TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Масакрот во Нов Зеланд беше емитуван на Фејсбук, ставен на Јутјуб, коментиран на Редит и масовно кружи на интернет

МКД - 15.03.2019

Додека полицијата на Нов Зеланд и социјалните медиуми се обидуваат да ги отстранат видеата од престрелките во Крајстчерч, наводно емитувани од еден од сторителите, од Фејсбук, Твитер и Инстаграм, неколку австралиски медиуми пренесуваат дел од ...

Тероризам во Нов Зеланд: 49 луѓе се убиени во крвавиот поход на екстремист од Австралија

Нова ТВ - 15.03.2019

Најмалку 49 луѓе се убиени во напади во две џамии во градот Крајстчрч, Нов Зеланд. – Ова е еден од најтемните денови во историјата на Нов Зеланд. Она што се случи овде е досега невиден чин на насилство, истакна премиерката Џасинда Ардерн.

Напаѓачот на џамиите во Нов Зеланд го објави целиот масакр и подготовките со песни за Караџиќ во автомобилот(видео)

AKO - 15.03.2019

Страшниот масакр во двете џамии во Нов Зеланд, во кој се убиени 40, а ранети 20 муслимански верници, го изврши само еден напаѓач. Тој целиот чин, од подготовка до влегување во џамиите го објави на социјалните мрежи.

Австралиец меѓу напаѓачите: „Дојдов во Нов Зеланд за да го извршам нападот“

Макфакс - 15.03.2019

Австралискиот премиер, Скот Морисон потврди дека еден од четворицата уапсени напаѓачи во двете џамии во Нов Зеланд е државјанин на Австралија и за него рече дека е екстремист, деничар и насилен терорист.

Убил најмалку 40 луѓе во џамии во Нов Зеланд, а масакрот и го снимал

ММС - 15.03.2019

Австралискиот екстремист Брентон Тарант (28) отворил оган од автоматско оружје во две џамии во градот Крајстчурч во Нов Зеланд и убил најмалку 40 луѓе, меѓу кои и деца, а сето тоа директно го пренесувал на „Фејсбук“.

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Масакр во Нов Зеланд: 50 куршуми од терорист убија над 40 жртви

Фактор - 15.03.2019

Aвстралиски екстремист (28) отворил оган во џамијата Ал Нур во Нов Зеланд, во градот Крајстчерч. Пукал и во деца, а засега се потврдени 40 жртви. Сведоците тврдат дека убиецот испукал околу 50 куршуми.

Напаѓачот од Нов Зеланд во живо на „Фејсбук“ ги пренесувал убиствата во џамиите

Макфакс - 15.03.2019

Еден од напаѓачите кои пукаа врз верници во две џамии во Нов Зеланд, ги пренесувал во живо на „Фејсбук“ нападите. Видеото во времетраење од 16 минути е поставено на страница која му припаѓа на Брентон Тарант, а е направено со камера што ја носел на ...

40 мртви во терористички напад на две џамии во Нов Зеланд (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 15.03.2019

Полицијата од Нов Зеланд деактивираше неколку импровизирани експлозивни направи пронајдени прикачени на возила во Крајстчерч, по масовното пукање во две џамии. Најмалку 40 лица загинаа, а најмалку 20 лица се сериозно повредени.

Масакр во живо на Нов Зеланд: Терорист отворил оган, најмалку 40 мртви! Крвопролевањето го пренесувал во живо на ...

Точка - 15.03.2019

Австралиски 28-годишен екстремист отворил оган во џамијата Ал Нур на Нов Зеланд, во градот Крајстчерч. Пукал и во деца, а засега се потврдени 40 жртви. Сведоците тврдат дека убиецот испукал околу 50 куршуми.

40 мртви во терористички напад врз џамии во Нов Зеланд

Сакам да кажам - 15.03.2019

Четириесет луѓе се убиени, а над 20-мина се тешко повредени во пукотниците во две џамии полни со верници на петочна молитва во Крајстчрч, Нов Зеланд. Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн рече дека инцидентите се терористички напад, еден од ...

