TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Голем пад на мобилната индустрија поради коронавирусот

USB - 14.02.2020

Коронавирусот сериозно се заканува дека ќе го загрози производството на мобилни телефони и индустријата воопшто, поради тоа што во Кина сè е запрено. Поради ширењето на новиот вирус, повеќето компании го намалија производството и пристапот до ...

Коронавирусот го парализира кинескиот туризам

Deutsche Welle - 14.02.2020

Забранетиот град е напуштен, а делови од Кинескиот ѕид се затворени. Коронавирусот ги принуди врвните туристички атракции во Кина да ги затворат своите порти, бидејќи културните настани се откажани или ...

Прв Македонец заразен со коронавирус

Н.Македонија - 14.02.2020

Потврдено е присуство на коронавирус или ковид-19 кај еден од македонските државјани на бродот „Дајмонд принцес“, и тој вчера беше хоспитализиран во здравствена установа во Јапонија. Амбасадата на Македонија во Токио е во комуникација со него, како ...

„Сузбивањето на корона-вирусот во Европа функционира - досега“

Deutsche Welle - 14.02.2020

„Се‘ додека вирусот во Кина не е ставен под контрола, од една регионална епидемија може да настане светска пандемија,“ вели германскиот сојузен министер за здравство, Јенс Шпан во интервју за ДВ.

Новиот коронавирус бил откриен уште пред седум години

Репортер - 14.02.2020

Новиот коронавирус, сега официјално наречен Covid-19, е сличен на оној кој е откриен кај лилјаците во Кина во 2013 година. Но, поради непостапувањето во согласност со предупредувањата од страна на оние кои го проучувале, пред седум години била ...

Кина ја повика меѓународната заедница да помогне во борбата против Ковид-19

Слободен Печат - 14.02.2020

Досега од Ковид-19 починале 1.383 лица, а 64.435 се заразени низ целиот свет. Кина ги повика сите држави да се приклучат кон напортите во борбата против новиот коронавирус, изјави кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ли.

Кина бара помош од меѓународната заедница

Канал5 - 14.02.2020

Кина ги повика сите земји да се придружат во напорите во борба против новиот Коронавирус, изјави денес кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји. „Коронавирусот ги преминува границите, заради што се неопходни обединети напори на меѓународната ...

Чејс Кери: Ќе биде предизвик да се најде нов термин за F1 трката во Кина

Додај Гас - 14.02.2020

По одложувањето на Гран-при трката во Кина поради епидемијата на коронавирус, ситуацијата ја прокоментира и првиот човек на Formula 1, Чеjс Кери. Тој истакнuva дека ќе биде многу тешко да се најде нов датум за трката во Шангај Овогодинешната трка за ...

Коронавирусот ја зеде првата жртва во Јапонија, засега нема план за откажување на ЛОИ 2020

Спортманија - 14.02.2020

Остануваат уште 160 дена до почетокот на најголемиот спортски настан во светот. Смртоносниот Коронавирус продолжува да се шири, а последните информации се дека и во Јапонија има најмалку една жртва, а повеќе луѓе се заразени.

Кина ја повикува меѓународната заедница да помогне во борбата против коронавирусот

Макфакс - 14.02.2020

Кина ги повика сите земји да ги здружат напорите за борба против новиот коронавирус, изјави денеска кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ли. „Коронавирусот ги преминува границите, затоа се потребни обединети напори на меѓународната заедница.

Хаос во Формула 1: Уште една трка ќе биде откажана поради Коронавирусот

Спортклуб - 14.02.2020

Тешкиот облик на грип кој ја тресе Азија последните недели полека почнува да се одразува и на спортот. Во Кина беше откажан квалификацискиот кошаркарски турнир за Олимписките игри во женска конкуренција и тој се одржа во Белград.

Пишувам семинарски за медицински факултет

Слободен Печат - 14.02.2020

Здраво. Ми треба семинарска по предмет токсикологија. Ве молам за препорака. Благодарам – објавила една наша студентка по медицина. Светот е загрижен до коска од епидемијата на коронавирусот, кој одамна ги премина границите на Кина и зарази луѓе од ...

Бројот на мртви продолжува да расте: 121 лице почина во еден ден, речиси 64 илјади заразени

Точка - 14.02.2020

Кинеските власти утринава објавија дека дошло до нов скок во бројот на заразени со Корона вирусот и дека уште 121 лице починало како последица на смртоносниот вирус. Националната здравствена комисија на Кина соопшти дека заразата била потврдена кај ...

