владо Јовановски, Митко Чавков, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Неправедно притворените мора да бидат ослободени

Курир - 12.01.2018

Граѓаните на Република Македонија вчера ја видоа сета деструкција на власта и анти-државните политики кои ги спроведуваат. Собранието без опозиција донесе неуставен закон за двојазичност со кој што се редефинира државата, реагираат во денешното ...

Апелација ќе објави дел од одлуките за притворените од 27 април

Нова ТВ - 12.01.2018

Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Фото Макфакс Вчера, апелациските судии ги разгледуваа жалбите за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Одлуката на Апелацискиот суд за продолжување на притворите е скандалозна

МКД - 12.01.2018

Судот со денешната одлука влезе во сценариото на поддршка на катастрофалните политики кои водат во натамошно продлабочување на кризата и конфликтите во земјата, а отфрлањето на жалбите на одбраната и решението патриотите да останат во притвор е ...

Апелација ги одби жалбите – единаесет обвинети остануваат во притвор

Локално - 13.01.2018

Апелацискиот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите за изречените мерки притвор на единаесет лица осомничени за насилството во Собранието на 27 април. Апелацискиот суд по одржаните седници, соопшти дека се одбиени жалбите на обвинетите Оливер ...

Апелација ќе расправа за жалбата на пратеникот Сашо Василевски

МРТ - 12.01.2018

Тој е осомничен дека заедно со други пратеници ги отворил вратите во Собранието на 27-ми април, кога се случи упадот во законодавниот дом и беа нападнати пратеници и новинари. Во Апелациониот суд за денеска е најавена уште една јавна седница на која ...

ВМРО-ДПМНЕ: Неправедно притворените да бидат ослободени

МКД - 12.01.2018

Граѓаните на Република Македонија вчера ја видоа сета деструкција на власта и антидржавните политики кои ги спроведуваат. Собранието без опозиција донесе неуставен закон за двојазичност со кој што се редефинира државата, обвини утрово ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Собранието без опозиција донесе неуставен закон за двојазичност

Локално - 12.01.2018

Собранието без опозиција донесе неуставен закон за двојазичност со кој што се редефинира државата, обвинија од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Истовремено, додаваат од таму, ја задолжуваат Македонија за половина милијарда евра, пари кои ќе ги трошат за ...