(Видео) Терористички напад во Нов Зеланд, во две џамии убиени 40 лица

Макфакс - 15.03.2019

Четириесет лица се убиени, а повеќе од 20 се тешко ранети во масовни пукања врз две џамии во Крајстчрч на Нов Зеланд. Премиерката Џасинда Ардем истакна дека ваков настан може да се опише само како терористички напад.

Во живо масакар во џамија на Нов Зеланд: Над 40 мртви, а пукал и на деца-крвопролевањето го пренесувал на „Фејсбук“ ...

Press24 - 15.03.2019

Австралиски екстремист отворил оган во џамијата Ал Нур на Нов Зеланд.Пукал и на деца, а засега се утврдени околу 40 жртви. Сведоци велат дека 28- годишниот маж испукал повеќе од 50 куршуми.Тој се претставил како Брендон Тарант од Австралија.

Напад во џамии во Нов Зеланд- 40 загинати

Р.С.Европа - 15.03.2019

Премиерката на Нов Зеланд Џесинда Ардерн соопшти дека во масовните престрелки во две џамии во градот Крајстчрч загинале 40 луѓе. Претходно полицијата соопшти дека има многу жртви во масовната престрелка и оти најмалку 4 лица се приведени.

Во напад на две џамии во Нов Зеланд убиени се 40 луѓе

AKO - 15.03.2019

Премиерката на Нов Зеланд, Јасинда Ардерн, соопшти дека во напад на две џамии во градот Крајстчерч, се убиени 40, а ранети 20 луѓе. Полицијата веќе привела неколку лица осомничени дека стојат зад овој масакр, а заплениле и поголемо количество ...

Најмалку 40 загинати во престрелката во две џамии во Нов Зеланд

Опсервер - 15.03.2019

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека најмалку 40 луѓе загинале во престрелката во две џамии, што се случи во градот Крајстчрч. – Ова е еден од најтемните денови во историјата на Нов Зеланд.

Престрелка во две џамии на Нов Зеланд, 27 загинати, 30 ранети

Опсервер - 15.03.2019

Дваесет и седум лица се загинати, а најмалку 30 се ранети во престрелка во две џамии во градот Крајстчрч, на Нов Зеланд, јавија локални медиуми. По престрелката чeтири мажи и една жена се уапсени.

27 загинати во терористички акт во Нов зеланд

Локално - 15.03.2019

Во терористички напад со пукањето во џамијата Масџид ал-Нур во новоотворениот град Крајстчерч, убиени се најмалку 27 лица , објави Отаго Daily Times, цитирајќи го порталот Newshub. Првичното пукање се случи во џамија во центарот на градот, а подоцна ...

(фото) Страшен терористички напад со 40 мртви во земја каде најмалку се очекуваше-Нов Зеланд

Магазин - 15.03.2019

Полицијата од Нов Зеланд деактивираше неколку импровизирани експлозивни направи пронајдени прикачени на возила во Крајстчерч, по масовното пукање во две џамии. Најмалку 40 лица загинаа, а најмалку 20 лица се сериозно повредени.

Најмалку 40 загинати во престрелката во две џамии во Нов Зеланд

Локално - 15.03.2019

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека најмалку 40 луѓе загинале во престрелката во две џамии, што се случи во градот Крајстчрч. – Ова е еден од најтемните денови во историјата на Нов Зеланд.

ВИДЕО: Во терористички напад на две џамии во Нов Зеланд – убиени 40 луѓе

ТВ21 - 15.03.2019

Во напад на две џамии во Нов Зеланд убиени се најмалку 40 лица, јавуваат светските медиуми. Пукањето се случило утрово во новоотворениот град Крајстчерч. “Четворица се во притвор, тројца мажи и една жена”, рече комесарот Мајк Буш, велејќи дека има ...

