TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Силјановска: Каде е животот?

MakPress - 16.04.2019

Гордана Силјановска Давкова кандидат за Претседател на Македонија поддржана од ВМРО-ДПМНЕ на својот фејсбук профил упати неколку прашања до актуелната власт порачувајќи и дека на 21-ви април народот политички ќе ги казни заради нивните погрешни ...

Анкета на Гласот на Америка: Република Северна Македонија подготвена за жена претседател

Глас на Америка - 15.04.2019

Според анкетата која ја спроведе Гласот на Америка на македонски јазик Република Северна Македонија е отворена жена да ја води државата. Еве како испитаниците одговорија на анкетното прашање кое гласаше: Кој е вашиот избор за претседател на Северна ...

АНКЕТА: Младите ќе ги дадат своите гласови за Силјановска

Магазин - 15.04.2019

Според анкетата „МАРКЕТ ВИЖН“, спроведена по барање на Пресинг ТВ, доколку утре се одржат парламентарни избори (за избор на влада) на прашањето за која партија би гласале , резултатите покажуваат дека ВМРО-ДПМНЕ е во водство пред СДСМ.

АНКЕТА: Младите даваат најголема поддршка за професорката Силјановска Давкова

Курир - 15.04.2019

Гордана Силјановска Давкова ужива најголема поддршка кај граѓаните, покажуваат резултатите од најновата анкета на „Маркет вижн“. Најголема доверба таа има од Македонците. Споредбено со старосни групи, односно возраста на испитаниците, за ...

Кај Македонците убедливо води Силјановска Давкова, најголем дел од нив ќе гласаат за професорката

Курир - 15.04.2019

Македонците имаат најголема доверба во кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова. Најголем дел од Македонците, на претстојните претседателски избори ќе гласаат за професорката, која е кандидат поддржна од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата.

Анкета на „МАРКЕТ ВИЖН“: Силјановска во благо водство пред Пендаровски

Курир - 15.04.2019

На прашањето за кој претседателски кандидат ќе гласате, дури 18,6% од испитаниците се изјасниле дека ќе гласаат за кандидатот Гордана Силјановска Давкова, додека 18,0% за кандидатот Стево Пендаровски, ова се последните резултати на анкетата на ...

Анкета на „МАРКЕТ ВИЖН“: Водство на Гордана Силјановска Давкова и ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 15.04.2019

Македонија се движи во погрешна насока, ова го покажува последната анкетата на „МАРКЕТ ВИЖН“, спроведена по барање на Пресинг ТВ . На една недела пред одржувањето од првиот круг на претседателските избори, резултатите од анкетата покажуваат дека за ...

Со непотизам, корупција и криминал не се станува Eвропеец

Република - 15.04.2019

, потенцираше претседателскиот кандидат, Силјановска – Давкова на вечерашниот митинг во Гевгелија. ...

На изборите ќе ни се придружат и оние кои имаат намера да бојкотираат

Република - 15.04.2019

, истакна претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг во Гевгелија. ...

Полицајците оставени во милост и немилост

Република - 15.04.2019

– со овие зборови им се обраќа на припадниците на полицијата кандидатката за претседателка на Република Македонија Гордана Силјановска Давкова. ...

На сегашната власт ниту еден пат не им е отворен, ние ќе треба да ги отвораме

Република - 15.04.2019

, истакна кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на денешниот митинг во Валандово. ...

Анкети: Пендаровски во мало водство пред Силјановска Давкова

Канал5 - 15.04.2019

На последниот ден од законски дозволениот рок за објавување предизборни анкети, две истражувања го мерат пулсот на граѓаните пред првиот круг од претседателските избори. Кандидатот на власта Стево Пендаровски во благо водство пред кандидатката на ...

Последна недела од кампањата – кандидатите имаат уште пет дена за убедување на гласачите

Алфа - 15.04.2019

До петок на полноќ истекува рокот во кој тројцата потенцијални претседателите треба да ги убедат граѓаните дека тие се нивниот вистински избор за позицијата. Трката за претседателската фотеља во Вила Водно влегува во својот финиш.

Страв за цензусот „исплива“ од митинзите

Призма - 15.04.2019

Опозицијата митингуваше во саботата пред владината зграда, точно во терминот кога се смрачуваше облачното небо над Скопје, а власта својот најголем собир го организираше наредниот, прилично сончев ден пред Инфоцентарот на Европската унија, неколку ...