СЀ ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ ЛЕКАРИ: Повеќе од 1.300 починати од Ковид-19

Слободен Печат - 14.02.2020

Локалните медиуми јавија дека во една болница се разболеле 130 од 500 здравствени работници. Бројот на жртви од новиот коронавирус се искачи на 1.383, а регистрирани се 5.090 нови случаи, што е рекорден број.

Коронавирус: 1383 жртви, се повеќе заразени лекари

Локално - 14.02.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус се зголеми на 1.383, а регистрирани се 5,090 нови случаи, што е рекорден број. Вкупно 64.435 лица во повеќе од 25 земји низ светот се заразиле со вирусот, а меѓу заболените во Кима има се повеќе медицински ...

Коронавирус – најчести прашања и одговори од ИЈЗ

Деца - 14.02.2020

Новиот коронавирус продолжува да го плаши светот. Бројот на жртви во Кина се зголемува, а расте и бројот на заразени. Случаи на заразени има и во други земји. На оваа мапа може да се следи ширењето на вирусот во реално време.

Ким не им простува на заболените со коронавирус: Севернокорејски службеник егзекутиран за кршење на карантинот! (ВИДЕО)

Бизнис Вести - 14.02.2020

Еден севернокорејски службеник е егзекутиран затоа што одел во јавна бања додека бил ставен во карантин за коронавирус. Трговскиот службеник е уапсен и егзекутиран веднаш откако ризикувал ширење на смртоносната болест, јавуваат јужнокорејските ...

Се чувствува добро, но се плаши од осудата на локалната јавност: Бизнисменот кој го пренесе коронавирусот од Сингапур ...

Бизнис Вести - 14.02.2020

Пред две недели, Стив Волш, заедно со стотина други луѓе, присуствуваа на конференција во хотел во Сингапур, за кој се претпоставува дека таму го заработил опасниот вирус. Тој до сега инфицирал најмалку единаесет лица, а во моментов се наоѓа во ...

Некои од сè наоѓаат начин за заработка – Коронавирус како маникир: И тоа е можно!

Вечер Прес - 14.02.2020

Коронавирусот се шири и таму каде што не би очекувале – на нега и убавина. Козметички салон од Лос Анџелес на муштериите им нуди средување на нокти во „коронавирус стил“ А, тоа изгледа вака: View this post on Instagram CORONAVIRUS STOP! 🦠 🦠 🦠 WE ...

„Поради коронавирус ќе се откажат ЛОИ во Токио? Голема лага“

Екипа - 13.02.2020

Директорот на Летните олимписки игри во Токио, Јоширо Мори ги демантираше пишувањата на некои медиуми дека најголемиот спортски настан во 2020 година ќе биде откажан поради коронавирусот. „По појавата на вирусот низ светот кружат голем број ...

Коронавирусот не ја загрозува ГН на Виетнам

Екипа - 13.02.2020

Извршниот директор на Формула 1, Рос Браун истакнува дека трката за големата награда на Виетнам ќе се одржи според планиранот, без разлика на епидемијата од коронавирусот. Во средата официјално беше соопштено дека е одложена трката за ГН на Кина, ...

Новиот коронавирус откриен уште пред 7 години: Потекнува од лилјаци, но никој не ги слушал предупредувањата на ...

Точка - 13.02.2020

Новиот коронавирус, сега официјалниот наречен Ковид-19, е сличен на оној кој бил откриен на лилјаци во Кина во 2013-та година. Меѓутоа, недостигот на постапување во склад со предупредувањата на оние кои го проучувале значи дека сме пропуштиле ...

Стравува од осуди од јавноста: Ова е озлогласениот бизнисмен кој го пренесе коронавирусот од Сингапур во Европа

Точка - 13.02.2020

Стив Волш, пред две недели заедно со уште 100-тина лица учествувал на една конференција во хотел во Сингапур и таму најверојатно се заразил со потенцијално опасниот коронавирус. Сега Волш стравува дека јавно ќе го осудат како некој кој го донел ...

Министрите за здравство oд земјите на ЕУ договорија мерки против коронавирусот

Канал5 - 13.02.2020

На иницијатива на хрватското претседателство со Европската унија, во Брисел се одржа вонреден состанок на министрите од 27. земји-членки, на кој се договорија мерки за подобро координирање на одговорот по појавата на коронавирусот .

ПОРАКА ОД ЕСНАФОТ Пролонгирањето на кризата и одложувањето на почетокот на работата на кинеските фабрики – закана и за ...