Масакр во Нов Зеланд, загинаа повеќе од 40 луѓе во напад на две џамии (ВИДЕО)

+инфо - 15.03.2019

Ова е еден од најтемните денови во историјата на Нов Зеланд. Она што се случи овде е досега невиден чин на насилство, истакна премиерката Ардерн. Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн изјави дека најмалку 40 луѓе загинале во престрелка во две ...

УЖАС: 40 загинати во престрелка во две џамии, крвавиот поход пренесуван во живо на Фејсбук

Курир - 15.03.2019

Во нападт на две џамии во Нов Зеланд убиени се најмалку 40 лица, јавуваат светските медиуми. Пукањето се случило утрово во новоотворениот град Крајстчерч. Како што објави Новозеландското радио, нападот на првата џамија било откриено од човек со ...

ВИДЕО: 40 загинати во престрелка во две џамии на Нов Зеланд

А1 On - 15.03.2019

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека најмалку 40 луѓе загинале во престрелката во две џамии, што се случи во градот Крајстчрч. – Ова е еден од најтемните денови во историјата на Нов Зеланд.

ВИДЕО: Во напад на две џамии во Нов Зеланд – убиени 40 луѓе

4NEWS - 15.03.2019

Во нападт на две џамии во Нов Зеланд убиени се најмалку 40 лица, јавуваат светските медиуми. Пукањето се случило утрово во новоотворениот град Крајстчерч. Како што објави Новозеландското радио, нападот на првата џамија било откриено од човек со ...

Престрелка во две џамии на Нов Зеланд, 27 загинати, 30 ранети

1tv - 15.03.2019

Дваесет и седум лица се загинати, а најмалку 30 се ранети во престрелка во две џамии во градот Крајстчрч, на Нов Зеланд, јавија локални медиуми. По престрелката чeтири мажи и една жена се уапсени Полицијата потврди дека има „значителен“ број жртви, ...

40 мртви во терористички напад врз џамии во Нов Зеланд

iPortal - 15.03.2019

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека најмалку 40 луѓе загинале во престрелката во две џамии, што се случи во градот Крајстчрч. – Ова е еден од најтемните денови во историјата на Нов Зеланд.

(ВИДЕО) Најмалку 40 загинати во престрелката во две џамии во Нов Зеланд

еМагазин - 15.03.2019

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека најмалку 40 луѓе загинале во престрелката во две џамии, што се случи во градот Крајстчрч. – Ова е еден од најтемните денови во историјата на Нов Зеланд.

Престрелка во две џамии на Нов Зеланд, 27 загинати, 30 ранети

24 Вести - 15.03.2019

Дваесет и седум лица се загинати, а најмалку 30 се ранети во престрелка во две џамии во градот Крајстчрч, на Нов Зеланд, јавија локални медиуми. По престрелката чeтири мажи и една жена се уапсени.

Најмалку 40 загинати во престрелката во две џамии во Нов Зеланд

Независен - 15.03.2019

Нов Зеланд- Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека најмалку 40 луѓе загинале во престрелката во две џамии, што се случи во градот Крајстчрч. – Ова е еден од најтемните денови во историјата на Нов Зеланд.

Најмалку 40 загинати во престрелката во две џамии во Нов Зеланд

Сител - 15.03.2019

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека најмалку 40 луѓе загинале во престрелката во две џамии, што се случи во градот Крајстчрч. – Ова е еден од најтемните денови во историјата на Нов Зеланд.

Престрелка во две џамии на Нов Зеланд, 27 загинати, 30 ранети

Н.Македонија - 15.03.2019

Дваесет и седум лица се загинати, а најмалку 30 се ранети во престрелка во две џамии во градот Крајстчрч, на Нов Зеланд, јавија локални медиуми. По престрелката чeтири мажи и една жена се уапсени.