TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kуќен притвор за уште една дадилка која тепала близначиња

24 Вести - 02.12.2019

Уловена на безбедносни камери сокриени во домот, како психо-физички малтретира тригодишни деца. Уште една дадилка од Скопје е осомничена за Запуштање и малтретирање деца , а ја открила и пријавила мајката која ја ангажирала.

Родители бараат дадилка која ќе работи бесплатно и ќе им плаќа кирија

Црнобело - 02.12.2019

Всушност, дадилките заслужуваат навистина добра плата кога ќе се земат предвид предизвиците со кои се соочуваат. Особено ако работат за родители кои бараат премногу. Секој родител го сака најдоброто за своето дете, но некои одбиваат да им дадат ...

Деца на познатите кои се „надвор од контрола“

Црнобело - 02.12.2019

Сите мислиме дека богатите имаат пари за дадилки, па децата ретко им претставуваат проблем. Но, изгледа дека родителството е тешка задача дури и за познатите и богатите. На пример, Кортни Кардашијан морала да бара нова дадилка откако нејзината ќерка ...

Без компромис за детската грижа

Н.Македонија - 02.12.2019

Два случаја за само една недела, во кои дадилки физички и психички вршеле тортура врз децата дадени на чување, ја потресоа македонската јавност. Скандалот да биде уште поголем, случаите се откриени благодарение на безбедносни камери што ги снимиле ...

Се чека ли трета дадилка да истепа детенце?

Скопје инфо - 01.12.2019

Сите на сет глас викаме дека децата се најважни. Државните институции викаат дури и малку посилно. Ама, кога за само една недела, две дадилки се откриени и снимени како тепаат и малтретираат мали деца, тогаш некако гласот им е подослабнат.

Како да препознаете дали детето е малтретирано од дадилката која го чува?

Сител - 30.11.2019

Како да препознаете дека вашето дете е малтретирано? Експертите велат, детето преку своето однесување покажува дали негувателката физички или психички го злоставува. Психолозите посочуваат дека при изборот на дадилки многу е тешко да се види дали ...

Како да препознаете дали детето е малтретирано од дадилката која го чува?

4NEWS - 30.11.2019

Како да препознаете дека вашето дете е малтретирано? Експертите велат, детето преку своето однесување покажува дали негувателката физички или психички го злоставува. Психолозите посочуваат дека при изборот на дадилки многу е тешко да се види дали ...