+инфо - 13.02.2020

Епидемијата од корона вирусот која започна во провинцијата Хубеи во Кина кон крајот на декември минатата година, веќе има директни негативни влијанија како на кинеската, така и на глобалната автомобилска индустрија.

ЕУ: Нужна е координација за справување со коронавирусот

Опсервер - 13.02.2020

Министрите за здравство од 27 земји-членки на Европска Унија денеска во Брисел ја истакнаа потребата за подобра координација на мерките за борба против ширењето на коронавирусот и укажаа на можните проблеми во набавката на лекови и медицинска опрема ...

(ВИДЕО) СТРАВ ВО ВУХАН: Снимка открива што прават медицинските сестри за заштита од корoнавирусот

Фактор - 13.02.2020

Медицинските сестри во кинескиот град Вухан работат за да спречат ширење на коронавирусот, а на социјалните мрежи се појави снимка каде се гледа како тие се потстрижуваат поради коронавирусот.

Медицинските сестри во Вухан ги стрижат своите глави за да се заштитат од коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 13.02.2020

Како што велат, косата им пречи додека ја вршат својата работа, а стравуваат и евентуално да не се заразат преку косата. Коронавирусот продолжува да го привлекува вниманието на светските медиуми.

Коронавирусот ја загрозува автоиндустријата поради немање кинески делови

Вечер Прес - 13.02.2020

Глобалната автомобилска индустрија се соочува со стрес-тест поради епидемијата на коронавирусот во Кина, која го нарушува производството на автоделови, од системот на пренос до управување.

Новиот коронавирус бил откриен уште пред седум години, но никој не ги слушал предупредувањата на научниците

Слободен Печат - 13.02.2020

Минатата година Женг предупредила дека постои голема веројатност коронавирусот да се прошири од лилјаците во Кина. Новиот коронавирус, сега официјално наречен Ковид-19, сличен е на оној кој е откриен кај лилјаците во Кина во 2013 година.

Прва жртва на коронавирусот во Јапонија

Канал5 - 13.02.2020

Жена почина од коронавирус во Јапонија, прва жртва во земјата од избувнувањето на епидемијата во Кина, објави денеска министерот за здравство. Двајца таксисти, едниот во Токио, исто така се позитивни на тест за коронавирус и веројатно ги заразиле ...

Епидемијата на коронавирусот може да предизвика недостиг на лекови во Европа

Слободен Печат - 13.02.2020

Спан истакна дека неколку од активните состојки на лековите што пристигнуваат во Европа се од Кина, поточно од покраината Хубеј. Германскиот министер за здравство, Јенс Спан предупреди дека постојната инфекција со коронавирус може да доведе до ...

Досега 1300 починати од коронавирусот

Глас на Америка - 13.02.2020

Властите во централната кинеска провинција Хубеи соопштија дека уште 242 лица починале од избувнувањето на епидемијата на новиот коронавирус од кој починаа повеќе од 1.300 луѓе од декември досега.

Коронавирусот ја одложува и ГН на Виетнам!?

SportMedia - 13.02.2020

Епидемијата на коронавирус која се шири со галопирачка брзина, ја одложи Ф1 трката на ГН на Кина, а сега истото се заканува и на ГН на Виетнам, пренесува „Скај спорт“. Исто така Ф1 тимовите се мачат и со селидба во Мелбурн каде се отвора сезоната, ...

Словенија и испрати на Кина над еден милион заштитни маски

24Инфо - 13.02.2020

Словенија реши да и испрати на Кина 1.200.000 заштитни маски. Донацијата е со цел да им се помогне на тамошните власти во борбата со новиот тип на коронавирус, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Погледнете какви фризури прават медицинските сестри во Вухан за да се заштитат од коронавирусот

Точка - 13.02.2020

Медицинските работници во Вухан работат деноноќно во борбата против коронавирусот кој досега однесе 1369 животи. Коронавирусот продолжува да го привлекува вниманието на светските медиуми, откако починаа 1369 лица, а над 60 илјади луѓе се заразеи.

Олимписките игри во Токио нема да се откажат поради коронавирусот

Р.С.Европа - 13.02.2020

Токио, кое е организатор на Олимписките игри соопшти дека новиот коронавирус чие жариште е во Кина нема да се одрази врз одржувањето на спортскиот настан. Јоширо Мори , претседател на Комитетот за организација на Олимписките игри кои треба да се ...