Анкета Рејтинг: Пендаровски во водство пред Силјановска Давкова

Р.С.Европа - 15.04.2019

Кандидатот за претседател, поддржан од СДСМ и коалицијата би добил 38,3 отсто од гласовите на претседателските избори, доколку утре се одржат изборите. Ова го покажуваат резултатите од анкетата, која ја спроведе агенцијата Рејтинг во периодот од 8 ...

Анкета на Рејтинг: За Пендаровски ќе гласаат 38, а за Силјановска 33 отсто од гласачите што ќе излезат на избори

Фокус - 15.04.2019

На претстојните претседателски избори, за Стево Пендаровски ќе гласаат 38,3, за Гордана Силјановска – Давкова ќе гласаат 33,2, а за Блерим Река ќе гласаат 12,6 отсто од граѓаните кои ќе излезат на гласање, покажува испитувањето на јавното мислење ...

Црвенковски е мангуп, едногласни се Силјановска и Пендаровски ВИДЕО

+инфо - 15.04.2019

Претседателските кандидати Гордана Силјановска и Стево Пендаровски со ист збор го опишаа поранешниот претседател Бранко Црвенковски во емисијата „Еден на еден“ иако одделно гостуваа. На прашањето како со еден збор би го опишале експретседателот ...

Повеќето граѓани сметаат дека Пендаровски ќе победи

Фактор - 15.04.2019

Според анкетното истражување на агенцијата „Рејтинг“ 39,9 отсто сметаат дека Стево Пендаровски ќе победи на претседателските избори, додека 26,5 отсто мислат дека во Вила Водно ќе се пресели Гордана Силјановска Давкова, а такво мислење за Блерим ...

Кампањата во финиш - кој подобро го знае патот до ЕУ?

Р.С.Европа - 15.04.2019

Пендаровски смета дека влез во ЕУ е најбрз начин државата да застане на свои нозе, Сиљановска - Давкова сака победа за да покаже како се водат евроатлантски интеграции, а Река вели дека главни пречки на тој пат се корупцијата, непотизмот и ...

Последни пет дена кампања за Претседателските избори 2019

Gostivarpress.mk - 15.04.2019

Предизборната кампања за Претседателските избори 2019 влегува во завршница. Кандидатите имаат уште пет дена за митинзи, средби со граѓаните, претставување на своите програми и за убедување на гласачите да им ја дадат довербата.

Зад секоја успешна жена ќе стои – жена!

+инфо - 15.04.2019

Силјановска - Давкова ќе ги популаризира жените во политиката. Стево Пендаровски им станал поубав на жените откако станал политичар. Како и да е, сѐ се врти околу жените - и тоа е сериозен цивилизациски напредок.

Агенција Рејтинг: За Пендаровски 38,3 отсто, за Силјановска 33,2, за Река 12,6

1tv - 15.04.2019

Во анкетата на агенцијата „Рејтин“ за разлика од онаа на МЦМС и Социетас цивилис каде Пендаровски е во предност со нешто помалку од 4 проценти, кандидатот за за претседател, поддржан од СДСМ и коалицијата би добил најмногу гласови на ...

Последна недела пред првиот круг од претседателските избори

Алсат-М - 15.04.2019

Започнува последната недела пред првиот круг од претседателските избори во земјава. Според агендата, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова, денеска ќе има митинзи во Валандово и Гевгелија, Блерим Река, поддржан од БЕСА и Алијанса за ...

Силјановска: “Црвенковски е ПОЛИТИЧКИ МАНГУП, НЕВЕРОЈАТНО ИНТЕЛИГЕНТЕН И БРИЛИЈАНТЕН ЧОВЕК„

Магазин - 15.04.2019

Во вчерашната епизода „Еден на еден„ со Жарко Димитриевски, гости беа претседателските кандидати Стево Пендаровски и Гордана Силјановска Давкова. Во забавната емисија „Еден на еден„ со Жарко Димитриевски, претседателските кандидати ја покажаа ...

Нова анкета на МЦМС: Стево Пендаровски во благо водство пред Силјановска-Давкова

ТВ21 - 15.04.2019

Слично како и во претходната анкета, направена во средината на март 2019 година, Стево Пенда-ровски, кандидатот на СДСМ и ДУИ, е во благо водство (27,2%) пред Гордана Силјановска Давко-ва, кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ (23,5%), односно разликата е 3,7 ...

Изгубени во преводот

CivilMedia - 15.04.2019

Маја Ивановска Петнаесеттиот ден од кампањата го одбележаа централниот митинг на заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, во Скопје, митингот на кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, во Велес и ...

Анкета на “Рејтинг”: Стево има најпозитивна и најдобра кампања

Centar - 15.04.2019

Според изборната анкета на Агенцијата „Рејтинг„ за претседателските избори Стево Пендаровски имал најдобра и најпозитивна кампања одговориле 30,8 проценти односно 31.8 проценти од анкетираните.

Анкетa: Стево Пендаровски во убедлива предност пред Гордана Силјановска

Centar - 15.04.2019

Според анкетата на “Рејтинг” Стево Пендаровски би добил 38,3 отсто од гласовите, додека Гордана Силјановска 33,2 проценти. За Блерим Река би гласале 12,6 отсто од испитаниците. Не знаат се уште 15,9 проценти.

Анкета: Речиси 40 отсто велат дека ќе победи Стево Пендаровски на Претседателските избори – дека ќе победи Давкова ...

Centar - 15.04.2019

Речиси 40 отсто од оние кои рекле дека ќе излезат да гласаат на анкетата на Рејтинг, сметаат дкеа победник во првиот изборен круг ќе биде Стево Пендаровски кој освојува 39,9 отсто. Дека ќе победи Гордана Силјановска рекле 26,5 %.

ВИДЕО: Силјановска и Пендаровски со ист збор го опишаа Бранко Црвенковски

Press24 - 15.04.2019

Претседателските кандидати на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, и на СДСМ, Стево Пендаровски, беа гости во „Еден на еден", каде зборуваа за приватноста, животот, кариерата, и зошто треба да се гласа за нив.

Пендаровски: Откако влегов во политиката станав поубав за девојките

Магазин - 15.04.2019

Во вчерашната емисија Еден на Еден, гости беа кандидатите за претседател, Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски. Емисијата беше прилично интересна бидејќи и професорката и Пендаровски открија интересни нешта за себе кои не и се познати на ...

Силјановска и Пендаровски во „Еден на еден“: Опиши го Бранко Црвенковски со еден збор (ВИДЕО)

365 - 15.04.2019

Во вчерашната, може да се рече легендарна епизода на „Еден на еден“ со Жарко Димитриоски, претседателските кандидати Гордана Силјановска-Давкова и Стево Пендаровски ја покажаа и својата забавна страна.

Централните поминаа, пораките пратени: Уште една недела митинзи

Фактор - 15.04.2019

Последна недела од изборната кампања. Уште пет дена кандидатите имаат за одржување на митинзи, собири и трибини со граѓаните пред кои ја претставуваат изборната програма. Централните митинзи се одржаа во метрополата викендов.

Не би било на одмет да демонстрирате повеќе почит и добри манири на однесување

Република - 15.04.2019

По телевизиската дебата помеѓу претседателските кандидати, поранешната министерка за култура Ганка Цветанова го повика Стево Пендаровски да покаже повеќе манири и го прекори за непочитување на Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река.

Силјановска и Пендаровски за Бранко Црвенковски: Мангуп!

24Инфо - 15.04.2019

Претседателските кандидати ја покажаа и својата друга страна, онаа позабавната, надвор од политиката. Во екот на кампањата пред претседателските избори Гордана Силјановска Давкова играше рокенрол со Жаре, а Стево Пендаровски одговараше на прашања за ...

Изборната реторика меѓу разурната куќа и бетониран идентитет

Независен - 15.04.2019

Со митинзи во главниот град, претседателските кандидати на двете најголеми партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Гордана Силјановска-Давкова и Стево Пендаровски, во текот на викендот ја заокружија втората седмица од кампањата пред првиот изборен круг.

Уште една недела до првиот круг од претседателските избори

Локално - 15.04.2019

Eдна недела пред одржувањето на првиот круг од претседателските избори, двајцата кандидати, Стево Пендаровски и Гордана Силјановска – Давкова, одржаа централни митинзи во Скопје. Силјановска – Давкова во саботата од пред Владата, а Пендаровски вчера ...