Поради корона вирусот откажан еден од најголемите технолошки саеми во светот – MWC во Барселона

Иновативност - 13.02.2020

Откако бројни изложувачи или го намалиле своето учество или целосно го откажале поради стравот од епидемијата со корона вирусот, организаторите на Светскиот мобилен конгрес во Барселона, MWC, попуштија и годинава саемот нема да се одржи.

Јапонија го потврди првиот смртен случај од коронавирусот

Нетпрес - 13.02.2020

Првиот смртен случај како последица на зараза со новиот сој коронавирус е потврден на територијата на Јапонија, изјави во четвртокот министерот за здравство, труд и социјална заштита Кацинобу Като.

Потврдена првата жртва од коронавирус во Јапонија

Локално - 13.02.2020

Првата жртва од коронавирус е потврдена денес во Јапонија. Според јапонскиот министер за здравство, Кацунобу Като, 80-годишна жена од областа Канагава, која граничи со Токио, починала како резултат на коронавирусот.

Колку долго коронавирусот преживува на површини, како се пренесува? ИЈЗ дава одговор на најчестите прашања

Факултети - 13.02.2020

Новиот коронавирус, или Ковид-19, продолжува да се шири и да создава паника во целиот свет. Бројот на жртви и на заразени постојано се зголемува, а научниците се обидуваат да создадат вакцина против вирусот.

Прва жртва на коронавирусот во Јапонија

+инфо - 13.02.2020

Во Јапонија денеска е потврдена првата жртва на коронавирусот, изјави јапонскиот министер за здравство Кацунобу Като. Тој истакна дека од последица на коронавирусот починала 80-годишна жена од округот Канагава, кој граничи со главниот град Токио.

ИЈЗ дава одговор на најважните прашања поврзани со коронавирусот: Како се пренесува, колку долго преживува на површини

Република - 13.02.2020

Докторите од Институтот за јавно здравје ги издвоија најчестите прашања и понудија одговори за новиот коронавирус кому Светската здравствена организација (СЗО) му даде и официјално име Ковид-19.

Северна Кореја егзекутираше едно лице заразено од корона вирус

Алфа - 13.02.2020

Радикални мерки презема Северна Кореја за да го спречи ширењето на корона вирусот иако досега немаше потврдено ниту еден случај на корона вирус. Лицето требало да биде во карантин, но тој ги прекршил правилата и заминал во јавен тоалет.

Луксузните брендови во шок: Коронавирусот ја погоди и високата мода

Женски магазин - 13.02.2020

Со појавувањето на коронавирусот во Кина се намалил и бројот на посетители на луксузните продавници во оваа земја. Порано имале по стотина купувачи дневно и илјадници посетители, а сега во продавниците има влегуваат едвај петорица, вели продавач во ...

Новиот метод на броење донесе драматичен раст на заболени од коронавирус

Deutsche Welle - 13.02.2020

Офијалната бројка на жртви и заболени од коронавирусот денеска драматично порасна откако кинеските власти ги променија методите на броење, зголемувајќи ја загриженоста дека епидемијата е далеку полоша од она што се знае.

Северна Кореја егзекутираше човек поради коронавирус

Слободен Печат - 13.02.2020

Северна Кореја досега не потврди ниту еден случај на коронавирусот, но презема радикални мерки за да спречи негово ширење на границата со Кина. Северна Кореја егзекутираше едно лице за кој имаше сомневања дека е заразено со коронавирусот.

Корона-вирусот го одложува и Ф1 гран-прито во Виетнам?

Sport 1 - 13.02.2020

Откако Големата награда на Кина и официјално е одложена поради опасниот и смртоносен корона-вирус, кој се појави во најмногубројната земја на светот, можно е уште една трка на далечниот Исток да биде одложена – ГН на Виетнам.

Ф1 се соочува со големи проблеми: Корона вирусот ќе ја одложи и трката во Виетнам?

СуперСпорт - 13.02.2020

„Скај Спортс“ објави дека поради опасниот корона вирус би можела да биде одложена и трката во Формула 1 (Ф1) во Виетнам. Организаторите пред неколку дена официјално соопштија дека е одложена трката во Кина поради вирусот, а сега исто може да се ...

Уште 254 мртви од коронавирусот, уште 15 илјади заразени

МКД - 13.02.2020

Кина пријави 254 нови дневни смртни случаи и подем од 15.115 дневно во бројот на заразените, откако во најтешко погодената провинција Хубеи беше применета нова методологија за категоризација на случаите.