Пендаровски во Куманово, а Силјановска-Давкова во Валандово и Гевгелија

Локално - 15.04.2019

Кандидатите за претседател на државата и денеска ја продолжуваат кампањата и на средби со граѓани и митинзи ќе ги претстават своите изборни програми. На 15-от ден од кампањата, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова ќе ...

Економскиот амбиент не е „нула“ - Гордана Силјановска-Давкова повторува дезинформација

Окно - 15.04.2019

На дуелот (12.04.2019) меѓу тројцата претседателски кандидати, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска-Давкова, ја даде следната изјава, која ја оценуваме како невистинита: Економијата најдобро ја оценуваат економистите ...

Милошоски: Го знам Стево 19 години, никогаш не бил нервозен и напнат

Република - 14.04.2019

Го знам Стево Пендаровски од 2000 година и како портпароли заедно сме биле пред камерите на десетици новинари во кризната 2001, но и на ТВ расправи за политика во изминативе 15 години. Но, никогаш досега не сум го видел Стево така НЕРВОЗЕН и напнат, ...

Жестока дебата на кандидатите за шеф на државата во рамките на „Детектор“ на Сител

Сител - 14.04.2019

Во динамична, напати жестока, но принципелна и рамноправна дебата Сител ги соочи тројцата кандидати што в недела ќе ја бараат поддршката од граѓаните да станат идниот шеф на државата. Во час и половина Белрим Река, Гордана Силјановска Давкова и ...

Што ветуваат Пендаровски, Сиљановска и Река за подобра животна средина

24 Вести - 14.04.2019

Огромни количини на индустриски тешки метали во депонијата во „Југохром“ се сериозна закана за изворите на Рашче, депонијата Пеленица каде има повеќе од од 8.000 илјади тони Линдан, училишта лоцирани во близина на депонии на Арсен – ова се само дел ...

Силјановска до ракометарите: Стискаме палци, веруваме во победа

Република - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова со поддршка до македонските ракометари кои вечерва играат квалификационен меч за пласман на Европско првенство. Поздрав од Велес за ракометната репрезентација на Македонија! Стискаме палци и ...

„Детектор“: Претседателските кандидати соочени со ставовите на граѓаните

Press24 - 14.04.2019

Претседателските кандидати, Блерим Река, Гордана Сиљановска–Давкова и Стево Пендаровски денес се соочија во дебатната емисија „Детектор“ на ТВ Сител. Во 80 минутната дискусија говореа за своите програми, но и за темите кои се произлезени од ...

Силјановска: Побарав да биде повлечен спотот кој е навредлив за мојот противкандидат

MakPress - 15.04.2019

Во емисијата Детектор на Телевизија Сител, претседателските кандидати се соочија на дуел. Во текот на дебатата, кандидатот за Претседател на Македонија поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова истакна дека спотот кој за нејзиниот ...

Пендаровски: Секој од мојот тим кој ја навредил Силјановска ќе биде исклучен

MakPress - 15.04.2019

Во телевизиската дебата на Сител Телевизија, кандидатот за Претседател Стево Пендаровски истакна дека секој кој ја навредил неговата против кандидатка Силјановска во оваа изборна кампања ќе биде исклучен од неговиот тим, како реплика на Силјановска ...

Силјановска со најмногу спонзорства, освен пари од државата, кандидатите добиле и донации

ТВ21 - 14.04.2019

Освен пари од државата, тројцата кандидати за претседател имале и донации од физички и правни лица. Кандидатот Блерим Река, според финансискиот извештај доставен до ДИК, до 10 април примил донации од 1 104 500 денари.

Силјановска: Во наредниот период фокусот ќе ми биде на Албанците и на останатите

Фокус - 14.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска во денешната претседателска дебата на телевизија Сител рече дека во преостанатиот дел од кампањата во фокусот ќе и бидат Албанците, Ромите, Турците и останатите други етнички заедници.

Силјановска: Груевски избега затоа што е Индијана Џонс или заради неспособоста на системот?

Магазин - 14.04.2019

Зборуваме за слаба држава, држава која е пропадната, која дозволи Груиевски да излезе од неа како Индијана Џонс-вели професорката и кандидат на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова во неделното интервју за Радио Слободна Европа.

Силјановска: Оваа окупирана држава мора да се трансформира, времето на трансформацијата доаѓа

Република - 14.04.2019

, потенцираше претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на денешниот митинг во Свети Николе. ...